τι ειναι η αυτοκτονια? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 113 of 113
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ηλία φίλε μου, να στο πω απλά, πειραματίσου με διαφορετικά πράγματα και μην μουχλιάζεις. Θα βρεις κάποια ενδιαφέροντα στη ζωή σου καινούρια να σε απορροφάνε και θα γράφεις στα φρύδια σου το τι λέει ο καθένας και όσο πιο καλά αισθάνεσαι εσύ, τόσο πιο καλή εικόνα θα βγάζεις και προς τα έξω. Όσο πιο καλή εικόνα βγάζεις προς τα έξω κι όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχεις, τόσο πιο πιθανό είναι να συναναστρέφεσαι με κόσμο και με κάποιους να ταιριάξεις.
    Επίσης να ξέρεις ότι οι άλλοι εκ πρώτης όψεως πάντα θα έχουν προκαταλήψεις και θα κολλάνε σε ένα χαρακτηριστικό και θα βγάζουν συμπεράσματα, π.χ. ο τάδε παίρνει ψυχοφάρμακα, η άλλη είναι χοντρή, ο παράλλος είναι σαβουρογάμης, και πάει λέγοντας. Αλλά όσο δείχνεις ότι έχεις κι άλλα χαρακτηριστικά σαν άνθρωπος και δεν κολλάς κι ο ίδιος στην ταμπέλα, τόσο αλλάζει και η γνώμη των τριγύρω συνήθως. Οι άνθρωποι δεν είμαστε μονοδιάστατοι.

  2. #107
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ηλία φίλε μου, να στο πω απλά, πειραματίσου με διαφορετικά πράγματα και μην μουχλιάζεις. Θα βρεις κάποια ενδιαφέροντα στη ζωή σου καινούρια να σε απορροφάνε και θα γράφεις στα φρύδια σου το τι λέει ο καθένας και όσο πιο καλά αισθάνεσαι εσύ, τόσο πιο καλή εικόνα θα βγάζεις και προς τα έξω. Όσο πιο καλή εικόνα βγάζεις προς τα έξω κι όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχεις, τόσο πιο πιθανό είναι να συναναστρέφεσαι με κόσμο και με κάποιους να ταιριάξεις.
    Επίσης να ξέρεις ότι οι άλλοι εκ πρώτης όψεως πάντα θα έχουν προκαταλήψεις και θα κολλάνε σε ένα χαρακτηριστικό και θα βγάζουν συμπεράσματα, π.χ. ο τάδε παίρνει ψυχοφάρμακα, η άλλη είναι χοντρή, ο παράλλος είναι σαβουρογάμης, και πάει λέγοντας. Αλλά όσο δείχνεις ότι έχεις κι άλλα χαρακτηριστικά σαν άνθρωπος και δεν κολλάς κι ο ίδιος στην ταμπέλα, τόσο αλλάζει και η γνώμη των τριγύρω συνήθως. Οι άνθρωποι δεν είμαστε μονοδιάστατοι.
    ευχαριστω να εισαι καλα! σημερα ειμαι πολυ καλα! κολησα πολυ μεσα στην μιζερια μου και αποφασησα να μην μιζεριαζω αλλο! απλα να σκεφτομαι θετικα!

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έτσι σε θέλω :)

  4. #109
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    στατιστικα νομιζω λενε οτι οι Σουηδοι αυτοκτονουν περισσοτερο απο τους Ελληνες

    δεν εχει να κανει με την οικονομια μονο, αν και η κριση στην Ελλαδα οδηγησε σε πολλες αυτοκτονιες αλλα κανεις δεν τις κατεγραψε ολες (Γιατι αραγε;)

    Καπου διαβασα αυτο: Η αυτοκτονικη ταση ειναι ενα μαυρο τουνελ. Οποιος μπει μεσα δεν βλεπει παραθυρα ή την εξοδο προς τα πισω μονο την εξοδο μπροστα (την αυτοκτονια). Η ζωη μοιαζει με τουνελ διχως ευκαιρειες, διχως παραθυρα, διχως λυσεις. Το ατομο που προχωρα μεσα στο τουνελ λεει στον εαυτο του 'δεν αξιζει πια τιποτα' και αυτοχειρει. Καπου καπου διαβαζουμε οτι ατομα με υψηλη νοημοσυνη συνηθως ειναι ο αυτοχειρες. Πολλοι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ γνωστοι καλλιτεχνες σε ολη την ιστορια της τεχνης ειναι αυτοχειρες.

    Σε ενα βαθμο το καταλαβαινω ενα καποιος υποφερει σωματικα. δηλαδη αν εχει τελικο σταδιο καρκινου και πονο αλλα δεν ειναι σε κλινικη να του χορηγηθουν ισχυρα παυσιπονα πριν το ''τελος''. Το λεγομενο 'hospice.

    Κατα τα αλλα και εχοντας εγω η ιδια τετοιες σκεψεις ειδικα μεταξυ ηλικιες 15-21 (μετα μου εφυγε παροτι τα προβληματα μου εγιναν χειροτερα οχι καλυτερα), νομιζω οτι πρεπει να διαβασεις ενα βιβλιο αυτογνωσιας για την καταθλιψη, να δεις τα πραγματα απο 'αλλη οπτικη'' και εαν το περιβαλλον σου ειναι αυτο που φταει (καμια φορα συγγενεις/φιλοι κτλ προκαλουν καταθλιψη εαν ειναι συνεχεια εναντιον σου και δεν αποδεχονται οτι εισαι ενα διαφορετικο ατομο με καποιες παραπανω ευαισθησιες, συχνα σε απορριπτουν ή ντρεπονται για εσενα εαν πας σε ψυχιατρους κτλ), καλο ειναι να αλλαξεις το περιβαλλον εαν εχεις τα χρηματα (αλλαγη τοπου διαμονης) εαν φοβασαι μπορεις να ενοιικιασεις κοντα στο πατρικο σου εαν οι γονεις σου σε πρηζουν να γινεις ''ανθρωπος σωστος'' και αλλα τετοια που ακουμε καμια φορα οταν εχουμε καταθλιψη.

    Νομιζω ο Ορεστης στο αρχαιο ελληνικο δραμα ειναι απο τις πρωτες περιγραφες της καταθλιψης εικαστικα στο θεατρο. Ο Ορεστης ειναι στον καναπε ολη μερα για ΜΕΡΕΣ /βδομαδες ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ και δεν ενδιαφερεται για την κυβερνηση του λαου του.

    '''Ο Μενέλαος έρχεται και συνομιλεί με τον Ορέστη. Αναφέρει ότι έμαθε τα άσχημα μαντάτα και ότι δε γνωρίζει καθόλου τον Ορέστη εξωτερικά, καθώς η κατάθλιψη και η κόπωση τον άλλαξε.

    πηγη '''https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%81%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82_(%CF%84 %CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1)


    Νομιζω οτι αυτο ειναι η βαρια μανιοκαταθλιψη ωστωσο σε αυτοκτονια οδηγουνται και ατομα που δεν δειχνουν καταθλιψη και γιαυτο ειναι μια κατασταση εκτος ελεγχου.

    Δηλαδη η Συλβια Πλαξ εφτιαξε φαγητο γιατα παιδια της, τα αφησε εξω απο τα δωματια τους, και μετα πηγε στην κουζινα εκλεισε την πορτα και εβαλε το γκαζι και πεθανε. Το τι την οδηγησε σε αυτη τη πραξη δεν το ξερουμε γιατι φαινομενα ηταν το τελειο ζευγαρι, ο τελειος γαμος και η ιδια ειχε γινει ηδη διασημη ως ποιητρια απο πολυ νωεαρη ηλικια και ηταν παντρεμενη με ποιητη επισης.

    Γιαυτο μου αρεσειη παραβολη με το τουνελ. Σε αυτο μπορει να μπει ο καθενας μας,ακομη και ανθρωποι χωρις συμπτωματα καταθλιψης. Μπορει να του ''γυρισει'' του αλλου αναοδα οπως λενε, και να πει ''ως εδω''. αυτο το λενε και ψυχιατροι για την αυτοκτονια. Δεν μπορουν παντα να προβλεψουν αυτον που θα το διαπραει ωστωσο στατιστικα ειχα διαβασει οτι οσοι προσπαθουν πολλες φορες και δεν πεθαινουν τελικα το κανουν μετα απο καποια χρονια. (παρακαλω πολυ μην το παιρνετε και τοσο σοβαρα αυτο, εχω ως τα 22 ειχα προσπαθησει 2-3 φορες ,μια φιλη μου μια φορα --> πλυση στομαχου την εσωσε).Το να εχεις δοκιμασει πολλες φορες δεν σημαινει τελικα θα το κανεις. ΕΙναι θεμα ψυχολογικης υποστηριξης πιστευω (οχι μονο φαρμακοψυχιατρικης) και να εχεις καλο περιβαλλον (συγγενεις και φιλους που δεν θα σε καταδικασουν επειδη εχεις αυτες τις τασεις).

    Ειναι σημαντικη η προλειψη. Εαν νιωθεις αυτοκτονικα τωρα πια εχει πολλα τηλεφωνα που μπορεις να μιλησεις με ψυχολογους και πολλα κρατικα εχουν ψυχολογικο (οχι μονο ψυχιατρικο) τμημα οπου μπορεις να βοηθηθεις.

    Εμενα με πληγωνει πολυ η ιστορια της 14χρονης που επεσε στο μετρο και πεθανε πριν κατι μηνες αφοτου αποκαλυφθηκε οτι ηταν θυμα παιδεραστη ή πιθανον εκτενους σεξουαλκης εκμεταλευσης (οχι μονο απο ενα ατομο στο περιβαλλον της). Αυτη η κοπελα δεν ειχε φιλες; Δεν ειχε καποιον να πει το προβλημα της; Αυτος ο θανατος σχεδον με ενευρισε. Ειπα στον εαυτο μου ''ζω σε καθυστερημενη κοινωνια, δεν μπορει κανενα παιδι να αυτοκτονει ετσι διχως καμια δικλειδα διασωσης). Μαλιστα ακομη πιο πολυ με εκνευρισε οτι η πολιτεια ειχε ηδη ψιλοασχοληθει με την εφηβη αλλα δεν εκανε κατι που να την βοηθησει ουσιαστικα γιατι δεν βρηκανε απτα στοιχεια βιασμου ή σεξουαλικης εκμεταλευσης. Και τι δηλαδη με αυτο;

    Πολλοι ανθρωποι μου λενε (και ανδρες) οτι μικροι επεσαν θυματα βιασμου απο πατερα, παππου, θειο. Μου το λενε οταν πω εγω οτι ειμαι καταθλιπτικη και παιρνω φαρμακα, και πιστευω αυτο τους κανει να ανοιχτουν γιατι σε αλλους δεν το λενε, μονο σε εμενα. Και τους απαντω δεν ειμαι γιατρος και πρεπει να το πουν σε γιατρο και ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ γιατι σκεφτονται ''μη το μαθει κανεις''. Και ετσι υποφερουν γιατ εαν δεν δουλεψουν με ενα ψυχολογο ειδικευμενο στα θυματα σεξουαλικης βιας (δεν εχει σημασια αν εχουν περασει δεκαετιες απο τοτε...) δεν θα μπορεσουν να νιωσουν οτι το παρεθον τελικα εγινε οντως παρελθον.

    Αυτα τα ολιγα.

    Οσοι μπαινετε στο τουνελ, μιληστε μας εδω και πειτε μας οτι μπηκατε. Θα σας υπενθυμισουμε οτι υπαρχουν παραθυρα και οτι υπαρχει και η οπισθεν. Εαν το περιβαλλον ειναι ''τοξικο'' θα πρεπει να παραδεχθητε οτι ο γαμος σας, ο γονεις η οποιος αλλος σαν οδηγει με την συμπεριφορα τους στην απελπισια , υπαρχει παντα μια λυση και εαν χρωστατε 3 εκατομυρια στην τραπεζα παλι υπαρχει λογος να ζεις, απλα για να τρως κερασια (δειτε την ταινια ''η γευση του κερασιου'' του Αμπα Κιαροσταμι αν την βρειτε πουθενα,μιλαει για ενα τυπο που θελει να αυτοκτονησει αλλα τελικα αλλαζει γνωμη οταν συνειδητοποιει οτι η ζωη δεν ειναι μονο τα λεφτα και η καλοζωια και οι σχεσεις αλλα και οι απλες σιτγμες στη φυση, ενα φρουτο, μια συζηηση με εναν αγνωστο στο πουθενα, η ζωη ειναι διαφορα πραγματα και οχι ενα ή δυο).

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ/ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΘΥΜΗΘΩ (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ)ΘΑ ΤΑ ΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ.

    Τελος υπαρχουν βιβλια και στα ελληνικα και στα αγγλικα ,ψαχτε το γκουγλ για αυτοβοηθεια καταθλιψη ή αγχος, εμενα με βοηθησαν πολυ γιατι δεν εχω χρηματα για ψυχολογους δυστυχως. Ειναι ενα φθηνο υποκαταστατο ψυχολογου.

  5. #110
    hlias1988
    Guest
    εναμιση μηνα μετα διαβαζω τα μηνυματα μου και των παιδιων που μου απαντησαν!
    σας ευχαριστω!

  6. #111
    Αν επαιρνα ενα ευρω γι καθε στιγμη που σκεφτηκα οτι θελω να πεθανω...

    Ειχα την ευκαιρια στην Γερμανια να πηδηξω στις ραγες του τρενου αλλα δεν το εκανα. Τωρα περιμενω την αφορμη να πηδηξω απο την ταρατσα μιας πολυκατοικιας η να παρω ladose μαζεμενα...

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτο που θελω να γραψω ειναι οτι αυτοι που εχουν στο μυαλο τους τον αυτοκτονικο ιδεασμο, και το σκεφτονται σοβαρα , πρεπει ναπευθυνθουν σε ειδικο, οχι σε καθε ασχετο-η εδω μεσα , που θα τους πει, οχι, οχι, μην το κανεις ....... θελουν ειδικη αντιμετωπιση που εμεις οι απλοι ασθενεις δεν την γνωριζουμε .....ας εχουμε κτθλψη , οπως εγω εχω καμμια 18αρια χρονια , ειναι νοσηρο να σκεφτεσαι ναφαιρεσεις την ζωη σου, κατ εμε παντα .....
    Last edited by Macgyver; 10-12-2020 at 17:22.

  8. #113
    hlias1988
    Guest
    εμενα μου περναει απο το μυαλο αλλα το εχω διευθετισει.. το εχω πει στο γιατρο μου και με εχει καθησιχασει... εαν αντιλιφθω οτι παλι σκεφτομαι αυτα τα πραγματα θα παω στο γιατρο μου........

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 07-03-2019, 19:29
  2. αυτοκτονια... δεν ειναι λυση, ε;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 06-12-2011, 04:55
  3. Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
    By ola_maura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-10-2011, 02:10
  4. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-2011, 00:18
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •