Υψηλή κορτιζόλη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    4

    Υψηλή κορτιζόλη?

    Καλησπέρα.Ειμαι άνδρας 22 ετών.Τον Μάρτιο του 2018 συνέβη ένα γέγονος το οποίο σταδιακά με έριξε σε κατάθλιψη.Στην αρχή δεν είχα έντονα καταθλιπτικά συμπτώματα όμως τον Γενάρη του 19 εντάθηκαν και πιστεύοντας ότι έχω κατάθλιψη επισκεφθηκα ψυχολογο,από την οποία δεν έμεινα ικανοποιημένος και τον Μάιο του 19 επισκέφθηκα ψιχιατρι η οποία με διέγνωσε με ήπια καταθλιψη και μου έδωσε φαρμακευτική αγωγή.Τον Οκτώβριο του 2019 πήγα σε νέα ψυχολόγο με την οποία συνεχίζω ως τώρα όπου παράλληλα έχω μειώσει και τα λαντοζ που παιρνω.Παρατηρω όμως ότι κάποια συμπτώματα δεν υποχωρούν .Παρότι έχω σταματήσει να κλαίω ,και γενικά να μην έχω τα περισσότερα συμπτώματα της κατάθλιψης ,ακόμα έχω πάχος το οποίο δεν μπορώ να ξεφορτωθω (κοιλιακό λίπος αλλά και στο υπόλοιπο σώμα)το οποίο παρότι κάνω γυμναστική και διατροφή είναι σαν να μην έχουν αποτελέσματα και δεν χάνω κιλά.Σαν να χει μπλοκάρει ο μεταβολισμός μου .Και είμαι υπέρβαρος .Επίσης έχω ακόμα άγχος και αρκετή ένταση(ξυπνάω νύχτα ,και είμαι ταραγμένος)Σε μια πρόσφατη κουβέντα με την ψυχολόγο και την ψυχίατρο μου μου είπαν και οι δύο ότι τα επίπεδα κορτιζόλης ίσως είναι υψηλά .Η ψυχίατρος μου πε να κάνω διατροφή και αν δεν έχει αποτελεμα να πάω σε ενδοκρινολόγο για εξειδικευμένες εξετάσεις.Υπαρχει περίπτωση το πρόβλημα με τον μεταβολισμό και με το άγχος να σχετίζεται με υψηλά επίπεδα κορτιζόλης?γιατί έχω την εντύπωση ότι μπορεί και αυτή να ευθύνεται που νοιωθω ετσι,και αν ναι αντιμετωπίζεται φαρμακευτικά ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by Aeon; 26-03-2020 at 19:18.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Μην αγχώνεσαι και τσέκαρε στο Google την κόπωση επινεφρίδιων... διατροφή πρέπει να κάνεις αλλά να κόψεις γλουτενη λακτόζη και ζάχαρη... μονο αυτή θα σε βοηθήσει... αν ήμουν στη θέση σου θα ασχολιωμουν μόνο με την διατροφή και δεν θα έπαιρνα φάρμακα... μακάρι στην ηλικία σου που ήμουν σε παρόμοια φάση να ήξερα και εγώ όσα σου είπα... μου φύγανε όλα μόλις έκοψα τα φάρμακα και έκανα διατροφή χώρις γλουτενη, λακτόζη και ζάχαρη...
    Λοιπόν αυτό το θέμα με τον μεταβολισμό το έχω από τότε που μου συνέβη το γεγονός εκείνο.Εχω κάνει γυμναστική από τότε σε συνδυασμό με προσοχή στο φαγητό αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα.Δεν ξέρω.ςπισης ζάχαρη γενικά δεν τρωω.Θυροειδη έχω τσεκαριε και είμαι κομπλέ.Εκανα εξετάσεις αιματος σε μικροβιολόγο.Εξετασεις για επινεφρίδια δεν έχω κάνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (προτροπή για διακοπή φαρμακευτικής αγωγής)
    Last edited by Aeon; 26-03-2020 at 17:12.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    4
    Σε καταλαβαίνω.Τωρα το θέμα με τον μεταβολισμό το έχω πριν πάρω φάρμακα(από το Μάρτιο του 18μετα το τραυματικό γεγονός ενώ ladose πήρα από τον Μάιο του 19)Μπορώ να πω ότι έχω θετική εμπειρία πάντως από τα λαντοζ με βοήθησαν αρκετά.Το διάβασα για τα επινεφρίδια και υποθέτω οτι μπορεί να έχω κάτι παρόμοιο και να ευθύνεται σε αυτά η κατάθλιψη.Παντως η διατροφη μπορεί να δουλέψει σε σένα ,ίσως επειδή είχες κάτι διαφορετικό.νομιζω ότι εγώ δεν θα δω προκοπή με αυτήν καθότι πιστεύω ότι η ανισορροπία στον οργανισμό μου αντιμετωπίζεται φαρμακευτικά και μετά θα μαι κομπλέ.
    Last edited by Aeon; 26-03-2020 at 17:12.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    4
    Και επίσης η διατροφή δεν με βοηθάει,δεν έχει επίδραση πάνω μου.Οποτε υ λύση είναι να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο και να κάνω εξετάσεις για τα επίνεφριδια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (προτροπή για διακοπή φαρμακευτικής αγωγής)
    Last edited by Aeon; 26-03-2020 at 17:12.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Dolbrith View Post
    Και επίσης η διατροφή δεν με βοηθάει,δεν έχει επίδραση πάνω μου.Οποτε υ λύση είναι να πάω σε έναν ενδοκρινολόγο και να κάνω εξετάσεις για τα επίνεφριδια
    Κάνε για ένα μήνα αυστηρή διατροφή χώρις γλουτενη λακτόζη και ζάχαρη... και έλα να τα πούμε... αλλα όταν λέω αυστηρή εννοώ αυστηρή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    (Αρχισε παλι ο Ελενταρ τις τηλεδιαγνωσεις και την παραπληροφορηση γυρω απο τα φαρμακα...)

    Ολα αυτα απαγορευονται απο τους ορους χρησης και ειναι δυνητικα επικινδυνα. Μην τα ακουτε.
    Last edited by oboro; 25-03-2020 at 09:39.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (προτροπή για διακοπή φαρμακευτικής αγωγής)
    Πρόσεχε λιγάκι τι λες και που τα λες.....

    Δεν μπορείς να τα λες αυτά σε ανθρώπους που βρισκονται κάτω από ιατρική παρακολουθήσει και φαρμακευτική αγωγή......
    Το ξέρεις ότι κάποιος μπορεί να επηρεαστεί και το αποτέλεσμα να είναι πολύ δυσάρεστο. ......
    Last edited by Aeon; 26-03-2020 at 17:13.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    με τα χαπια νιωθεισ καλυτερα εγω μαστουρωνα και δεν μπορουσα να κανω τιποτα κι αναγκαστηκε ο γιατροσ μου να μου δωσει χαπια ελληνικησ κατασκευησ που ειναι μονο για καταστολη γι αυτο λεω τισ πιο χαζομαρεσ εδω γτ δεν μαστουρωνω να σου πω επισησ οτι ειμαι παλιοσ ερασιτεχνησ ποδοσφαιριστησ και δεν γινοταν κατι αλλο επρεπε να παω δουλεια ειμαι 40 χρονων το μονο που τουσ νοιαζει οπωσ κ σενα ειναι να μην κανεισ μαλακιεσ κατα τα αλλα κανε οτι θεσ ο ελενταρ εχει δικιο οτι λυνεται με διατροφη λυνεται αν θεσ σ λεω βρηκα κατι πατεντεσ αλλα γτ να το λυσεισ τι θα χασεισ τι θα κερδισεισ σαματι θα κανεισ τη μεγαλη ζωη εγω εχω μια επειχηρησουλα με αγροτικα προιοντα ισα καφεδεσ κ τσιγαρα βγαινουν αρα τι να το κανεισ κατσε εκει θαυματα δε γινονται κανε μια επιλογη και θα σου πουμε τι παιζει εγω το εχω 14 χρονια πρεπει να ειμαι απο τουσ πιο παλιουσ αυτα πανω κατω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Πρόσεχε λιγάκι τι λες και που τα λες.....

    Δεν μπορείς να τα λες αυτά σε ανθρώπους που βρισκονται κάτω από ιατρική παρακολουθήσει και φαρμακευτική αγωγή......
    Το ξέρεις ότι κάποιος μπορεί να επηρεαστεί και το αποτέλεσμα να είναι πολύ δυσάρεστο. ......
    Ασε τους αφορισμούς.... και όταν δεν ξέρεις τι παίζεται να μη μιλας... η αλήθεια είναι αυτή που λέω όσο και αν δεν συμφέρει κάποιους... τέλεια και παύλα

  13. #13
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Ασε τους αφορισμούς.... και όταν δεν ξέρεις τι παίζεται να μη μιλας... η αλήθεια είναι αυτή που λέω όσο και αν δεν συμφέρει κάποιους... τέλεια και παύλα
    Ο τρόπος γραφής ενός ανθρώπου αντικατοπτρίζει και τον χαρακτήρα του....

    Ότι πείτε......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Λετε οι οροι χρησης να κανουν εξαιρεση για τους κατοχους της Απολυτης Αληθειας;


    (μπα δε νομιζω)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Λετε οι οροι χρησης να κανουν εξαιρεση για τους κατοχους της Απολυτης Αληθειας;


    (μπα δε νομιζω)
    Δεν με νοιάζουν οι όροι με νοιάζει οι συνομιλητες μου να έχουν τον στοιχείοδες σεβασμό .....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξαφνικά υψηλή πίεση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 06-09-2019, 00:05
  2. Aτομα με υψηλη αναγκη επιβεβαιωσης του "εγω" τους
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 23-12-2008, 09:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •