Είμαι η μόνη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255

    Είμαι η μόνη;

    Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είμαι σε ενα σώμα με πολλα παραπάνω κιλά.
    Ώσπου αποφασίζω να αδυνατίσω στα 23 και ακολουθω μια απαίσια διατροφή που με οδηγεί μέχρι και σε λιποθυμία, τυπου μόνο φρούτα, 4 ροδακινα ολη μερα.

    Και αδυνατίζω και νιωθω υπεροχα και ξεκιναει η κατρακυλα εννοείται τα ξαναπέρνω και πολλά περισσότερα και ξεκινάνε οι τάσεις για εμετό σχεδόν αναημέρα, καταφερνω και το μειωνω σχεδόν στην εβδομάδα.

    Τα παρατάω και πλέον κόντευα να ζυγίζω σχεδόν 90 κιλά στα 26 με υψος 1.60, χωρίς να εχω πάρει είδηση πως και γιατί. Στρεσαρισμένη με δουλείες και μεγάλες αλλαγές στη ζωη μου. Βλεπωντας φωτογραφίες αναρωτιέμαι πόσο δυστυχισμενη ημουν τότε αλλα υποθετω λόγω αυτοσυντηρησης οι αναμνησεις αυτες δεν υπαρχουν, δεν θυμαμαι καν τι ετρωγα εκεινη την περιοδο.

    Θεωρουσα οτι το σωμα μου δεν χρειαζεται αλλαγες τοτε στα 90 και τωρα, ναι ημουν παχουλη αλλα δεν το εβλεπα, τα επεισοδια ξαναγυρισαν και εγω να ειμαι σε αδιεξοδο.

    Ρωταγα τον εαυτο μου: Είσαι η δεν είσαι παχουλη;

    Κοίταγα τον καθρεφτη και ελεγα: Ελα σιγα μια χαρα είσαι και με λίγο εμετο να κάνεις θα είσαι ακομα καλυτερα.

    Αλλα υπήρχε μια στεναχωρια μεσα μου, δεν μου αρεσαν τα ρουχα μου, δεν μου αρεσε ο εαυτος μου. Τον κοροιδευα λεγωντας πως είμαι καλα. Εαν με ρωτουσες ποσα κιλα πιστευεις οτι είσαι θα σου ελεγα αντε το πολυ 70.

    Και ανεβαινω στην ζυγαρια και βλεπω το 83! Επεσα απο τα συννεφα! Είμαι σχεδόν η ίδια με τα 26 και δεν το εβλεπα! Τρελό ε;

    Πρεπει να χασω βαρος και να σταματησω τους εμετους.

    Πρεπει για να ειμαι υγιης, να μην πονανε τα κοκκαλα μου, το στομαχι μου απο τους εμετους, να μην νιωθω τυψεις.


    Κουραστηκα... Κουραστηκε το σωμα μου. Κουραστηκα να μην το αγαπαω.

    Είμαι η μόνη;

  2. #2
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είμαι σε ενα σώμα με πολλα παραπάνω κιλά.
    Ώσπου αποφασίζω να αδυνατίσω στα 23 και ακολουθω μια απαίσια διατροφή που με οδηγεί μέχρι και σε λιποθυμία, τυπου μόνο φρούτα, 4 ροδακινα ολη μερα.

    Και αδυνατίζω και νιωθω υπεροχα και ξεκιναει η κατρακυλα εννοείται τα ξαναπέρνω και πολλά περισσότερα και ξεκινάνε οι τάσεις για εμετό σχεδόν αναημέρα, καταφερνω και το μειωνω σχεδόν στην εβδομάδα.

    Τα παρατάω και πλέον κόντευα να ζυγίζω σχεδόν 90 κιλά στα 26 με υψος 1.60, χωρίς να εχω πάρει είδηση πως και γιατί. Στρεσαρισμένη με δουλείες και μεγάλες αλλαγές στη ζωη μου. Βλεπωντας φωτογραφίες αναρωτιέμαι πόσο δυστυχισμενη ημουν τότε αλλα υποθετω λόγω αυτοσυντηρησης οι αναμνησεις αυτες δεν υπαρχουν, δεν θυμαμαι καν τι ετρωγα εκεινη την περιοδο.

    Θεωρουσα οτι το σωμα μου δεν χρειαζεται αλλαγες τοτε στα 90 και τωρα, ναι ημουν παχουλη αλλα δεν το εβλεπα, τα επεισοδια ξαναγυρισαν και εγω να ειμαι σε αδιεξοδο.

    Ρωταγα τον εαυτο μου: Είσαι η δεν είσαι παχουλη;

    Κοίταγα τον καθρεφτη και ελεγα: Ελα σιγα μια χαρα είσαι και με λίγο εμετο να κάνεις θα είσαι ακομα καλυτερα.

    Αλλα υπήρχε μια στεναχωρια μεσα μου, δεν μου αρεσαν τα ρουχα μου, δεν μου αρεσε ο εαυτος μου. Τον κοροιδευα λεγωντας πως είμαι καλα. Εαν με ρωτουσες ποσα κιλα πιστευεις οτι είσαι θα σου ελεγα αντε το πολυ 70.

    Και ανεβαινω στην ζυγαρια και βλεπω το 83! Επεσα απο τα συννεφα! Είμαι σχεδόν η ίδια με τα 26 και δεν το εβλεπα! Τρελό ε;

    Πρεπει να χασω βαρος και να σταματησω τους εμετους.

    Πρεπει για να ειμαι υγιης, να μην πονανε τα κοκκαλα μου, το στομαχι μου απο τους εμετους, να μην νιωθω τυψεις.


    Κουραστηκα... Κουραστηκε το σωμα μου. Κουραστηκα να μην το αγαπαω.

    Είμαι η μόνη;
    Χωρις σιγουρα να ειμαι ειδικος μου ακουγεται σαν βουλιμια αυτο που εχεις. Σιγουρα δεν εισαι μονη υπαρχουν εκατονταδες ατομα και εδω αλλα και σε αλλα φορουμ που μπορουν να σε συμβουλεψουν σωστα και να σε νιωσουν γιατι σε οτιδηποτε μα σε οτιδηποτε και αν βιωνουμε δεν ειμαστε ποτε μονοι. Αν θελεις και αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να απευθυνθεις σε εναν ειδικο που ειδικευεται σε αυτα τα θεμα δηλαδη στις διατροφικες διαταραχες. Να αναλυσετε μαζι τους λογους που σε οδηγησαν σε αυτο γιατι η γνωση ειναι πολυ καλη αρχη.

    Τεσσερα ροδακινα την ημερα μονο πραγματικα μη το ξανα κανεις ειναι υπερβολη. Οσο παχουλη και αν εισαι δεν αξιζει αυτο. Ετσι βασανιζεις το σωμα σου δεν αδυνατιζεις και αν αδυνατιζεις δεν ειναι υγιη αδυνατισμα, ισχυει και για τους εμετους (αν εννοεις οτι εσυ τους προκαλεις).
    Ηξερα μια κοπελα στο λυκειο συμμαθητρια μου που νομιζε οτι ηταν παχουλη ενω κοντευε να γινει σαν σκελετος. Ομως μετα βοηθηθηκε απο ειδικο που της ειχε γραψει μια διατροφη. Αυτο το ειπα για να δεις οτι δεν ειναι κακο να ζητησεις βοηθεια αλλα θα σε κανει καλυτερα.

    Δεν ειναι τρελο αυτο που λες μπορει αυτο που εκανες να ηταν μια αμυνα για να μη νιωθεις ασχημα. Αλλα να αλλαξεις το σωμα σου για να εισαι υγιης. Αυτο ειναι πιο σημαντικο. Να κανεις μια καλη διατροφη και ασκηση για οταν φτασεις στα γεραματα να μπορει το σωμα σου να σε στηριξει.

    Επισης να ξερεις οτι εισαι πολλα παραπανω απο τα κιλα σου. Δεν εισαι μονο αυτο. Αλλα καταλαβαινω οτι η εξωτερικη μας εικονα ειναι σημαντικο να μας αρεσει, οχι ομως μονο αυτη η να τη θεωρουμε καλυτερη απο αλλα πραγματα.

  3. #3
    Επισης μη νομιζεις οτι στα λεω αυτα και ειμαι καμια αδυνατη κτλ. Δεν υπηρξα αδυνατη ποτε στη ζωη μου και δε θα σου πω ψεματα οτι το σωμα μου μαρεσει. Απλα δεν ασχοληθηκα με το θεμα αυτο ποτε, δεν ειναι οτι με ενοχλει και τοσο, οι αλλοι μου ελεγαν να χασω βαρος αλλα επιμενω να το κανω οποτε νιωσω πραγματικα ετοιμη. Και αυτο εννοω μια καλη διατροφη για υγεια, αν και εχω ψιλοαρχισει τωρα στα 25.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Το ζηλευω πολυ αυτο που νιωθεις για τον εαυτο σου. Θαυμαζω απειρα τους ανθρωπους που αγαπανε τις ατελειες και τις αδυναμιες τους. Βλεπω βιντεο στο youtube απο τεραστιες αλλαγες τυπου 40 ή 60 κιλα και λεω πως τα καταφερνουν αυτοι οι ανθρωποι και εγω δεν μπορω.
    Το θελω ειλικρινα, αλλα πως αλλαζεις συνηθειες τοσων χρονων;

  5. #5
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είμαι σε ενα σώμα με πολλα παραπάνω κιλά.
    Ώσπου αποφασίζω να αδυνατίσω στα 23 και ακολουθω μια απαίσια διατροφή που με οδηγεί μέχρι και σε λιποθυμία, τυπου μόνο φρούτα, 4 ροδακινα ολη μερα.

    Και αδυνατίζω και νιωθω υπεροχα και ξεκιναει η κατρακυλα εννοείται τα ξαναπέρνω και πολλά περισσότερα και ξεκινάνε οι τάσεις για εμετό σχεδόν αναημέρα, καταφερνω και το μειωνω σχεδόν στην εβδομάδα.

    Τα παρατάω και πλέον κόντευα να ζυγίζω σχεδόν 90 κιλά στα 26 με υψος 1.60, χωρίς να εχω πάρει είδηση πως και γιατί. Στρεσαρισμένη με δουλείες και μεγάλες αλλαγές στη ζωη μου. Βλεπωντας φωτογραφίες αναρωτιέμαι πόσο δυστυχισμενη ημουν τότε αλλα υποθετω λόγω αυτοσυντηρησης οι αναμνησεις αυτες δεν υπαρχουν, δεν θυμαμαι καν τι ετρωγα εκεινη την περιοδο.

    Θεωρουσα οτι το σωμα μου δεν χρειαζεται αλλαγες τοτε στα 90 και τωρα, ναι ημουν παχουλη αλλα δεν το εβλεπα, τα επεισοδια ξαναγυρισαν και εγω να ειμαι σε αδιεξοδο.

    Ρωταγα τον εαυτο μου: Είσαι η δεν είσαι παχουλη;

    Κοίταγα τον καθρεφτη και ελεγα: Ελα σιγα μια χαρα είσαι και με λίγο εμετο να κάνεις θα είσαι ακομα καλυτερα.

    Αλλα υπήρχε μια στεναχωρια μεσα μου, δεν μου αρεσαν τα ρουχα μου, δεν μου αρεσε ο εαυτος μου. Τον κοροιδευα λεγωντας πως είμαι καλα. Εαν με ρωτουσες ποσα κιλα πιστευεις οτι είσαι θα σου ελεγα αντε το πολυ 70.

    Και ανεβαινω στην ζυγαρια και βλεπω το 83! Επεσα απο τα συννεφα! Είμαι σχεδόν η ίδια με τα 26 και δεν το εβλεπα! Τρελό ε;

    Πρεπει να χασω βαρος και να σταματησω τους εμετους.

    Πρεπει για να ειμαι υγιης, να μην πονανε τα κοκκαλα μου, το στομαχι μου απο τους εμετους, να μην νιωθω τυψεις.


    Κουραστηκα... Κουραστηκε το σωμα μου. Κουραστηκα να μην το αγαπαω.

    Είμαι η μόνη;
    Οχι δεν είσαι η μόνη. Πολλοι περισσότεροι απο οτι φαντάζεσαι το περνάνε αυτό η το έχουν περάσει..
    Είναι μεγάλη κουβέντα το να μάθεις να αγαπας τον ευατο σου.. Αλλά μπορεί να γίνει.. Εγώ είδα μεγάλη αλλαγή όταν ξεκίνησα ψυχολόγο.. Οι διατροφικές διαταραχές σχετίζονται άμεσα με την ψυχολογία μας..
    Μπορείς να αλλάξεις και συνήθειες και διατροφή.. Ξέρεις πως; να το πάρεις απόφαση.. Ακουγεται απλό αλλά δεν είναι..
    Όλα ξεκινάνε απο την ψυχολογία μας και το πως νιώθουμε για τον ευατο μας. Ολοι κάνουμε λάθη, όλοι έχουμε κάνει και θα κάνουμε. Αλλά το θέμα είναι να μαθαίνουμε από αυτά και να προχωράμε..
    Σήμερα είναι μια καλή μέρα για να φτάσεις πιο κοντά στον στόχο σου.. Καθε μέρα είναι καλύτερη απο την προηγούμενη..
    Ξεκινά σιγά σιγά με μικρά βήματα.. Πρόσεχε παραπάνω το βραδινό σου.. Λιγο γυμναστική βαλε στην καθημερινότητα σου..δεν πιστεύεις οτι αυτό είναι κάτι εφικτό;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Εχει μπει τόσο στο πετσί μου ότι ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ που τρωει πολυ, που ειναι παχουλη που δεν μπορω να το γδαρω απο πανω μου.
    Πως βγαινει αυτη η ρετσινια απο πανω σου;

    Ναι αντιλαμβανομαι οτι χρειαζεται ειδικος αλλα φοβαμαι πως ακόμα και κιλα να χασω θα νιωθω οτι πρεπει να ξαναγυρισω σε αυτο που ημουν γιατι μου ειναι οικειο, γνωριμο. Ενω με κουραζει απιστευα απο τη αλλη ειναι κατι που χρονια κανω και ξερω.

    Μπορω για τα επομενα 10 χρονια να μην τρωω 2 σακουλες πατατακια βλεπωντας ταινια ; Μπορω να προσεχω να πινω αρκετό νερο που επινα με το ζόρι μισο ποτηρι;

    Αυτα κανουν οι αδυνατοι ανθρωποι και δεν ανησυχουν για τα κιλα τους; Η απλα μαθανε ετσι και δεν τους φαινεται περιεργο να ανησυχουν για την καθε θερμιδα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Εχει μπει τόσο στο πετσί μου ότι ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ που τρωει πολυ, που ειναι παχουλη που δεν μπορω να το γδαρω απο πανω μου.
    Πως βγαινει αυτη η ρετσινια απο πανω σου;

    Ναι αντιλαμβανομαι οτι χρειαζεται ειδικος αλλα φοβαμαι πως ακόμα και κιλα να χασω θα νιωθω οτι πρεπει να ξαναγυρισω σε αυτο που ημουν γιατι μου ειναι οικειο, γνωριμο. Ενω με κουραζει απιστευα απο τη αλλη ειναι κατι που χρονια κανω και ξερω.

    Μπορω για τα επομενα 10 χρονια να μην τρωω 2 σακουλες πατατακια βλεπωντας ταινια ; Μπορω να προσεχω να πινω αρκετό νερο που επινα με το ζόρι μισο ποτηρι;

    Αυτα κανουν οι αδυνατοι ανθρωποι και δεν ανησυχουν για τα κιλα τους; Η απλα μαθανε ετσι και δεν τους φαινεται περιεργο να ανησυχουν για την καθε θερμιδα;
    H γυναικα μου έχασε 30 κιλά από 96 πήγε στα 66 με 67 με 1,76 ύψος, εκεί παίζει με 11% λίπος από το 35+ % που ήταν και ακολουθεί και αγωγή η οποία κατά βάση σου χαρίζει πολύ εύκολα όχι απλά κιλά αλλά μιλάμε και 20 και 30 κιλά και είχε και το μεγαλύτερο μειονέκτημα που έχουν όσοι παίρνουν τέτοιες αγωγές δηλαδή προκαλούν καταστολη στο μεταβολισμό. Σκέψου πόσο δύσκολο ήταν για αυτή.

    Γύρισε διακόπτη στο μυαλό της να τα γράφω εδώ

    https://www.psychology.gr/forum/thre...�κας-μου

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    οχι δεν είσαι η μόνη. και εγω οσο θυμαμαι τον ευατο μου είχα παραπάνω κιλά. κάποτε δε ηταν και τοσο τρομερο.το ανακαλυψα τωρα που εβγαλα κατι παλιες φωτο οι οποιες με δείχνουν με ενα αποδεκτο βάρος και μαλιστα χωρις κοιλιά πραγμα που δε το θυμομουνα καν γιατι ειχα ολη την ωρα bullying απο τους τριγυρω μου.
    τωρα πλεον με λες υπερβαρο ανετα.εχω προσπαθησει και εχω χασει κιλά αρκετα καποια στιγμη και 30 μαζεμενα και μετα πηρα θαρρος ετρωγα και τα ξαναπηρα.δεν το λες βουλιμια αυτο ,το λεω επειδη το διαβασα πιο πανω.Σταδιακα τα εχασα ,σταδιακά τα πήρα.
    Σημαντικό ειναι να κανεις εξετασεις οταν πρεπει να τις κανεις αναλογα με την ηλικια σου για διαβήτη , χολιστερίνη κλπ , και αν τυχον κανεις κατι να το κανεις για τυον εαυτο σου και για κανένα άλλο.
    επισης προσεξε τους επιτηδιους απο εταιριες πυραμιδας που υποσχονται γρηγορα αποτελεσματα κλπ .αν τα καταφερεις , τοτε θα δεις οτι χανεται γρηγορα το αποτελεσμα οταν σταματησεις.
    ο διαιτολογος ειναι η καλυτερη λύση , και μια καλή ψυχική κατάσταση καλός σύμμαχος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by toosensible View Post
    οχι δεν είσαι η μόνη. και εγω οσο θυμαμαι τον ευατο μου είχα παραπάνω κιλά. κάποτε δε ηταν και τοσο τρομερο.το ανακαλυψα τωρα που εβγαλα κατι παλιες φωτο οι οποιες με δείχνουν με ενα αποδεκτο βάρος και μαλιστα χωρις κοιλιά πραγμα που δε το θυμομουνα καν γιατι ειχα ολη την ωρα bullying απο τους τριγυρω μου.
    τωρα πλεον με λες υπερβαρο ανετα.εχω προσπαθησει και εχω χασει κιλά αρκετα καποια στιγμη και 30 μαζεμενα και μετα πηρα θαρρος ετρωγα και τα ξαναπηρα.δεν το λες βουλιμια αυτο ,το λεω επειδη το διαβασα πιο πανω.Σταδιακα τα εχασα ,σταδιακά τα πήρα.
    Σημαντικό ειναι να κανεις εξετασεις οταν πρεπει να τις κανεις αναλογα με την ηλικια σου για διαβήτη , χολιστερίνη κλπ , και αν τυχον κανεις κατι να το κανεις για τυον εαυτο σου και για κανένα άλλο.
    επισης προσεξε τους επιτηδιους απο εταιριες πυραμιδας που υποσχονται γρηγορα αποτελεσματα κλπ .αν τα καταφερεις , τοτε θα δεις οτι χανεται γρηγορα το αποτελεσμα οταν σταματησεις.
    ο διαιτολογος ειναι η καλυτερη λύση , και μια καλή ψυχική κατάσταση καλός σύμμαχος
    Όταν ξεκίνησες να χασεις αυτα τα κιλα, πίστευες οτι θα τα ξαναεπερνες; Η ελεγες θα το κανω και θα μείνω εκεί;

    Αυτη η επιστροφη γιατί εγινε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    H γυναικα μου έχασε 30 κιλά από 96 πήγε στα 66 με 67 με 1,76 ύψος, εκεί παίζει με 11% λίπος από το 35+ % που ήταν και ακολουθεί και αγωγή η οποία κατά βάση σου χαρίζει πολύ εύκολα όχι απλά κιλά αλλά μιλάμε και 20 και 30 κιλά και είχε και το μεγαλύτερο μειονέκτημα που έχουν όσοι παίρνουν τέτοιες αγωγές δηλαδή προκαλούν καταστολη στο μεταβολισμό. Σκέψου πόσο δύσκολο ήταν για αυτή.

    Γύρισε διακόπτη στο μυαλό της να τα γράφω εδώ

    https://www.psychology.gr/forum/thre...�κας-μου
    Σιγουρα για το κάθε άνθρωπο είναι δυσκολο, διαβασα το κείμενο μιας κοπελας που ήταν αδυνατη και εκανε εμετους δηλαδη είναι όλα μεσα στο μυαλο.

    Εξαιρετικη η γυναίκα σας και εξαιρετικός ο τρόπος που το αντιμετωπίζεται παρεά. Διαβασα το κειμενο σας και πριν γραψω εδω.
    Ισως η συμπαρασταση σας να την βοηθαει περισσότερο από τι νομίζετε.
    Στις δυο μεγαλες σχεσεις μου 4 και 2 χρόνια, ο ένας ηταν αθλητης και απορουσα και αλλος παχυσαρκος καμοια απο τις δυο περιπτώσεις δεν με βοηθησε. Σαφώς γιατι το πρόβλημα δεν ειναι και δικό τους, με τον πρώτο να με στηρίζει αλλα φυσικά δεν μπορουσε να καταλαβει τι ακριβως συνεβαινε στο μυαλο μου, με τον δευτερο σχεδόν να με βρίζει.

    Τις πραξεις μου αυτες δεν τις ξερεις κανενας από το φιλικό μου περιβαλλον, εκτός από εναν ανθρωπο. Θα βοηθουσε λετε να το συζητουσα; Η θα τους τρομαξει;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    δε πιστευα οτι θα τα ξαναεπαιρνα.τα εχαδα με κοπο μεν αλλα σε καλο ρυθμο γιατι δεν ειχα κανει αλλες διαιτες.η γενικη ιδεα της διαιτας που εκανα ηταν η attkins. γι αυτο και ξαναμπηκα στη παγιδα και παχυνα. πιστευα οτι ειχα περιθωριο και οτι θα τα ξαναεχανα. η επιστροφη εγινε γιατι υπηρχε μια φιλη που με βοηθουσε αλλα στη πορεια χαθηκαμε . η σχεση μου τοτε και η δουλεια μου ηταν πολυ χαλια .η σχεση με επιβαρυνε ψυχικα και η δουλεια είχε προβληματικους συναδελφους που μου εκαναν bullyging ακομα και μετα που εχασα κιλα, και εμενα τις απειρες ωρες εκει να δουλευω ,για να αποδειξω δε ξερω κι εγω τι , οποτε ετρωγα οτι εβρισκα σαβουρα δηλαδη αναγκαστικά με το αποτελεσμα να ξαναπαρω τα κιλα και μαλιστα και παραπανω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by toosensible View Post
    δε πιστευα οτι θα τα ξαναεπαιρνα.τα εχαδα με κοπο μεν αλλα σε καλο ρυθμο γιατι δεν ειχα κανει αλλες διαιτες.η γενικη ιδεα της διαιτας που εκανα ηταν η attkins. γι αυτο και ξαναμπηκα στη παγιδα και παχυνα. πιστευα οτι ειχα περιθωριο και οτι θα τα ξαναεχανα. η επιστροφη εγινε γιατι υπηρχε μια φιλη που με βοηθουσε αλλα στη πορεια χαθηκαμε . η σχεση μου τοτε και η δουλεια μου ηταν πολυ χαλια .η σχεση με επιβαρυνε ψυχικα και η δουλεια είχε προβληματικους συναδελφους που μου εκαναν bullyging ακομα και μετα που εχασα κιλα, και εμενα τις απειρες ωρες εκει να δουλευω ,για να αποδειξω δε ξερω κι εγω τι , οποτε ετρωγα οτι εβρισκα σαβουρα δηλαδη αναγκαστικά με το αποτελεσμα να ξαναπαρω τα κιλα και μαλιστα και παραπανω
    δεν την ηξερα την διαίτα, τωρα την γκουκλαρα. Εχεις ξαναπροσπαθησει ; Η αποτυχια δυστυχως ειναι μεγαλος πονος.

    Βασανίζομαι με την βουλιμία, την οποια σταματαω για να αδυνατίσω και μετα ξαναγυριζω στη βουλιμία γιατί πιεστηκα με την διατροφη.
    Φαυλος κυκλος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by toosensible View Post
    δε πιστευα οτι θα τα ξαναεπαιρνα.τα εχαδα με κοπο μεν αλλα σε καλο ρυθμο γιατι δεν ειχα κανει αλλες διαιτες.η γενικη ιδεα της διαιτας που εκανα ηταν η attkins. γι αυτο και ξαναμπηκα στη παγιδα και παχυνα. πιστευα οτι ειχα περιθωριο και οτι θα τα ξαναεχανα. η επιστροφη εγινε γιατι υπηρχε μια φιλη που με βοηθουσε αλλα στη πορεια χαθηκαμε . η σχεση μου τοτε και η δουλεια μου ηταν πολυ χαλια .η σχεση με επιβαρυνε ψυχικα και η δουλεια είχε προβληματικους συναδελφους που μου εκαναν bullyging ακομα και μετα που εχασα κιλα, και εμενα τις απειρες ωρες εκει να δουλευω ,για να αποδειξω δε ξερω κι εγω τι , οποτε ετρωγα οτι εβρισκα σαβουρα δηλαδη αναγκαστικά με το αποτελεσμα να ξαναπαρω τα κιλα και μαλιστα και παραπανω
    δεν την ηξερα την διαίτα, τωρα την γκουκλαρα. Εχεις ξαναπροσπαθησει ; Η αποτυχια δυστυχως ειναι μεγαλος πονος.

    Βασανίζομαι με την βουλιμία, την οποια σταματαω για να αδυνατίσω και μετα ξαναγυριζω στη βουλιμία γιατί πιεστηκα με την διατροφη.
    Φαυλος κυκλος.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    18
    Καλημερα δεν εισαι μονη ειμαστε πολλοι. Ανεξαρτητα απο το ποσα κιλα ειμαστε κ ποσα πρεπει να χασουμε, η εικονα για το σωμα κ τον εαυτό μας ειναι που δημιουργεί κ αναπαραγει το προβλημα. Εισαι ομορφη ετσι κι αλλιώς, φτιαξε τα μαλλιά σου, ντυσου ομορφα κανε ό,τι σε κανει να νιωθεις καλυτερα.Αυτο κανω κι εγω. Σιγα σιγα θα ερθουν κ τα υπολοιπα, θα προσπαθησουμε κ θα τα χασουμε κ τα κιλά. Κι εγω τα ιδια κανω διατροφη τα χανω κ μετα κουρασμένη ξαναπεφτω στη βουλιμια. Ας προσπαθησουμε μερα τη μερα κ μετα βδομαδα τη βδομαδα. Κι αν εχουμε κ κανενα επεισοδιο δεν τρελαινομαστε, συνεχιζουμε σωστά την επομένη. Τι λες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Συμφωνω με αυτα που λες και σημερα ειχα ενα επεισοδιο και με βρηκε να κλαιω στην μεση του σαλονιου με λυγμους και να πεταω φαγητο. Η μερα περασε και ελπιζω να μην ξαναερθει αλλα εαν ξαναερθει να με βρει πιο δυνατη.
    Απλα ειναι καποιες φορες που απογοητευομαι από την κατασταση και αλλες μερες που νιωθω ομορφα.

    Απλα νιωθω εγκωβισμενη σε μια κατασταση λες και το στομαχι μου με ελεγχει. Καπου διαβασα σημερα ότι το εντερο είναι το σοφότερο όργανο στο σώμας μας λες να ισχυει τελικα;

Similar Threads

  1. Δεν είμαι μόνη...
    By Millarose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 16-07-2019, 11:23
  2. ναι ειμαι ακομη μονη
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 29-08-2013, 13:48
  3. ειμαι μόνη μου
    By πίστη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2012, 14:28
  4. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 23:51
  5. ειμαι μονη μου
    By xika in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 78
    Last Post: 27-08-2009, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •