Καθημερινή Υπερφαγία...!!!(SOS)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Καθημερινή Υπερφαγία...!!!(SOS)

    Καλησπέρα στα μέλη!Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας!Έχω εδώ και 1 μήνα,καθημερινά επεισόδιά υπερφαγίας.Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω με τίποτα,ο νους μου είναι συνέχεια στο φαγητό και τι θα φάω για επόμενο γεύμα.Μέσα σε αυτό το μήνα έχω βάλει σχεδόν 10 κιλά και κοντεύω τα 120,με ύψος 1,78.Ειχα και στο παρελθόν υπερφαγικα επεισόδια,αλλά 1 την βδομάδα αντε το πολύ 2.Ειμαι σε απελπισία και απόγνωση γιατί δεν ξέρω πως να σταματήσω αυτό που συμβαίνει και το πως θα χάσω όλο αυτό το βάρος.Εδω και χρόνια παλεύω με την κατάθλιψη και παίρνω αγωγή.Μάλιστα ο γιατρός μου,χορήγησε Seroquel XR 50mg για ενίσχυση στο άγχος που έχω.Η κατάθλιψη,σχετίζεται με την υπερφαγια που έχω ή είναι κάτι άλλο?Έκανα εξέταση για θυρεοειδή και δεν έχω.Υπάρχει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω ή αν περνά τέτοια φάση,σαν τη δικιά μου??

  2. #2
    george1520
    Guest
    Είχα θέμα με το φαγητό.. Έτρωγα και ταυτόχρονα σκεφτόμουν τι θα φάω μετά.. Κοιτούσα το ρολόι και έλεγα "πέρασαν 3 ώρες. Γιατί δεν έφαγα ακόμη?". Το φαγητό μας ανακουφίζει, μας κάνει να ξεχνιόμαστε.. Νομίζουμε ότι θα ηρεμήσουμε τρώγοντας.. Δεν πάει έτσι όμως. Ίσως θα σε βοηθούσε να πας σε ένα διατροφολόγο να σου φτιάξει ένα πρόγραμμα έτσι ώστε να τρως τις ποσότητες που πρέπει και να μην έχεις το αίσθημα της πείνας και ταυτόχρονα να χάσεις τα κιλά που θες..

    Ψυχοθεραπεία κάνεις ταυτόχρονα ή μόνο χάπια παίρνεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    18
    Κι εγω εχω το θεμα της βουλιμιας συχνα σε καθημερινη βαση. Θα σε βοηθουσε να ξεκινουσες περπατημα καθημερινο και στην ψυχολογια και στην απωλεια βαρους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Κάνω ψυχοθεραπεία,μια φορά το μήνα εκτός απο την φαρμακευτική αγωγή.Απλά δεν μου έχει τύχει ξανά καθημερινή Υπερφαγία.Έβαλα χωρίς υπερβολή ίσως και 10 κιλά μέσα σε ένα μήνα.Δυστυχώς δε μπορώ να το ελέγξω με τίποτα,όσο περίεργο και αν φαίνεται,αν συνεχίσω σε αυτόν τον ρυθμό, μέχρι τέλος του καλοκαιριού θα έχω φτάσει 150 κιλά.Και καταλαβαίνετε ότι βάζω και τη ζωή μου σε κίνδυνο.Ηδη όταν ανεβαίνω σκαλιά ζορίζομαι και βαριανασαινω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Κοίταξε να δεις το θέλω να τρώω όλη την ημέρα είναι κάτι σχετικό. Ο Α άνθρωπος μπορεί πχ να θέλει να τρώει μια τυροπιτα, μετά μια πάστα μετά ένα μπέργκερ, μετά μια τάρτα, μετά μια πίτσα, μετά ένα παγωτό.

    Ο Β άνθρωπος θέλει και εκείνος να τρώει όλη την ώρα αλλά αυτός έχει βγάλει εντελώς οποιαδήποτε τροφή έχει ζάχαρη και τρώει πρωτεΐνη με λίπη και μετρημένος υδατάνθρακες.

    Ο Α λοιπόν άνθρωπος θα παίρνει συνεχώς κιλά ο Β άνθρωπος που θα έχει βγάλει τη ζάχαρη από τη ζωή του θα τρώει πρωτείνη και λίπος με μέτρο ενώ θα καταναλώνει λαχανικά, θα κάνει λίπος 24 ώρες το 24ωρο, ακόμα και όταν κοιμάται για να λειτουργήσει ο οργανισμός θα καίει ενέργεια, αλλά αντί για σάκχαρα θα καίει λίπος και δεν θα παχαίνει.

    Τι θέλω να σου πω με αυτό και εγώ και η γυναίκα μου μασουλάμε όλη την ώρα, αλλά επειδή μασουλάμε λαχανικά με χαμηλούς υδατανθρακες δεν παχαίνουμε. Αν αντί για λαχανικά τρώγαμε πίτσες, σοκολάτες, σουβλακια κτλ θα παχαίναμε. Είναι θέμα οπτικής και επιλογής λοιπόν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Βαζε μικρους στοχους. Πες θελω να χασω 5 κιλα. Μολις θα βλεπεις στην ζυγαρια οτι χανεις θα ανεβει η ψυχολογια σου.μην λες πχ πρεπει να χασω 30 καηκες. Ετσι κανω εγω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Προς το παρόν θέλω να μειώσω την όρεξη μου,κ μετά να βάλω στόχους.Δεν μπορώ να την ελέγξω,είχα κ πριν υπερφαγικα επεισόδια,αλλά μια στο τόσο.Τρώω καθημερινά ανεξέλεγκτα για 3 άτομα,σήμερα το πρωί έβαλα να φάω κορν φλεικς με γάλα.Όταν σηκώθηκα από το τραπέζι,κατάλαβα ότι είχα φάει μισό κιλό δημητριακά ολικής και 1 λίτρο γάλα.Εκανα και πριν καιρό πλήρη έλεγχο για θυρεοειδή,αίμα και υπέρηχο και όλα ήταν φυσιολογικά.Εχω μια ακόρεστη όρεξη για άχρηστες θερμίδες,δηλαδή φαστ φουντ, γλυκά, αναψυκτικά, σπιτικό φαγητό δεν τρώω ιδιαίτερα.Ευχομαι αυτό που βιωνω να μην συμβεί σε κανένα ειλικρινά.Απο την μια νιώθω τύψεις και κλαίω μετά από κάθε υπερφαγικο επεισόδιο και μετά από λίγη ώρα το μυαλό μου σκέφτεται τι να σαβουριασει.Δεν ξέρω αν σε όλο αυτό παίζει ρόλο η κατάθλιψη που έχω, και που λαμβάνω φάρμακα γιαυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Πόσο χρονών εισαι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    33 χρονών είμαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Στον Ενδοκρινολογο που πήγες δεν του ζήτησες την άποψη του;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Εφόσον οι εξετάσεις ήταν φυσιολογικές,μου είπε πως είναι θέμα καθαρά ψυχολογικό και μου ανέφερε ως παράδειγμα,την νευρική ανορεξία.Μου είπε να το συζητήσω με τον ψυχίατρο μου,μήπως χρειάζεται κάποια αλλαγή στην αγωγή μου.Παιζει άμεσο ρόλο η κατάθλιψη που έχω μου πρόσθεσε.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Δυστυχως mina τα χαπια ανοιγουν και την ορεξη. Εγω σε 4 μηνες εβαλα 8 κιλα αλλα ηθελα να βαλω. Μετα εκτοξευστικα στα 22 ειχα γινει 100 κιλα μετα δεν ηθελα χαχα. Αλλα τα περισσοτερα κιλα τα εβαλα με τα αντιψυχωσικα. Οπως ειπα βαζε μικρους στοχους την φορα. Αν πεις θελω να χασω 30 καηκες θα βλεπεις σιγα σιγα την διαφορα και θα χαιρεσαι. Αλλα επειδη το μυαλο μας λειτουργει διαφορετικα βιαζεται θελουμε δηλαδη να τα χασουμε σε μια μερα δε γινεται. Φιλια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    καλησπερα, θα συνεχισεις να τρως και να παχαινεις εαν δεν θεσεις καποιους στοχους ως προς το σωματικο σου βαρος.
    εαν δεν πεις θελω να ειμαι πιο λεπτος για να ειμαι πιο ομορφος η θελω να ειμα ιπιο λεπτος για να μην εχω χοληστερινη, δεν προκειτε να κανεις τιποτα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Δυστυχώς φίλε μου,εδώ δε μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου και να βαλω χαλινάρι στο στομάχι μου,τι στόχους να θέσω.Δεν το λέω για δικαιολογία,απλά δεν έχω ξαναβρεθεί σε τέτοια κατάσταση,παρακαλάω να μη συμβεί σε κανέναν άνθρωπο ειλικρινά.Κάθε μέρα τρώω λες και δεν υπάρχει αύριο και το μυαλό μου είναι,όλο στο τι θα φάω στη συνέχεια.Επικοινώνησα με τον ψυχίατρο μου και μου είπε,πως είναι καθαρά ψυχολογικό και έχει να κάνει με την κατάθλιψη.Εύχομαι καλό Πάσχα με υγειά σε όλους,ψυχική και σωματική!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Και μεγαλη προσοχη θελει στις γιορτες. Με μετρο!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. H καθημερινή ρουτίνα σας
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 08-06-2016, 17:08
  2. Καθημερινη υπερφαγια...!!! HELP...........!!!!!!!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2014, 02:44
  3. Replies: 37
    Last Post: 18-09-2011, 00:46
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 21:11
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •