Ασπεργκερ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 102
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει την δυνατότητα να τις κάνει 2 τεχνικές?
    Ναι..Πχ η κόρη μου που έχει αυτισμό (γιατί αυτή ήταν η ανησυχία της κοπέλας) κάνει συμπεριφορικη και ομαδική..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι..Πχ η κόρη μου που έχει αυτισμό (γιατί αυτή ήταν η ανησυχία της κοπέλας) κάνει συμπεριφορικη και ομαδική..
    έχουν διαφορές μεταξύ τους?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    έχουν διαφορές μεταξύ τους?
    Στην συμπεριφορικη μαθαίνει πως να φέρεται..Πχ να μην μου ξαπλώσει κάτω και να ουρλιάζει όταν την ενοχλούν οι θόρυβοι μέσα σε ένα εμπορικό κέντρο, αλλά να μετράει μέχρι το 10 και μετά να ζητήσει να φύγουμε..
    Στην ομαδική είναι και άλλα παιδιά της ηλικίας της και μιλάνε μεταξύ τους..Στην ουσία μαθαίνει να επικοινωνεί με άτομα της ηλικίας της..Να μπορεί να διαβάζει μπροστά τους κτλ..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #34
    panos19 ναι αν θες.

  5. #35
    Αλεξία10

    Μπορω να τη καταλαβω τη κορη σας σε αυτο λιγο. Την ενοχλουν τοσο τα φωτα και νιωθει μια ενεργεια μεσα της δυνατη που δεν εχει τον ελεγχο. Οχι οτι ευθυνεται αυτη για αυτο ουτε εχει καποια αδυναμια. Τουλαχιστον ετσι το βιωνω σε εμενα οταν γινεται. Μπορει η κορη σας διαφορετικα με το δικο της τροπο. Οχι οτι το κανω δημοσια. Αυτο συνηθως με τον ηλιο με πιανει και εχω μεγαλη νευρικοτητα και εχει τυχει και δημοσια να κανω εντονα τικ και ακομη και αν με αγγιξει καποιον ελαφρια μπορει να πεταχτω γιατι θα εχω ηδη μια υπερφορτωση απο την ενοχληση με τον ηλιο. Μπορειτε αν θελετε να της δινετε να φοραει γυαλια ηλιου. Ειχα διαβασει για μια αυτιστικη γυναικα που ειχε μεγαλο θεμα με τα φωτα ακομα και στο σπιτι της και κυκλοφορουσε με γυαλια ηλιου. Εχω παει και εγω σε ομαδα με αυτιστικους ενηλικες, εκεινη η ψυχολογος που μου ειχε κανει τη γνωματευση μου προτεινε να παω. Εκει αντιμετωπιζαμε ολοι κοινα προβληματα και ενιωθα οτι εκεινα τα ατομα δε θα με παρεξηγουσαν και ο,τι ελεγαν αυτο εννοουσαν. Αλλα εφυγα γιατι ειχα ξεκινησει μια σχολη και επειδη ενιωθα στη συνεχεια πως οι 2 ψυχολογοι εκει μας αντιμετωπιζαν σαν ατομα απροσαρμοστα που δε ξερουν να φερονται, οτι ειμαστε λαθος και οτι αναγκαστηκα πρεπει να προσαρμοζομαστε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Αλεξία10

    Μπορω να τη καταλαβω τη κορη σας σε αυτο λιγο. Την ενοχλουν τοσο τα φωτα και νιωθει μια ενεργεια μεσα της δυνατη που δεν εχει τον ελεγχο. Οχι οτι ευθυνεται αυτη για αυτο ουτε εχει καποια αδυναμια. Τουλαχιστον ετσι το βιωνω σε εμενα οταν γινεται. Μπορει η κορη σας διαφορετικα με το δικο της τροπο. Οχι οτι το κανω δημοσια. Αυτο συνηθως με τον ηλιο με πιανει και εχω μεγαλη νευρικοτητα και εχει τυχει και δημοσια να κανω εντονα τικ και ακομη και αν με αγγιξει καποιον ελαφρια μπορει να πεταχτω γιατι θα εχω ηδη μια υπερφορτωση απο την ενοχληση με τον ηλιο. Μπορειτε αν θελετε να της δινετε να φοραει γυαλια ηλιου. Ειχα διαβασει για μια αυτιστικη γυναικα που ειχε μεγαλο θεμα με τα φωτα ακομα και στο σπιτι της και κυκλοφορουσε με γυαλια ηλιου. Εχω παει και εγω σε ομαδα με αυτιστικους ενηλικες, εκεινη η ψυχολογος που μου ειχε κανει τη γνωματευση μου προτεινε να παω. Εκει αντιμετωπιζαμε ολοι κοινα προβληματα και ενιωθα οτι εκεινα τα ατομα δε θα με παρεξηγουσαν και ο,τι ελεγαν αυτο εννοουσαν. Αλλα εφυγα γιατι ειχα ξεκινησει μια σχολη και επειδη ενιωθα στη συνεχεια πως οι 2 ψυχολογοι εκει μας αντιμετωπιζαν σαν ατομα απροσαρμοστα που δε ξερουν να φερονται, οτι ειμαστε λαθος και οτι αναγκαστηκα πρεπει να προσαρμοζομαστε.
    Καλημέρα
    Δυστυχώς είναι πολλά που την ενοχλούν και όχι μόνο τα φώτα..Αυτό που λες με τον ήλιο το έχω και εγώ..Δεν κυκλοφορώ ποτέ χωρίς γυαλιά ηλίου και φυσικά προτιμώ τον χειμώνα από τις άλλες εποχές...Δεν είναι πρόβλημα αυτό από μόνο του...
    Όσο για τους 2 ψυχολόγους εκεί τους θεωρώ απαράδεκτους. Γι αυτό και σου τόνισα τόσες φορές ότι θα πρέπει να βρεις έναν καλό ειδικό...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Παντως να ξερετε οι μονες κατηγοριες επαγγελματιων που μπορουν να κανουν διαγνωση σε ενηλικες ειναι οι ψυχιατροι και οι νευροψυχολογοι. Για τα παιδια μπορουν και οι αναπτυξιολογοι.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Στην συμπεριφορικη μαθαίνει πως να φέρεται..Πχ να μην μου ξαπλώσει κάτω και να ουρλιάζει όταν την ενοχλούν οι θόρυβοι μέσα σε ένα εμπορικό κέντρο, αλλά να μετράει μέχρι το 10 και μετά να ζητήσει να φύγουμε..
    Στην ομαδική είναι και άλλα παιδιά της ηλικίας της και μιλάνε μεταξύ τους..Στην ουσία μαθαίνει να επικοινωνεί με άτομα της ηλικίας της..Να μπορεί να διαβάζει μπροστά τους κτλ..
    αυτοι οι συμπεριφορα γινεται σε ολους οσους εχουν αυτισμο ή αναλογα την μορφη που εχουν?
    κανει χρονια συνεδριες η κορη σου?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    panos19 ναι αν θες.
    εγω ειμαι μεσα,ειναι ενα θεμτατακι πρεπει να συμπληρωσεις καποια μηνυματα για να στειλουμε προσωπικο μηνυμα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    αυτοι οι συμπεριφορα γινεται σε ολους οσους εχουν αυτισμο ή αναλογα την μορφη που εχουν?
    κανει χρονια συνεδριες η κορη σου?
    Η συμπεριφορικη γίνεται σε όλους όσους έχουν αυτισμό..Αλλά ο καθένας δουλεύει πάνω στο δικό του θέμα..Την κόρη μου την ενοχλούν οι θόρυβοι πχ..Και κάνει και ψυχοθεραπεία αλλά και εργοθεραπεια για να μπορεί να "αντέξει" και να μην κάνει τον χαμό όταν ακούει πχ μια μηχανή που περνάει κάτω από το σπίτι...
    Κάποιον άλλον μπορεί να τον ενοχλεί το φως..Ε θα δουλεύουν πάνω σε αυτό..
    Η κόρη μου κάνει περίπου 1 χρόνο γιατί δυστυχώς το καταλάβαμε αργά..Αλλά ξέρω από τώρα ότι θα κάνει σίγουρα μέχρι την εφηβεία και μετά βλέπουμε...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Παντως να ξερετε οι μονες κατηγοριες επαγγελματιων που μπορουν να κανουν διαγνωση σε ενηλικες ειναι οι ψυχιατροι και οι νευροψυχολογοι. Για τα παιδια μπορουν και οι αναπτυξιολογοι.
    Σωστά.....
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Η συμπεριφορικη γίνεται σε όλους όσους έχουν αυτισμό..Αλλά ο καθένας δουλεύει πάνω στο δικό του θέμα..Την κόρη μου την ενοχλούν οι θόρυβοι πχ..Και κάνει και ψυχοθεραπεία αλλά και εργοθεραπεια για να μπορεί να "αντέξει" και να μην κάνει τον χαμό όταν ακούει πχ μια μηχανή που περνάει κάτω από το σπίτι...
    Κάποιον άλλον μπορεί να τον ενοχλεί το φως..Ε θα δουλεύουν πάνω σε αυτό..
    Η κόρη μου κάνει περίπου 1 χρόνο γιατί δυστυχώς το καταλάβαμε αργά..Αλλά ξέρω από τώρα ότι θα κάνει σίγουρα μέχρι την εφηβεία και μετά βλέπουμε...
    τις ιδιες μεθοδους ακολουθουν ειτε εισαι ενηλικας ή ανηλικος?
    τα ασφαλιστικα ταμια καλυπτουν τις συνεδριες?

    η συμπεριφορικη ας πουμε ειναι υποχρεωτικη σαν σκαλοπατι για να ακολουθησεις επομενες?

    πηγαινει σχολειο?

  13. #43
    oboro εχεις δικιο σε αυτο

    panos19 ναι ισχυει αυτο γιατι το θυμαμαι και απο παλιοτερα , ας περιμενουμε :p

    Αλεξία10 τουλαχιστον δεν ειναι και αδυνατον να βρουμε καλο ειδικο

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    τις ιδιες μεθοδους ακολουθουν ειτε εισαι ενηλικας ή ανηλικος?
    τα ασφαλιστικα ταμια καλυπτουν τις συνεδριες?

    η συμπεριφορικη ας πουμε ειναι υποχρεωτικη σαν σκαλοπατι για να ακολουθησεις επομενες?

    πηγαινει σχολειο?
    Για ενήλικες δεν ξέρω τι γίνεται..
    Εμείς τώρα κάνουμε συμπεριφορικη γιατί έχει πρόβλημα επικοινωνίας με άτομα της ηλικίας της..Πάει σχολείο ναι..Και λόγο του προβλήματος που έχει στην επικοινωνία, όταν της μιλάνε είτε τσακώνεται είτε αντιδράει άσχημα..Και συνεπώς τρώει μπουλινγκ γι αυτό..
    Το ασφαλιστικό ταμείο καλύπτει την μισή συνεδρία..Δηλαδή αν το μήνα πληρώνω γύρω στα 700 ευρώ, θα πάρω πίσω τα μισά...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    oboro εχεις δικιο σε αυτο

    panos19 ναι ισχυει αυτο γιατι το θυμαμαι και απο παλιοτερα , ας περιμενουμε :p

    Αλεξία10 τουλαχιστον δεν ειναι και αδυνατον να βρουμε καλο ειδικο
    Όχι αδύνατον δεν είναι..Υπάρχουν σίγουρα καλοί..
    Απλά αυτό το θέμα είναι πολύ λεπτό..Όπως σου είπα, στην αρχή η διάγνωση μας ήταν ασπεργκερ.. Ο συγκεκριμένος παιδοψυχίατρος ήταν καλός.. Αλλά μου τόνισε ότι "γράφω ασπεργκερ χωρίς να είμαι σίγουρος 100%" .. Γιατί είναι μπερδεμένο σαν πρόβλημα..Πρέπει να δει το παιδί 2-3 φορές.. Και κυρίως το παιδί πρέπει να είναι συνεργασιμο..
    Μιλάμε για δυσκολία στο να βγάλει κάποιος διάγνωση όταν το "πρόβλημα" δεν φαίνεται όπως στην δική μας περίπτωση..Γιατί υπάρχουν και οι περιπτώσεις που φαίνεται..Ε εκεί σου λέει στο πρώτο ραντεβού ότι υπάρχει αυτισμός και τέλος..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By Gibi in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 6
    Last Post: 14-09-2022, 20:02
  2. Έχω Άσπεργκερ;;
    By Katerina2015 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2019, 15:10
  3. Τεστ ασπεργκερ
    By boo in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 20
    Last Post: 16-11-2018, 18:30
  4. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  5. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •