Φόβος για τον κορονοιο. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Περυσι ξερεις πόσοι πεθαναν από την απλή γριπη?γιατί πέρυσι δεν είπαν τίποτα?δε γίνεται να μένω εγώ σπίτι και όλη η Ελλάδα και αυτοί να κυκλοφορούν ελευθερα.αυτοί δεν Μολυνονται από τον ιο?το ότι μένω στο σπιτι δεν σημαίνει ότι τρωω και κουτοχορτο.
    Τα μετρα περιορισμου κυκλοφοριας παρθηκαν ακριβως επειδη ΔΕΝ εμενε σπιτι ολη η Ελλαδα! Τις εικονες ντροπης με τις ουρες στα διοδια και τις εξορμησεις σε πλατειες και παραλιακες δεν τις ειδες στα καναλια; Ποιοι τα κανανε ολα αυτα, οι μεταναστες; Αντιστοιχα, ενα σωρο μεταναστες βρισκονται σε αυτοαπομονωση αλλα φυσικα αυτο δεν τραβαει τοσο την προσοχη μας...

    Ναι, προφανως "μενω σπιτι" δεν σημαινει "τρωω κουτοχορτο". Δυστυχως ομως υπαρχει σ' αυτη τη χωρα μια υπερμετρη εννοια να μη βγουμε "κοροϊδα", που τιθεται υπαρανω ολων των αναγκων. Καλο θα ειναι να ενηρωνομαστε λιγακι απο αξιοπιστες πηγες αντι να προτασσουμε τη Ρωμιοσυνη μας συνωμοσιολογοντας ποιοι ξενοδακτυλοι μας επιβουλευονται.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #17
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τα μετρα περιορισμου κυκλοφοριας παρθηκαν ακριβως επειδη ΔΕΝ εμενε σπιτι ολη η Ελλαδα! Τις εικονες ντροπης με τις ουρες στα διοδια και τις εξορμησεις σε πλατειες και παραλιακες δεν τις ειδες στα καναλια; Ποιοι τα κανανε ολα αυτα, οι μεταναστες; Αντιστοιχα, ενα σωρο μεταναστες βρισκονται σε αυτοαπομονωση αλλα φυσικα αυτο δεν τραβαει τοσο την προσοχη μας...

    Ναι, προφανως "μενω σπιτι" δεν σημαινει "τρωω κουτοχορτο". Δυστυχως ομως υπαρχει σ' αυτη τη χωρα μια υπερμετρη εννοια να μη βγουμε "κοροϊδα", που τιθεται υπαρανω ολων των αναγκων. Καλο θα ειναι να ενηρωνομαστε λιγακι απο αξιοπιστες πηγες αντι να προτασσουμε τη Ρωμιοσυνη μας συνωμοσιολογοντας ποιοι ξενοδακτυλοι μας επιβουλευονται.
    Και ποιες πηγές σου λενε εσένα ότι οι μετανάστες είναι σε απομονωση?και από ποιες πηγές σου δίνουν πληροφορίες για τους θανάτους σε σχέση με την εποχικη γρίπη περυσι?και γιατι δεν εκλειναν τα διόδια από πριν άφου ήταν τόσο αναγκαιο?και γιατί δεν απαγορεψαν τις πτήσεις εδώ και τόσες μερες?
    Και μετά θα σου πουν φταις εσύ Έλληνα γι αυτή την κατάσταση γιατί δεν εμεινες σπίτι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η συγκριση με την εποχικη γριπη ειναι τελειως εκτος τοπου και χρονου, εκτος κι αν πιστευεις οτι η εποχικη γριπη μπορει να σκοτωσει 700 ανθρωπους σε μια μερα, οπως εγινε στην Ιταλια. Εχει μαλλιασει η γλωσσα των ειδικων παγκοσμιως για αυτο το θεμα.

    https://www.iatropedia.gr/ygeia/koro...ygeias/127864/

    https://www.sciencealert.com/the-new...hing-in-common

    Μιλαμε για εναν νεο ϊο που οδηγει ακομα και τα πιο κυριλε συστηματα υγειας στην καταρρευση με αποτελεσμα να μενει ενα καρο κοσμος χωρις προσβαση σε ΜΕΘ. Εκτος κι αν παρθουν μετρα, φυσικα.

    Τα διοδια δεν τα εκλεισαν γιατι υποτιμησαν το μεγεθος του προβληματος που λεγεται "νεοελληνας σημερον οπως και ανεκαθεν". Τις πτησεις δεν τις απαγορευουν γιατι αυτο πρεπει να γινει πριν εδραιωθει η πανδημια σε μια χωρα, οχι μετα που δεν εχει κανενα αποτελεσμα. Οσο για το αν οι μεταναστες μενουν σπιτι η οχι, κανεις δεν μπορει να το αποδειξει, εσυ ομως εκ των προτερων υποθετεις πως οχι μονο δεν μενουν σπιτι, αλλα ειναι και βασικη αιτια εξαπλωσης, ενω οι αθανατοι απογονοι του περικλοι μονο που δεν ξυλοφορτωναν τους αστυνομικους που τους ελεγαν να πανε σπιτια τους...
    Last edited by oboro; 24-03-2020 at 12:26.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    (προσθεσα και ελληνικο λινκ με αναφορες στον ΠΟΥ)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #20
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Η συγκριση με την εποχικη γριπη ειναι τελειως εκτος τοπου και χρονου, εκτος κι αν πιστευεις οτι η εποχικη γριπη μπορει να σκοτωσει 700 ανθρωπους σε μια μερα, οπως εγινε στην Ιταλια. Εχει μαλλιασει η γλωσσα των ειδικων παγκοσμιως για αυτο το θεμα.

    https://www.iatropedia.gr/ygeia/koro...ygeias/127864/

    https://www.sciencealert.com/the-new...hing-in-common

    Μιλαμε για εναν νεο ϊο που οδηγει ακομα και τα πιο κυριλε συστηματα υγειας στην καταρρευση με αποτελεσμα να μενει ενα καρο κοσμος χωρις προσβαση σε ΜΕΘ. Εκτος κι αν παθρουν μετρα, φυσικα.

    Τα διοδια δεν τα εκλεισαν γιατι υποτιμησαν το μεγεθος του προβληματος που λεγεται "νεοελληνας σημερον οπως και ανεκαθεν". Τις πτησεις δεν τις απαγορευουν γιατι αυτο πρεπει να γινει πριν εδραιωθει η πανδημια σε μια χωρα, οχι μετα που δεν εχει κανενα αποτελεσμα. Οσο για το αν οι μεταναστες μενουν σπιτι η οχι, κανεις δεν μπορει να το αποδειξει, εσυ ομως εκ των προτερων υποθετεις πως οχι μονο δεν μενουν σπιτι, αλλα ειναι και βασικη αιτια εξαπλωσης, ενω οι αθανατοι απογονοι του περικλοι μονο που δεν ξυλοφορτωναν τους αστυνομικους που τους ελεγαν να πανε σπιτια τους...
    Ξέρεις πόσο πληθυσμο έχει η ιταλια και ποσους θανάτους κατεγραφαν πριν από τον κορονοιο?για βρες στατιστικα.
    Δεν μπορώ να αποδειξω τι κάνει ο καθε μεταναστης αυτή τη στιγμή όπως δεν μπορείς και εσύ να αποδειξεις κατι.
    Οπότε αφού δεν μπορούν να ακύρωσουν πτήσεις τώρα εγώ και ο καθενας γιατί να μείνω σπίτι αφού ότι έγινε εγινε,μπατε σκύλοι αλεστε ειμαστε.
    Τελος πάντως ο καθένας έχει την δική του γνώμη φυσικά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Ξέρεις πόσο πληθυσμο έχει η ιταλια και ποσους θανάτους κατεγραφαν πριν από τον κορονοιο?για βρες στατιστικα.
    Δεν μπορώ να αποδειξω τι κάνει ο καθε μεταναστης αυτή τη στιγμή όπως δεν μπορείς και εσύ να αποδειξεις κατι.
    Οπότε αφού δεν μπορούν να ακύρωσουν πτήσεις τώρα εγώ και ο καθενας γιατί να μείνω σπίτι αφού ότι έγινε εγινε,μπατε σκύλοι αλεστε ειμαστε.
    Τελος πάντως ο καθένας έχει την δική του γνώμη φυσικά.
    Τα επιστημονικα δεδομενα δεν ειναι "αποψη". Υπαρχουν ανθρωποι, ολοκληρες ομαδες δηλαδη, που εχουν την "αποψη" οτι η Γη ειναι επιπεδη. Τι λες, το βαζουμε σε δημοψηφισμα με προταγμα την ελευθερια της αποψης;

    Οπως λοιπον μπορω εγω να δω στο γκουγκλ οτι η Ιταλια εχει εξαπλασιο πληθυσμο απο την Ελλαδα, ετσι μπορεις και εσυ. Αν ειχαμε πανω απο 100 θανατους την ημερα, θα το θεωρουσες ακομα εποχικη γριπη; Α, κατι ακομα - ολα αυτα δεν αφορουν το συνολο της Ιταλικης επικρατειας, αλλα τον Βορρα... Στον Νοτο ακομα δεν εχει φτασει το κυμα. Κι ο Νοτος και μεγαλυτερο πληθυσμο εχει, και πιο υποβαθμισμενο συστημα υγειας σε σχεση με τον Βορρα. Οποτε στην πραξη το αντιστοιχο νουμερο στα καθ' ημας θα ηταν πανω απο 200 νεκροι μεσα σε μια μερα. Στατιστικα δεν στεκει με τιποτε η λογικη της πληθυσμιακης διαφορας μας με την Ιταλια, αλλα εμενα αλλο ειναι που με απασχολει: γιατι δεν μπορεις εσυ η ιδια να το ψαξεις, αλλα προτιμας τους μυθους και τις συνομωσιες;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Περυσι ξερεις πόσοι πεθαναν από την απλή γριπη?γιατί πέρυσι δεν είπαν τίποτα?
    Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά. Τα διάφορα στελέχη γρίπης κυκλοφορούν εδώ και χιλιετίες με αποτέλεσμα να έχουν αναπτυχθεί αντιστάσεις σε μεγάλη μερίδα του πληθυσμού.

    Ο SARS-Cov-2 είναι καινούργιος, είναι πολύ μεταδοτικός και η ανοσία στο γενικό πληθυσμό βρίσκεται στο μηδέν. Αν αφεθεί ανεξέλεγκτος, μέσα σε λίγες εβδομάδες θα νοσήσει σχεδόν το σύνολο του πληθυσμού.

    Δε θεωρείται υψηλού κινδύνου, όπως προηγούμενοι SARS, αλλά είναι ικανός να θερίσει σαν δρεπανηφόρο άρμα τις ευαίσθητες ομάδες και να δημιουργήσει ανάγκες νοσηλείας άνευ προηγουμένου, με συνέπεια την ολοκληρωτική κατάρρευση του συστήματος υγείας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος τώρα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εσείς έχετε αγχωθεί με αυτό το θέμα;
    Όχι. Είμαι καλά και αν αρρωστήσω ελπίζω ότι θα το περάσω σαν μια ίωση όπως ο περισσότερος κόσμος. Ίσως λίγο πιο βαριά, αφού υπάρχουν ακόμα άγνωστες παράμετροι, γι' αυτό και έχω θωρακίσει το ανοσοποιητικό μου με μερικά μίνι αμυντικά πυρηνικά όπλα.

  9. #24
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τα επιστημονικα δεδομενα δεν ειναι "αποψη". Υπαρχουν ανθρωποι, ολοκληρες ομαδες δηλαδη, που εχουν την "αποψη" οτι η Γη ειναι επιπεδη. Τι λες, το βαζουμε σε δημοψηφισμα με προταγμα την ελευθερια της αποψης;

    Οπως λοιπον μπορω εγω να δω στο γκουγκλ οτι η Ιταλια εχει εξαπλασιο πληθυσμο απο την Ελλαδα, ετσι μπορεις και εσυ. Αν ειχαμε πανω απο 100 θανατους την ημερα, θα το θεωρουσες ακομα εποχικη γριπη; Α, κατι ακομα - ολα αυτα δεν αφορουν το συνολο της Ιταλικης επικρατειας, αλλα τον Βορρα... Στον Νοτο ακομα δεν εχει φτασει το κυμα. Κι ο Νοτος και μεγαλυτερο πληθυσμο εχει, και πιο υποβαθμισμενο συστημα υγειας σε σχεση με τον Βορρα. Οποτε στην πραξη το αντιστοιχο νουμερο στα καθ' ημας θα ηταν πανω απο 200 νεκροι μεσα σε μια μερα. Στατιστικα δεν στεκει με τιποτε η λογικη της πληθυσμιακης διαφορας μας με την Ιταλια, αλλα εμενα αλλο ειναι που με απασχολει: γιατι δεν μπορεις εσυ η ιδια να το ψαξεις, αλλα προτιμας τους μυθους και τις συνομωσιες;
    Μηδενα προ του τέλους μακαριζε.εδώ θα ειμαστε και θα το δούμε οσοι απόμείνουμε.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά. Τα διάφορα στελέχη γρίπης κυκλοφορούν εδώ και χιλιετίες με αποτέλεσμα να έχουν αναπτυχθεί αντιστάσεις σε μεγάλη μερίδα του πληθυσμού.

    Ο SARS-Cov-2 είναι καινούργιος, είναι πολύ μεταδοτικός και η ανοσία στο γενικό πληθυσμό βρίσκεται στο μηδέν. Αν αφεθεί ανεξέλεγκτος, μέσα σε λίγες εβδομάδες θα νοσήσει σχεδόν το σύνολο του πληθυσμού.

    Δε θεωρείται υψηλού κινδύνου, όπως προηγούμενοι SARS, αλλά είναι ικανός να θερίσει σαν δρεπανηφόρο άρμα τις ευαίσθητες ομάδες και να δημιουργήσει ανάγκες νοσηλείας άνευ προηγουμένου, με συνέπεια την ολοκληρωτική κατάρρευση του συστήματος υγείας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος τώρα.
    Αρα επειδή το σύστημα υγειας είναι ανικανο να ανταπεξελθει λογω των απολύσεων και της μειωσης προσωπικου πού ειχε γίνει πρέπει εγώ και ο καθένας να μείνω σπιτι,να χασώ την δουλειά μου με ότι συνεπάγεται όλο αυτό. Ευγε

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    (Καπου εδω νομιζω μπορουμε να πουμε πως εχουν γραφτει αρκετα για το θεμα στο θρεντ για να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του...)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Αρα επειδή το σύστημα υγειας είναι ανικανο να ανταπεξελθει λογω των απολύσεων και της μειωσης προσωπικου πού ειχε γίνει πρέπει εγώ και ο καθένας να μείνω σπιτι,να χασώ την δουλειά μου με ότι συνεπάγεται όλο αυτό. Ευγε
    Καταλαβαίνω ότι αυτή η κατάσταση μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα, και δεν είσαι η μόνη, αλλά κι εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι κανένα σύστημα υγείας, όσο ακμαίο κι αν είναι, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την πλημμυρίδα των περιστατικών που θα δημιουργήσει ο covid-19 αν αφεθεί να αφηνιάσει. Οποιοδήποτε σύστημα θα κατέρρεε και το «κάρο της δημαρχίας», αν το έχεις ακουστά, θα τριγυρνούσε πάλι στις γειτονιές. Αυτός είναι ο λόγος που όλες οι χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου, και όχι μόνο η Ελλάδα, λαμβάνουν τέτοιου είδους μέτρα.

    Θέλεις όμως να περιγράψεις λίγο την κατάστασή σου; Γιατί κινδυνεύεις να χάσεις τη δουλειά σου; Αν μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά γι' αυτό.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλησπέρα παιδιά,ο φίλος μου έχει τρελαθεί με τον κορονοιο διαβάζει όλη μέρα, κοιτάει ειδήσεις μιλάει μόνο γι αυτό έχει πάθει κατάθλιψη έχει χάσει τη χαρά του νομίζει ότι θα νοσησει και παίρνει τηλ στον εοδυ και ψάχνει τα πάντα. Του λέω ότι έγινες σαν εμένα ακριβώς. Και προσπαθώ να τον ξυπνήσω γιατί αν συνεχίσει έτσι θα γίνει σαν εμένα. Μέσα από αυτό βλέπω και τον εαυτό μου βέβαια και καταλαβαινω πόσο κακό κάνω στον εαυτό μου. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον κορονοιο και βλέπω πόσο ψύχραιμη είμαι αν είχα ασχοληθεί τώρα θα μετρούσα συνεχώς τη θερμοκρασία μου και θα φοβόμουν ότι νιώθω. Δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, χαίρομαι που εγώ τα βλέπω πιο αντικείμενικα αλλά πραγματικά αν κι αυτός γίνει αρρωσροφοβικος την πατήσαμε. Εσείς έχετε αγχωθεί με αυτό το θέμα;
    όλος ο κόσμος είναι έτσι πλέον. Να κοιτάζετε μόνο την ενημέρωση κάθε μέρα στις 6 το απόγευμα για την κατάσταση στη χώρα μας. Social distancing από όλους, καθαριότητα, απολύμανση κλπ κλπ. και θα περάσει, το πότε θα περάσει, δεν το ξέρει κανείς....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Σε περιόδους κρίσης είναι το πιο εύκολο πράγμα να.ψαχνουμε για αποδιοπομπαίους τράγους γιατί νιώθουμε ανήμποροι, νιώθουμε οργή για αυτά που ζούμε , γιατί ίσως δεν θέλουμε να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα. Και συνήθως αυτοί που διαλέγουμε για να κατηγορουμε είναι είτε μακριά από εμάς πχ "οι Κινέζοι" ή πιο αδύναμοι από εμάς πχ οι μετανάστες. Η ψυχραιμία είναι απαραίτητη για να διατηρήσουμε λογική σκέψη
    Δεν φταίει κανένας Κινέζος ή μετανάστης που κάποιοι από εμάς θα χάσουμε τη δουλειά μας. Αυτα που ζούμε εμείς εδώ τα ζει όλος ο πλανήτης, ήδη 1.7 δις κόσμου είναι υπό περιορισμό. Κοιτάμε το δάσος και όχι το δέντρο ώστε να έχουμε μια όσο γίνεται σφαιρική άποψη και να μην καταλήξουμε να συνομοσιολογουμε ή να μισούμε λάθος ανθρώπους για ότι μας συμβαίνει.
    Ψυχραιμία λοιπόν, ψυχραιμία και προσοχή όλοι μας
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος για ΣΚΠ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2019, 21:16
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •