Δυσπνοια, πόνοι σε στερνό και πλάτη και ο πανικός επιστρέφει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300

    Δυσπνοια, πόνοι σε στερνό και πλάτη και ο πανικός επιστρέφει.

    Καλησπέρα παιδιά. Έχω περίπου μια εβδομάδα με μια αίσθηση δυσπνοιας ή καλύτερα με μια αίσθηση ότι δεν μου αρκεί ο αέρας που αναπνέω. Κάποιες φορές νιωθω να θολωνω και να φτάνω κοντά σε κρίση πανικού. Νομίζω ότι θα μου κοπεί η ανάσα.

    Μετά βίας τα γλιτώνω με πολλή υπομονή και διαφραγματικες αναπνοές. Όταν τελειώνω τις διαφραγματικες με πιάνει έντονο ρεψιμο, το οποίο μου είναι αρκετά τρομακτικό.

    Αυτο συνέβη χθες και σήμερα ξύπνησα με πόνο κάτω από το αριστερό στήθος. Όταν είμαι όρθια κ ελαφρώς σκυμμενη πχ οταν πλένω πιάτα ή σιδερωνω, επίσης με πιάνει αυτή η αίσθηση ότι δεν μου φτάνει η ανάσα και προσπαθώ να πάρω ανάσα που να με "χορτάσει", πράγμα που παίρνει αρκετή ώρα και είναι τρομακτικό. Όταν τρώω επίσης παθαίνω το ίδιο και όταν ξαπλώνω.

    Το είχα και στο παρελθόν, αρκετές φορές τώρα το έχω σίγουρα 10 μέρες, 3 από τις οποίες ξυπναγα συνέχεια στον ύπνο μου και προσπαθούσα να πάρω χορταστική ανάσα γιατί ένιωθα ότι σκάω.

    Τον περασμένο Νοέμβριο είχα επισκεφθεί πνευμονολογο, με είχε εξετάσει μου είχε κάνει και σπειρομετρηση ήταν όλα καλά. Μου είπε αν ήθελα να πάω να κάνω ακτινογραφία, του είπα ναι, αλλά τελικά δεν μου την έγραψε γιατί μου είπε ότι δεν υπήρχε λόγος, το απέκλειε να δείξει κάτι.

    Αυτο που έχω πάθει είναι το εξής, φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καλά με τα πνευμονια μου, και ότι ίσως έπρεπε να είχα κάνει την ακτινογραφία. Γιατί αυτή η δυσπνοια με συνοδεύει τουλάχιστον 2 χρόνια και οι μέρες που δεν την έχω αυτά τα δύο χρόνια είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

    Παλιότερα μου είχε πει η ψυχίατρος ότι αυτή η προσπάθεια που κάνω για ανάσα δεν είναι δυσπνοια αλλά υπερπνοια, αλλά είναι κάτι που δεν έχω βρει τρόπο να το αποβάλλω.

    Και φαντάζομαι περιττό να πω τώρα πως με τον κορωνοιο έχω αγχωθεί έξτρα για αυτό, πάντα ήμουν αγχωμένη αλλά τώρα ακόμα παραπάνω, με τη μαγική σκέψη "κ αν έχω κάτι κ μου κάνει επιπλοκές και είναι πολύ αργά γ να βρεθεί" ή "αν κάτι συμβαίνει παράλληλα με το άγχος και αποδίδοντας τα όλα στο άγχος, το αφήνω και μεγαλώνει;".

    Κάθε συμβουλή και βοήθεια πολύτιμη!

  2. #2
    george1520
    Guest
    Το συμπέρασμα είναι να σταματήσεις να πλένεις πιάτα και να σιδερωνεις για να γίνεις καλά.

    Αυτό το πέρασα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα όταν είχα κατάθλιψη. Μετά από μήνες ψυχοθεραπείας φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι κάτι με στρεσαρε τόσο πολύ που ένιωθα ότι με πνίγει και έψαχνα να βρω τι είναι.. Ήταν κάτι το οποίο δεν μπορούσα να αλλάξω και το σωμα μου αντιδρασε έτσι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το συμπέρασμα είναι να σταματήσεις να πλένεις πιάτα και να σιδερωνεις για να γίνεις καλά.

    Αυτό το πέρασα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα όταν είχα κατάθλιψη. Μετά από μήνες ψυχοθεραπείας φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι κάτι με στρεσαρε τόσο πολύ που ένιωθα ότι με πνίγει και έψαχνα να βρω τι είναι.. Ήταν κάτι το οποίο δεν μπορούσα να αλλάξω και το σωμα μου αντιδρασε έτσι.
    ΤΟ ίδιο είναι πιθανό να συμβαίνει κ με έμενα, αλλα.. Έχουμε πάρει όλα τα πιθανά σενάρια του ειναι αυτό που με πιέζει, τα έχουμε συζητήσει όλα, τα έχουμε εξαντλήσει όλα και αυτό παραμενει...

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    ΤΟ ίδιο είναι πιθανό να συμβαίνει κ με έμενα, αλλα.. Έχουμε πάρει όλα τα πιθανά σενάρια του ειναι αυτό που με πιέζει, τα έχουμε συζητήσει όλα, τα έχουμε εξαντλήσει όλα και αυτό παραμενει...
    Για την δυσπνοια σχολιασα και στο άλλο σου θέμα για το τι έκανα και ηρεμησα.
    Για το τι κάνω όταν αγχώνομαι μιλήσαμε εδω αλλά και με μηνύματα και δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω.

    Αν θες να ανοίξεις συζητηση για το τι σε αγχώνει το τελευταίο διάστημα και να το βγάλεις από μέσα σου, θα είμαι εδώ να πω τη γνώμη μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Για την δυσπνοια σχολιασα και στο άλλο σου θέμα για το τι έκανα και ηρεμησα.
    Για το τι κάνω όταν αγχώνομαι μιλήσαμε εδω αλλά και με μηνύματα και δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω.

    Αν θες να ανοίξεις συζητηση για το τι σε αγχώνει το τελευταίο διάστημα και να το βγάλεις από μέσα σου, θα είμαι εδώ να πω τη γνώμη μου.
    Wish I knew..

  6. #6
    george1520
    Guest
    Βάλε τα πράγματα κάτω και σιγά σιγά θα βρεις κάτι. Έστω κάτι που σου φαίνεται ασήμαντο

Similar Threads

  1. Β Ο Η Θ Ε Ι Α. Δυσπνοια, άγχος, πόνοι, ΦΌΒΟΣ
    By papad92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 09-10-2019, 21:38
  2. Πονοι στη πλατη και στα χερια-αγχος; το εχει κανεις;
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2015, 11:39
  3. SLEEVE KAI ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ
    By maroulita_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 05-12-2012, 21:21
  4. ΠΟΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ...ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2011, 09:19
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •