Ασπεργκερ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 102
  1. #61
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Έτσι ακριβώς! Πρέπει να αντιδράει για να την παίρνουν στα σοβαρά. Εγώ δεν αντιδρούσα ποτέ στο σχολείο που με δουλεύανε ούτε και στο σπίτι που με τρομοκρατούσανε και ήταν όλοι ανελέητοι με εμένα. Οι γονείς μου ακόμα και τώρα δε με πολυυπολογίζουν. Όταν ήμουν σε μια δουλειά γινόντουσαν τα ίδια, αλλά από τότε που αντέδρασα με σεβόντουσαν και άλλαξε η συμπεριφορά τους. Είναι ακραίο αυτό που θα πω, αλλά σκέφτομαι ότι και στο σχολείο, αν είχε φέρει μια φορά μαζί μου κρυφά ένα μαχαίρι και είχα βγάλει κανένα μάτι από κάποιον που με κορόιδευε, θα είχε πάψει το δούλεμα.

    Οχι καλα τα λες και ας ακουστω υπερβολικη. Ουτε εγω δε μιλουσα ποτε. Εδω στη 5 η 6 δημοτικου στο φροντηστηριο αγγλικων ενα αγορι ερχοταν ετσι και με χτυπουσε στο χερι δυνατα και εγω δεν αντιδρουσα. Με κοροιδευαν στο δρομο και ατομα αρκετα που δεν ηξερα. Με εβλεπαν και γελουσαν και με φωναζαν καλαμαρη κοροιδευτικα. Εκαναν πως τρομαζαν κιολας με την εμφανιση μου. Αν απλα αυτους μαλακες (συγνωμη κιολας για τη λεξη) τους σαπιζαμε στο ξυλο η τους φοβιζαμε να δουμε μετα αν το επαιζαν παλι μαγκες. Το ιδιο και με γονεις οχι επειδη μας γεννησαν να μας επιβαλλονται η να μας κανουν και οτι θελουν. Ναι το σωστο για εμας θελουν αλλα και πως το δειχνουν ειναι το θεμα. Τη μανα μου εγω τη μισησα οταν στα 13 μου μου πεταξε οτιδηποτε ειχα με τον μπομπ σφουγγαρακη και τον καλαμαρη, ετσι επειδη θυμωσε που το δωματιο μου ηταν ακαταστατο. Αυτο μπορει να ακουγεται χαζο η να ακουγομαι κακομαθημενη ομως ηταν το μονο που μου εδινε χαρα εκεινη τη περιοδο οπου ενιωθα οτι δε με συμπαθει κανεις. Με τη μητερα μου να τσακωνομασταν, ο πατερας μου παντα μου φεροταν σαν να ειμαι παιδι και οτι δε μπορω να κανω πραγματα μονη μου και η αδερφη μου ειχε τους φιλους της και το αγορι της. Και η παρεα τοτε με δουλευε αλλα δε μπορουσα τη μοναξια. Μετα τη γνωματευση του ασπεργκερ που εκλαιγε ηρεμησε η μητερα μου και επειδη ασχολειται με τον θεο και παει εκκλησια εχει ηρεμησει. Τωρα μου φερεται σαν παιδι και μπορει να μου λεει να κανω πραγματα αυτονοητα που ετσι και αλλιως θα εκανα, εκνευριζομαι αλλα το αφηνω να περασει και ησυχαζω μετα.

    Εσυ βλεπω τα πας καλα με αυτο και καλα κανεις. Και πολυ καλα εκανες που σηκωσες κεφαλι να μαθουν μερικοι ψευτομαγκες. Ειναι σα να μας προκαλουνε μερικες φορες να βγαζουμε κακο χαρακτηρα χωρις να θελουμε. Και αν γινεται ετσι αν εχουμε βιωσει τοσο δουλευα λογικα να θελουμε να μενουμε μονοι μας.
    Last edited by louloudi; 01-04-2020 at 19:58.

  2. #62
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    θέλεις να στείλουμε με email μιας χρήσης τα κανονικά μας? Για να. Μην τα γράφουμε δημοσίως
    ναι ναι θα ηθελες να σου στειλω ενα που δε χρησιμοποιω και απο εκει το κανονικο ;

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    ναι ναι θα ηθελες να σου στειλω ενα που δε χρησιμοποιω και απο εκει το κανονικο ;
    ναι οκ, όπως θες

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    αδιαφορούν οι δάσκαλοι αυτό ξέρω
    ελπίζω το άλλο σου παιδί να στηρίζει την αδερφή του
    Το άλλο είναι μωρό..Άν ήταν μεγαλύτερο ίσως την στήριζε αλλά τώρα δεν γίνεται...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Οχι καλα τα λες και ας ακουστω υπερβολικη. Ουτε εγω δε μιλουσα ποτε. Εδω στη 5 η 6 δημοτικου στο φροντηστηριο αγγλικων ενα αγορι ερχοταν ετσι και με χτυπουσε στο χερι δυνατα και εγω δεν αντιδρουσα. Με κοροιδευαν στο δρομο και ατομα αρκετα που δεν ηξερα. Με εβλεπαν και γελουσαν και με φωναζαν καλαμαρη κοροιδευτικα. Εκαναν πως τρομαζαν κιολας με την εμφανιση μου. Αν απλα αυτους μαλακες (συγνωμη κιολας για τη λεξη) τους σαπιζαμε στο ξυλο η τους φοβιζαμε να δουμε μετα αν το επαιζαν παλι μαγκες. Το ιδιο και με γονεις οχι επειδη μας γεννησαν να μας επιβαλλονται η να μας κανουν και οτι θελουν. Ναι το σωστο για εμας θελουν αλλα και πως το δειχνουν ειναι το θεμα. Τη μανα μου εγω τη μισησα οταν στα 13 μου μου πεταξε οτιδηποτε ειχα με τον μπομπ σφουγγαρακη και τον καλαμαρη, ετσι επειδη θυμωσε που το δωματιο μου ηταν ακαταστατο. Αυτο μπορει να ακουγεται χαζο η να ακουγομαι κακομαθημενη ομως ηταν το μονο που μου εδινε χαρα εκεινη τη περιοδο οπου ενιωθα οτι δε με συμπαθει κανεις. Με τη μητερα μου να τσακωνομασταν, ο πατερας μου παντα μου φεροταν σαν να ειμαι παιδι και οτι δε μπορω να κανω πραγματα μονη μου και η αδερφη μου ειχε τους φιλους της και το αγορι της. Και η παρεα τοτε με δουλευε αλλα δε μπορουσα τη μοναξια. Μετα τη γνωματευση του ασπεργκερ που εκλαιγε ηρεμησε η μητερα μου και επειδη ασχολειται με τον θεο και παει εκκλησια εχει ηρεμησει. Τωρα μου φερεται σαν παιδι και μπορει να μου λεει να κανω πραγματα αυτονοητα που ετσι και αλλιως θα εκανα, εκνευριζομαι αλλα το αφηνω να περασει και ησυχαζω μετα.

    Εσυ βλεπω τα πας καλα με αυτο και καλα κανεις. Και πολυ καλα εκανες που σηκωσες κεφαλι να μαθουν μερικοι ψευτομαγκες. Ειναι σα να μας προκαλουνε μερικες φορες να βγαζουμε κακο χαρακτηρα χωρις να θελουμε. Και αν γινεται ετσι αν εχουμε βιωσει τοσο δουλευα λογικα να θελουμε να μενουμε μονοι μας.
    Και εγώ έχω φάει πολύ μπουλινγκ στο σχολείο..Και κοροϊδία..Άντεξα μέχρι 6η δημοτικού και τότε έπιασα ένα από τα παιδιά και το έκανα μαύρο στο ξύλο..Σε σημείο που τον πήγαν νοσοκομείο για ράμματα..Τον έβαλα κάτω και δεν μπορούσαν να τον πάρουν από τα χέρια μου..
    Εκεί κατάλαβα ότι ο θυμός και η απελπισία φέρνουν σωματική δύναμη..
    Και εννοείται ότι μετά έγιναν όλοι κότες..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Το άλλο είναι μωρό..Άν ήταν μεγαλύτερο ίσως την στήριζε αλλά τώρα δεν γίνεται...
    δεν το ειπες για να ηξερα

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Και εγώ έχω φάει πολύ μπουλινγκ στο σχολείο..Και κοροϊδία..Άντεξα μέχρι 6η δημοτικού και τότε έπιασα ένα από τα παιδιά και το έκανα μαύρο στο ξύλο..Σε σημείο που τον πήγαν νοσοκομείο για ράμματα..Τον έβαλα κάτω και δεν μπορούσαν να τον πάρουν από τα χέρια μου..
    Εκεί κατάλαβα ότι ο θυμός και η απελπισία φέρνουν σωματική δύναμη..
    Και εννοείται ότι μετά έγιναν όλοι κότες..
    οι γονεις σου πως αντεδρασαν?οι δασκαλοι

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Οι λογοθεραπευτες και οι εργοθεραπευτες δεν μπορούν να βγάλουν επίσημη διάγνωση/γνωμάτευση..
    Αυτο ηθελα να γραψω κι εγω και δεν ξερω τι δυνατοτητες εχουν αν πας αντιστοιχα με η χωρις διαγνωση.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    οι γονεις σου πως αντεδρασαν?οι δασκαλοι
    Οι γονείς μου με είχαν γραμμένη γι αυτό και δεν ήξεραν τι γινόταν στο σχολείο..Οι δάσκαλοι απορουσαν γιατί είχαν συνηθίσει στο να μην μιλάω ή αντιδραω ποτέ..Πήρα 1 εβδομάδα αποβολή αλλά κέρδισα την ησυχία μου..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αυτο ηθελα να γραψω κι εγω και δεν ξερω τι δυνατοτητες εχουν αν πας αντιστοιχα με η χωρις διαγνωση.
    Μπορούν απλά να κάνουν αξιολόγηση.. Αν πας χωρίς διάγνωση σου λένε αν χρειάζεται ένα παιδί πχ λογοθεραπεια..Από κει και πέρα σε στέλνουν σε παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιολογο..
    Άν πας με διάγνωση σου λένε τι είδους συνεδρίες πρέπει να γίνουν..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Οι γονείς μου με είχαν γραμμένη γι αυτό και δεν ήξεραν τι γινόταν στο σχολείο..Οι δάσκαλοι απορουσαν γιατί είχαν συνηθίσει στο να μην μιλάω ή αντιδραω ποτέ..Πήρα 1 εβδομάδα αποβολή αλλά κέρδισα την ησυχία μου..
    δεν τους ειδοποιησαν?
    οταν πηρε αναβολη δεν σου ειπαν τιποτα?

    δεν πηγε κανεις να σας χωρισει,το παιδι δεν αντισταθηκε καθολου?

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μπορούν απλά να κάνουν αξιολόγηση.. Αν πας χωρίς διάγνωση σου λένε αν χρειάζεται ένα παιδί πχ λογοθεραπεια..Από κει και πέρα σε στέλνουν σε παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιολογο..
    Άν πας με διάγνωση σου λένε τι είδους συνεδρίες πρέπει να γίνουν..
    τι διαφορα θα εχουν οι συνεδριες τωνεν κλογω ειδκων με καποιον ψυχιατρο?

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    δεν τους ειδοποιησαν?
    οταν πηρε αναβολη δεν σου ειπαν τιποτα?

    δεν πηγε κανεις να σας χωρισει,το παιδι δεν αντισταθηκε καθολου?
    Ναι ειδοποιήθηκε ο πατέρας μου..Μου την είπε αλλά δεν έγινε και τίποτα..
    Το παιδί δεν πρόλαβε να αντιδράσει γιατί δεν φανταζόταν ποτέ ότι θα τον χτυπήσω..Και βέβαια πήγαν να μας χωρίσουν αλλά με τα νεύρα που είχα εγώ δεν μπόρεσαν..5 χρόνια έτρωγα ξύλο και σπρωξιματα..Λες να ήθελα να τον αφήσω από τα χέρια μου?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #74
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Και εγώ έχω φάει πολύ μπουλινγκ στο σχολείο..Και κοροϊδία..Άντεξα μέχρι 6η δημοτικού και τότε έπιασα ένα από τα παιδιά και το έκανα μαύρο στο ξύλο..Σε σημείο που τον πήγαν νοσοκομείο για ράμματα..Τον έβαλα κάτω και δεν μπορούσαν να τον πάρουν από τα χέρια μου..
    Εκεί κατάλαβα ότι ο θυμός και η απελπισία φέρνουν σωματική δύναμη..
    Και εννοείται ότι μετά έγιναν όλοι κότες..

    Τετοια φανταζομουνα με τη φαντασια μου εγω :p
    Ναι οι δασκαλοι απορουσαν αλλα ξερουν να μη κανουν τιποτα. Οταν στο δημοτικο κατι κοριτσια ετσι ξαφνικα, το εννοω ετσι ξαφνικα, με ελεγαν κλεφτρα και οτι τους κλεβω πραγματα και με ακολουθουσαν οπου πηγαινα και με εσπρωχναν, οταν το ειπα στη δασκαλα ειπε δεν ειναι κατι θελουνε να παιξετε.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    τι διαφορα θα εχουν οι συνεδριες τωνεν κλογω ειδκων με καποιον ψυχιατρο?
    Ζητώ συγγνώμη από louloudi..Έχουμε χαλάσει το θέμα της..


    Είναι διαφορετικές ειδικότητες..Ο λογοθεραπευτης μπορεί να κάνει μόνο λογοθεραπεια..Να κάνει συνεδρίες με κάποιο παιδί που δεν λέει σωστά ένα γράμμα πχ..Η που έχει φτωχό λεξιλόγιο κτλ..Αλλά μέχρι εκεί..
    Καμία σχέση με ψυχίατρο..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By Gibi in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 6
    Last Post: 14-09-2022, 19:02
  2. Έχω Άσπεργκερ;;
    By Katerina2015 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2019, 14:10
  3. Τεστ ασπεργκερ
    By boo in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 20
    Last Post: 16-11-2018, 17:30
  4. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 20:19
  5. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 01:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •