Τέλμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Τέλμα

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    21

    Τέλμα

    Καλησπέρα σας ,είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το site και θα ήθελα να μοιραστώ την παρούσα κατάσταση ως έχει.
    Νιώθω οτι έχω φτάσει σε τέλμα .Είμαι 20 χρονών και πέρα απο διεγνωσμένη ιψδ ,έχω κρίσεις θυμού που προέρχονται από έντονη ζήλια .Ζήλια που αφορούν τα υλικά αγαθά πχ γιατί κάποιου να του τα παρέχουν όλα χωρίς να προσφέρει τίποτα ,όπως ακριβές ηλεκτρονικές συσκευές ,καθώς και ζήλια πάνω στα εμφανισιακά χαρακτηριστικά πχ γιατί άλλες κοπέλες δεν έχουν ακμή και ουλές;Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα καθως τα τελευταία 2 χρόνια εχω έντονη τριχόπτωση και τα μαλλιά μου έχουν λιγοστέψει σε σχέση με πρίν.Επομένως. νιώθω οτι μειονεκτώ και γενετικά σε σχέση με τις άλλες κοπέλες που δεν αντιμετωπίζουν κατι παρόμοιο.Επίσης η σχολή που σπουδάζω δεν μου αρέσει καθόλου και εχω εγκαταλείψει όλα τα χόμπι μου καθώς θεωρώ οτι υπάρχουν πολυ πιο ταλαντούχα άτομα και πάλι νιώθω μειονεκτικά.
    Δεν ξέρω τι να κάνω ,πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα να πεθάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις είναι να μην μετράς τον εαυτό σου σε σύγκριση με τους άλλους, αλλά σε σύγκριση με εσένα πριν λίγο καιρό και να προσπαθείς να σε βελτιώνεις. Να επικεντρωθείς σε εσένα. Δηλαδή ακόμα και τα χόμπυ σου τα βλέπεις σαν διαγωνισμό με τους άλλους; Γιατί; Τα χόμπυ σου πρέπει να ευχαριστούν εσένα, αυτός είναι ο σκοπός τους, δεν είναι ο ανταγωνισμός.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις είναι να μην μετράς τον εαυτό σου σε σύγκριση με τους άλλους, αλλά σε σύγκριση με εσένα πριν λίγο καιρό και να προσπαθείς να σε βελτιώνεις. Να επικεντρωθείς σε εσένα. Δηλαδή ακόμα και τα χόμπυ σου τα βλέπεις σαν διαγωνισμό με τους άλλους; Γιατί; Τα χόμπυ σου πρέπει να ευχαριστούν εσένα, αυτός είναι ο σκοπός τους, δεν είναι ο ανταγωνισμός.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Sonia,δυστυχώς πάντα ήμουν αρκετά ανταγωνιστικό άτομο σε τοξικό σημείο,φαντάσου ακόμη οτι και στο Γυμνάσιο είχα βάλει στο μάτι μια κοπέλα και ήθελα ντε και καλα να βγάλω παραπάνω βαθμό από εκείνη.Εάν δεν τα κατάφερνα σε κάτι,απλά πήγαινα στο άλλο άκρο,δηλαδή στην εγκατάλειψη κάθε προσπάθειας.Αυτό εγινε και την χρονιά των Πανελληνίων,με αποτέλεσμα να περάσω σε μια σχολή που με το ζόρι πατάω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Για την ακμη και την τριχοπτωση εχεις επισκεφτει δερματολογο; Τα δερματικα θεματα μπορουν να εχουν μεγαλη επιπτωση στην ψυχολογια και αναγνωριζεται ακομα κι απ΄την ψυχιατρικη πλεον αυτο. Δεν υπαρχει κανενας λογος να πιστευεις πως δε θα δεις βελτιωση αν πας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    21
    Με την ακμή ταλαιπωρούμαι από τα 11 ,άλλα ποτε δεν είχα μεγάλο πρόβλημα μέχρι το πρώτο έτος της σχολής,όπου το γύρισε σε Κυστική .Έχω επισκεφθεί 3 δερματολογους για αυτό το θέμα,πρότειναν απο αντιβίωση μέχρι φάρμακα,αλλα ευτυχώς η τελευταία μου έγραψε με κρέμα με ρετινολη που εκανε αρκετή δουλεια.Αλλα και παλι οι ουλές παραμένουν και περιστασιακά βγαζω ακόμη κύστες.Όσο για τα μαλλιά,σε ψυχίατρο με στέλνουν όλες τους και γράφουν χαζοβιταμινες!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Για την ακμη και την τριχοπτωση εχεις επισκεφτει δερματολογο; Τα δερματικα θεματα μπορουν να εχουν μεγαλη επιπτωση στην ψυχολογια και αναγνωριζεται ακομα κι απ΄την ψυχιατρικη πλεον αυτο. Δεν υπαρχει κανενας λογος να πιστευεις πως δε θα δεις βελτιωση αν πας.
    Με την ακμή ταλαιπωρούμαι από τα 11 ,άλλα ποτε δεν είχα μεγάλο πρόβλημα μέχρι το πρώτο έτος της σχολής,όπου το γύρισε σε Κυστική .Έχω επισκεφθεί 3 δερματολογους για αυτό το θέμα,πρότειναν απο αντιβίωση μέχρι φάρμακα,αλλα ευτυχώς η τελευταία μου έγραψε με κρέμα με ρετινολη που εκανε αρκετή δουλεια.Αλλα και παλι οι ουλές παραμένουν και περιστασιακά βγαζω ακόμη κύστες.Όσο για τα μαλλιά,σε ψυχίατρο με στέλνουν όλες τους και γράφουν χαζοβιταμινες!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δεν καταλαβα αν ολοκληρωσες η εστω δοκιμασες καποιες απο τις φαρμακοθεραπειες για την ακμη... Τι σου προτειναν; Για την τριχοπτωση σου ειπαν ειναι ψυχογενης;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Δεν καταλαβα αν ολοκληρωσες η εστω δοκιμασες καποιες απο τις φαρμακοθεραπειες για την ακμη... Τι σου προτειναν; Για την τριχοπτωση σου ειπαν ειναι ψυχογενης;
    Αυτήν με την ακμή θεωρητικά ναι ,ήταν δίμηνη αγωγή.Αλλά συνεχίζω να βάζω τοπικά όπου εμφανιστεί κάποια κύστη.Τα χάπια δεν μπορώ να τα πάρω,διότι δημιουργούν κατάθλιψη και γενικά μόνιμα προβλήματα στον οργανισμό.Για τα μαλλια η τελευταία με εστειλε σπιτι για σαμπουάν για την ξηροδερμια ,βλακείες δηλαδή.Περίμενα πώς και πώς να κάνω βιοψία για να τους δείξω οτι οντως υπάρχει προβλημα,αλλα ο κοροναιος χάλασε τα σχέδια...Γενικά πανω σε αυτα τα θέματα ολοι με θεωρούν "υπερβολικη" και θεωρούν οτι ειναι εμμονές του ocd.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Να μαντεψω... Για την ισοτρετινοϊνη σου τα ειπαν τα τρομαχτικα περι καταθλιψης; Και για το συκωτι σου ειπαν;

    Ο κορονοϊος οντως εχει εκτροχιασει τα παντα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Να μαντεψω... Για την ισοτρετινοϊνη σου τα ειπαν τα τρομαχτικα περι καταθλιψης; Και για το συκωτι σου ειπαν;

    Ο κορονοϊος οντως εχει εκτροχιασει τα παντα.
    Δεν μου τα παν ,τα διάβασα...όπως οτι παρενέργεια αποτελεί και η τριχόπτωση,κοινός θα έμενα χωρις μαλλιά εαν τα έπαιρνα και αυτά.Συν ότι θα έπρεπε να κάνω συχνές εξετάσεις αίματος.Το αστείο είναι οτι δεν έχω καν κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα,και τον θυρεοειδή τον ελεγξα και πολυκυστικές δεν έχω..Κάτι που να τα δικαιολογούσε ολα αυτά τέλος πάντων.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Psychosocial View Post
    Δεν μου τα παν ,τα διάβασα...όπως οτι παρενέργεια αποτελεί και η τριχόπτωση,κοινός θα έμενα χωρις μαλλιά εαν τα έπαιρνα και αυτά.Συν ότι θα έπρεπε να κάνω συχνές εξετάσεις αίματος.Το αστείο είναι οτι δεν έχω καν κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα,και τον θυρεοειδή τον ελεγξα και πολυκυστικές δεν έχω..Κάτι που να τα δικαιολογούσε ολα αυτά τέλος πάντων.
    Δεν ειναι καλη ιδεα να κοιτας τα χαρτακια των φαρμακων... Της ασπιρινης ακομα να κοιταξεις θα φριξεις. Μην τα παιρνεις την μετρητοις... Στερεισαι χωρις λογο την καλυτερη θεραπεια κυστικης ακμης που υπαρχει. Και σου την εχουν γραψει κιολας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Δεν ειναι καλη ιδεα να κοιτας τα χαρτακια των φαρμακων... Της ασπιρινης ακομα να κοιταξεις θα φριξεις. Μην τα παιρνεις την μετρητοις... Στερεισαι χωρις λογο την καλυτερη θεραπεια κυστικης ακμης που υπαρχει. Και σου την εχουν γραψει κιολας.
    Ναι αλλά πιο πολύ με τρομαζει που συμβάλλει και αυτό στην τριχόπτωση..θα προτιμούσα να ηταν το μονο θέμα μου η ακμή,που τουλάχιστον είναι κάτι φυσιολογικό.Γενικά νιώθω ότι έχω κληρώσει το γενετικό λαχείο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    καλη μου εχεισ ψυχολογικα που πρεπει να αντιμετωπισεισ με ψυχοθεραπεια καπωσ εμεισ ξερεισ πωσ ειμαστε κοιταμε τον εαυτο μασ δηλαδη ειμαι εδω κανω αυτα τι αλλο θελω οχι γτ το εχει αλλοσ αλλα γτ εγω το θελω δηλαδη εσυ εχεισ ενα προβλημα θεσ και το εχεισ γτ δεν κανεισ τα παντα για να το λυσεισ δε στο λεω με κακια στη σημερινη εποχη ολα λυνονται ειτε με λεφτα ειτε με προσπαθεια εγω που στα λεω αυτα εχω σχιζοφρενεια καταλαβαινεισ λοιπον οτι ολα αντιμετωπιζονται αρκει να θεσ εσυ εχεισ μια ιψδ σε φαση αγχουσ κλπ αντιμετωπιζεται αλλα πρεπει να κανεισ φοκουσ να το ψαξεισ να το λυσεισ να το διαχειριστεισ ψαξε κ θα το βρεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    γιατρε μου σκεφτομαι μια συμμαθητρια μου κ ζηλευω
    ε μην την σκεφτεσαι
    50 ευρω
    αυτα πανω κατω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Psychosocial View Post
    Ναι αλλά πιο πολύ με τρομαζει που συμβάλλει και αυτό στην τριχόπτωση..θα προτιμούσα να ηταν το μονο θέμα μου η ακμή,που τουλάχιστον είναι κάτι φυσιολογικό.Γενικά νιώθω ότι έχω κληρώσει το γενετικό λαχείο.
    Η κυστικη ακμη ειναι παθηση... Νομιζω οτι εχεις βαλθει λιγο να σε θαψεις. Ολοι εχουμε ελαττωματα γενετικα η μη. Το θεμα ειναι πως τα αντιμετωπιζουμε. Και οταν λυσεις υπαρχουν, ειναι κριμα να μην το κανουμε.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τέλμα....
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 10-10-2010, 23:30
  2. ΤΕΛΜΑ
    By pennoula_v in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-01-2008, 15:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •