Έκτακτες συστολές!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Έκτακτες συστολές!

    Γεια σας.Ειμαι 21 ετών κ εδώ κ εναμιση χρόνο έχω τρομερό άγχος κ γαδ με όλα τα παρελκόμενα..τα τελευταία βραδια έχω συνέχεια έκτακτες συστολές,δηλαδή μπορεί να αισθάνομαι καμία δεκαριά-δεκαπενταριά σε διάστημα μισάωρου πχ..το αισθάνομαι σαν να σταματάει η καρδιά μου για λιγο.Καρδιολόγος με έχει δει 4-5 φορές στην ζωή μου,η τελευταία φορά ήταν τον σεπτεμβρη και με βρήκε μια χαρα.Εχω κάνει πολλές εξετάσεις κ είναι όλες καθαροτατες.Λετε να πάθω τίποτα ρε παιδιά;;Αγχώνομαι παρα πολύ!!!Νομιζω οτι θα πάθει κάτι η καρδιά μου γιατί σε συνδυασμό με αυτά έχω ζαλαδες,κόπωση,αίσθηση ότι δεν ζω στην πραγματικότητα και αλλα πολλά.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Γεια σας.Ειμαι 21 ετών κ εδώ κ εναμιση χρόνο έχω τρομερό άγχος κ γαδ με όλα τα παρελκόμενα..τα τελευταία βραδια έχω συνέχεια έκτακτες συστολές,δηλαδή μπορεί να αισθάνομαι καμία δεκαριά-δεκαπενταριά σε διάστημα μισάωρου πχ..το αισθάνομαι σαν να σταματάει η καρδιά μου για λιγο.Καρδιολόγος με έχει δει 4-5 φορές στην ζωή μου,η τελευταία φορά ήταν τον σεπτεμβρη και με βρήκε μια χαρα.Εχω κάνει πολλές εξετάσεις κ είναι όλες καθαροτατες.Λετε να πάθω τίποτα ρε παιδιά;;Αγχώνομαι παρα πολύ!!!Νομιζω οτι θα πάθει κάτι η καρδιά μου γιατί σε συνδυασμό με αυτά έχω ζαλαδες,κόπωση,αίσθηση ότι δεν ζω στην πραγματικότητα και αλλα πολλά.
    Εφόσον παθολογικά είσαι εντάξει, όλα αυτά οφείλονται στο άγχος.
    Οι μισή Ελλάδα έχει ψυχοσωματικα με αγχώδης διαταραχές και κατάθλιψη. Πολλοί δεν το γνωρίζουν καν. Άλλοι πάλι τα ψάχνουν πολύ με αποτέλεσμα να αγχονοντε ακόμη περισσότερο.
    Προσπάθησε να εστίασης στον εσωτερικό σου κόσμο και να αναζητήσεις αυτό που σε απασχολεί και δημιουργεί το άγχος.
    Επίσης το mood αδράνειας που προκαλεί η κατάθλιψη, και το άγχος βέβαια, έχει πολύ αρνητικές επιπτώσεις στην ποιότητα της ζωής μας. Πρέπει να ήμαστε δραστήριοι με ασχολίες hobby σωστή διατροφή γυμναστική και επικοινωνία με τον κόσμο.Και κάτι σημαντικό.. Ας εστιάζουμε στο τώρα, ας ζήσουμε για τις στιγμές.. το άγχος θα μετριαστεί και αν κάνουμε κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής μας θα καταφέρουμε να το ελέγχουμε λίγο ή πολύ.

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •