Ασπεργκερ - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 102 of 102
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Πολυ εντυπωσιακο αλεξια :) Κι αν το σκεφτεις το "4 χρονια μπροστα" χανει και τη σημασια του. Ποσα παιδια 4 χρονια μπροστα εχουν τετοια εφεση στην αναγνωριση προτυπων/μοτιβων;
    Με εντυπωσιάζει κάθε φορά ειλικρινά :)
    Χαλάλι ο πονοκέφαλος που με πιάνει πολλές φορές..Εύχομαι να μην τα παρατήσει..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    πάλι καλά δεν έγινε τίποτα σοβαρά να είχες τύψεις
    τον ξανά είδες μετά από χρόνια?
    Τον έχω δει ναι..Αλλάζει πεζοδρόμιο :)
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Τον έχω δει ναι..Αλλάζει πεζοδρόμιο :)

    είναι παντρεμένος, δουλεύει?

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    είναι παντρεμένος, δουλεύει?
    Δεν έχω ιδέα..Προσπαθώ όσο γίνεται να μην πατάω στην παλιά μου γειτονιά..Τώρα πχ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να βρεθώ σε εκείνη τη μεριά της Αθήνας..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δεν έχω ιδέα..Προσπαθώ όσο γίνεται να μην πατάω στην παλιά μου γειτονιά..Τώρα πχ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να βρεθώ σε εκείνη τη μεριά της Αθήνας..
    καλά κάνεις να ξεχάσεις το παρελθόν και να μην σου χαλάει την ψυχολογία τίποτα

  6. #96
    Και εγώ έχω ασπεργκερ και διαγνώσθηκα μετά τα 18. Είναι δύσκολο να το δει κανείς γιατί αυτός που πάσχει κυμαίνεται από το φυσιολογικό στο «περίεργο» οποτε είναι και δύσκολο να αναγνωριστεί. Δεν είναι η κλασική περίπτωση που κάνει μπαμ ότι έχει κάτι κάποιος, πχ χρειάζεται καροτσάκι ή έχει εμφανές απρεπή συμπεριφορα όπως στο κλασικό αυτισμό. Μπορούμε να είμαστε ανεξάρτητοι και λειτουργικοί, ειδικά αν κάνουμε θεραπείες και έχουμε υποστήριξη. Και εγώ σκέφτομαι έτσι και λειτουργώ έτσι. Όσο για τις φίλες σου, καλό θα ήταν να το πεις μόνο σε πολύ κοντινά σου άτομα και όχι σε όποιον τυχαίνει κανείς παρέα. Δεν χρειάζεται να κολλάς στον εαυτό σου ταμπέλα ειδικά αν δεν είσαι σίγουρη και ακόμη το ψάχνεις. Και εγώ έχω ακούσει τα καθυστερημένη, προβληματική, μάλιστα ένα αγόρι που μου άρεσε στο λύκειο με ρώτησε γιατί δεν μιλάω και αν έχω θέμα στον εγκέφαλο (άουτς). Αυτό μπορεί να στο πει κάποιος από αγένεια και από υπερβολή χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να τον πάρεις στα σοβαρά. Δεν ξέρει ο άλλος για ποιο λόγο συμπεριφέρεσαι έτσι, μπορεί να ντρέπεσαι, μπορεί να μην αισθάνεσαι καλά εκείνο το καιρό κλπ. Παντως και εμένα με πειράζουν τα αγγίγματα και νιώθω πολύ άβολα όταν με αγκαλιάζει κάποιος σε σημείο που ανατριχιάζω αν δεν είναι πολύ κοντινό πρόσωπο, δέχομαι να το κάνουν μόνο 1-2 άτομα συμπεριλαμβανομενο το αγόρι μου και η κολλητή που την ξέρω 6-7 χρόνια, νευριάζω εύκολα και οι δυνατοί ήχοι δεν ανέρχονται. Αυτά είναι θέματα που μπορεί κανεις να διαχειριστεί σιγά σιγά. Αν μπορείς, δες κάποιον που κάνει ψυχοθεραπείες σε παιδιά και εφήβους ή έχει ειδικότητα στις αναπτυξιακές διαταραχές. Μην ξεχνάς να μην υποτιμάς τον εαυτό σου και να προσπαθείς να δουλεύεις ότι δεν σου αρέσει, αλλά θα πρέπει να πάρεις εσυ την πρωτοβουλία να βοηθήσεις τον εαυτό σου, αν δεν θέλεις να βοηθηθείς κανείς δεν μπορεί να το κάνει για εσένα.

  7. #97
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Και εγώ έχω ασπεργκερ και διαγνώσθηκα μετά τα 18. Είναι δύσκολο να το δει κανείς γιατί αυτός που πάσχει κυμαίνεται από το φυσιολογικό στο «περίεργο» οποτε είναι και δύσκολο να αναγνωριστεί. Δεν είναι η κλασική περίπτωση που κάνει μπαμ ότι έχει κάτι κάποιος, πχ χρειάζεται καροτσάκι ή έχει εμφανές απρεπή συμπεριφορα όπως στο κλασικό αυτισμό. Μπορούμε να είμαστε ανεξάρτητοι και λειτουργικοί, ειδικά αν κάνουμε θεραπείες και έχουμε υποστήριξη. Και εγώ σκέφτομαι έτσι και λειτουργώ έτσι. Όσο για τις φίλες σου, καλό θα ήταν να το πεις μόνο σε πολύ κοντινά σου άτομα και όχι σε όποιον τυχαίνει κανείς παρέα. Δεν χρειάζεται να κολλάς στον εαυτό σου ταμπέλα ειδικά αν δεν είσαι σίγουρη και ακόμη το ψάχνεις. Και εγώ έχω ακούσει τα καθυστερημένη, προβληματική, μάλιστα ένα αγόρι που μου άρεσε στο λύκειο με ρώτησε γιατί δεν μιλάω και αν έχω θέμα στον εγκέφαλο (άουτς). Αυτό μπορεί να στο πει κάποιος από αγένεια και από υπερβολή χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να τον πάρεις στα σοβαρά. Δεν ξέρει ο άλλος για ποιο λόγο συμπεριφέρεσαι έτσι, μπορεί να ντρέπεσαι, μπορεί να μην αισθάνεσαι καλά εκείνο το καιρό κλπ. Παντως και εμένα με πειράζουν τα αγγίγματα και νιώθω πολύ άβολα όταν με αγκαλιάζει κάποιος σε σημείο που ανατριχιάζω αν δεν είναι πολύ κοντινό πρόσωπο, δέχομαι να το κάνουν μόνο 1-2 άτομα συμπεριλαμβανομενο το αγόρι μου και η κολλητή που την ξέρω 6-7 χρόνια, νευριάζω εύκολα και οι δυνατοί ήχοι δεν ανέρχονται. Αυτά είναι θέματα που μπορεί κανεις να διαχειριστεί σιγά σιγά. Αν μπορείς, δες κάποιον που κάνει ψυχοθεραπείες σε παιδιά και εφήβους ή έχει ειδικότητα στις αναπτυξιακές διαταραχές. Μην ξεχνάς να μην υποτιμάς τον εαυτό σου και να προσπαθείς να δουλεύεις ότι δεν σου αρέσει, αλλά θα πρέπει να πάρεις εσυ την πρωτοβουλία να βοηθήσεις τον εαυτό σου, αν δεν θέλεις να βοηθηθείς κανείς δεν μπορεί να το κάνει για εσένα.

    Οντως ειναι δυσκολο και ειδικα στα κοριτσια γιατι εχω ακουσει οτι το εκφραζουν διαφορετικα. Στα αγορια συνηθως ειναι που κανει μπαμπ. Τωρα λεω να προσπαθησω να βγαλω ακρη μονη μου. Εννοω να διαβαζω απο αυτιστικους στο εξωτερικο κυριως η βιβλια. Οταν νιωσω ετοιμη να παω σε ψυχιατρο για διαγνωση θα παω. Ο λογος που δε παω τωρα ειναι γιατι θεωρω οτι αλλη μια φορα δε θα βγαλουμε ακρη. Οχι γιατι ο ψυχιατρος δε θα ειναι καλος. Απλα γιατι τιποτα στο χαρακτηρα μου δεν ειναι εντονο ωστε να υπαρξει μια εξηγηση. Ας πουμε η κορη της κυριας Αλεξιας10 αν την εβλεπε ενας καλος ειδικος θα καταλαβαινε αμεσως οτι το κοριτσι ειναι αυτιστικο. Αν ηταν στο εξωτερικο που εκει οι ειδικοι ειναι πολυ μπροστα θα ειχε διαγνωστει απο μωρο. Ειναι κριμα οσοι ζουνε αδιαγνωστοι γιατι περνουν μια ζωη νιωθωντας αορατοι και να αναρωτιουνται γιατι φαινονται τοσο ''προβληματικοι''. Ναι και εγω εχω ακουσει απειρες φορες λεξεις οπως ''καθυστερημενη'', οτι εχω διανοητικο προβλημα, αν ξερω να διαβαζω και στη καλυτερη περιπτωση να με συμπονουν, ειχε τυχει το καλοκαιρι που μας περασε να με γνωρισει για λιγα λεπτα η μητερα ενος αγοριου που ημασταν σε κοινη παρεα και μετα του ειπε κρυφα βεβαια ''εγω τετοια παιδια τα συμπονω''(οχι καθολου δε το εκτιμω αυτο) να με συμπονουν σαν ανθρωπο για να ερθουν στη θεση μου οχι γιατι με θεωρουν βλαμμενη και το παιζουν καλοι ενω καταβαθος μεσα τους σκεφτονται οτι ειναι και τυχεροι. Ουτε εκτιμω τον καθε μαλακα που θα μου πει να αλλαξω επειδη δε του αρεσω παιζοντας το καλος νιωθωντας οτι μου κανει και τη χαρη. Αλλα δυστυχως ετσι ερχεται η μοναξια. Συγνωμη απλα τωρα μου ερχονται. Φαινεσαι ενας δυνατος χαρακτηρας που αντεχες ολο αυτο. Ελπιζω να εχεις υποστηκτικους γονεις και αφου εχεις κολλητη και αγορι μου δειχνει οτι ευτυχως υπαρχουν και αξιολογοι ανθρωποι εκει εξω αν ψαξεις, εκτος αν εισαι τυχερος και τους βρεις νωρις στο δρομο σου. Παλιοτερα αναρωτιομουνα αν με συμπαθησει καποιο ατομο τωρα αναρωτιεμαι αν εγω συμπαθησω καποιον. Δεν ειναι να σε συμπαθει καποιος μονο, πρεπει να τον συμπαθεις και εσυ. Ξερω αυτο επρεπε να το ειχαμε ολοι δεδομενο απο παιδια η το πολυ εφηβοι. Αν εσυ το εχεις αυτο εισαι τυχερη. Γιατι ολοι συμπαθουμε τους αυτιστικους η γενικα οσους δειχνουν και φαινονται διαφορετικοι και λεμε καλα λογια για αυτους αλλα απο μακρια. Ακομα και στη συμπαθεια φερονται διαφορετικα η αν απορουμε γιατι μας φερονται ετσι η απαντηση ειναι ''ετσι οπως φερεσαι και κανεις λογικο, προσαρμοσου και προσπαθησε να ταιριαξεις''. Οταν σου ειπαν για το ασπεργκερ πως ενιωσες ;

  8. #98
    ''θα πρέπει να πάρεις εσυ την πρωτοβουλία να βοηθήσεις τον εαυτό σου, αν δεν θέλεις να βοηθηθείς κανείς δεν μπορεί να το κάνει για εσένα''

    Ναι αυτο με τρομαζει να σου πω την αληθεια, μερικες φορες ειναι δυσκολο να το κανεις οταν βλεπεις τον εαυτο σου σαν εχθρο, ακομα και αν εχει πειστει και ο εαυτος σου για αυτα που λενε οι αλλοι.
    Αληθεια οταν στα ελεγαν αυτα πειστηκες ποτε η αναρωτηθηκες αν ισχυαν ;
    Οχι οτι επρεπε απλα σε ρωταω

  9. #99
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    ο μονος λογος που χρειαζεται να εχεις μια διαγνωση ειναι για να πας σε καποιον ειδικο να σε βοηθησει να γινεις πιο λειτουργικος αλιως δεν εχει νοημα.τα παιδια με ασπεργκερ ειναι εξυπνα αλλα πασχουν στον τομεα της κοινωνικοποιησης τοσο πολυ που χωρις ειδικο δε γινεται δουλεια.αν δεν εισαι δυσλειτουργικη τι την θες την ταμπελα?

  10. #100
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Εγω ειμαι λογουεραπευτρια.. Με αυτα που λες, εχεις αρκετα στοιχεια που θα μπορουσαν να οφειλονται στο ασπεργκερ. Θα ηταν καλο να δεις καποιον ψυχιατρο ειδικευμενο για να παρεις κ την απαντηση που ζητας αλλα σιγουρα δν εχει καμια σημασια η ταμπελα. Σημασια εχει να δουλεψεις με αυτα που θες να εξελιξεις οπως η κοινωνικοτητα, η επαφες, η βλεμματικη επαφη κ.ο.κ. Δεν εισαι ουτε προβληματικη, ουτε καθυστερημενη. Ολοι οι ανθρωποι διαφερουμε σε πολλα πραγματα. Εγω εχω διαταραχη πανικου κ καποιες φορες δν θελω κοσμο, εχω φοβους, απομωνονομαι. Αλλα δν σημαινει οτι ειμαι κατωτερη, οπως ουτε κ συ. Απλα εχουμε εναν δικο μας τροπο. Δουλεψε με καποιον ψυχολογο-ψυχιατρι.. Να μοιραστεις τις σκεψεις, να βελτιωσεις η να μαθεις τροπους που θα σε κανουν να νιωσεις πιο ανετα με τον περιγυρο.. Θα σε βοηθησει μεσα απο ρολους/να καταλαβαινεις κ πράγματα που δν εχεις βιωσει.. Και ολα θα φτιαξουν!!

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    εχω κι εγω ασπεργερ κι ναι λιγο κι σα αγορι φέρομε ομως οχι σεξουαλικά ειμαι ασεξουαλ !!

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    εχω κι εγω ασπεργερ κι ναι λιγο κι σα αγορι φέρομε ομως οχι σεξουαλικά ειμαι ασεξουαλ !!
    Υπάρχουν και ασέξουαλ αγόρια πάντως

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By Gibi in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 6
    Last Post: 14-09-2022, 20:02
  2. Έχω Άσπεργκερ;;
    By Katerina2015 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2019, 15:10
  3. Τεστ ασπεργκερ
    By boo in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 20
    Last Post: 16-11-2018, 18:30
  4. Σύνδρομο Ασπεργκερ
    By καθρεπτης in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 41
    Last Post: 04-06-2018, 21:19
  5. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 02:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •