ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 254
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 254 of 258 FirstFirst ... 154204244252253254255256 ... LastLast
Results 3,796 to 3,810 of 3862
  1. #3796
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    επειδη κι εγω ειμαι 60 , και δεν εχω πλεον καμμια ορεξη για λογομαχιες , ας το θεωρησουμε ενα ατυχες περιστατικο που πηρε τελος ....
    Done. We're cool as cucumber!

  2. #3797
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βγάζουν νόημα γιατι αντιλαμβάνομαι πλέον ολο αυτο που συμβαίνει εδώ μέσα

    Επειδή δεν μπαίνω πλέον συχνά και διαβάζω πολυ επιλεκτικα θέματα, έχασα μάλλον επεισόδια γιατί σε είχα αφήσει αν θυμάμαι καλά Ελλάδα με τα παιδιά σου ?
    Τώρα έχεις φύγει?
    Όπου και να είσαι πάντως ελπίζω να περνάς καλύτερα στο νέο σου ξεκίνημα!
    Εδω και πολλά χρόνια εχω πολλές πατρίδες (Αμερική/Σιγκαπούρη/Μαλαισία /Τουρκία) τωρα βρίσκομαι Αμερική θα παω Ελλάδα σε λίγο γιατί πεθυμησα τα παιδιά μου και μετα ένας θεός ξέρει που θα βρεθώ.

    Κάποια στιγμή όμως μοιραία κάπου θελω να αράξω διότι κουράστηκα με όλα αυτά τα ταξίδια.

    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις ειλικρινές ευχές σου.

    Ελπίζω το καλύτερο και για σένα.

  3. #3798
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Done. We're cool as cucumber!
    σιγουρα εισαι στην Αμερικη, πολυ αμερικανιά η εκφραση !!

  4. #3799
    Έσπασα τα μούτρα μου σε νεαρή ηλικία. Δεν ειχα κανεναν να με καθοδηγήσει, να σταθεί δίπλα μου, να με πιάσει από το χέρι. Ούτε πως να βγω στη ζωή με έμαθαν, ούτε πως να εργάζομαι με λιγότερο κόπο και αποτελεσματικά, ούτε πως να διαχειριζομαι τις διαπροσωπικές σχέσεις.

    Η συνέχεια ήταν, σε κάθε επόμενο βημα της ζωής αποτυχίες, μικρές μικρές που έφτιαχναν τις πιο μεγάλες και απομόνωση, γύρισμα της πλατης απο τους αλλους.

    Τώρα, απο τον καναπέ, συνειδητοποιω για να με τρωει το μαράζι. Να αντιλαμβανομαι το τι έπρεπε να κάνω τότε αλλά δεν έκανα. Τώρα παρασιτω για να εχω τη ψευδαίσθηση πως κάνω κάτι που με ευχαριστεί και να έχω τα προς το ζην.

    Βλέπω αυτούς που ξεκινησαμε μαζι τοτε, να έχουν προχωρήσει στη ζωή τους πολλά βήματα πιο μπροστα απο εμενα. Απλα ψάχνω πράγματα για να βρίσκω λίγο νόημα ζωης και να ξεφευγω απο το να με κατακλυσουν μαράζι και απελπισια. Συναναστρεφομαι με ατομα που δεν θελα να συναναστρεφομαι, εξευτελιζομαι καθημερινα στις δουλειές και στις συναναστροφες.

    Με συνοδεύουν οι τυψεις και τα απωθημενα. Απλα κρύβω τα αισθηματα μου απο οικείους και απο οσους με γνωρίζουν παριστωντας μια θετική εικονα.

  5. #3800
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Έσπασα τα μούτρα μου σε νεαρή ηλικία. Δεν ειχα κανεναν να με καθοδηγήσει, να σταθεί δίπλα μου, να με πιάσει από το χέρι. Ούτε πως να βγω στη ζωή με έμαθαν, ούτε πως να εργάζομαι με λιγότερο κόπο και αποτελεσματικά, ούτε πως να διαχειριζομαι τις διαπροσωπικές σχέσεις.

    Η συνέχεια ήταν, σε κάθε επόμενο βημα της ζωής αποτυχίες, μικρές μικρές που έφτιαχναν τις πιο μεγάλες και απομόνωση, γύρισμα της πλατης απο τους αλλους.

    Τώρα, απο τον καναπέ, συνειδητοποιω για να με τρωει το μαράζι. Να αντιλαμβανομαι το τι έπρεπε να κάνω τότε αλλά δεν έκανα. Τώρα παρασιτω για να εχω τη ψευδαίσθηση πως κάνω κάτι που με ευχαριστεί και να έχω τα προς το ζην.

    Βλέπω αυτούς που ξεκινησαμε μαζι τοτε, να έχουν προχωρήσει στη ζωή τους πολλά βήματα πιο μπροστα απο εμενα. Απλα ψάχνω πράγματα για να βρίσκω λίγο νόημα ζωης και να ξεφευγω απο το να με κατακλυσουν μαράζι και απελπισια. Συναναστρεφομαι με ατομα που δεν θελα να συναναστρεφομαι, εξευτελιζομαι καθημερινα στις δουλειές και στις συναναστροφες.

    Με συνοδεύουν οι τυψεις και τα απωθημενα. Απλα κρύβω τα αισθηματα μου απο οικείους και απο οσους με γνωρίζουν παριστωντας μια θετική εικονα.
    Το να συγκρίνουμε τον εαυτό μας με τους άλλους φίλε είναι μεγάλη μαλακία. Άσε που με τη σύγκριση απομακρύνεις τον αληθινό εαυτό σου.
    Το θέμα είναι να μην παριστάνεις (όπως λες) αλλά να είσαι αυτός που είσαι και να λες αυτό που αισθάνεσαι. Και όποιος γουστάρει. Όποιος δεν γουστάρει τα κουβαδάκια του και σ' άλλη παραλία. Τι πιο απλό από αυτό.

  6. #3801
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Όταν αποδεχτούμε αυτό που πραγματικά είμαστε μέσα στο μυαλό μας. Τότε θα έρθει και η αλλαγή.

  7. #3802
    garfield
    Guest
    Σκεφτομαι γιατι αραγε να εχουν παει ολα τοσο χαλια στη ζωη μου; Ειναι στο DNA μου η αποτυχια; Κι αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι αν ειχα κανει αλλες επιλογες τωρα θα ημουν μια χαρα. Η μηπως δεν επιλεγουμε τιποτα και ολα ειναι μοιραια; Δεν ξερω ισως μερικοι ανθρωποι ειναι προορισμενοι να αποτυχουν. Μαυρες σκεψεις βραδιατικα.

  8. #3803
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ποσο ωραια τα λες!! και στο προηγουμενο ποστ περι "ανθρωπου" παλι με αγγιξες...
    πες τα εσυ για μενα γιατι οπως λες δεν εισακουτε η φωνη.. μονο αυτων που εχουν την εξουσια...
    Σ' ευχαριστώ αν και δε νομίζω πως έχω ταλέντο έκφρασης. Το αντίθετο.

    Απλά μερικές στιγμές νιώθω να με κατακλύζει το άδικο και για αυτό τα γράφω απ έξω απ' έξω βέβαια.

    Δηλαδή πριν γράψω το μήνυμα που σ άρεσε είχα δει κάποιο πρόσωπο στην τηλεόραση να λέει ψέματα ψέματα ψέματα. Και εννοείται όταν θέλεις να φανείς πως είσαι εσύ ο σωστός, πέρα από το ψέμα ρίχνεις και το φταίξιμο στους άλλους.

    Και σ ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ιδίως στις περιπτώσεις όπως η συγκεκριμένη που τους ξέρεις καλύτερα κι απ' τον εαυτό σου.

    Και τα λένε έτσι όπου οι περισσότεροι άνθρωποι επειδή δε γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις συμφωνούν μαζί τους και νιώθεις σα να απλώνεται ένα τεράστιο πέπλο αδικίας παντού.

    Και θέλεις να βγεις απ' το πέπλο. Να αναπνεύσεις.

    Και ναι. Με βοήθησε που έστειλα το μήνυμα. Με ηρέμησε.

    Μετά πήγα και δουλειά που απαιτεί και αρκετή σωματική ενέργεια. Ίδρωσα, κουράστηκα. Εκκρίνονται και οι γνωστές ορμόνες που μας φτιάχνουν τη διάθεση, οπότε το ξεπεράσαμε κι αυτό.
    Καλά δε ξεπερνιούνται αλλά ξέρεις. Πάμε παρακάτω που λένε.

  9. #3804
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Σ' ευχαριστώ αν και δε νομίζω πως έχω ταλέντο έκφρασης. Το αντίθετο.

    Απλά μερικές στιγμές νιώθω να με κατακλύζει το άδικο και για αυτό τα γράφω απ έξω απ' έξω βέβαια.

    Δηλαδή πριν γράψω το μήνυμα που σ άρεσε είχα δει κάποιο πρόσωπο στην τηλεόραση να λέει ψέματα ψέματα ψέματα. Και εννοείται όταν θέλεις να φανείς πως είσαι εσύ ο σωστός, πέρα από το ψέμα ρίχνεις και το φταίξιμο στους άλλους.

    Και σ ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ιδίως στις περιπτώσεις όπως η συγκεκριμένη που τους ξέρεις καλύτερα κι απ' τον εαυτό σου.

    Και τα λένε έτσι όπου οι περισσότεροι άνθρωποι επειδή δε γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις συμφωνούν μαζί τους και νιώθεις σα να απλώνεται ένα τεράστιο πέπλο αδικίας παντού.

    Και θέλεις να βγεις απ' το πέπλο. Να αναπνεύσεις.

    Και ναι. Με βοήθησε που έστειλα το μήνυμα. Με ηρέμησε.

    Μετά πήγα και δουλειά που απαιτεί και αρκετή σωματική ενέργεια. Ίδρωσα, κουράστηκα. Εκκρίνονται και οι γνωστές ορμόνες που μας φτιάχνουν τη διάθεση, οπότε το ξεπεράσαμε κι αυτό.
    Καλά δε ξεπερνιούνται αλλά ξέρεις. Πάμε παρακάτω που λένε.
    Καλα εγω τηλεοραση δεν βλεπω καθολου.... μου σπανε τα νευρα...συμφωνω με οσα λες...

  10. #3805
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ιωαννη οταν λεσ οτι εξευτελιζεσαι καθημερινα στισ συναναστροφεσ τι ενοεισ οτι δε σε πιστευουν καλα κανουν κ δε σε πιστευουν το προβλημα που ειναι θελω να μου το διευκρινισεισ σε παρακαλω γτ περναω τα ιδια

  11. #3806
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Λοιπον ιωαννη θα στο λυσω για να μην παιδευεσαι κ στο λεω για να μαθεισ να κρινεισ ανθρωπουσ θα σου χρειαστει στη ζωη σου ποσο χρονων ειμαι 40 αυτοσ με τον οποιο τα εβαλα ειναι 60 το πεδιο ειναι τι ξερουμε για το μελλον των ελαιων στην ελλαδα εγω φυσικα δεν ξερω γτ ειμαι βοηθοσ το παιζω οτι μου ανηκουν οι ελιεσ τι να λεω το μονο που με νοιαζει ειναι ο καφεσ κ το τσιγαρο ο αλλοσ ειναι 60αρησ με οικογενεια κ λεφτα κ φυσικα ηξερε γιατι τον νοιαζει να εξασφαλισει το παιδι του εμενα οπωσ μου το ειπε του ειπα οτι γινεται γτ εχω καποια σχεση κ ετσι οπωσ το κοβω γινεται φυσικα δεν πιστεψαν εμενα πιστεψαν εκεινον στα παπαρια μου εμενα ποιον θα πιστεψουν εγω να περναει η ωρα θελω αυτη ειναι ολη η φαση κρινε την οπωσ θεσ θα σε βοηθησει να καταλαβεισ πωσ δουλευει το μυαλο σου

  12. #3807
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το ξερεις καλυτερα απο μενα οτι ολο αυτο το χαος προκληθηκε οταν εμφανιστηκες μπροστα μου απ το πουθενα και μπροστα μου μου εφερες πρακτορες απο τη χωρα σου που τοσο καιρο παριστανουν το αφεντικο σε οτι και να χρησιμοποιησω και αφου με εκανες εξαλο με αυτη την εξωφρενικη συμπεριφορα σου παριστανοντας την ανηξερη που ταχα δε καταλαβαινε τι ελεγα το μονο που πετυχες τωρα ειναι ................................................. λεγοντας να η ........................................ και εγω στο ξεκαθαριζω αν δεν μαζεψεις ολους αυτους τους κατασκοπους που μου κουβαλησες μπροστα μου και τους εδωσες οδηγιες να με παρακολουθουν και να αποφασιζουν αυτοι για οτι κανω δε προκειτε να ακουσω κουβεντα και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις ΕΣΥ ψυχιατρο και οι ομοιοι σου ποια νομιζεις οτι εισαι για να αποφασιζεις εσυ ποτε θα μπω στο ιντερνετ τοσο καιρο που Η ΧΟΥΝΤΑ απο τη χωρα σου εχει αναλαβει να αποφασιζει αυτη για το ποτε θα συνδεθω στο ιντερνετ και δε με ενδιαφερει καν αν με πιστευουν η οχι ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΕ ΕΔΩΣΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ και αν δε σου κανει η χωρα αυτη και δεν ειναι αρκετα πολυτελειας για την επιπεδου αισθητικη σου να πας στη δικη σου και με αφησεις ησυχο τερμα τα ψεματα.
    Last edited by αλεξανδρος_77; 12-01-2022 at 13:06.

  13. #3808
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εδω και κατι ωρες εχεις βαλει το ρομποτ που ζω μαζι του να με ψελνει γιατι νομιζεις οτι ετσι θα εμφανιστεις ως σωτηρας εχεις φαινετε την εντυπωση οτι θα με κανεις ρομποτ και εμενα αλλα σε γελασανε εγω ρομποτ δε γινομαι σου αρεσει η οχι

  14. #3809
    garfield
    Guest
    Απαισιοδοξες σκεψεις παλι για τη ζωη καμια ελπιδα για το αυριο. Νιωθω αποτυχημενη. Αυτα.

  15. #3810
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Απαισιοδοξες σκεψεις παλι για τη ζωη καμια ελπιδα για το αυριο. Νιωθω αποτυχημενη. Αυτα.
    Κατάθλιψη. Κοίταξε το πριν χειροτερεψει και δεν μαζεύεται μετά.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •