ΙΔΨ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: ΙΔΨ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    4

    ΙΔΨ

    Καλησπέρα.γραφω για πρώτη φορά και θέλω ν μοιραστώ την εμπειρία μ κ ν μ πείτε γνώμες!απο τα 17-18 παλεύω με κρίσεις πανικού,η πρώτη ξεκίνησε μέσα σ ένα τρένο όπου νομίζοντας πως θα πεθάνω από τον κόσμο τελικά λιποθύμησα κ ηρέμησα,άρχισα ν νιώθω πως αυτό δεν είναι φυσικό λογικό,αυτό κάθε μέρα άρχισε ν γίνεται φόνος ότι θα πάθω ότι κ εκείνη την μέρα!!μονη μ λοιπόν μ την βοήθεια της μητέρας μ που γνωρίζει πολύ καλά(δεν μπορώ να μην πιστέψω στην κληρονομικότητα αυτών τον νοσημάτων)το ξεπερνώ!!μπσινω στην σχολή όλα καλά..πέρασα ένα διάστημα ηρεμίας στα 20 αρχίζει το πανηγύρι που κρατάει ως σήμερα,άρχισαν οι ιδεοληψίες πρώτη φορά σε διακοπές με τους γονείς μου άρχισα να σκέφτομαι πως μπορεί ν είμαι ανώμαλη (λόγω ότι δεν είχα σεξουαλικη επαφή έως τότε)τρελάθηκα πανικού ο ένας μετά τον άλλον!κ αυτό με τον καιρό το πάλεψα,εν συνέχεια αναγκάζομαι ν πάω νοσοκομείο να μ δουν γιατί ένιωσα κάτι καχυκαρδιες και δεν μ έφταναν όλα πεθαίνει μια κυρία δίπλα μου,αυτό ήταν και το κερασάκι!!ο φόβος του θανάτου άλλαξε όλη την ζωή μου όλη μέρα νύχτα ή έκλαιγα ή μιλούσα για αυτό ένιωθα ένα αδιέξοδο(έχασα 15 κιλά,μπουκιά δεν μπορούσα ν καταπιώ)!πσω λοιπόν γιατρό και για πρώτη φορά περνώ ladose κάνει καιρό ν μ πιάσει αλλά σε συνδυασμό μ μια ψυχοθεραπεία ήμουν οκ (ξέχασα ν πω πως στο ανάμεσα έκανα κ ένα παιδάκι μ πολύ δύσκολο τοκετό που μ στοιχιωσε),λοιπόν βρίσκομαι στο σήμερα,εν όψη καραντίνας και άγχους έχω κόψει 3 μήνες το φάρμακο είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου ,εξού κ το έκοψα ,και ξυπνάω μια μέρα μ ιδέα πως μπορεί μια μέρα να τρελαθώ κ ν κάνω κακό στο παιδί μ,φυσικά σκέφτομαι πολλά και σε εικόνες που κάνει το μυαλό κ τρελένομαι,άρχισα ξανά τ χάπι έγκαιρα γιατί δεν νομίζω πως αυτή την φορά θα είναι εύκολο!!ψαχνω κ ένας Κάλο γιατρό ψυχίατρο αν έχετε ν μ συστήσετε ..ευχαριστώ εκ τον προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by dora1989 View Post
    Καλησπέρα.γραφω για πρώτη φορά και θέλω ν μοιραστώ την εμπειρία μ κ ν μ πείτε γνώμες!απο τα 17-18 παλεύω με κρίσεις πανικού,η πρώτη ξεκίνησε μέσα σ ένα τρένο όπου νομίζοντας πως θα πεθάνω από τον κόσμο τελικά λιποθύμησα κ ηρέμησα,άρχισα ν νιώθω πως αυτό δεν είναι φυσικό λογικό,αυτό κάθε μέρα άρχισε ν γίνεται φόνος ότι θα πάθω ότι κ εκείνη την μέρα!!μονη μ λοιπόν μ την βοήθεια της μητέρας μ που γνωρίζει πολύ καλά(δεν μπορώ να μην πιστέψω στην κληρονομικότητα αυτών τον νοσημάτων)το ξεπερνώ!!μπσινω στην σχολή όλα καλά..πέρασα ένα διάστημα ηρεμίας στα 20 αρχίζει το πανηγύρι που κρατάει ως σήμερα,άρχισαν οι ιδεοληψίες πρώτη φορά σε διακοπές με τους γονείς μου άρχισα να σκέφτομαι πως μπορεί ν είμαι ανώμαλη (λόγω ότι δεν είχα σεξουαλικη επαφή έως τότε)τρελάθηκα πανικού ο ένας μετά τον άλλον!κ αυτό με τον καιρό το πάλεψα,εν συνέχεια αναγκάζομαι ν πάω νοσοκομείο να μ δουν γιατί ένιωσα κάτι καχυκαρδιες και δεν μ έφταναν όλα πεθαίνει μια κυρία δίπλα μου,αυτό ήταν και το κερασάκι!!ο φόβος του θανάτου άλλαξε όλη την ζωή μου όλη μέρα νύχτα ή έκλαιγα ή μιλούσα για αυτό ένιωθα ένα αδιέξοδο(έχασα 15 κιλά,μπουκιά δεν μπορούσα ν καταπιώ)!πσω λοιπόν γιατρό και για πρώτη φορά περνώ ladose κάνει καιρό ν μ πιάσει αλλά σε συνδυασμό μ μια ψυχοθεραπεία ήμουν οκ (ξέχασα ν πω πως στο ανάμεσα έκανα κ ένα παιδάκι μ πολύ δύσκολο τοκετό που μ στοιχιωσε),λοιπόν βρίσκομαι στο σήμερα,εν όψη καραντίνας και άγχους έχω κόψει 3 μήνες το φάρμακο είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου ,εξού κ το έκοψα ,και ξυπνάω μια μέρα μ ιδέα πως μπορεί μια μέρα να τρελαθώ κ ν κάνω κακό στο παιδί μ,φυσικά σκέφτομαι πολλά και σε εικόνες που κάνει το μυαλό κ τρελένομαι,άρχισα ξανά τ χάπι έγκαιρα γιατί δεν νομίζω πως αυτή την φορά θα είναι εύκολο!!ψαχνω κ ένας Κάλο γιατρό ψυχίατρο αν έχετε ν μ συστήσετε ..ευχαριστώ εκ τον προτέρων
    Δυστυχώς δεν ξέρω από ιδψ.. Στον γυναικολόγο σου έχεις μιλήσει? Είσαι Αθήνα?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    4
    Ναι μ είχε πει πως αυτά τ χάπια αν σ έχει πει π ψυχίατρος πως πρέπει ν τ συνεχίσεις να το κανείς δεν κάνουν ιδιαίτερο κακο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by dora1989 View Post
    Ναι μ είχε πει πως αυτά τ χάπια αν σ έχει πει π ψυχίατρος πως πρέπει ν τ συνεχίσεις να το κανείς δεν κάνουν ιδιαίτερο κακο
    Γενικά σε αυτή την περίπτωση ο γυναικολόγος και ο ψυχίατρος πρέπει να είναι σε επαφή (τουλάχιστον αυτό θα έκανε ο γυναικολόγος μου)..
    Γιατί πιστεύεις ότι αυτή τη φορά θα είναι πιο δύσκολο? Είχες τον ίδιο γιατρό στην πρώτη σου γέννα? Είπες ότι ήταν δύσκολη σαν διαδικασία και λέω μήπως σκέφτεσαι αυτό και νιώθεις έτσι?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    4
    Ο Γυναικολογος μου καλός μεν αλλά γενικά αποστασιοποιημένος δεν θα κάτσει να πείτε κ πολλά πολλά,τον ίδιο γιατρό είχα και στην πρώτη!!τωρα όσο αφορά τον ψυχίατρο πρέπει να ξαναπάω να βρω έναν καλό γιατί όσο κ αν έτρεξα δεν μ ικανοποίησε κανείς!!!

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Κοίτα σε περίοδο εγκυμοσύνης και λοχείας ξέρεις πολύ καλα ότι οι ορμονες μας κάνουν πάρτυ οπότε θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και στενή παρακολουθήσει από τους γιατρούς σου γιατί μπορεί να σε παρασύρει Ολο αυτό χωρίς να το καταλάβεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Κοίτα σε περίοδο εγκυμοσύνης και λοχείας ξέρεις πολύ καλα ότι οι ορμονες μας κάνουν πάρτυ οπότε θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και στενή παρακολουθήσει από τους γιατρούς σου γιατί μπορεί να σε παρασύρει Ολο αυτό χωρίς να το καταλάβεις.
    Συμφωνώ απόλυτα..Και πρέπει να υπάρχει συνεργασία και από μέρος του γυναικολογου γιατί η ψυχολογία σε αυτή την περίπτωση είναι πάρα πολύ ευάλωτη..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by dora1989 View Post
    Ο Γυναικολογος μου καλός μεν αλλά γενικά αποστασιοποιημένος δεν θα κάτσει να πείτε κ πολλά πολλά,τον ίδιο γιατρό είχα και στην πρώτη!!τωρα όσο αφορά τον ψυχίατρο πρέπει να ξαναπάω να βρω έναν καλό γιατί όσο κ αν έτρεξα δεν μ ικανοποίησε κανείς!!!
    Παίζει μεγάλο ρόλο αυτή η αποστασιοποίηση γιατί μπορεί να νιώθεις ανασφάλεια και ίσως αυτό σε επηρεάζει ψυχολογικά..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by dora1989 View Post
    Καλησπέρα.γραφω για πρώτη φορά και θέλω ν μοιραστώ την εμπειρία μ κ ν μ πείτε γνώμες!απο τα 17-18 παλεύω με κρίσεις πανικού,η πρώτη ξεκίνησε μέσα σ ένα τρένο όπου νομίζοντας πως θα πεθάνω από τον κόσμο τελικά λιποθύμησα κ ηρέμησα,άρχισα ν νιώθω πως αυτό δεν είναι φυσικό λογικό,αυτό κάθε μέρα άρχισε ν γίνεται φόνος ότι θα πάθω ότι κ εκείνη την μέρα!!μονη μ λοιπόν μ την βοήθεια της μητέρας μ που γνωρίζει πολύ καλά(δεν μπορώ να μην πιστέψω στην κληρονομικότητα αυτών τον νοσημάτων)το ξεπερνώ!!μπσινω στην σχολή όλα καλά..πέρασα ένα διάστημα ηρεμίας στα 20 αρχίζει το πανηγύρι που κρατάει ως σήμερα,άρχισαν οι ιδεοληψίες πρώτη φορά σε διακοπές με τους γονείς μου άρχισα να σκέφτομαι πως μπορεί ν είμαι ανώμαλη (λόγω ότι δεν είχα σεξουαλικη επαφή έως τότε)τρελάθηκα πανικού ο ένας μετά τον άλλον!κ αυτό με τον καιρό το πάλεψα,εν συνέχεια αναγκάζομαι ν πάω νοσοκομείο να μ δουν γιατί ένιωσα κάτι καχυκαρδιες και δεν μ έφταναν όλα πεθαίνει μια κυρία δίπλα μου,αυτό ήταν και το κερασάκι!!ο φόβος του θανάτου άλλαξε όλη την ζωή μου όλη μέρα νύχτα ή έκλαιγα ή μιλούσα για αυτό ένιωθα ένα αδιέξοδο(έχασα 15 κιλά,μπουκιά δεν μπορούσα ν καταπιώ)!πσω λοιπόν γιατρό και για πρώτη φορά περνώ ladose κάνει καιρό ν μ πιάσει αλλά σε συνδυασμό μ μια ψυχοθεραπεία ήμουν οκ (ξέχασα ν πω πως στο ανάμεσα έκανα κ ένα παιδάκι μ πολύ δύσκολο τοκετό που μ στοιχιωσε),λοιπόν βρίσκομαι στο σήμερα,εν όψη καραντίνας και άγχους έχω κόψει 3 μήνες το φάρμακο είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου ,εξού κ το έκοψα ,και ξυπνάω μια μέρα μ ιδέα πως μπορεί μια μέρα να τρελαθώ κ ν κάνω κακό στο παιδί μ,φυσικά σκέφτομαι πολλά και σε εικόνες που κάνει το μυαλό κ τρελένομαι,άρχισα ξανά τ χάπι έγκαιρα γιατί δεν νομίζω πως αυτή την φορά θα είναι εύκολο!!ψαχνω κ ένας Κάλο γιατρό ψυχίατρο αν έχετε ν μ συστήσετε ..ευχαριστώ εκ τον προτέρων
    Στειλε μου το mail σου και θα σου δωσω τα στοιχεια του γιατρου μου...εκπληκτικος!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    8
    Καλημέρα σας.
    Δώρα πρόσφατα διαγνωστηκα και εγω με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ήπιας μορφής . Σε ηλικία 12 χρόνων η μητέρα μου διαγνώστηκε με κατάθλιψη και γενικα σαν οικογένεια βιώσαμε πολυ έντονες και στρεσογόνες καταστάσεις. Άρχισα να έχω άγχος ότι θα πάθω και εγω κατάθλιψη και η ασθένεια γενικα να με έχει τρομάξει . Στη Τρίτη γυμνασίου διαγνωστηκα με σκλήρυνση κατά πλάκας και σύντομα οι φοβίες μου άρχισαν μα περιστρέφονται στο μην κανω κατι κακο στους δικούς μου . Με το διαβασμα και την έντονη καθημερινότητα ξεχάστηκα και τα συμπτώματα έφευγαν . Ειχα άσχημες σκέψεις μόνος σε στιγμές που σκεφτόμουν αρκετά . Τα φοιτητικά χρόνια ήταν πολυ όμορφα και γενικα ένιωσα οτι το ειχα ξεπεράσει . Φέτος επέστρεψα στο σπίτι και με το που ξεκίνησε η καραντίνα άρχισα Κάλι να έχω βίαιες παρορμήσεις . Πήγα σε ψυχίατρο και μου είπε οτι έχω ήπια μορφή ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχής . Το θέμα ειναι οτι πλέον δεν σκέφτομαι να κανω κακο στους γονείς μιυ αλλα αν θα ήμουν ικανή να κανω κακο σε έναν οποιοδήποτε άνθρωπο . Έχω έντονη ταχυκαρδία και τις τελευταίες μέρες καθόλου όρεξη για φαγητο . Προσπαθώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτες οι σκέψεις αλλα δεν υπάρχει κατι λογικό να σκεφτώ . Έχω ξεκινήσει και φαρμακευτική αγωγή των 20 ladose και ειμαι στη δεύτερη εβδομάδα . Θα χαρώ πολυ να δω τη γνώμη κάποιου που έχει βιώσει κατι αντίστοιχο. Ευχαριστώ πολυ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •