ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 225
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 225 of 258 FirstFirst ... 125175215223224225226227235 ... LastLast
Results 3,361 to 3,375 of 3862
  1. #3361
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elis νομίζω ότι πρέπει να δεις άμεσα ψυχίατρο. Δεν ξέρω πως το λενε αυτο που εχεις αλλα εχει αποδιοργανωσει κάπως τη σκεψη σου

  2. #3362
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Να στο εξηγησω εγω καπνιζω τα τσιγαρα που μου δινουν κ πινω τον καφε που μου κανουν μεσα τα τσιγαρα εχουν τα παντα κι ο καφεσ επισησ γραφω εδω οτι ανακαλυπτω συμφωνα με αυτα που ξερω ειναι δουλεια που γινεται σε συμφωνια με το νοσοκομειο για να σωσουμε τουσ τελευταιουσ κι εγω την ψυχη μου σε περιπτωση που εχω κανει καμια χοντρη πατατα απο οσο ξερω δεν εκανα αλλα θελω να παω παραδεισο εχω φιλουσ που παιρνουν και λεω γτ να μην παλεψω για τουσ επομενουσ εγω καλα περασα ασ περασουν κι αυτοι κ καπωσ ετσι χωθηκα στα σκατα κι οτι γινει

  3. #3363
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Μην πεισ οτι δεν τα ηξερεσ εγω στα ειπα κανε οτι θεσ

  4. #3364
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elis δλδ τι μου είπες; δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν βγαζει νοημα;

  5. #3365
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Καί ο ελις και ενας Αλεξάνδρος που μιλάει μόνος τού καί λέει πράγματα χωρίς νόημα έχουν τό ίδιο. Καί δεν παίρνουν καί φάρμακα. Γιατί ρε παλικάρια γιατί; Θά στρώσουν τά πράγματα με βοήθεια ειδικού γιατί γαμωτο.

    Παραληρητική διαταραχή μπορεί νά είναι αυτό καί θέλει ψυχιατρο....
    Δύσκολα τά πράγματα..
    Καλή τύχη σέ όλους.

    Δυστυχώς από απόσταση δεν μπορούμε τίποτα νά κάνουμε εμείς noctis ούτε νά συννενοηθουμε καν βλέπεις...

    Αν έχουν συγγενείς πλαι καί τούς πείσουν μόνο... αλλιώς τίποτα.

  6. #3366
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Φοβάμαι πως έχεις δίκιο. Και επειδή ηίδια η πάθηση ίσως δεν βοηθάει να είναι συνεπείς στην αγωγή και στις επισκέψεις στο γιατρό γίνεται ένας φαύλος κύκλος. πραγματικά δεν καταλαβαίνω και είναι λυπηρό να υπάρχει κάποιος και ναμην μπορει να παρει τη βοηθεια που χρειαζεται. Και σκεψου τι θα γινεται σε απλες λειτουργίες, στο σπιτι, στο φαγητο, στους φιλους.

  7. #3367
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εφυγα απο το γιατρο για να μαθω την αληθεια οπωσ καταλαβεσ
    elis, καλημέρα! Ξέρεις ότι είμαι στο φόρουμ σχεδόν δέκα χρόνια και θυμάμαι που μου έδινες συμβουλές και με ενθάρρυνες σε ένα σοβαρό οικογενειακό μου πρόβλημα. Πάντα συμμετείχες και βοηθούσες, με χιούμορ και φιλική διάθεση σε όλους.
    Τα τελευταία χρόνια όμως κάτι άλλαξε, ίσως κουράστηκες με τους γιατρούς και τα φάρμακα και αποφάσισες να μην πηγαίνεις και να παίρνεις μόνος σου μαγνήσιο και βιταμίνες. Και ουσιαστικά σε χάσαμε από το φόρουμ γιατί το μυαλό σου μπερδεύεται και γράφεις πράγματα ασυνάρτητο.
    Είναι λάθος αυτό που κάνεις elis. Εγώ και οι άλλοι παλιοί αλλά και νεώτεροι φίλοι του φόρουμ στεναχωριόμαστε πολύ που διαπιστώνουμε ότι δεν παίρνεις την αγωγή σου και χειροτερεύεις και χάνεσαι από την πραγματικότητα.
    Αν θέλεις να διαπιστώσεις πόσο λάθος είσαι, διάβασε αυτά που γράφει ο Αλέξανδρος που δεν βγάζουν νόημα. Κι αυτός τα ίδια κάνει με σένα! Παλιός στο φόρουμ και ο Αλέξανδρος, παλιότερα συζητούσε κανονικά και τώρα βυθίζεται όλο και περισσότερο στον παραλογισμό. Γιατί δεν παίρνει φάρμακα.
    Να πας να σου δώσει αγωγή ο γιατρός, να βοηθηθείς. Τα φάρμακα που δίνει ο γιατρός δεν είναι ναρκωτικά, θα βελτιώσουν πολύ την ποιότητα της ζωής σου και την επικοινωνία σου με τους άλλους ανθρώπους.
    Σε παρακαλώ, κάνε μια προσπάθεια και πήγαινε.

  8. #3368
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @elis νομίζω ότι πρέπει να δεις άμεσα ψυχίατρο. Δεν ξέρω πως το λενε αυτο που εχεις αλλα εχει αποδιοργανωσει κάπως τη σκεψη σου
    Τα φάρμακα καταλαγιάζουν τα αισθήματα αλλά δεν μεταβάλλουν τον τρόπο σκέψης.
    Ο διαστρεβλωμένος τρόπος σκέψης δεν φεύγει με τα φάρμακα αλλά με πολλή δουλειά που γίνεται μέσω ψυχοθεραπείας. Ακόμα και η ψυχοθεραπεία δεν είναι βέβαιο ότι θα σου μεταβάλει τον διαστρεβλωμένο τρόπο σκέψης σε υγιή. Διότι, πέραν της δουλειάς σε ατομικό επίπεδο με βάση αυτά που έλαβες από τοΝ ψυχολόγο, η μεταβολή θα πρέπει να πάει μέχρι τη ρίζα του κακού, κι αν η ρίζα του κακού, δηλαδή αν γεννήθηκες, μεγάλωσες, προχώρησες στη ζωή, με ένα συγκεκριμένο/καλουπωμένο μέσα σου μοτίβο σκέψης και συμπεριφοράς το οποίο σε έκανε μη λειτουργικό μέσα σου και έξω σου, είναι πολύ βαθιά, τότε η συμπεριφορά και η σκέψη αυτή απλά θα επαναλαμβάνεται με βάση τα δεδομένα κάθε περίστασης της ζωής σου. Ακόμα και αν η ψυχοθεραπεία σε βοηθήσει, σε καταστήσει ικανό να συνειδητοποιείς τι του σου συμβαίνει, να αποκτήσεις δλδ αυτογνωσία, το να αλλάξεις αυτό που σου συμβαίνει στο μέσα σου και στο έξω σου είναι σαν άθλος, σαν ένα τεράστιο εμπόδιο που πρώτα πρέπει να το περάσεις μέσα στη σκέψη σου και έπειτα να το μετουσιώσεις σε συμπεριφορά προς τα έξω. Δυστυχώς ο καθένας μας έχει τη δική του εμπειρία πάνω στο θέμα διαστρεβλωμένη σκεψη.
    γιάννης

  9. #3369
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αμα παθεισ κατι εχεισ μεγιστο 20 χρονια ζωησ εγω εβγαλα 15 κι ειμαι γερόσ ακομα γι αυτο ελεγα να με κανουν εμβολιο δουλευα επαιζα μπαλλα σε 5χ5 οδηγουσα ολα κανονικα
    Αν πριν ξεκινήσει το ψυχολογικό ζούσες κανονικά τα πράγματα είναι πιο εύκολα, διότι κάπου μέσα σου ο εγκέφαλος σου δεν έχει ξεγράψει αυτό το φυσιολογικό κι απλά χρειάζεται να το ξαναβρεί και να το ξαναλειτουργήσει, το κανονικό δλδ δεν του είναι κάτι άγνωστο.
    γιάννης

  10. #3370
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Επειδή είμαι χρόνια μέλος σε αυτό το forum λυπάμαι πολύ για τον elis γιατί όταν ήταν καλά συζητούσαμε ωραία και είχε χιούμορ. Εύχομαι πραγματικά να τον βοηθήσει κάποιος να πάει στο γιατρό και να ξαναρχίσει την αγωγή του γιατί φαίνεται ότι δεν τα καταφέρνει μόνος του.

    Αυτές τις μέρες σκέφτομαι απο παιδί παλεύω με τις ψυχικές διαταραχές έτσι ήμουν πάντα Αναρωτιέμαι αν θα είναι ποτέ φυσιολογική η ζωή και για εμενα ή έστω κοντά στο φυσιολογικό. Κάθε μέρα λέω ότι πρέπει να εκτιμώ ότι έχω γιατί δεν είναι δεδομένα για όλους και προσπαθώ να χαίρομαι με αυτά. Αλλά και πάλι είναι μέρες σαν και αυτή που θα ήθελα απλά να μην ήμουν έτσι. Η διπολική μου στέρησε πολλά, κοινωνικές επαφές, σχέσεις, μια καλύτερη εργασία, αυτοπεποίθηση,πολλές φορές την ανεξαρτησία που παλεύω να έχω όσο πιο πολύ γίνεται. Θα ήθελα ίσως να ήταν τα πράγματα λίγο πιο εύκολα για εμένα.

  11. #3371
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Γεια σου μαιρη καλα ειμαι μην αγχωνεσαι υπαρχει ενα κολπο με καφε να πινεισ σκετο κανει καλο

  12. #3372
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Γεια σου μαιρη καλα ειμαι μην αγχωνεσαι υπαρχει ενα κολπο με καφε να πινεισ σκετο κανει καλο
    Γεια σου elis. Εύχομαι πραγματικά να είσαι καλά. Να κάνεις ότι σε βοηθά να νιώθεις καλύτερα και να ακούς το γιατρό σου. Βοηθάνε οι γιατροί να νιώθουμε καλά

  13. #3373
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Ξαναλεω για ολουσ εγινε πολεμοσ με τουσ τουρκουσ αν πεθανω προκειπτει χαοσ κι ερχονται οι τουρκοι εσεισ εισασταν αγενητοι οταν εγινε το μπλεξιμο εμενα με το κρατοσ κι αρχισαν να τα πουλανε ολα ενα θα σασ πω πριν εμφανιστω εγω κανεισ δε δουλευε μονο διασκεδαζαν δεν ξερετε τι ειναι δουλεια εγω απορω πωσ γινονται τα μεγαλα εργα μεχρι δρομο ενταξει τα αλλα δεν ξερω ο μητσοτακησ προκαλεσε τον πολεμο γτ δεν μπορει να παραδεχτει οτι ολοι οι δεξιοι ειναι αχρηστοι ειμασταν στην αλανα κ παιζαμε τουσ ελεγα οι ανθρωπινεσ δυναμεισ ειναι απεριοριστεσ μπορεισ να γινεισ οποιοσ θεσ κλπ που λενε οι αμερικανοι κι αυτοι δεν ηξεραν τι πιστευουν ακομα κ τωρα δεν ξερουν τι πιστευει το κρατοσ οι δεξιοι κι ετσι εγινε μπλεξιμο τεραστιο και το κανανε θεμα το θεμα ειναι οτι εγω ειμαι η αμερικανοσ κ δεν επρεπε να ασχοληθουν η ελληνασ κι ειναι στημενο
    Αυτα απο το μετωπο

  14. #3374
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Στα παιδια μου δεν ειπα κανενα ψεμμα εχω κανει τα παντα απο δουλεια και δεν ψηφιζω τιποτα τωρα κατα τα αλλα οπωσ μεγαλωσα εγω ψυχολογικα οικονομικα απο 2 στρεμματα αρκουν για 5 χιλιαρικα εισοδημα απο σεζον γτ τα αλλα ειναι σαββατοκυριακα το ραντισμα το κλαδεμα για 50 ελιεσ τη δουλεια την μαθανε οποτε εγω το καθηκον μου το εκανα οσο μπορουσα δεδομενησ τησ καταστασησ που ειναι μια υπερμαλακια εναντιον μου την οποια φερνω εισ περασ αλλα εγω πιστευω δε θα αντεξω
    Αυτα απο το μετωπο

  15. #3375
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Παραληρητική διαταραχή μπορεί νά είναι αυτό καί θέλει ψυχιατρο....

    Καλή τύχη σέ όλους.

    .
    Το παραλήρημα έρχεται όταν έχει στρεβλώσει πάρα πολύ το μυαλό. Μάλλοβ ιψδ και καταθλιψη θα ναι τα αρχικά στάδια. Παραλήρημα λέω μπορεί να ξεσπάσει και μετά από μια αποτυχία, ένα θλιβερό γεγονός. Μπορεί να ξεσπάσει κι όταν έχεις όλα αυτα κι είσαι και μόνος και δεν έχεις ούτε συμπαράσταση ή κατανόηση. Δεν ξέρω....
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 14:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 11:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 14:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 15:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 05:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •