Σας αγχωνει η οικονομια της Χωρας μετα Κορωνιου εποχη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 138
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Σας αγχωνει η οικονομια της Χωρας μετα Κορωνιου εποχη?

    Μετα την πανδημια και τους θανατους και τα μετρα προστασιας και μια παρενθεση με εχει πιασει μια φοβια με αυτους που φορανε γαντια αντε λεω να παω να αγορασω πορτοκαλια για να ανεβασω την βιταμινη C παω στο μαναβικο και βλεπω να πιανουν τα πορτοκαλια με τα γαντια μα ολα να τα πιασουν? Εφυγα.....
    Στο θεμα. Καθομαι και σκεφτομαι οι επιχειρησεις εκλεισαν. Οι εργαζομενοι σταματησαν να δουλευουν και αν μιλησουμε για την ψυχολογια αυτων που δουλευαν μια ζωη συνεχιζομενα, ποσο δυσκολο θα τους ερθει να κάθονται και να αναγκαστουν να αλλαξουν τον τροπο......, οι υπολοιποι εχουν παρει μια γευση ανεργιας δουλευοντας περιστασιακα ειτε δεν δουλεψαν καθολου. Και αν συνεχισουμε ετσι ολοι θα καθονται στο τελος. Ποσο καιρο το Κρατος θα αντεξει να πληρωνει χωρις να εχει εσοσα? δυο μηνες? τρεις μηνες? Μηπως φτασουμε σε σημειο οι ανθρωποι να σκοτωνουν για ενα καρβελι ψωμι? Τοτε Κορωνοιος-οικονομια=0-1 στους θανατους (για να μην χανουμε και το χιουμορ)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Άσε, κι εγώ φοβάμαι τι θα γίνει, δεν έχω και δουλειά, θέλω και να αυτονομηθώ από τους γονείς μου...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Άσε, κι εγώ φοβάμαι τι θα γίνει, δεν έχω και δουλειά, θέλω και να αυτονομηθώ από τους γονείς μου...
    Δυσκολα τα πραγματα. Το θεμα ειναι οτι στο τελος κανεις δεν θα εχει δουλεια. Καλα ο κοσμος δεν σκεφτεται την οικονομικη καταστροφη που ερχεται?
    Ηδη διαβαζω περιορισμους στις αναληψεις καλη αρχη.....
    Last edited by Delmember2052020; 29-03-2020 at 21:00.

  4. #4
    Εγω έχω φρικαρει.δούλευα 10 χρονια συνεχομενα ,από τότε που εκανα την πρακτική μου να φανταστείς και τώρα έχω μια εβδομάδα που δεν πάω για δουλειά και μου φαίνεται αιωνας.και δεν ξέρω πότε θα ξανά παω δεδομένης της καταστασης.ξανά γυρισαν και τα καταθλιπτικα μου συμπτωματα και ήρθαν και εδεσαν ολα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εγω έχω φρικαρει.δούλευα 10 χρονια συνεχομενα ,από τότε που εκανα την πρακτική μου να φανταστείς και τώρα έχω μια εβδομάδα που δεν πάω για δουλειά και μου φαίνεται αιωνας.και δεν ξέρω πότε θα ξανά παω δεδομένης της καταστασης.ξανά γυρισαν και τα καταθλιπτικα μου συμπτωματα και ήρθαν και εδεσαν ολα.
    Σε καταλαβαινω Αποστολια γι αυτο ειπα θα ειναι δυσκολο για αυτους που δε σταματησαν να δουλευουν. Ας ελπισουμε να βρεθει εμβολιο γρηγορα διαβασα πριν οι κινεζοι δοκιμασαν ενα εμβολιο σε 5 ασθενεις με κατι πλασματα ξερω γω στον 1 πρεπει να υπηρξε προοδο μακαρι να το βρουν γρηγορα ο χρονος πιεζει και την οικονομια!

  6. #6
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Σε καταλαβαινω Αποστολια γι αυτο ειπα θα ειναι δυσκολο για αυτους που δε σταματησαν να δουλευουν. Ας ελπισουμε να βρεθει εμβολιο γρηγορα διαβασα πριν οι κινεζοι δοκιμασαν ενα εμβολιο σε 5 ασθενεις με κατι πλασματα ξερω γω στον 1 πρεπει να υπηρξε προοδο μακαρι να το βρουν γρηγορα ο χρονος πιεζει και την οικονομια!
    Μακάρι να τελειώσει όλο αυτό γρηγορα.αλλα θεωρώ ότι το πληγμα στην οικονομια έχει γίνει ηδη.δεν ξέρω κατά ποσο μπορει να διορθωθεί.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Μακάρι να τελειώσει όλο αυτό γρηγορα.αλλα θεωρώ ότι το πληγμα στην οικονομια έχει γίνει ηδη.δεν ξέρω κατά ποσο μπορει να διορθωθεί.
    Οταν εχανα στον τζογο ελεγα και η μιση ζημια κερδος ειναι χαχα. Μονο μην φτασουμε και βλεπουμε τον γειτονα που εχει λαδι και αλευρι με αλλο ματι. Ειμαι και τον ακρων παναθεμα με

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Πραγματικά προσωπικά μιλώντας νιώθω ότι ζω έναν εφιάλτη είμαι από τον Νοέμβριο άνεργη ημουν ταμείο και ήτανε ν πάω σεζόν σε νησί σε 20 μέρες και τώρα κοιτάνε το ενδεχόμενο να μην ανοίξουν καν νιώθω μεγάλη κατάθλιψη καταρχάς γτ τον χειμώνα ήμουν ήδη αρκετά κλεισμένη και Ανυπομονούσα ν δουλέψω ν ζήσω πάλι είμαι 23 ετών δεν είναι ζωή αυτή για κανέναν αυτός ο κορονοιος θα καταστρέψει πολλές ζωές συγνώμη έχει καταστρέψει καλύτερα άλλοι πεθαίνουν και άλλοι κατά στρέφονται πλέον πραγματικά ότι χειρότερο μετά το chernobyl που το παρομοιαζουν κιόλας τις τελευταίες μέρες δεν ξέρω πραγματικά οι δυνατότεροι θ επιβιώσουν πιστεύω και παιδιά αφήστε λίγο την οικονομία σκόπιμα τ κάνουν θέλουν ν ξεκινήσουν την οικονομία από την αρχή σκεφτείτε την καθημερινότητα μας πως θα αλλάξει... Το κεφάλι μου πονάει όλη μέρα έχει χαλάσει η ψυχολογία όλονων

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Για τα πορτοκάλια υπάρχουν και οι έτοιμες γεμάτες σακούλες στα μανάβικα. Εγώ έτσι αγόρασα πριν 15 μέρες και τα τελειώνω σήμερα, πρέπει να ήταν 5-6 κιλά. Μόνο 3 πορτοκάλια ήταν ψιλοχαλασμένα.
    Από εκεί και πέρα αφού είμαστε στην ΕΕ το σύμφωνο σταθερότητας και η λιτότητα χαλάρωσαν πλήρως οπότε καμία χώρα δεν θα διστάσει να βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη.
    Ήδη στην Ιταλία ξεκίνησαν οι πρώτες περιπτώσεις ανθρώπων που πάνε σούπερ μάρκετ και δεν πληρώνουν. Μια γυναίκα που είχε μαγαζάκι που έφτιαχνε μπομπονιέρες και αναγκάστηκε να το κλείσει όπως έκλεισαν όλα τα καταστήματα, χτύπαγε τα τζάμια σε μια τράπεζα μήπως μπορούσαν να δώσουν έναντι 50 από τη σύνταξη της μάνας της επειδή σπίτι δεν έχει μείνει καθόλου φαγητό. Η εκεί κυβέρνηση προχθές έβγαλε απόφαση για ενίσχυση οικονομική σε όσους πλήττονται ώστε να μην πεινάσει κανείς.
    Ελπίζω να γίνει και εδώ κάτι αντίστοιχο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πληρωθηκε η μανα μου, δεν εχει ουτε κωδικους, ουτε χρεωστικη. Ε της λεω κατσε σπιτι νηστικη.

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Μεγάλη αγωνία για εμάς για τα παιδιά που έχουμε στη δουλειά μας .....
    Μείωση τζίρου 70 τα εκατό είπαμε θα τους κρατήσουμε και όσο αντέξουμε μαζί στα εύκολα μαζί και στα ζόρια...
    Την υγεία μας να έχουμε μόνο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Ποσο καιρο το Κρατος θα αντεξει να πληρωνει χωρις να εχει εσοσα? δυο μηνες? τρεις μηνες?
    Το πρόβλημα δεν αφορά μόνο την Ελλάδα αλλά όλες τις ανεπτυγμένες χώρες (και όχι μόνο βέβαια). Οπότε αν η κατάσταση τραβήξει για καιρό, το ισχύον εργασιακό και οικονομικό μοντέλο θα πρέπει να αναθεωρηθεί εκ βάθρων γιατί απλά δεν μπορεί να λειτουργήσει κάτω από τέτοιες συνθήκες. Παρά τη δοκιμασία από την οποία θα περάσουμε όλοι, προτιμώ να είμαι αισιόδοξος και να πιστεύω ότι θα δούμε καλύτερες μέρες.

    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Μηπως φτασουμε σε σημειο οι ανθρωποι να σκοτωνουν για ενα καρβελι ψωμι?
    Τελευταία έχω χάσει πάσαν ιδέα για τους συνανθρώπους μου, βλέποντας τους να αδειάζουν τα ράφια για να δημιουργήσουν στοκ αδιαφορώντας πλήρως για τους υπόλοιπους. Αυτό δεν πρόκειται να το κάνω και θα συνεχίσω να ψωνίζω όπως πριν, γιατί όλοι έχουν δικαίωμα στα αγαθά.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Το πρόβλημα δεν αφορά μόνο την Ελλάδα αλλά όλες τις ανεπτυγμένες χώρες (και όχι μόνο βέβαια). Οπότε αν η κατάσταση τραβήξει για καιρό, το ισχύον εργασιακό και οικονομικό μοντέλο θα πρέπει να αναθεωρηθεί εκ βάθρων γιατί απλά δεν μπορεί να λειτουργήσει κάτω από τέτοιες συνθήκες. Παρά τη δοκιμασία από την οποία θα περάσουμε όλοι, προτιμώ να είμαι αισιόδοξος και να πιστεύω ότι θα δούμε καλύτερες μέρες.


    Τελευταία έχω χάσει πάσαν ιδέα για τους συνανθρώπους μου, βλέποντας τους να αδειάζουν τα ράφια για να δημιουργήσουν στοκ αδιαφορώντας πλήρως για τους υπόλοιπους. Αυτό δεν πρόκειται να το κάνω και θα συνεχίσω να ψωνίζω όπως πριν, γιατί όλοι έχουν δικαίωμα στα αγαθά.
    Πολλα πολλα likes. Πρεπει να αφησουμε να κοιταζουμε τους εαυτους μας μονο. ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ!!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μεγάλη αγωνία για εμάς για τα παιδιά που έχουμε στη δουλειά μας .....
    Μείωση τζίρου 70 τα εκατό είπαμε θα τους κρατήσουμε και όσο αντέξουμε μαζί στα εύκολα μαζί και στα ζόρια...
    Την υγεία μας να έχουμε μόνο...
    Μειωση τζιρου 70 πριν μειωση 30 αποτελεσμα τζιρος μηδεν. Παντως θα ηθελα να σε ειχα αφεντικο ετσι οπως σκεφτεσαι!!!

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    προσωπικα δεν με νοιαζει καθολου.... εχω τα προβληματα μου θα εχω και αυτους στο μυαλο μου......?

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σας αγχώνει ο κορωνοιος;;
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 250
    Last Post: 03-04-2020, 17:29
  2. με αγχωνει η πραγματικοτητα
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2016, 18:42
  3. Δεν χωρας πουθενα....
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-11-2012, 14:38
  4. ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΑ "ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ? ΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-2012, 16:32
  5. Κραυγή αγωνίας των αναπηρικών φορέων όλης της χώρας
    By pelariry in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 23-06-2010, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •