τι ειναι η αυτοκτονια? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 113
  1. #31
    hlias1988
    Guest
    μακαρι να κανουν κατοικον στο κεντρο ψυχικης υγειας... εχετε κατι να μου προτεινετε με βαση οσα εχω πει για να τους πω οταν τους παρω τηλεφωνο?
    δηλαδη για να τους δωσω να καταλαβουν καλυτερα την κατασταση μου. ωστε να εχω καλυτερα αποτελεσματα απο αυτους..
    τονιζω οτι απεχει 60 χιλιομετρα η αποσταση.
    και το γεγονος οτι θα καβαλαω ενα λεωφοριο και θα πηγαινω στο κεντρο ψυχικης υγειας με θλιβει γιατι θα σκεφτομαι τα προβληματα μου.
    αλλα οκ εκει μπορουν να μου αναπτερωσουν το ηθικο.
    με λιγα λογια τι να τους πω οταν τους παρω τηλ?
    οτι ο ψυχιατρος δεν με καλυπτει?
    οτι κανω κακιες σκεψεις και με το να καθομαι μονος μου γινονται χειροτερα τα πραγματα?.... κουρασα σορρυ!!!!!!!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να ξεκινήσεις με την οικονομική σου κατάσταση, ότι δεν μπορείς να μετακινήσαι και να πληρώνεις ψυχίατρο.
    Να τους περιγράψεις τι συμβαίνει στις επισκέψεις στον ψυχίατρο και ότι δεν σε καλύπτει, δεν συζητάει τα προβλήματά σου. Ότι ξέρει μόνο να γράφει συνταγές και αυτό δεν σημαίνει τίποτα για σένα. Θέλεις έναν άνθρωπο να συζητάς τις σκέψεις σου και τα προβλήματά σου. Ότι έχεις αυτοκτονικούς ιδεασμούς.

    Ότι προτιμάς να έρχονται εκείνοι σπίτι σου, εκτός αν εκείνοι σου πουν ότι θα είναι καλύτερα να πηγαίνεις εσύ αρχικά.

    Γενικά να είσαι ειλικρινής μαζί τους και περιέγραψέ τους όλη σου τη ζωή εν συντομία. Είναι έμπειροι θεραπευτές και θα τους λες ένα και θα καταλαβαίνουν 5.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Hlias1988 αυτοκτονία για μενα είναι μια σατανική πράξη μόνο κάποιος που είναι άθεος η έχει χάσει τον δρόμο του θα μπορούσε να το κάνει όσο δύσκολες και να είναι οι καταστάσεις όπου και να σε έχει φέρει η ζωή το να σκοτώνεις τον εαυτό σου δεν είναι η λύση... Εμένα ο πατέρας μου αυτοκτόνησε όταν ήμουν 2 χρόνων επειδή είχε κάνει κάτι κακό σε κάποιον άλλον τρελάθηκε και από το φόβο του ανατίναξε τα μυαλά του... Θ προτιμούσα ν είχε πάει φυλακή..από αυτό έμαθα στην ζωή μου οπου και ν με φέρει η ζωη είτε νηστικη στον δρόμο είτε δεν ξέρω κ εγώ τι δεν θ αποφασίσω εγώ ποτε θ πεθάνω.. Έχω πίστη πολύ στον Θεό όπως κ όλοι μας πρέπει ν έχουμε ο κορονοιος είναι μια δοκιμασία ναι έρχονται πολύ μιζερες μέρες πολύ ανεργία πολύ πείνα όπου πολλοί θ χάσουν τ μυαλά τους αλλά δεν είναι το τέλος εγώ πιστεύω θ βγούμε κ πιο δυνατοι γτ ότι σε βάζει κάτω σε κάνει δυνατότερο και οι πρόγονοι μας έχουν περάσει τριςχειροτερα από έναν ιό που δεν σε αφήνει ν βγεις από το σπίτι σ δεν είναι πόλεμος άνθρωπος με άνθρωπο γτ θ τρέχαμε κ δεν θ φτάναμε είναι υγειονομικό και ψυχολογικό το όλο θέμα με οικονομικές συνέπειες

  4. #34
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Να ξεκινήσεις με την οικονομική σου κατάσταση, ότι δεν μπορείς να μετακινήσαι και να πληρώνεις ψυχίατρο.
    Να τους περιγράψεις τι συμβαίνει στις επισκέψεις στον ψυχίατρο και ότι δεν σε καλύπτει, δεν συζητάει τα προβλήματά σου. Ότι ξέρει μόνο να γράφει συνταγές και αυτό δεν σημαίνει τίποτα για σένα. Θέλεις έναν άνθρωπο να συζητάς τις σκέψεις σου και τα προβλήματά σου. Ότι έχεις αυτοκτονικούς ιδεασμούς.

    Ότι προτιμάς να έρχονται εκείνοι σπίτι σου, εκτός αν εκείνοι σου πουν ότι θα είναι καλύτερα να πηγαίνεις εσύ αρχικά.

    Γενικά να είσαι ειλικρινής μαζί τους και περιέγραψέ τους όλη σου τη ζωή εν συντομία. Είναι έμπειροι θεραπευτές και θα τους λες ένα και θα καταλαβαίνουν 5.
    θα τους τα πω αυριο κιολλας θα παρω τηλ. και θα σου πω τι μου ειπαν!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Νομίζω είσαι μαχητής κουρασμένος και απογοητευμένος από τη βοήθεια που έλαβες μέχρι τώρα. Δεν βλέπεις φως μπροστά και στενοχωριέσαι! Αυτό το κέντρο ψυχικής υγείας μπορεί να τα αλλάξει όλα. Μπορείς να πηγαίνεις με τη μηχανή σου, αργά και σίγουρα.

    Νομίζω βαθειά μέσα σου γνωρίζεις ότι υπάρχει ελπίδα και θα χαρείς ξανά. Είσαι δυνατός και λογικός!

    Οι κακές σκέψεις είναι ξένες προς τη φύση σου και να τις σταματάς πιέζοντας τον εαυτό σου να σκεφθεί κάτι άλλο. Να πέρνεις και τα φάρμακά σου
    Εχει δικιο αν δεν ησουν μαχητης δεν θα ησουνα εδω να τα λεμε .....και οι μαχητες κουραζονται καμια φορα.....αλλα ξαναστεκονται ορθιοι...

  6. #36
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Hlias1988 αυτοκτονία για μενα είναι μια σατανική πράξη μόνο κάποιος που είναι άθεος η έχει χάσει τον δρόμο του θα μπορούσε να το κάνει όσο δύσκολες και να είναι οι καταστάσεις όπου και να σε έχει φέρει η ζωή το να σκοτώνεις τον εαυτό σου δεν είναι η λύση... Εμένα ο πατέρας μου αυτοκτόνησε όταν ήμουν 2 χρόνων επειδή είχε κάνει κάτι κακό σε κάποιον άλλον τρελάθηκε και από το φόβο του ανατίναξε τα μυαλά του... Θ προτιμούσα ν είχε πάει φυλακή..από αυτό έμαθα στην ζωή μου οπου και ν με φέρει η ζωη είτε νηστικη στον δρόμο είτε δεν ξέρω κ εγώ τι δεν θ αποφασίσω εγώ ποτε θ πεθάνω.. Έχω πίστη πολύ στον Θεό όπως κ όλοι μας πρέπει ν έχουμε ο κορονοιος είναι μια δοκιμασία ναι έρχονται πολύ μιζερες μέρες πολύ ανεργία πολύ πείνα όπου πολλοί θ χάσουν τ μυαλά τους αλλά δεν είναι το τέλος εγώ πιστεύω θ βγούμε κ πιο δυνατοι γτ ότι σε βάζει κάτω σε κάνει δυνατότερο και οι πρόγονοι μας έχουν περάσει τριςχειροτερα από έναν ιό που δεν σε αφήνει ν βγεις από το σπίτι σ δεν είναι πόλεμος άνθρωπος με άνθρωπο γτ θ τρέχαμε κ δεν θ φτάναμε είναι υγειονομικό και ψυχολογικό το όλο θέμα με οικονομικές συνέπειες
    ειναι τραγικο. δεν το εχω πει μεχρι στιγμης γιατι δεν το θεωρησα απαραιτητο. και εμενα ο πατερας μου αυτοκτονησε το 2004. και για αυτο εχω τετοιες φοβιες και εγω. επισης λογω τις αρρωστιας μου αν θες, εκανα και εγω μαλακια με καποια ατομα εξω και παλιους μου φιλους... και αυτο με εχει ρηξει πολυ. και το εχω μετανιωσει. κακο εκανα κατα λαθος. και εχω τυψεις για αυτο. ισως ενας ακομα λογος που σκεφτομαι να κανω κακο στον ευατο μου ειναι και αυτο. οπως ειπες και εσυ με τον πατερα σου. αλλα οντως πιστευω και εγω στον θεο και θελω να το ξεπερασω....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ειναι τραγικο. δεν το εχω πει μεχρι στιγμης γιατι δεν το θεωρησα απαραιτητο. και εμενα ο πατερας μου αυτοκτονησε το 2004. και για αυτο εχω τετοιες φοβιες και εγω. επισης λογω τις αρρωστιας μου αν θες, εκανα και εγω μαλακια με καποια ατομα εξω και παλιους μου φιλους... και αυτο με εχει ρηξει πολυ. και το εχω μετανιωσει. κακο εκανα κατα λαθος. και εχω τυψεις για αυτο. ισως ενας ακομα λογος που σκεφτομαι να κανω κακο στον ευατο μου ειναι και αυτο. οπως ειπες και εσυ με τον πατερα σου. αλλα οντως πιστευω και εγω στον θεο και θελω να το ξεπερασω....
    Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να πας στον παπά να εξομολογηθείς και να ζητήσεις συγχώρεση για ό,τι κακό έχεις κάνει, θα ξαλαφρώσεις. Να του πεις το ιστορικό του πατέρα σου και ότι φοβάσαι μη κάνεις το ίδιο λάθος!

  8. #38
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να πας στον παπά να εξομολογηθείς και να ζητήσεις συγχώρεση για ό,τι κακό έχεις κάνει, θα ξαλαφρώσεις. Να του πεις το ιστορικό του πατέρα σου και ότι φοβάσαι μη κάνεις το ίδιο λάθος!
    νασε καλα για την συμβουλη σου. αλλα με τους παππαδες δεν τα εχω καλα... αλλα οκ δεν το αποκλειω κιολας.. απλα δεν εχω εξομολογηθει ποτε και ειμαι απειρος σε αυτα τα πραγματα... δεν ξερω αν θα το κανω αυτο... αλλα και εδω ολο αυτο σαν εξομολογηση μου φαινετε!!!

  9. #39
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Εχει δικιο αν δεν ησουν μαχητης δεν θα ησουνα εδω να τα λεμε .....και οι μαχητες κουραζονται καμια φορα.....αλλα ξαναστεκονται ορθιοι...
    νασε καλα για τα καλα σου λογια!!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου για όσα έχεις κάνει και εγώ μικρή είχα μπλέξει με παρέες και διάφορα όταν ενηλικιώθηκα πήρα τα πάνω μ και προσπαθώ να έχω μια υγιής σχέση με τον εαυτό μου...

  11. #41
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου για όσα έχεις κάνει και εγώ μικρή είχα μπλέξει με παρέες και διάφορα όταν ενηλικιώθηκα πήρα τα πάνω μ και προσπαθώ να έχω μια υγιής σχέση με τον εαυτό μου...
    το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε για τον ευατο μας να εχουμε καλη επαφη.

  12. #42
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου για όσα έχεις κάνει και εγώ μικρή είχα μπλέξει με παρέες και διάφορα όταν ενηλικιώθηκα πήρα τα πάνω μ και προσπαθώ να έχω μια υγιής σχέση με τον εαυτό μου...
    και εγω οταν ημουν νεος μεχρι και χασσισι καναμε αλλα δεν βγαινει πουθενα ετσι... τωρα σοβαρευτικα....!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Επίσης τώρα είδα σε προηγούμενα σου σχόλια για φίλους χεσε τους φίλους πράγματικα μόνο γνωστοί για ένα καφέ υπάρχουν σε αυτή την ζωή τα δύο τελευταία χρόνια το κατάλαβα αυτό που κλαιγομουν και εγώ κ δεν άντεχα την μοναξιά και τώρα απολαμβάνω την μοναξιά περισσότερο από ποτέ ίσα ίσα αν βρεθώ σε παρέα με πολλά άτομα θελω ν συκωθω ν φύγω σκέψου μέχρι Σαουδική Αραβία πήγα το χειμώνα ολομόναχη και αξία ανεκτίμητη ότι θες μπορείς ν κάνεις αν είσαι μόνος γίνε δημιουργικός πήγαινε κ εσύ ένα ταξίδι όταν βγουμε από αυτό το χάος κάνε πράγματα την ζωή αν δεν την πιάσεις από τα μαλλιά θα σε κάνει εκείνη ότι θέλει

  14. #44
    hlias1988
    Guest
    Να σας πω για τις αμαρτιες μου που εκανα και το μετανιωνω μεσα απο τα βαθυ της ψυχης μου?...
    1. Ενα παιδι μου ειπε οτι ο ταδε παιρνει ναρκωτικα, και μετα απο καιρο πηγα σε εκεινον και του το ειπα. Ο βλακας του ειπα οτι ο ταδε μου ειπε οτι παιρνεις ναρκωτικα. (το εκανα για να απαλαξω τον ευατο μου απο αυτο το βασανο γιατι θελω να βλεπω τους αλλους δικαια.)
    2. εμαθα απο καπου οτι αυτη κανει ερωτα με αλλους αντρες. και εγω ο βλακας τι εστειλα μηνυμα και ειπα ξερεις εμαθα οτι κανεις αυτο και αυτο μεσο facebook. αυτη δεν μου απαντησε. και μετα απο καιρο της στελνω μηνυμα οτι πηγαινε αλλου το μηνυμα για να σωσω την κατασταση. αυτη ειναι παντρεμενη με παιδι και το παιδι ειναι ενηλικας και τον συνανταω καθημερινα και νιωθω οτι ξερει αυτο που εκανα στην μανα της.

    ποσο μαλακας μπορει να ειμαι???????????????????

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε για τον ευατο μας να εχουμε καλη επαφη.
    Καλησπέρα..
    Η αυτοκτονία δεν είναι ποτέ λύση..Και σε καμία περίπτωση δεν δείχνει δύναμη..Μάλλον το αντίθετο δείχνει..Και πάντα για όλα υπάρχει λύση..Όπως το να μιλήσεις με ειδικό έστω και από το τηλέφωνο..Και εξήγησε τους ακριβώς την απάντηση του ψυχιάτρου σου (δεν το πιστεύω ότι σου είπε πως δεν υπάρχει λύση γι αυτό..Θα έπρεπε να μην λέγεται ψυχίατρος)...
    Κάποτε μου είχε περάσει από το μυαλό και εμένα να αυτοκτονήσω..Αλλά εκείνη τη μέρα ήμουν τρομακτικά χαλαρή και δεν βιαστηκα να το κάνω..Σκεφτόμουν τι πέρασα..Τα μέτρησα..Μου βγήκαν πολλά..Και σκέφτηκα ότι δεν αξίζει να το κάνω αυτό αφού άντεξα τόσα..Για να τα έχω αντέξει (σκέφτηκα) πάει να πει ότι έχω δύναμη..
    Και αυτή δεν είναι επιλογή για δυνατούς... :)
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 07-03-2019, 19:29
  2. αυτοκτονια... δεν ειναι λυση, ε;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 06-12-2011, 04:55
  3. Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
    By ola_maura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-10-2011, 02:10
  4. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-2011, 00:18
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •