Σχέση και πρόβλημα αυτόπεποιθησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Σχέση και πρόβλημα αυτόπεποιθησης

    Καλησπέρα σας θα ήθελα να πω το πρόβλημα μου έχω σχέση με ένα παιδί περίπου 3,5 χρονια.Γενικα τα πάμε καλά και αγαπιόμαστε βέβαια εγώ έχω κάποια θέματα και ανασφάλειες γενικότερα ζηλεύω πολύ και νιώθω έλλειψη αυτοπεποίθησης.Η αλήθεια είναι ότι και αυτός μου έχει δώσει κάποια πατήματα (πχ κρατούσε επαφές με πρώην το έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ) Γενικά μου κάνει κομπλιμέντα αλλά εγώ αισθάνομαι πάλι άσχημα ευθύνεται βέβαια και το γεγονός ότι από την έναρξης της σχέσης πήρα 15 κιλά κυρίως από ψυχολογικούς λόγους.Τον έχω ρωτήσει αν του αρέσουν άλλες και αυτός μου λέει ότι αν δει καμία ωραια στον δρόμο θα τον τραβήξει και αν είναι πολύ ωραια μπορεί να την σκεφτεί και την επόμενη μέρα εγώ από τότε αισθάνομαι ακόμα μεγαλύτερη ανασφάλεια σε φάση να σκέφτομαι να τον χωρίσω γιατί δεν νιώθω άνετα μαζί του.Δεν ξερω τι ν κάνω ότι και να μου πει το παίρνω πολύ βαριά. Τις προάλλες κοιτούσαμε παλιές φωτογραφίες από ταξίδι και μου λέει ´´πω πω πρέπει να χάσουμε κιλά ήμασταν πιο εμφανίσιμοι τότε´. και πάλι έγινα ράκος.Τι με συμβουλεύετε;είμαι υπερβολική η όντως αυτός με κάνει να νιώθει έτσι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι είσαι υπερβολική και ότι πρέπει να κάνεις ψυχοθεραπεία και να φιάξεις την αυτοεικόνα σου. Μετά εκτός των άλλων θα μπορέσεις να δεις τα της σχέσης σου πιο ψύχραιμα, Νομίζω ότι θυμάμαι τα προηγούμενα θέματα σού και δεν βρίσκω ότι κάνει κάτι τραγικό ο φίλος σου, αλλά παράλληλα ακόμα κι αν κάνει κάτι φάουλ, βρίσκει και τα κάνει. Αν εσύ δεν μασούσες με το παραμικρό και έβλεπε να έχεις πίστη στον εαυτό σου, θα σου έλεγα για πότε θα μαζευόταν (αν και ξαναλέω, δεν βλέπω να κάνει κάτι λάθος, απλά να μην έχει τόση ενσυναίσθηση ότι παίρνεις το παραμικρό τόσο βαριά).

  3. #3
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Νομίζω ότι είσαι υπερβολική και ότι πρέπει να κάνεις ψυχοθεραπεία και να φιάξεις την αυτοεικόνα σου. Μετά εκτός των άλλων θα μπορέσεις να δεις τα της σχέσης σου πιο ψύχραιμα, Νομίζω ότι θυμάμαι τα προηγούμενα θέματα σού και δεν βρίσκω ότι κάνει κάτι τραγικό ο φίλος σου, αλλά παράλληλα ακόμα κι αν κάνει κάτι φάουλ, βρίσκει και τα κάνει. Αν εσύ δεν μασούσες με το παραμικρό και έβλεπε να έχεις πίστη στον εαυτό σου, θα σου έλεγα για πότε θα μαζευόταν (αν και ξαναλέω, δεν βλέπω να κάνει κάτι λάθος, απλά να μην έχει τόση ενσυναίσθηση ότι παίρνεις το παραμικρό τόσο βαριά).
    Το να σου λέει ο σύντροφος σου ότι όταν βλέπω στον δρόμο κάποια την σκέφτομαι την άλλη μέρα δεν το λες κολακευτικο.εγώ πάντως θα το έβρισκα προσβλητικό.
    Εγώ πάντως lind say θα προσπαθούσα να φτιάξω πάλι την εικόνα μου όχι για να αρέσω σε αυτόν αλλά για να αρέσω σε εμένα.όταν είμαστε καλά με τον εαυτό μας δεν επιτρέπουμε να μας προσβαλλουν γιατί ξέρουμε τι αξίζουμε

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    1
    Καλημέρα !
    Ο φίλος σου δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση με αυτά που νιώθεις εσύ ! Για να είναι μαζί σου 3,5 χρόνια χωρίς να σου έχει δώσει σοβαρές αφορμές για χωρισμό ,σίγουρα, κάτι σημαίνει .Οπότε θα πρέπει να ψάξεις μέσα σου το γιατί νιώθεις έτσι.
    Σε προηγούμενες σου σχέσεις πώς ήσουν? Στη δουλειά σου ? Στην οικογένεια?
    -Η συζήτηση και η εξωτερίκευση των σκέψεων και συναισθημάτων μας είναι ο καλύτερος τρόπος για να λύσουμε πολλά προβλήματα . Πες του πώς νιώθεις !Συζήτα το! (αν ένιωθε εκείνος έτσι δεν θα ήθελες να το ξέρεις , αυτός γιατί να ζει στην άγνοια?)
    -Προφανώς , κι η εικόνα μας παίζει σημαντικό ρόλο …. 15 κιλά όμως , εκτός από την εικόνα σου , θα επιβαρύνουν και την υγεία σου . Γυμναστική και διατροφή άμεσα !
    -Δραστηριότητες καλλωπισμού (νύχια , μαλλιά, μάσκες ομορφιάς κτλ) είναι μικρές δόσεις τόνωσης της αυτοπεποίθησης που κάθε γυναίκα της έχει ανάγκη!
    -Υπάρχουν πολλά βιβλία που είναι ιδιαιτέρως ευχάριστα (κοριτσίστικα) και ευανάγνωστα και μας βοηθούν να ενδυναμώσουμε .
    -Η ψυχανάλυση σίγουρα θα σε βοηθήσει και σκέψου το σοβαρά ...
    Όταν μας πονάει π.χ. το δόντι ,πάμε στον οδοντογιατρό, μας πονάει κάτι άλλο πάμε στον ανάλογο γιατρό, όταν ,όμως , μας πονάει η «ψυχή» μας γιατί δεν πάμε στον ανάλογο γιατρό???
    ***Σίγουρα , «κάθε αρχή και δύσκολη» αλλά πρέπει να κάνεις κάτι για να νιώσεις καλύτερα και να είσαι πραγματικά ευτυχισμένη σε αυτή τη σχέση (και με το αγόρι αλλά και με τον εαυτό σου) ♥

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by lindsay_ed View Post
    Καλησπέρα σας θα ήθελα να πω το πρόβλημα μου έχω σχέση με ένα παιδί περίπου 3,5 χρονια.Γενικα τα πάμε καλά και αγαπιόμαστε βέβαια εγώ έχω κάποια θέματα και ανασφάλειες γενικότερα ζηλεύω πολύ και νιώθω έλλειψη αυτοπεποίθησης.Η αλήθεια είναι ότι και αυτός μου έχει δώσει κάποια πατήματα (πχ κρατούσε επαφές με πρώην το έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ) Γενικά μου κάνει κομπλιμέντα αλλά εγώ αισθάνομαι πάλι άσχημα ευθύνεται βέβαια και το γεγονός ότι από την έναρξης της σχέσης πήρα 15 κιλά κυρίως από ψυχολογικούς λόγους.Τον έχω ρωτήσει αν του αρέσουν άλλες και αυτός μου λέει ότι αν δει καμία ωραια στον δρόμο θα τον τραβήξει και αν είναι πολύ ωραια μπορεί να την σκεφτεί και την επόμενη μέρα εγώ από τότε αισθάνομαι ακόμα μεγαλύτερη ανασφάλεια σε φάση να σκέφτομαι να τον χωρίσω γιατί δεν νιώθω άνετα μαζί του.Δεν ξερω τι ν κάνω ότι και να μου πει το παίρνω πολύ βαριά. Τις προάλλες κοιτούσαμε παλιές φωτογραφίες από ταξίδι και μου λέει ´´πω πω πρέπει να χάσουμε κιλά ήμασταν πιο εμφανίσιμοι τότε´. και πάλι έγινα ράκος.Τι με συμβουλεύετε;είμαι υπερβολική η όντως αυτός με κάνει να νιώθει έτσι;
    Οταν ζηλεύεις τη σχέση σου σημαίνει πως η σχέση σου δεν δημιουργήθηκε σε σταθερές βάσεις, ότι δεν του έχεις εμπιστοσύνη και ότι εσύ δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου. Τον ρωτάς αν έβλεπε μία όμορφη κοπέλα αν θα τον τραβούσε και σου απάντησε ειλικρινέστατα. Το ερώτημα λοιπόν που θέλω να σου θέσω είναι αν σου απαντούσε με αφήνει παγερά αδιάφορο ακόμα και αν ήταν ψέμα θα σου άρεσε; Το παιδί σου μιλάει ειλικρινά και σου τα λέει όλα, τώρα αν αυτό σε κάνει ευάλωτη δεν φταίει το παιδί. Εγώ πιστεύω πως έχεις κάποιες αδυναμίες τις οποίες τις γνωρίζεις ήδη από μόνη σου το θέμα είναι είσαι διατεθειμένη να τις αντιμετωπίσεις ώστε να τα έχεις πρώτα εσύ καλά με τον εαυτό σου και μετά με τη σχέση σου; Αν δεν τις αντιμετωπίσεις και χωρίσεις στην επόμενη σχέση που θα κάνεις πάλι θα βρεθείς στο ίδιο σημείο οπότε κάνε κάτι πρώτα για σένα και μετά για τη σχέση σου. Το πρώτο και πιο εύκολο φαινομενικά είναι να βάλεις στόχο να χάσεις αυτά τα 15 κιλά. Αν τα χάσεις και δυνατότερο χαρακτήρα θα δημιουργήσεις και αυτοπεποίθηση θα αποκτήσεις. Αλήθεια συνεχίζεις να είσαι ερωτευμένη μαζί του ή όχι, γιατί βλέπω πως θέτεις εύκολα σχετικά το ζήτημα του χωρισμού για απλά υποθετικά ερωτήματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by lindsay_ed View Post
    Καλησπέρα σας θα ήθελα να πω το πρόβλημα μου έχω σχέση με ένα παιδί περίπου 3,5 χρονια.Γενικα τα πάμε καλά και αγαπιόμαστε βέβαια εγώ έχω κάποια θέματα και ανασφάλειες γενικότερα ζηλεύω πολύ και νιώθω έλλειψη αυτοπεποίθησης.Η αλήθεια είναι ότι και αυτός μου έχει δώσει κάποια πατήματα (πχ κρατούσε επαφές με πρώην το έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ) Γενικά μου κάνει κομπλιμέντα αλλά εγώ αισθάνομαι πάλι άσχημα ευθύνεται βέβαια και το γεγονός ότι από την έναρξης της σχέσης πήρα 15 κιλά κυρίως από ψυχολογικούς λόγους.Τον έχω ρωτήσει αν του αρέσουν άλλες και αυτός μου λέει ότι αν δει καμία ωραια στον δρόμο θα τον τραβήξει και αν είναι πολύ ωραια μπορεί να την σκεφτεί και την επόμενη μέρα εγώ από τότε αισθάνομαι ακόμα μεγαλύτερη ανασφάλεια σε φάση να σκέφτομαι να τον χωρίσω γιατί δεν νιώθω άνετα μαζί του.Δεν ξερω τι ν κάνω ότι και να μου πει το παίρνω πολύ βαριά. Τις προάλλες κοιτούσαμε παλιές φωτογραφίες από ταξίδι και μου λέει ´´πω πω πρέπει να χάσουμε κιλά ήμασταν πιο εμφανίσιμοι τότε´. και πάλι έγινα ράκος.Τι με συμβουλεύετε;είμαι υπερβολική η όντως αυτός με κάνει να νιώθει έτσι;
    Κατά την ταπεινή μου άποψη αρχικά τα 15 κιλά που έχεις πάρει αν δεν σε κάνουν να νιώθεις ωραία με τον ευατο σου πάλεψε να τα χάσεις, αλλά μόνο αν έχει πρόβλημα το εγώ σου κάνεις άλλος!
    Όσο για την ζηλεια σου και την χαμηλή αυτοπεποίθηση, επειδή τυχαίνει να είμαι άνθρωπος της ζήλιας και της χαμηλής αυτοπεποίθησης όσο ωραία και να νιώθουμε με τον ευατο μας και όσο και να τα βρούμε με τον ευατο μας οταν έρθει η σχέση σου και σου πει εγώ μια όμορφη κοπέλα μπορεί να την σκέφτομαι και την επόμενη μέρα και το αντίστοιχο λες ωπα κάτι συμβαίνει, γιατί ένας άνθρωπος που αγαπάει και είναι ερωτευμένος νομίζω πως έχει μάτια για μόνο μια. (σαφώς και είναι ελεύθερος να κοιτάει οπουδήποτε αλλά η σκέψη του να την σκέφτεται και την επόμενη μέρα δεν μου πολύ αρέσει)
    Γενικά τον άνθρωπο μας καλό είναι να τον γεμίζουμε με αγάπη όχι με ανασφάλειες και τα σχετικά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Το να σου λέει ο σύντροφος σου ότι όταν βλέπω στον δρόμο κάποια την σκέφτομαι την άλλη μέρα δεν το λες κολακευτικο.εγώ πάντως θα το έβρισκα προσβλητικό.
    Εγώ πάντως lind say θα προσπαθούσα να φτιάξω πάλι την εικόνα μου όχι για να αρέσω σε αυτόν αλλά για να αρέσω σε εμένα.όταν είμαστε καλά με τον εαυτό μας δεν επιτρέπουμε να μας προσβαλλουν γιατί ξέρουμε τι αξίζουμε
    Δεν το είπε με σκοπό να την προσβάλει, τον ρώτησε και αυτός απάντησε την αλήθεια που είναι κοινή για όλους και για την ίδια. Όταν δεις ένα πολύ ωραίο άντρα του γούστου σου δεν παίζει να σου έρθει στο μυαλό και την επόμενη μέρα? οκ και τι μ αυτό?
    Όταν κακως δεν τα αντέχεις αυτά τουλάχιστον δεν τα ρωτάς.
    Αν αρχίσει μόνος του να λέει πωπω είδα μια εχθές έπαθα πλάκα, οκ αυτό είναι άλλη ιστορία είναι δείγμα μαλάκα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σωστός ο George!

Similar Threads

  1. Replies: 19
    Last Post: 26-10-2019, 10:12
  2. πρόβλημα στη σχέση μου
    By marylia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 20-02-2016, 15:50
  3. Πρόβλημα στη σχέση μου.
    By Xristos86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 01-10-2014, 03:43
  4. Προβλημα με την σχεση μου.
    By Dexterous30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 24-07-2012, 00:32
  5. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •