Ασπεργκερ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 102
  1. #76
    panos19 ενα που δε χρησιμοποιω ειναι το [email protected] το εφτιαξα στη τυχη γιαυτο το ονομα ειναι οτι να ναι

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Τετοια φανταζομουνα με τη φαντασια μου εγω :p
    Ναι οι δασκαλοι απορουσαν αλλα ξερουν να μη κανουν τιποτα. Οταν στο δημοτικο κατι κοριτσια ετσι ξαφνικα, το εννοω ετσι ξαφνικα, με ελεγαν κλεφτρα και οτι τους κλεβω πραγματα και με ακολουθουσαν οπου πηγαινα και με εσπρωχναν, οταν το ειπα στη δασκαλα ειπε δεν ειναι κατι θελουνε να παιξετε.
    Ακριβώς αυτό μου την σπάει με τους δασκάλους..Ακόμα και τώρα για την κόρη μου.. Μου λέει η διευθύντρια "θα την μάθεις να μην επηρεάζεται από αυτά που της λένε τα άλλα παιδιά "..Και της λέω (αφού έκανα υπομονή 1 χρόνο να κάνει κάτι) " Όχι, δεν κατάλαβες..ΕΣΎ θα μάθεις 20 παιδιά να μην πειράζουν το δικό μου.. Εγώ το μόνο που μπορώ να της μάθω είναι πως να μοιραζει σφαλιάρες και να μη σκύβει το κεφάλι"...
    Last edited by Αλεξία10; 01-04-2020 at 22:43.

  3. #78
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ζητώ συγγνώμη από louloudi..Έχουμε χαλάσει το θέμα της..


    Είναι διαφορετικές ειδικότητες..Ο λογοθεραπευτης μπορεί να κάνει μόνο λογοθεραπεια..Να κάνει συνεδρίες με κάποιο παιδί που δεν λέει σωστά ένα γράμμα πχ..Η που έχει φτωχό λεξιλόγιο κτλ..Αλλά μέχρι εκεί..
    Καμία σχέση με ψυχίατρο..
    οχι δε μου χαλασατε κατι αληθεια !

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ακριβώς αυτό μου την σπάει με τους δασκάλους..Ακόμα και τώρα για την κόρη μου.. Μου λέει η διευθύντρια "θα την μάθεις να μην επηρεάζεται από αυτά που της λένε τα άλλα παιδιά "..Και της λέω (αφού έκανα υπομονή 1 χρόνο να κάνει κάτι) " Όχι, δεν κατάλαβες..ΕΣΎ θα μάθεις 20 παιδιά να μην πειράζουν το δικό μου.. Εγώ το μόνο που μπορώ να της μάθω είναι πως να μοιάζει σφαλιάρες και να μη σκύβει το κεφάλι"...
    Ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με αυτο Αλεξια, δεν υπαρχει δυνατοτητα να παει η μικρη σε σχολειο εξειδικευμενο; Οκ θα μου πεις στην Ελλαδα ειμαστε δεν ξερω και τι υπαρχει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με αυτο Αλεξια, δεν υπαρχει δυνατοτητα να παει η μικρη σε σχολειο εξειδικευμενο; Οκ θα μου πεις στην Ελλαδα ειμαστε δεν ξερω και τι υπαρχει.
    Υπάρχει ένα τέτοιο σχολείο κοντά μου.. Δεν θα ήθελα να την πάω εκεί αλλά παρ' όλα αυτά ρώτησα όλους τους ειδικούς που την έχουν δει, μαζί και αυτούς που κάνει συνεδρίες..Όλοι ξεχωριστά μου έδωσαν την ίδια απάντηση.. "Το τεστ IQ της βγαίνει πιο πάνω σε σχέση με την ηλικία της..Αυτό είναι το θέμα της..Έχει προσωπικότητα, δεν θα σου συνιστουσαμε ένα τέτοιο σχολείο..Θα προσβληθεί"
    Και ένας από τους παιδοψυχιατρους μου είπε συγκεκριμένα "Δεν είναι προβληματική, είναι διαφορετική..Είναι μια πολύ γρήγορη μηχανή σε μικρό αμάξι "...
    Οπότε και να ήθελα, κανείς δεν θα μου υπέγραφε τέτοιο χαρτί...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το να ειναι η κορη σου αυτο που λενε οι ειδικοι στη χαρισματικοτητα twice exceptional το εχεις ψαξει; Γιατι χαρισματικη σιγουρα ειναι, το ερωτημα δεν ειναι αν ειναι μπροστα απο αλλα παιδια της ηλικιας της αλλα ποσα χρονια... Εχει κανει τεστ IQ?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το να ειναι η κορη σου αυτο που λενε οι ειδικοι στη χαρισματικοτητα twice exceptional το εχεις ψαξει; Γιατι χαρισματικη σιγουρα ειναι, το ερωτημα δεν ειναι αν ειναι μπροστα απο αλλα παιδια της ηλικιας της αλλα ποσα χρονια... Εχει κανει τεστ IQ?
    Έχει κάνει ναι..Βγαίνει 4 χρόνια μεγαλύτερη..
    Τι είναι το twice exceptional??
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Αλεξία μπορεί να κάνει πράξεις με το μυαλό της σαν κομπιουτερακι; Όταν πηγαινα γυμνάσιο είχαμε ένα παιδί το Βασιλάκη που είχε ασμπεργκερ το οποίο ήταν διαφορετικό παιδί απλά, ήταν ευέξαπτος αν του πείραζες κάτι δικό του χωρίς να του το πεις, κοινώς σε πλάκωνε,αλλά ήταν συμπαθητικός σε όλους. Λοιπόν σε αυτό το παιδί ότι πράξη και να του έλεγες να κάνει σου έλεγε το αποτέλεσμα χωρίς ίχνος καθυστέρησης. Έχει αυτή την ικανότητα; Βέβαια ήταν 13 χρονών τότε εκεινος ενώ η κόρη σου 8 και ίσως πχ να μην μπορεί τώρα αλλά σε 5 χρόνια να μπορεί και η κόρη σου. Βασικά αυτό το παιδί αντιμετώπιζε τα μαθηματικά σαν παιχνίδι, ήταν το παιχνίδι του

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οπως τα χαρισματικα παιδια εχουν ιδιαιτερες εκπαιδευτικες αναγκες, και τα ατομα με καποια μαθησιακη δυσκολια επισης, το ιδιο και τα παιδια που εχουν και τα δυο. Τοσο απλο αλλα και τοσο πολυπλοκο... "ατομα με διπλη ιδιαιτεροτητα" ειναι μια αποδοση του ορου. Στα ελληνικα βρηκα αυτο

    https://enallaktikidrasi.com/2015/06...kes-duskolies/

    και αν κανεις γκουγκλ τον ορο τον ελληνικο βρισκεις και αρκετα ενδιαφεροντα pdf απο ελληνικα συνεδρια κλπ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αλεξία μπορεί να κάνει πράξεις με το μυαλό της σαν κομπιουτερακι; Όταν πηγαινα γυμνάσιο είχαμε ένα παιδί το Βασιλάκη που είχε ασμπεργκερ το οποίο ήταν διαφορετικό παιδί απλά, ήταν ευέξαπτος αν του πείραζες κάτι δικό του χωρίς να του το πεις, κοινώς σε πλάκωνε,αλλά ήταν συμπαθητικός σε όλους. Λοιπόν σε αυτό το παιδί ότι πράξη και να του έλεγες να κάνει σου έλεγε το αποτέλεσμα χωρίς ίχνος καθυστέρησης. Έχει αυτή την ικανότητα; Βέβαια ήταν 13 χρονών τότε εκεινος ενώ η κόρη σου 8 και ίσως πχ να μην μπορεί τώρα αλλά σε 5 χρόνια να μπορεί και η κόρη σου. Βασικά αυτό το παιδί αντιμετώπιζε τα μαθηματικά σαν παιχνίδι, ήταν το παιχνίδι του
    Ναι μπορεί..Είναι γενικά κολλημένη με τα μαθηματικά..Οτιδήποτε γύρω της είναι στο μυαλό της συνδεδεμένο με τα μαθηματικά..
    Περιστατικό (για να γελάσουμε και λίγο):
    Πριν 2 μήνες περίπου, μου φέρνει την προπαίδεια σε ένα χαρτί Α4 και μου λέει: " μπορείς να βρεις τι το περίεργο και διαφορετικό βλέπεις στο πολλαπλασιασμό του 9 ? Είναι πανεύκολο! "
    5 ώρες κοιτούσα το χαρτί και δεν καταλάβαινα..
    Στο τέλος μου είπε ότι με όποιον αριθμό πολλαπλασιασεις το 9 ( από το 0 ως το 10) το αποτέλεσμα βγαίνει πάντα 9... Πχ 9×2=27 (2+7=9)..Και όντως είναι έτσι..Εγώ δεν το ήξερα..Και δεν το είχε πει η δασκάλα της γιατί την ρώτησα..Βλέπει παντού ή αριθμούς ή ζώα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι ειδοποιήθηκε ο πατέρας μου..Μου την είπε αλλά δεν έγινε και τίποτα..
    Το παιδί δεν πρόλαβε να αντιδράσει γιατί δεν φανταζόταν ποτέ ότι θα τον χτυπήσω..Και βέβαια πήγαν να μας χωρίσουν αλλά με τα νεύρα που είχα εγώ δεν μπόρεσαν..5 χρόνια έτρωγα ξύλο και σπρωξιματα..Λες να ήθελα να τον αφήσω από τα χέρια μου?
    πάλι καλά δεν έγινε τίποτα σοβαρά να είχες τύψεις
    τον ξανά είδες μετά από χρόνια?

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι μπορεί..Είναι γενικά κολλημένη με τα μαθηματικά..Οτιδήποτε γύρω της είναι στο μυαλό της συνδεδεμένο με τα μαθηματικά..
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Περιστατικό (για να γελάσουμε και λίγο):
    Πριν 2 μήνες περίπου, μου φέρνει την προπαίδεια σε ένα χαρτί Α4 και μου λέει: " μπορείς να βρεις τι το περίεργο και διαφορετικό βλέπεις στο πολλαπλασιασμό του 9 ? Είναι πανεύκολο! "
    5 ώρες κοιτούσα το χαρτί και δεν καταλάβαινα..
    Στο τέλος μου είπε ότι με όποιον αριθμό πολλαπλασιασεις το 9 ( από το 0 ως το 10) το αποτέλεσμα βγαίνει πάντα 9... Πχ 9×2=27 (2+7=9)..Και όντως είναι έτσι..Εγώ δεν το ήξερα..Και δεν το είχε πει η δασκάλα της γιατί την ρώτησα..Βλέπει παντού ή αριθμούς ή ζώα..


    Πολυ εντυπωσιακο αλεξια :) Κι αν το σκεφτεις το "4 χρονια μπροστα" χανει και τη σημασια του. Ποσα παιδια 4 χρονια μεγαλυτερα απο την κορη σου εχουν τετοια εφεση στην αναγνωριση προτυπων/μοτιβων;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οπως τα χαρισματικα παιδια εχουν ιδιαιτερες εκπαιδευτικες αναγκες, και τα ατομα με καποια μαθησιακη δυσκολια επισης, το ιδιο και τα παιδια που εχουν και τα δυο. Τοσο απλο αλλα και τοσο πολυπλοκο... "ατομα με διπλη ιδιαιτεροτητα" ειναι μια αποδοση του ορου. Στα ελληνικα βρηκα αυτο

    https://enallaktikidrasi.com/2015/06...kes-duskolies/

    και αν κανεις γκουγκλ τον ορο τον ελληνικο βρισκεις και αρκετα ενδιαφεροντα pdf απο ελληνικα συνεδρια κλπ.
    Σε ευχαριστώ πολύ..Ναι εδώ κατάλαβα τι εννοείς..Είναι πολύ πιθανόν να τα έχει και τα δύο..Οι ειδικοί λένε ότι θα "αποκαλυφθεί" σίγουρα με το πέρασμα του χρόνου..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    panos19 ενα που δε χρησιμοποιω ειναι το [email protected] το εφτιαξα στη τυχη γιαυτο το ονομα ειναι οτι να ναι
    ok σου έστειλα

  15. #90
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    ok σου έστειλα
    Ήρεμα ε...!!

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By Gibi in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 6
    Last Post: 14-09-2022, 20:02
  2. Έχω Άσπεργκερ;;
    By Katerina2015 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2019, 15:10
  3. Τεστ ασπεργκερ
    By boo in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 20
    Last Post: 16-11-2018, 18:30
  4. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  5. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •