Νιώθω Χάλια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243

    Νιώθω Χάλια!!

    Καλησπέρα σε όλους ξανά. Ξέρω θα κουράσω με το ίδιο θέμα μα δεν έχω που αλλού να μιλήσω. Ειδικά τώρα. Μόνο στον άντρα μου μιλάω που και αυτός ως ένα σημείο μπορεί να καταλάβει. Από τη στιγμή που δεν έχει περάσει το ίδιο δεν μπορεί να νιώσει ακριβώς τι περνάω. Στο θέμα μου τώρα. Εχτές το απόγευμα και αφού έφαγα, με έπιασαν απανωτές έκτακτες. Πολύ δυνατές. Χτύπαγαν στο λαιμό μου. Μου έκοβαν την ανάσα. Από τον τρόμο βέβαια στεγνωσαν χείλη, ένιωθα πως μου ανεβαινει το αίμα στο κεφάλι και τα σχετικά. Να πω πως κάθε μέρα έχω έκτακτες αλλά μια στο τόσο. Εχτές ήταν συνεχόμενες και δεν πέρναγαν με τίποτα. Πήρα το γιατρό ο ποιος μου ζήτησε να περιγράψω τι ακριβώς νιώθω για να δει αν πρόκειται για κολπική μαρμαρυγη. Αφού του είπα λοιπόν, προσπαθούσε να με ηρεμήσει πως δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο και να πάρω μισό ζαναξ να ηρεμήσω. Αν συνεχιστεί να πάω σήμερα να με δει. Παιδιά ειλικρινά ευτυχώς ήταν η πεθερά μου σπίτι, κράτησε τα παιδιά και με έβγαλε ο άντρας μου μια βόλτα με το αμάξι γιατί νόμιζα πως θα πεθάνω σπίτι. Δεν ήθελα να με βλέπουν τα μικρά έτσι.. Πείτε μου πως και εσάς σας αγχώνει ο εγκλεισμός. Νομίζω πως τα συμπτώματα μου έχουν χειροτερεψει με τον τρόμο που μας προκαλεί όλο αυτό που συμβαίνει. Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Μα θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Και μόνο ο φόβος του αν πάω στο δημόσιο δεν θα με δεχτούν με την κατάσταση που επικρατεί με τρομοκρατησε πιο πολύ. Χρήματα για ιδιωτικό δεν υπάρχουν και έτσι πανικοβληθηκα πιο πολύ. Σκεφτόμουνα κιόλας ότι δεν μπορούσα να βγω ελεύθερη μια βόλτα που πνιγομουν και τρελαινομουνα. Τελικά κάναμε χαρτί ότι πάμε σε κονοσομειο αν τυχόν μας σταματήσουν. Κατάσταση πρωτόγνωρη που νομίζω πως πολλούς ανθρώπους θα τρελάνει!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Και μόνο ο φόβος του αν πάω στο δημόσιο δεν θα με δεχτούν με την κατάσταση που επικρατεί με τρομοκρατησε πιο πολύ. Χρήματα για ιδιωτικό δεν υπάρχουν και έτσι πανικοβληθηκα πιο πολύ. Σκεφτόμουνα κιόλας ότι δεν μπορούσα να βγω ελεύθερη μια βόλτα που πνιγομουν και τρελαινομουνα. Τελικά κάναμε χαρτί ότι πάμε σε κονοσομειο αν τυχόν μας σταματήσουν. Κατάσταση πρωτόγνωρη που νομίζω πως πολλούς ανθρώπους θα τρελάνει!!
    Είναι σαν να περιγράφεις εμένα πριν καιρό...και ακόμα εχω τέτοια συμπτώματα έκτακτων και δυνατών κιόλας ειδικά μετά το φαγητό...είχε γίνει ο εφιάλτης μου.Λιγο ο εγκλεισμός λίγο το άγχος λίγο που μας έχουν τρομοκρατήσει με όλα αυτά ειναι λογικό να έχεις τέτοια ξέσπασματα.Μην ανησυχείς αν θες να ησυχασεις και να βεβαιωθείς ότι όλα ειναι καλα μπορείς να πας σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο,έτσι κ αλλιώς δεν είναι όλα τα νοσοκομεία που έχουν ασθενείς με κορονοιο,νομίζω ότι έχουν συγκεκριμένα που δέχονται τέτοια περιστατικά..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Οχι πολλους.. Όλους είτε έχουμε ψυχοσωματικά είτε όχι... Απλά προσοαθουμε να βρουμε τρόπους να ξεγελιόμαστε.. Εγώ μενω πολλες ώρες μι η μ τώρα ο δε δουλευω καθώς ο άντρας μ δουλευει νιώθω πολλες. Φορές να πάει να με πιασει πανικος κ ολα κ απλά παίρνω βαθιές ανάσες

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Καλησπέρα σε όλους ξανά. Ξέρω θα κουράσω με το ίδιο θέμα μα δεν έχω που αλλού να μιλήσω. Ειδικά τώρα. Μόνο στον άντρα μου μιλάω που και αυτός ως ένα σημείο μπορεί να καταλάβει. Από τη στιγμή που δεν έχει περάσει το ίδιο δεν μπορεί να νιώσει ακριβώς τι περνάω. Στο θέμα μου τώρα. Εχτές το απόγευμα και αφού έφαγα, με έπιασαν απανωτές έκτακτες. Πολύ δυνατές. Χτύπαγαν στο λαιμό μου. Μου έκοβαν την ανάσα. Από τον τρόμο βέβαια στεγνωσαν χείλη, ένιωθα πως μου ανεβαινει το αίμα στο κεφάλι και τα σχετικά. Να πω πως κάθε μέρα έχω έκτακτες αλλά μια στο τόσο. Εχτές ήταν συνεχόμενες και δεν πέρναγαν με τίποτα. Πήρα το γιατρό ο ποιος μου ζήτησε να περιγράψω τι ακριβώς νιώθω για να δει αν πρόκειται για κολπική μαρμαρυγη. Αφού του είπα λοιπόν, προσπαθούσε να με ηρεμήσει πως δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο και να πάρω μισό ζαναξ να ηρεμήσω. Αν συνεχιστεί να πάω σήμερα να με δει. Παιδιά ειλικρινά ευτυχώς ήταν η πεθερά μου σπίτι, κράτησε τα παιδιά και με έβγαλε ο άντρας μου μια βόλτα με το αμάξι γιατί νόμιζα πως θα πεθάνω σπίτι. Δεν ήθελα να με βλέπουν τα μικρά έτσι.. Πείτε μου πως και εσάς σας αγχώνει ο εγκλεισμός. Νομίζω πως τα συμπτώματα μου έχουν χειροτερεψει με τον τρόμο που μας προκαλεί όλο αυτό που συμβαίνει. Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Μα θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.
    Αυτό γίνεται συνήθως. Έκτακτες και μετά έρχεται ο φόβος.. Αυτό που λες ότι ένιωσες ότι ανεβαίνει το αίμα σου στο κεφάλι..

    Σε στρεσαρε κάτι αυτό τον καιρό?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αυτό γίνεται συνήθως. Έκτακτες και μετά έρχεται ο φόβος.. Αυτό που λες ότι ένιωσες ότι ανεβαίνει το αίμα σου στο κεφάλι..

    Σε στρεσαρε κάτι αυτό τον καιρό?
    Γενικά ζω με τον φόβο των έκτακτων. Όμως τον τελευταίο καιρό μετά από τα γεγονότα, έχω χειροτερεψει. Ξεχνιέμαι με τα παιδιά ευτυχώς, μα είναι στιγμές που νιώθω εγκλωβισμένη. Πως όλο αυτό θα πάρει καιρό και δεν περνω αγωγή. Που να βρω γιατρό τώρα? Φοβάμαι. Όσο για αυτό που έγραψες ναι νιώθω όταν με πιάνουν δυνατές από το φόβο? Δεν ξέρω, πως ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι μου

  7. #7
    george1520
    Guest
    Μια μέρα δεν ήμουν καλά, σκεφτόμουν τα δικά μου. Τα χαζά δικά μου. Μετά ηρέμησα και γενικά ήμουν χαλαρός τότε ένιωσα την καρδιά μου να τρελαινεται. Μετά από λίγο από τον φόβο μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και άρχισα να ζεσταίνομαι ολόκληρος. Κάθε φορά που μου συμβαίνει νιώθω το ίδιο. Ενώ γενικά κατάφερα να ελέγξω όλα τα ψυχοσωματικα που εμφανίζονται, αυτό κάθε φορά με τρομάζει το ίδιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Νιώθεις το ίδιο? Πως ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι? Θέλω να πιστεύω πως είναι από τον πανικό. Και όχι κάτι άλλο. Δεν το έπαθα πρώτη φορά. Έχει συμβεί αρκετές φορες

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Νιώθεις το ίδιο? Πως ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι? Θέλω να πιστεύω πως είναι από τον πανικό. Και όχι κάτι άλλο. Δεν το έπαθα πρώτη φορά. Έχει συμβεί αρκετές φορες
    Εγώ γενικά όταν φοβάμαι αυτό παθαίνω..

Similar Threads

  1. Νιωθω χαλια
    By ΜικρηΟλλανδεζα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 91
    Last Post: 09-01-2020, 19:09
  2. Νιωθω χαλια
    By Mary1234 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2014, 08:52
  3. ΝΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ
    By vasoula_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 14
    Last Post: 25-06-2013, 00:25
  4. ΝΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ!
    By μαρια1999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 11-01-2012, 14:41
  5. Νιωθω χάλια
    By lora in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-09-2009, 18:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •