αντικαταθλιπτικα (παρενεργειες)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    αντικαταθλιπτικα (παρενεργειες)

    παιδια ειμαι στον 3 μηνα που παιρνω αντικαταθλιπτικα καινουργια αγωγη τωρα.Δε θα πρεπε να χαν σταματησει οι παρενεργειες τους τωρα?Δηλαδη οσο καιρο θα παιρνω θα ζαλιζομαι συνεχεια και θα νιωθω στο κοσμο μου?Εσεις που παιρνετε για πανω απο 3 μηνες εχετε καμια παρενεργεια ?Θελω να δουλεψω αλλα δε μπορω.Θελω να βγω αλλα δε μπορω.Τι πραγματα ειναι αυτα ,πια?ΟΚ κανουν καλο αλλα δε μπορω να αντεξω τους πονοκεφαλους,τη ζαλαδα,τη θολη οραση,ταχυπαλμιες και τρεμουλο.Παιρνω εδω και 5 χρονια αλλα τα κοψα ολα το Δεκεμβρη μετα απο μια αποπειρα αυτοκτονιας και πηγα στον τωρινο γιατρο μου και ακολουθω καινουργια αγωγη.Δηλαδη μεχρι να συνηθησει ο οργανισμος μου θα μαι σα ζομπι?Εχετε εσεις προβλημα με το φως και γενικα με τον ηλιο?Εμενα τα ματια μου τυφλωνονται ρε παιδια ακομα και στη συννεφια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Μηπως φταιει που παιρνω και πολλα τωρα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    τι φάρμακα παίρνεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    effexor 3 την ημερα, parosat 3 την ημερα,nozanin μισο-μισο-μισο και μισο tavor.Συνεχεια βρισκομαι ζαλισμενη και οταν επαιρνα το nozanin 2και μισο ημουν σε καταστολη.Φοβαμαι γαμωτο γιατι το nozanin το χει δωσει ο γιατρος για να κοψω το tavor σιγα σιγα αλλα μονη μου δε θα μπορεσω !!!!Εχω αντεξει 3 μερες αλλα ημουν στο σπιτι και δε μπορουσα να κανω τιποτα.Ξερει κανεις σας που το χει κοψει καποιος μετα απο 2 χρονια?Γιαυτο προσεξτε παιδια !!Οχι πανω απο 6 μηνες οι βενζοδιαζεπινες!!!Δε ξερω τι να κανω.Σε ενα μηνα θα το κοψει ο γιατρος .Θα μπω σε κλινικη στο Αιγινητειο .Μονη μου δε μπορω να το περασω.Μακαρι να το κοψω.Αλλα αυτα σε ενα με 2 μηνες τωρα τι κανω?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    να συμβουλευετεις τον γιατρο σου.ισως χριαζετε ν α στα αλλαξει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εσεις που παιρνετε ιδια χαπια εχετε παρενεργειες η τα χει συνηθισει ο οργανισμος σας και μονο εγω ειμαι ετσι????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    συμφωνώ με την μαρία το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον ειδικό που σε παρακολουθεί.σίγουρα αυτός θα σου πει τι ακριβώς να κάνεις...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by afrula
    εσεις που παιρνετε ιδια χαπια εχετε παρενεργειες η τα χει συνηθισει ο οργανισμος σας και μονο εγω ειμαι ετσι????
    δεν γνωρίζω τα φάρμακα που παίρνεις αλλά σίγουρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εγω δεν παιρνω τα ιδια φαρμακα , αλλα συμφωνω με τα κοριτσια οτι πρεπει να μιλησεις στο γιατρο σου.Ο γιατρος σου πρεπει να μαθει για τις παρενεργειες και οτι σου δυσκολευουν τη ζωη.Ισως χρειαστει να σου τροποποιησει την αγωγη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ο γιατρος μου τα ξερει μου πε να μη δινεις σημασια....και ταχυκαρδιες να χεις δε πειραζει.Δηλαδη εσεις που παιρνετε χαπια μου λετε δεν εχετε παρενεργειες,αυτο αποκλειεται...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    δηλαδη οκ δεχομαι να παρω ψυχοφαρμακα .Ενα καλο ομως και χιλια κακα που προκαλουν οχι δε το δεχομαι.Εσεις πως νιωθετε ?τι παρενεργειες εχετε ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εχουμε αλλα οχι τοσες.καιεμενα μολις ειχα καπια παρενεργεια μ τα αλαζε οχι να εχω ταχυκαρδιες κ να μ λεει μην ανυσιχεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    τι παρενεργειες εχεις δηλαδη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εκανα εμετους,πονοκεφαλο,μου ειχε ανοιξει πολυ η ορεξη και πολλα αλλα.το σωστο φαρμακο δεν εχει παρενεργειες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    μαλιστα .Δηλαδη τωρα η δε ξερω ποτε το πηρες το αλλο δεν ειχες καμια παρενεργεια?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •