Φόβος για τον κορονοιο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Φόβος για τον κορονοιο.

    Καλησπέρα παιδιά,ο φίλος μου έχει τρελαθεί με τον κορονοιο διαβάζει όλη μέρα, κοιτάει ειδήσεις μιλάει μόνο γι αυτό έχει πάθει κατάθλιψη έχει χάσει τη χαρά του νομίζει ότι θα νοσησει και παίρνει τηλ στον εοδυ και ψάχνει τα πάντα. Του λέω ότι έγινες σαν εμένα ακριβώς. Και προσπαθώ να τον ξυπνήσω γιατί αν συνεχίσει έτσι θα γίνει σαν εμένα. Μέσα από αυτό βλέπω και τον εαυτό μου βέβαια και καταλαβαινω πόσο κακό κάνω στον εαυτό μου. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον κορονοιο και βλέπω πόσο ψύχραιμη είμαι αν είχα ασχοληθεί τώρα θα μετρούσα συνεχώς τη θερμοκρασία μου και θα φοβόμουν ότι νιώθω. Δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, χαίρομαι που εγώ τα βλέπω πιο αντικείμενικα αλλά πραγματικά αν κι αυτός γίνει αρρωσροφοβικος την πατήσαμε. Εσείς έχετε αγχωθεί με αυτό το θέμα;

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Οι "φυσιολογικοί" έχουν γίνει χειρότεροι από εμάς. Αυτό με κάνει να σκέφτομαι μήπως τελικά είμαστε πιο έξυπνοι και ευαίσθητοι σε ερεθίσματα που οι υπόλοιποι δεν αντιλαμβάνονται και τώρα στο προφανές, τα έχουν κάνει πάνω τους και έχουν τρελαθεί.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Αγχώνομαι σε φυσιολογικά πλαίσια και παίρνω τις προφυλάξεις που συστήνουν. Από κει και πέρα, βγαίνω κανονικά για να ταίσω τα γατιά. Αποφεύγω τα παιδιά εννοείται. Θεωρώ πάντως πως αν νοσήσω την έχω άσχημα. Και σίγουρα φοβάμαι και για δικούς μου ανθρώπους αλλά και γενικά για την οικονομία, για το ότι παίζει να μην ανοίξει η σεζόν, για το πώς θα καταρρεύσει το σύστημα υγείας και η δική μου υγεία και τα χρόνια νοσήματα μου θα μπουν αναγκαστικά στην άκρη, όπως έχει γίνει ήδη γιατί έχουν αναβληθεί τόσα ραντεβού μου. Αλλά περιμένω ψύχραιμα να δω πώς θα εξελιχθεί.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Φοβάμαι πάντως ότι τον έχω κολλήσει ήδη γιατί νιώθω μια τάση για βήχα κάποιες φορές. Και προσωπικά δεν βήχω ποτέ. Επίσης είχα πτύελα με αίμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλησπέρα παιδιά,ο φίλος μου έχει τρελαθεί με τον κορονοιο διαβάζει όλη μέρα, κοιτάει ειδήσεις μιλάει μόνο γι αυτό έχει πάθει κατάθλιψη έχει χάσει τη χαρά του νομίζει ότι θα νοσησει και παίρνει τηλ στον εοδυ και ψάχνει τα πάντα. Του λέω ότι έγινες σαν εμένα ακριβώς. Και προσπαθώ να τον ξυπνήσω γιατί αν συνεχίσει έτσι θα γίνει σαν εμένα. Μέσα από αυτό βλέπω και τον εαυτό μου βέβαια και καταλαβαινω πόσο κακό κάνω στον εαυτό μου. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον κορονοιο και βλέπω πόσο ψύχραιμη είμαι αν είχα ασχοληθεί τώρα θα μετρούσα συνεχώς τη θερμοκρασία μου και θα φοβόμουν ότι νιώθω. Δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, χαίρομαι που εγώ τα βλέπω πιο αντικείμενικα αλλά πραγματικά αν κι αυτός γίνει αρρωσροφοβικος την πατήσαμε. Εσείς έχετε αγχωθεί με αυτό το θέμα;
    Αν κάθεσαι σπίτι από που θα κολλήσεις; Θέλει προσοχή μόνο όταν βγαίνεις έξω να φοράς γάντια να μην πλησιάζεις άτομα και να πληρωνεις πάντα με κάρτα που θα την απολυμαίνεις σπίτι και όλα τα ρούχα για πλύσιμο κατευθείαν. Αν κάνεος αυτά είναι δύσκολο να κολλήσεις

  6. #6
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλησπέρα παιδιά,ο φίλος μου έχει τρελαθεί με τον κορονοιο διαβάζει όλη μέρα, κοιτάει ειδήσεις μιλάει μόνο γι αυτό έχει πάθει κατάθλιψη έχει χάσει τη χαρά του νομίζει ότι θα νοσησει και παίρνει τηλ στον εοδυ και ψάχνει τα πάντα. Του λέω ότι έγινες σαν εμένα ακριβώς. Και προσπαθώ να τον ξυπνήσω γιατί αν συνεχίσει έτσι θα γίνει σαν εμένα. Μέσα από αυτό βλέπω και τον εαυτό μου βέβαια και καταλαβαινω πόσο κακό κάνω στον εαυτό μου. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον κορονοιο και βλέπω πόσο ψύχραιμη είμαι αν είχα ασχοληθεί τώρα θα μετρούσα συνεχώς τη θερμοκρασία μου και θα φοβόμουν ότι νιώθω. Δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, χαίρομαι που εγώ τα βλέπω πιο αντικείμενικα αλλά πραγματικά αν κι αυτός γίνει αρρωσροφοβικος την πατήσαμε. Εσείς έχετε αγχωθεί με αυτό το θέμα;
    Εγω που δεν είχα θέμα με την αρρωστοφοβια πάντως έχω φρικαρει και οδευω προς δεύτερο επεισοδιο καταθλιψης.κυρίως αγχώνομαι για το μετά. Αυτό με φοβίζει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    έχεις νιώσει ποτέ να ξυπνάς σε εφιάλτη;

    Ξέρω πως ζούμε πρωτόγνωρες εποχές.
    Αν μας το έλεγε κάποιος αυτό πριν μήνες θα μιλάγαμε για ταινία φαντασίας.....

    αυτές της 2 εβδομάδες θα συμβούνε παρα μα παρα πολλά πράγματα...... πολλά από αυτά θα είναι άσχημα..... όσο δύσκολο είναι για σένα... τόσο δύσκολο είναι και για μένα..... άλλο τόσο δύσκολο είναι και για όλους...... αυτές της ημερες είναι να τα πεις ένα χεράκι με τον ευατό σου...... πίστεψε με δεν θα βρείς άλλη ευκαιρία ξανά....

    τα πράγματα δεν είναι αστεία.......

    μακάρι όλα να ήταν μια συνωμοσία...

    μένουμε σπίτι... όχι για εμάς..... αλλα για τα άτομα που αγαπάμε........

    υπομονή....... αγάπη και δύναμη...!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    σε αυτη τη φαση βρισκεται και ο φιλος μου παει για καταθλιψη αν συνεχισει ετσι...πρεπει να το προλαβει κι αυτος και ολοι οσοι ασχολουνται

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    σαν διαφημιστικο σποτ τα ειπες! μπραβο!παντως απορω ποσο χειροτςρα μπορει να γινουν..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    δεν καθεται σπιτι δουλευει κι ερχεται σε επαφη με πολλους ανθρωπους γι αυτο φοβαται.

  11. #11
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    σε αυτη τη φαση βρισκεται και ο φιλος μου παει για καταθλιψη αν συνεχισει ετσι...πρεπει να το προλαβει κι αυτος και ολοι οσοι ασχολουνται
    Δεν θα πεθάνουμε από τον ιό.από κατάθλιψη θα πάμε όλοι παιδιά. Μας τρομοκρατουν και μένουμε σπίτια μας με κινδυνο και την ψυχική μας υγεία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Δεν θα πεθάνουμε από τον ιό.από κατάθλιψη θα πάμε όλοι παιδιά. Μας τρομοκρατουν και μένουμε σπίτια μας με κινδυνο και την ψυχική μας υγεία.
    Πολυ καλα κανουμε ολοι και μενουμε στα σπιτια μας... Ειναι προβλημα η επιδεινωση των ψυχικων προβληματων και η ολη καταρρακωση δηλαδη, μην το ριχνουμε ομως και στη συνωμοσιολογια. Τα μετρα αυτα πλεον ειναι απαραιτητα εφοσον υπαρχουν τοσοι ανευθυνοι συμπολιτες μας και τα παραδειγματα Ιταλιας, Ισπανιας και αλλων που πρεπει να αποφυγουμε.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Πολυ καλα κανουμε ολοι και μενουμε στα σπιτια μας... Ειναι προβλημα η επιδεινωση των ψυχικων προβληματων και η ολη καταρρακωση δηλαδη, μην το ριχνουμε ομως και στη συνωμοσιολογια. Τα μετρα αυτα πλεον ειναι απαραιτητα εφοσον υπαρχουν τοσοι ανευθυνοι συμπολιτες μας και τα παραδειγματα Ιταλιας, Ισπανιας και αλλων που πρεπει να αποφυγουμε.
    Εγω δεν είπα να μη μείνουμε σπίτι. Και εγώ σπίτι είμαι και τηρω κατά γράμμα τις συμβουλές των ειδικων.αλλά κάτι βρωμάει στην όλη ιστορία πάντως. Με 17 νεκρούς και κλείνουν τα παντα και από την άλλη οι μεταναστες να αλωνιζουν στη χώρα μας.
    Last edited by Αποστολια; 24-03-2020 at 11:59. Reason: Αποστολια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εγω δεν είπα να μη μείνουμε σπίτι. Και εγώ σπίτι είμαι και τηρω κατά γράμμα τις συμβουλές των ειδικων.αλλά κάτι βρωμάει στην όλη ιστορία πάντως. Με 17 νεκρούς και κλείνουν τα παντα και από την άλλη οι μεταναστες να αλωνιζουν στη χώρα μας.
    Στις πανδημιες σημασια δεν εχουν οι τωρινοι αριθμοι, αλλα οι μελλοντικοι, επειδη αυτα τα φαινομενα εχουν εκθετικη και οχι γραμμικη εξελιξη. Ξεκινουν αργα κι υστερα εκρηγνυνται. Ξερεις, και στην Ιταλια λιγους νεκρους ειχαν στην αρχη... Δες τωρα που βρισκονται.

    Καμια μα καμια συνδεση δεν τεκμηριωνεται επιστημονικα μεταξυ μεταναστευσης και επιδημιων. Οπως και μεταξυ ανεργιας και μεταναστευσης... Ενα παραξενο πραγμα, πως οι "κακοι μεταναστες" παντα φταινε για ολα αυτα που οχι μονο οι ντοπιοι κανουν εκτεταμενα αλλα συχνα περηφανευονται και για αυτο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Στις πανδημιες σημασια δεν εχουν οι τωρινοι αριθμοι, αλλα οι μελλοντικοι, επειδη αυτα τα φαινομενα εχουν εκθετικη και οχι γραμμικη εξελιξη. Ξεκινουν αργα κι υστερα εκρηγνυνται. Ξερεις, και στην Ιταλια λιγους νεκρους ειχαν στην αρχη... Δες τωρα που βρισκονται.

    Καμια μα καμια συνδεση δεν τεκμηριωνεται επιστημονικα μεταξυ μεταναστευσης και επιδημιων. Οπως και μεταξυ ανεργιας και μεταναστευσης... Ενα παραξενο πραγμα, πως οι "κακοι μεταναστες" παντα φταινε για ολα αυτα που οχι μονο οι ντοπιοι κανουν εκτεταμενα αλλα συχνα περηφανευονται και για αυτο.
    Περυσι ξερεις πόσοι πεθαναν από την απλή γριπη?γιατί πέρυσι δεν είπαν τίποτα?δε γίνεται να μένω εγώ σπίτι και όλη η Ελλάδα και αυτοί να κυκλοφορούν ελευθερα.αυτοί δεν Μολυνονται από τον ιο?το ότι μένω στο σπιτι δεν σημαίνει ότι τρωω και κουτοχορτο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος για ΣΚΠ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2019, 22:16
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •