Ασπεργκερ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 102
  1. #46
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Όχι αδύνατον δεν είναι..Υπάρχουν σίγουρα καλοί..
    Απλά αυτό το θέμα είναι πολύ λεπτό..Όπως σου είπα, στην αρχή η διάγνωση μας ήταν ασπεργκερ.. Ο συγκεκριμένος παιδοψυχίατρος ήταν καλός.. Αλλά μου τόνισε ότι "γράφω ασπεργκερ χωρίς να είμαι σίγουρος 100%" .. Γιατί είναι μπερδεμένο σαν πρόβλημα..Πρέπει να δει το παιδί 2-3 φορές.. Και κυρίως το παιδί πρέπει να είναι συνεργασιμο..
    Μιλάμε για δυσκολία στο να βγάλει κάποιος διάγνωση όταν το "πρόβλημα" δεν φαίνεται όπως στην δική μας περίπτωση..Γιατί υπάρχουν και οι περιπτώσεις που φαίνεται..Ε εκεί σου λέει στο πρώτο ραντεβού ότι υπάρχει αυτισμός και τέλος..
    Εχετε δικιο σε αυτο . Επισης ισως μην ειναι ''σωστο'' αυτο που θα πω. Ομως μαρεσει πολυ που η κορη σας αντιδραει και δε σηκωνει πολλα πολλα με τους συμμαθητες της στο σχολειο. Το λεω ακριβως γιατι εγω ημουνα το αντιθετο. Να μαθει απο τωρα να υπερασπιζεται τον εαυτο της, να δειξει οτι δε μπορουν να τη πατησουν κατω γιατι αυτο δυστυχως γινεται σε ατομα που δε μιλανε ποτε. Ετσι και αλλιως παιδι εχει πολυ βελτιωση και εξελιξη ακομη μπροστα της

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Εχετε δικιο σε αυτο . Επισης ισως μην ειναι ''σωστο'' αυτο που θα πω. Ομως μαρεσει πολυ που η κορη σας αντιδραει και δε σηκωνει πολλα πολλα με τους συμμαθητες της στο σχολειο. Το λεω ακριβως γιατι εγω ημουνα το αντιθετο. Να μαθει απο τωρα να υπερασπιζεται τον εαυτο της, να δειξει οτι δε μπορουν να τη πατησουν κατω γιατι αυτο δυστυχως γινεται σε ατομα που δε μιλανε ποτε. Ετσι και αλλιως παιδι εχει πολυ βελτιωση και εξελιξη ακομη μπροστα της
    Ναι δεν σηκώνει πολλά πολλά γενικά όχι μόνο στο σχολείο..Το θέμα είναι ότι δεν το εκφράζει σωστά..Δηλαδή της κάνουν μπουλινγκ, αντιδράει άσχημα..Με την αντίδρασή της την κοροϊδεύουν και αντιδράει ακόμα χειρότερα..Και ξανά από την αρχή..Φαύλος κύκλος...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #48
    Ξερω ακριβως κατι τετοια μου τα εκαναν και εμενα πχ με αγγιζανε η ερχοντουσαν κοντα μου ενω ηξεραν οτι ενοχλουμαι και δε μιλουσα απλα πηγαινα πιο πισω και γελουσαν, και αλλα εκαναν. Ομως αληθεια θεωρω την αντιδραση της κορης καλυτερη απο τη δικη μου και θα εξηγησω γιατι. Γιατι εκεινη τουλαχιστον τον θυμο της τον απελευθερωνει και αυτο εχει καλο εμμεσο αποτελεσμα. Οταν μεγαλωσει δε θα εχει κανενα καταπιεσμενο θυμο. Ενω ενα παιδι που τον κραταει θεωρουμε οτι ειναι υπακουο ομως καποια στιγμη θα κανει εκρηξη. Ειχα πολλες φορες ξεσπασει στους γονεις μου η σε φιλους μου η εχω σπασει πραγματα στο σπιτι η εχω πει λογια που δεν ηθελα ουτε πιστευα οτι θα ελεγα ποτε. Μετα ειχα ενοχες. Γιαυτο καλα κανετε να τη βοηθησετε να εκφραζει τον θυμο της με ενα καλο τροπο που και εκεινη θελει και μην τον καταπιεσει. Οσο για τα παιδια υποθετω ειναι ασυνειδητα και ανωριμα ακομα σε αυτο οι γονεις τους ευθυνονται.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Ξερω ακριβως κατι τετοια μου τα εκαναν και εμενα πχ με αγγιζανε η ερχοντουσαν κοντα μου ενω ηξεραν οτι ενοχλουμαι και δε μιλουσα απλα πηγαινα πιο πισω και γελουσαν, και αλλα εκαναν. Ομως αληθεια θεωρω την αντιδραση της κορης καλυτερη απο τη δικη μου και θα εξηγησω γιατι. Γιατι εκεινη τουλαχιστον τον θυμο της τον απελευθερωνει και αυτο εχει καλο εμμεσο αποτελεσμα. Οταν μεγαλωσει δε θα εχει κανενα καταπιεσμενο θυμο. Ενω ενα παιδι που τον κραταει θεωρουμε οτι ειναι υπακουο ομως καποια στιγμη θα κανει εκρηξη. Ειχα πολλες φορες ξεσπασει στους γονεις μου η σε φιλους μου η εχω σπασει πραγματα στο σπιτι η εχω πει λογια που δεν ηθελα ουτε πιστευα οτι θα ελεγα ποτε. Μετα ειχα ενοχες. Γιαυτο καλα κανετε να τη βοηθησετε να εκφραζει τον θυμο της με ενα καλο τροπο που και εκεινη θελει και μην τον καταπιεσει. Οσο για τα παιδια υποθετω ειναι ασυνειδητα και ανωριμα ακομα σε αυτο οι γονεις τους ευθυνονται.
    Έχω κάνει συζήτηση με όλους τους γονείς ξεχωριστά αλλά δυστυχώς δεν με έχουν καταλάβει όλοι..
    Ναι κάνουμε εργοθεραπεια για να αποβάλει το θυμό της και γενικά την πολλή ενέργεια που έχει..
    Κάνουμε πολύ μικρά βήματα αλλά είναι σταθερά...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Ξερω ακριβως κατι τετοια μου τα εκαναν και εμενα πχ με αγγιζανε η ερχοντουσαν κοντα μου ενω ηξεραν οτι ενοχλουμαι και δε μιλουσα απλα πηγαινα πιο πισω και γελουσαν, και αλλα εκαναν. Ομως αληθεια θεωρω την αντιδραση της κορης καλυτερη απο τη δικη μου και θα εξηγησω γιατι. Γιατι εκεινη τουλαχιστον τον θυμο της τον απελευθερωνει και αυτο εχει καλο εμμεσο αποτελεσμα. Οταν μεγαλωσει δε θα εχει κανενα καταπιεσμενο θυμο. Ενω ενα παιδι που τον κραταει θεωρουμε οτι ειναι υπακουο ομως καποια στιγμη θα κανει εκρηξη. Ειχα πολλες φορες ξεσπασει στους γονεις μου η σε φιλους μου η εχω σπασει πραγματα στο σπιτι η εχω πει λογια που δεν ηθελα ουτε πιστευα οτι θα ελεγα ποτε. Μετα ειχα ενοχες. Γιαυτο καλα κανετε να τη βοηθησετε να εκφραζει τον θυμο της με ενα καλο τροπο που και εκεινη θελει και μην τον καταπιεσει. Οσο για τα παιδια υποθετω ειναι ασυνειδητα και ανωριμα ακομα σε αυτο οι γονεις τους ευθυνονται.
    Έτσι ακριβώς! Πρέπει να αντιδράει για να την παίρνουν στα σοβαρά. Εγώ δεν αντιδρούσα ποτέ στο σχολείο που με δουλεύανε ούτε και στο σπίτι που με τρομοκρατούσανε και ήταν όλοι ανελέητοι με εμένα. Οι γονείς μου ακόμα και τώρα δε με πολυυπολογίζουν. Όταν ήμουν σε μια δουλειά γινόντουσαν τα ίδια, αλλά από τότε που αντέδρασα με σεβόντουσαν και άλλαξε η συμπεριφορά τους. Είναι ακραίο αυτό που θα πω, αλλά σκέφτομαι ότι και στο σχολείο, αν είχε φέρει μια φορά μαζί μου κρυφά ένα μαχαίρι και είχα βγάλει κανένα μάτι από κάποιον που με κορόιδευε, θα είχε πάψει το δούλεμα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Παντως να ξερετε οι μονες κατηγοριες επαγγελματιων που μπορουν να κανουν διαγνωση σε ενηλικες ειναι οι ψυχιατροι και οι νευροψυχολογοι. Για τα παιδια μπορουν και οι αναπτυξιολογοι.
    οι λογοθεραπευτες και εργοθεραπευτες δεν κάνουν κάτι?

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Για ενήλικες δεν ξέρω τι γίνεται..
    Εμείς τώρα κάνουμε συμπεριφορικη γιατί έχει πρόβλημα επικοινωνίας με άτομα της ηλικίας της..Πάει σχολείο ναι..Και λόγο του προβλήματος που έχει στην επικοινωνία, όταν της μιλάνε είτε τσακώνεται είτε αντιδράει άσχημα..Και συνεπώς τρώει μπουλινγκ γι αυτό..
    Το ασφαλιστικό ταμείο καλύπτει την μισή συνεδρία..Δηλαδή αν το μήνα πληρώνω γύρω στα 700 ευρώ, θα πάρω πίσω τα μισά...

    πολλά τα λεφτά!
    με το κουδούνι και τις σειρήνες έτσι αντιδράει?

    πάει σε τμήμα ένταξης?

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    oboro εχεις δικιο σε αυτο

    panos19 ναι ισχυει αυτο γιατι το θυμαμαι και απο παλιοτερα , ας περιμενουμε :p

    Αλεξία10 τουλαχιστον δεν ειναι και αδυνατον να βρουμε καλο ειδικο

    θέλεις να στείλουμε με email μιας χρήσης τα κανονικά μας? Για να. Μην τα γράφουμε δημοσίως

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι δεν σηκώνει πολλά πολλά γενικά όχι μόνο στο σχολείο..Το θέμα είναι ότι δεν το εκφράζει σωστά..Δηλαδή της κάνουν μπουλινγκ, αντιδράει άσχημα..Με την αντίδρασή της την κοροϊδεύουν και αντιδράει ακόμα χειρότερα..Και ξανά από την αρχή..Φαύλος κύκλος...

    πως αντιδράει δηλαδή?

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    πολλά τα λεφτά!
    με το κουδούνι και τις σειρήνες έτσι αντιδράει?

    πάει σε τμήμα ένταξης?
    Ναι γενικά αντιδράει άσχημα με τον θόρυβο..
    Πάει και σε τμήμα ένταξης..
    Τα λεφτά ναι είναι όντως πολλά γιατί μιλάμε για χρόνια και όχι για 2-3 μήνες..Αλλά αυτός είναι ο δικός μας πόλεμος και αυτόν θα κάνουμε..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    πως αντιδράει δηλαδή?
    Ουρλιάζει, τραβάει τα μαλλιά της και γενικά για κάποια λεπτά είναι δύσκολο να την συνεφερουν..Εκτός και αν είμαι εγώ εκεί.. Αλλά αυτή η ακραία αντίδραση συμβαίνει συνήθως στο σχολείο οπότε δεν είμαι για να την ηρεμήσω...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    οι λογοθεραπευτες και εργοθεραπευτες δεν κάνουν κάτι?
    Οι λογοθεραπευτες και οι εργοθεραπευτες δεν μπορούν να βγάλουν επίσημη διάγνωση/γνωμάτευση..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ουρλιάζει, τραβάει τα μαλλιά της και γενικά για κάποια λεπτά είναι δύσκολο να την συνεφερουν..Εκτός και αν είμαι εγώ εκεί.. Αλλά αυτή η ακραία αντίδραση συμβαίνει συνήθως στο σχολείο οπότε δεν είμαι για να την ηρεμήσω...

    οι δάσκαλοι πως το αντιμετωπίζουν?
    κουράγιο μόνο αυτό, έχεις αλλα παιδιά?

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    οι δάσκαλοι πως το αντιμετωπίζουν?
    κουράγιο μόνο αυτό, έχεις αλλα παιδιά?
    Οι δάσκαλοι προσπαθούν αλλά τι να κάνουν κι αυτοί..Ποιόν να πρώτο μαζέψουν...
    Από Σεπτέμβρη θα έχει παράλληλη στήριξη οπότε πιστεύω θα είναι καλύτερα τα πράγματα..
    Ναι έχω άλλο ένα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Οι δάσκαλοι προσπαθούν αλλά τι να κάνουν κι αυτοί..Ποιόν να πρώτο μαζέψουν...
    Από Σεπτέμβρη θα έχει παράλληλη στήριξη οπότε πιστεύω θα είναι καλύτερα τα πράγματα..
    Ναι έχω άλλο ένα..
    αδιαφορούν οι δάσκαλοι αυτό ξέρω
    ελπίζω το άλλο σου παιδί να στηρίζει την αδερφή του

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By Gibi in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 6
    Last Post: 14-09-2022, 19:02
  2. Έχω Άσπεργκερ;;
    By Katerina2015 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2019, 14:10
  3. Τεστ ασπεργκερ
    By boo in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 20
    Last Post: 16-11-2018, 17:30
  4. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 20:19
  5. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 01:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •