Ληψη εσιταλοπραμης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    7

    Ληψη εσιταλοπραμης

    Διεγνωστηκα με γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και μου εγραψε ο γιατρος τα χαπια. Δεν τα ξεκινησα ακομη. Κυριως με ενοχλουν τα ψυχοσωματικα που εχω συνεχεια. Δηλαδη, ταχυπαλμιες εντονες (κυριως πρωινες ωρες), εκτακτες, κτλ. Το αναβαλω συνεχεια το να ξεκινησω τα χαπια γιατι φοβαμαι τις παρενεργειες.
    Ο γιατρος ειπε 5mg στην αρχη και μετα 10mg. Απο την εμπειρια σας θα ηταν καλη ιδεα να ξεκινησω ισως με 2,5mg στην αρχη και σταδιακα να αυξησω? Φοβαμαι πολυ μη τυχον και μου αυξηθουν οι ταχυπαλμιες και τα υπολοιπα ψυχοσωματικα συμπτωματα και δεν μπορω να τα ελεγξω...
    Αλλη μια ερωτηση. Νομιζετε οτι ειναι καλος ο λογος να τα ξεκινησω μονο για τα ψυχοσωματικα? Εννοω οτι αγχος δεν νιωθω, ουτε καταθλιψη (τουλαχιστον να την καταλαβαινω...)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Θα σου πω την προσωπική μου άποψη. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις το πρόγραμμα που σου έχει θέσει ο γιατρός σου. Ούτως ή άλλως για να αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι την διαφορά πρέπει να περάσει αρκετός καιρός συνήθως περισσότερο από δύο εβδομάδες. Όσον αφορά τις παρενέργειες υπάρχουν αλλά δεν μπορεί να γνωρίζει ο εκάστοτε λήπτης ποιές από όσες αναφέρονται θα παρουσιαστούν παρά μόνο αν ξεκινήσει τη θεραπεία. Αν δεις πως δεν παρουσιάζεις βελτίωση αλλά αντιθέτως εμφανίζονται σε μεγαλύτερο βαθμό τότε το συζητάς μαζί του.

    Το πρόβλημα με την κατάθλιψη για κάποιους που δεν είναι συνηθισμένοι με αυτήν, είναι πως δεν την καταλαβαίνουν, δεν μπορούν να την αναγνωρίσουν και να την αντιληφθούν. Έτσι αυτή αρχίζει να συσσωρεύεται μέσα τους μέχρι τη στιγμή που εκρηγνύεται και σε εκείνο το σημείο γίνεται αντιληπτή. Το κακό είναι όμως πως παράλληλα με την έκρηξη μεγαλώνει και ο χρόνος ίασης σε σχέση με το αν αντιμετωπιζόταν στο πρώιμο στάδιο για αυτό και είναι καλύτερο να αντιμετωπιστεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    27
    εγώ τα έπαιρνα γιατί έπασχα από κατάθλιψη και ερωτική απογοήτευση...μετά από 2 βδομάδες ...που συνήθως σε πιάνει...μια φορά τα ξέχασα και δεν ήμουν καλά έκλαιγα ,έκανα σπαστικά πράγματα...
    Ξανα σκέψου το..

  4. #4
    Quote Originally Posted by IoannisSM View Post
    Διεγνωστηκα με γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και μου εγραψε ο γιατρος τα χαπια. Δεν τα ξεκινησα ακομη. Κυριως με ενοχλουν τα ψυχοσωματικα που εχω συνεχεια. Δηλαδη, ταχυπαλμιες εντονες (κυριως πρωινες ωρες), εκτακτες, κτλ. Το αναβαλω συνεχεια το να ξεκινησω τα χαπια γιατι φοβαμαι τις παρενεργειες.
    Ο γιατρος ειπε 5mg στην αρχη και μετα 10mg. Απο την εμπειρια σας θα ηταν καλη ιδεα να ξεκινησω ισως με 2,5mg στην αρχη και σταδιακα να αυξησω? Φοβαμαι πολυ μη τυχον και μου αυξηθουν οι ταχυπαλμιες και τα υπολοιπα ψυχοσωματικα συμπτωματα και δεν μπορω να τα ελεγξω...
    Αλλη μια ερωτηση. Νομιζετε οτι ειναι καλος ο λογος να τα ξεκινησω μονο για τα ψυχοσωματικα? Εννοω οτι αγχος δεν νιωθω, ουτε καταθλιψη (τουλαχιστον να την καταλαβαινω...)
    Συνηθως τα ψυχοσωματικα απο αγχος δεν προκαλλουνται;;; Απαγορευονται τα πειραματα δοσεων σε ψυχοτροπα φαρμακα.Αν εχεις ενστασεις η αμφιβολιες οφειλεις να μιλησεις στον γιατρο σου.Επικοινωνησε μαζι του σε πρωτη φαση.Ως γιατρος σου πρεπει να ακουσει τους φοβους σου κ να σου εξηγησει αναλυτικα πως και γιατι θα σε βοηθησει το συγκεκριμενο φαρμακο.

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκασμός και λήψη αποφάσεων
    By mariela in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-2019, 12:24
  2. Υποτροπή με λήψη φαρμακων
    By girl1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-08-2018, 04:32
  3. Κυκλική λήψη υδατανθράκων
    By Danai20 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 890
    Last Post: 11-06-2016, 12:12
  4. ωφελη απο τη ληψη αντιψυχωτικων
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 28-08-2012, 06:11
  5. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •