τι ειναι η αυτοκτονια? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 113
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παντως τα αντικαταθλιπτικα κανουν πολυ καλη δουλεια θα δεις την ζωη διαφορετικα και θα ξαναμπεις στην κοινωνια δυναμικα. Ευχομαι να βρεις ενα ψυχιατρο που να τον εμπιστευεσαι και προσπαθησε οι συνεδριες σου να ειναι συχνες τουλαχιστον στην αρχη. Καληνυχτα τα λεμε!!!

  2. #62
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Παντως τα αντικαταθλιπτικα κανουν πολυ καλη δουλεια θα δεις την ζωη διαφορετικα και θα ξαναμπεις στην κοινωνια δυναμικα. Ευχομαι να βρεις ενα ψυχιατρο που να τον εμπιστευεσαι και προσπαθησε οι συνεδριες σου να ειναι συχνες τουλαχιστον στην αρχη. Καληνυχτα τα λεμε!!!
    νασε καλα! καλυνηχταααα!!!
    αυτο που εχω καταλαβει οτι ουσιαστηκες εμπειριες ζωης της αποκτας μονος σου....(με μερικες εξαιρεσεις!)

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    είχα κάνει κι εγώ αποπηρα αυτοκτονίας με τον χειρότερο τρόπο με σακούλα... μερικές φορές σκέφτομαι ποίο είναι το νόημα της ζωής κτλ, καλά θα μου πεις τώρα 19 χρόνον είσαι δεν έχεις περάσει τίποτα απλά δεν έχω κάνει προκοπή ούτε σπούδασα ούτε δίπλωμα οδήγησης έχω ούτε κοπέλα ούτε δουλειά τίποτα εντελώς άχρηστος αλλά ζω ακόμα

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    είχα κάνει κι εγώ αποπηρα αυτοκτονίας με τον χειρότερο τρόπο με σακούλα... μερικές φορές σκέφτομαι ποίο είναι το νόημα της ζωής κτλ, καλά θα μου πεις τώρα 19 χρόνον είσαι δεν έχεις περάσει τίποτα απλά δεν έχω κάνει προκοπή ούτε σπούδασα ούτε δίπλωμα οδήγησης έχω ούτε κοπέλα ούτε δουλειά τίποτα εντελώς άχρηστος αλλά ζω ακόμα
    Καλημερα Θαναση. Εισαι πολυ μικρος 19 κακος τα σκεφτεσαι αυτα η ζωη ειναι μπροστα σου και μπορεις να κανεις πραγματα να σου πω ενα παραδειγμα το πτυχιο τον Αγγλικων το πηρα στα 36 και αυτο μετα απο την υπερβολικη καταχρηση του αλκοολ ετων και λεω μεσα μου ηταν σημαντικο αυτο που εκανα..... Τι να πουν αυτοι που ειναι 50 η 60 που δε δουλευουν και εχουν οικογενειες? Ασχολησου με κατι που σου αρεσει βαλε στοχους και προσεχε τις παρεες σου!!!

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Τωρα θα πω την γνωμη μου για την αυτοκτονια βασιζομενη στις γνωμες των αλλων χαχα. Η αυτοκτονια ειναι δειλια οπως πολυ σωστα το λενε
    Εγω θεωρω ειναι η απογνωση οπου το ατομο μην μπορώντας να βρει λυσεις σε αυτα που τον βασανιζουν σκεφτεται σκεφτεται σκεφτεται και πεφτει στην καταθλιψη και σε συνδιασμο με τον αδυναμο χαρακτηρα γινεται το κακο. Υπαρχουν βεβαια και οι εξερεσεις....

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Τωρα θα πω την γνωμη μου για την αυτοκτονια βασιζομενη στις γνωμες των αλλων χαχα. Η αυτοκτονια ειναι δειλια οπως πολυ σωστα το λενε
    Οχι, δεν ειναι. Προκειται για διαδεδομενο και βλαπτικο μυθο για την αυτοκτονια και τις αυτοκτονικες σκεψεις.

    https://www.health24.com/Medical/Dep...-know-20180803

    Για να το γυρισω λιγο, θα ηθελα να σκεφτεις το σεναριο οπου ακους να περιγραφουν πχ τους αρρωστοφοβικους ως φαντασμενους drama queens. Στεκει απο επιστημονικη αποψη; Ποσο βλαπτικο ειναι σαν μυθος; Ποσο πιο βλαπτικος μυθος θα ηταν αν (λεω εγω τωρα) η αρρωστοφοβια ηταν παθηση που σκοτωνει τοσους ανθρωπους καθρε χρονο;

    Λιγη ενημερωση και ευαισθησια δε βλαπτει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #67
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Δεν χρειαζεται να ενημερωθω το εχω ζησει γιατι το εκανα κι γω και να πω οτι κατα λαθος σωθηκα... Και μην νομιζεις οτι με αρεσει να ειμαι δειλη αλλα δυστυχως ετσι ειναι. Απο ευαισθησια εχουμε μπολικη. Με πληγωσε η τελευταια σου γραμμη αλλα ολες οι αποψεις δεκτες!!!

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Λυπαμαι λουνα, αλλα στην πραγματικοτητα κανεις διπλα λαθος, γιατι και τον εαυτο σου κατηγορεις αδικα, και τους αλλους οτι ειναι το ιδιο με αυτο που αδικα εχεις πεισει τον εαυτο σου οτι εισαι.

    Η ενημερωση δεν ειναι απαραιτητη μονο σαν αντιδοτο στην αγνοια, αλλα και στη μεροληψια. Το να εχεις ζησει κατι δεν σημαινει πως το κατανοησες κιολας. Κανενας ειδικος δε θα σου ελεγε ποτε πως η αυτοκτονια ειναι δειλια. Εσυ αναζητησες βοηθεια μετα την αποπειρα σου;

    Επειδη ειναι πολυ της μοδας τα τελευταια χρονια η αποψη των ειδικων να υποτιμαται προκρινοντας αντιθετα την "προσωπικη αποψη" η "προσωπικη εμπειρια", ακομα και για θεματα οπως οι εμβολιασμοι η η κλιματικη αλλαγη, θα επρεπε να ξερεις οτι βασικο μελημα της επιστημονων ειναι να μην κοροϊδευουν τον εαυτο του πρωτα, και μετα τους αλλους. Το μονο ευκολο ειναι να πεισει τον εαυτο του κανεις, με βαση συναισθηματικα και οχι αντικειιμενικα κριτηρια, οτι εχει δικιο.

    Η αυτοκτονικοτητα ειναι ψυχιατρικο ζητημα, ειτε προκαλειται λογω κοινωνικων πιεσεων, ειτε λογω ενδογενους νοσου, ειτε λογω ψυχικων τραυματων, ειτε ακομα και απο παρενεργεια σε φαρμακο.
    Last edited by oboro; 27-03-2020 at 13:46.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #69
    hlias1988
    Guest
    Πηρα τηλ τωρα στο κεντρο ψυχικης υγειας που απεχει απο εμενα 60 χιλιομετρα.
    μου ειπε λογω ιου δεν λειτουργουν. τις ειπα οτι μου παιρνουν κακες σκεψεις και μου ειπε οτι εαν νιωθω οτι αυτο που ζω ειναι πανω απο της δυναμεις μου να παρω τηλ στο νοσοκομειο καλαματας. για εισαγωγη στο νοσοκομειο....
    να σας πω μου εδωσε λιγο θαρρος γιατι νομιζω οτι εχω ακομα δυναμεις...

  10. #70
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    είχα κάνει κι εγώ αποπηρα αυτοκτονίας με τον χειρότερο τρόπο με σακούλα... μερικές φορές σκέφτομαι ποίο είναι το νόημα της ζωής κτλ, καλά θα μου πεις τώρα 19 χρόνον είσαι δεν έχεις περάσει τίποτα απλά δεν έχω κάνει προκοπή ούτε σπούδασα ούτε δίπλωμα οδήγησης έχω ούτε κοπέλα ούτε δουλειά τίποτα εντελώς άχρηστος αλλά ζω ακόμα
    φιλε μου τα ιδια και εγω... κουραγιο να αντεξουμε αυτην την παλιο ζωη.....

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Πηρα τηλ τωρα στο κεντρο ψυχικης υγειας που απεχει απο εμενα 60 χιλιομετρα.
    μου ειπε λογω ιου δεν λειτουργουν. τις ειπα οτι μου παιρνουν κακες σκεψεις και μου ειπε οτι εαν νιωθω οτι αυτο που ζω ειναι πανω απο της δυναμεις μου να παρω τηλ στο νοσοκομειο καλαματας. για εισαγωγη στο νοσοκομειο....
    να σας πω μου εδωσε λιγο θαρρος γιατι νομιζω οτι εχω ακομα δυναμεις...
    Για να είσαι εδώ και να μιλάμε, και για να ζήτησες βοήθεια στο κέντρο ψυχικής υγείας πάει να πει ότι ναι..Έχεις δυνάμεις..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #72
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Για να είσαι εδώ και να μιλάμε, και για να ζήτησες βοήθεια στο κέντρο ψυχικής υγείας πάει να πει ότι ναι..Έχεις δυνάμεις..
    πολυ ενθαρυντικο αυτο σε ευχαριστω!

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    πολυ ενθαρυντικο αυτο σε ευχαριστω!
    Παρακαλώ! Και όταν νιώθεις ότι δεν έχεις δυνάμεις να μπαίνεις εδώ και να λες τι σε προβληματίζει, να το συζητήσουμε..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #74
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Παρακαλώ! Και όταν νιώθεις ότι δεν έχεις δυνάμεις να μπαίνεις εδώ και να λες τι σε προβληματίζει, να το συζητήσουμε..
    ειναι πραγματι σαν γκρουπ therapy. και βοηθαει πολυ οντως...!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ειναι πραγματι σαν γκρουπ therapy. και βοηθαει πολυ οντως...!
    όντως ισχύει πάρα πολύ αυτό κ με την ανωνυμία πχ δεν χρειάζεται να βάλουμε το αληθινό μας όνομα είναι ότι καλύτερο

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 07-03-2019, 18:29
  2. αυτοκτονια... δεν ειναι λυση, ε;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 06-12-2011, 03:55
  3. Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
    By ola_maura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-10-2011, 01:10
  4. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 11-06-2011, 23:18
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •