Έχω βαρεθεί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Delmem22052020a
    Guest

    Έχω βαρεθεί

    Γειά σας,με λένε Γιάννη είμαι 19 χρονών και κάνω γυμναστική εδώ και 3 χρονια.Μου αρέσει η γυμναστική με ανεβάζει ψυχολογικά και έχω καλό σωματότυπο.Καποιες φορές,όμως, περνάω φάσεις βαρεμάρας, δηλαδή μια μέρα μπορεί να σκέφτομαι ότι πρέπει να κάνω γυμναστική και να μην κάνω ,και αυτό πιστεύω είναι επειδή στο μυαλό μου έχω ότι πρέπει να κάνω σκληρή γυμναστικη.Τελευταια όμως νιώθω κουρασμένος και το ενδιαφέρον για γυμναστική μειώνεται συνεχώς, εσείς τι λέτε; Μήπως πρέπει να κάνω διάλειμμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Giannistotoubamo View Post
    Γειά σας,με λένε Γιάννη είμαι 19 χρονών και κάνω γυμναστική εδώ και 3 χρονια.Μου αρέσει η γυμναστική με ανεβάζει ψυχολογικά και έχω καλό σωματότυπο.Καποιες φορές,όμως, περνάω φάσεις βαρεμάρας, δηλαδή μια μέρα μπορεί να σκέφτομαι ότι πρέπει να κάνω γυμναστική και να μην κάνω ,και αυτό πιστεύω είναι επειδή στο μυαλό μου έχω ότι πρέπει να κάνω σκληρή γυμναστικη.Τελευταια όμως νιώθω κουρασμένος και το ενδιαφέρον για γυμναστική μειώνεται συνεχώς, εσείς τι λέτε; Μήπως πρέπει να κάνω διάλειμμα;
    εγώ θα σου πω συνέχεισαι μην σταματάς (κι εγώ 19 είμαι) ξεκινάω με μουσικουλα κ κάνω κι ας βαριέμαι μερικές φορές, αλλά καταβαθος μου αρέσει απλά μην σκέφτεσαι ότι είναι κάτι βαρετό

  3. #3
    Delmem22052020a
    Guest
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    εγώ θα σου πω συνέχεισαι μην σταματάς (κι εγώ 19 είμαι) ξεκινάω με μουσικουλα κ κάνω κι ας βαριέμαι μερικές φορές, αλλά καταβαθος μου αρέσει απλά μην σκέφτεσαι ότι είναι κάτι βαρετό
    Ευχαριστώ ,απλώς νιώθω κουρασμένος.Πιστευω ότι πρέπει να κάνω κάθε μέρα γυμναστική ,κάμψεις και αλλά γιατί και παλιά οι άνθρωποι έτσι κάνανε (π.χ Σπαρτιάτες) και λεω συνέχεια στον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να κάνω ούτε μια μέρα διάλειμμα δεν ξέρω αν αυτό είναι αυτοπειθαρχία ή ψυχαναγκασμός

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Giannistotoubamo View Post
    Ευχαριστώ ,απλώς νιώθω κουρασμένος.Πιστευω ότι πρέπει να κάνω κάθε μέρα γυμναστική ,κάμψεις και αλλά γιατί και παλιά οι άνθρωποι έτσι κάνανε (π.χ Σπαρτιάτες) και λεω συνέχεια στον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να κάνω ούτε μια μέρα διάλειμμα δεν ξέρω αν αυτό είναι αυτοπειθαρχία ή ψυχαναγκασμός
    κι εγώ έτσι είμαι αλλά από την άλλη όμως ανυπομονώ να έρθει το το αύριο να κάνω γυμναστική ήμουν 83κιλα πριν κάτι μήνες κ τώρα είμαι 73
    Εγώ πχ μόνο την Κυριακή δεν κάνω για να ξεκουραστεί το σώμα λίγο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    28
    Καλησπερα σε ολους.
    Το στοιχημα ειναι να εχεις κινητρο.Η γυμναστικη πρεπει να ειναι ενα αναποσπαστο κομματι της ζωης μας και οχι κατι προσωρινο.
    Μπορείς να αθληθεις στην υπαιθρο ή ακομα και στο σπίτι αυτές τις μέρες που είμαστε κλειδαμπαρωμένοι συλλήβδην.
    Η αθληση σε συνδιασμό με σωστή και ισορροπημένη διατροφή είναι το μυστικό

  6. #6
    Delmem22052020a
    Guest
    Έχεις δίκιο ,εγώ κάνω 6 φορές την εβδομάδα γυμναστικη και Κυριακή κάνω ένα διάλειμμα, Γυμνάζομαι για να είμαι υγιής ψυχικά και σωματικά και πνευματικά αλλά κυριως ψυχολογικά με βοηθάει πάρα πολύ,έχω ασχοληθεί και με πολεμικής τέχνες και με βοήθησε πάρα πολύ στην αυτοπεποίθηση μου .Καμιά φορά σκέφτομαι τον εαυτό μου πως ήμουν στο γυμνάσιο γιατί τότε δεν γυμναζομουν και πραγματικά έχω αλλάξει πολύ,τοτε ένιωθα σκουπίδι και ήμουν συνέχεια καταθλιπτικός τώρα νιώθω πολύ καλά με τον εαυτό μου και ονειρεύομαι τον εαυτό μου στα 70 να μπορεί να κάνει κάμψεις και να τρέχει και συνεχίζω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    28
    Ακριβώς.Πόσο μάλλον αυτή την περίοδο που βιώνουμε κάτι πρωτοφανές ,οφείλουμε να ακολουθήσουμε ενα προσεγμένο πρόγραμμα διατροφής και αν είναι εφικτό να αθληθούμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Βαριέσαι την σκληρή γυμναστική όχι την γυμναστική. Κάνε σκληρή όποτε το γουστάρεις και όταν βαριέσαι ξεκινά με ελαφριά έστω μόνο διατάσεις. Συνήθως θα σου έρθει όρεξη για παραπάνω. Μην εξαναγκάζεσαι στο δίπολο σκληρή η τίποτα γιατί κάποια στιγμή θα κυριαρχήσει το τίποτα, θα κουραστείς. Το νόημα της γυμναστικής είναι να ενταχθεί για πάντα στη ζωή σου και να σε ανεβάζει όχι να σε εξουθενώνει. Τόσο όσο και να ακούς το σώμα σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Δεν είναι και κάτι τραγικό αυτό. Όλοι βαριόμαστε κάποια στιγμή. Εφόσον έχεις καλό σωματότυπο όπως λες τότε γιατί «πρέπει» εξαναγκαστικά να κάνεις γυμναστική; Θα μου πεις γυμναστική δεν κάνουμε μόνο όταν έχουμε κάποια κιλά παραπάνω, αλλά και για λόγους υγείας. Καλό που θέλεις να αθλείσαι, απλά μην καταπιέζεις τον εαυτό σου γιατί μπορεί να είναι και αυτή η αιτία που βαριέσαι.

Similar Threads

  1. εχω βαρεθει να ποναω...........
    By evangeliak79 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 14-12-2015, 10:15
  2. Εχω βαρεθει να ζω..
    By olpr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 04-07-2014, 20:10
  3. έχω βαρεθεί..
    By makedreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-06-2013, 00:59
  4. Έχω βαρεθεί..
    By Milopita in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 28-11-2011, 19:21
  5. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 22:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •