Βιταμίνη D και κατάθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    5
    Η βιταμίνη D3 πάντως για να απορροφηθεί από τον οργανισμό χρειάζεται και κατανάλωση γαλακτοκομικών μου είχε πει διατροφολόγος. Δηλαδή αν νηστεύεις, λίγο δύσκολο να την παράξει ο οργανισμός.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Πόσο καιρό παίρνεις την d??
    Ενα μήνα έχω που την ξεκινησα γιατί το καλοκαίρι που είχα κάνει εξετασεις ήταν σε φυσιολογικα επιπεδα.βοηθουσε το καλοκαιρινό η θάλασσα και η ηλιοθεραπεια βλέπεις. Τώρα το χειμώνα όμως έπεσε κατακορυφα.1 φορά την βδομάδα περνω για διάστημα δύο μηνών.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ε θέλει κάνα μήνα ακόμα για να ανέβει στα φυσιολογικά και εμένα για δύο μήνες μου είπε να την πάρω..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Lalilolo View Post
    Η βιταμίνη D3 πάντως για να απορροφηθεί από τον οργανισμό χρειάζεται και κατανάλωση γαλακτοκομικών μου είχε πει διατροφολόγος. Δηλαδή αν νηστεύεις, λίγο δύσκολο να την παράξει ο οργανισμός.
    Γαλακτοκομικά δεν τρώω καθολου...αλλά τρώω αυγά βραστά, μανιτάρια, θαλασσινά που έχουν βιταμίνη d αλλά μάλλον θα είναι αμελητέα ποσότητα...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σημαντικη για την απορροφηση της βιταμινης D ειναι και η σωματικη ασκηση, που δεν ειδα να αναφερεται. Τουλαχιστον η αποφυγη καθιστικης ζωης, αφου ως λιποδιαλυτη βιταμινη αποθηκευεται στο σωματικο λιπος και αν δεν υπαρχουν καλες καυσεις καταληγει περισσοτερο εκει και οχι στον υπολοιπο οργανισμο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Σημαντικη για την απορροφηση της βιταμινης D ειναι και η σωματικη ασκηση, που δεν ειδα να αναφερεται. Τουλαχιστον η αποφυγη καθιστικης ζωης, αφου ως λιποδιαλυτη βιταμινη αποθηκευεται στο σωματικο λιπος και αν δεν υπαρχουν καλες καυσεις καταληγει περισσοτερο εκει και οχι στον υπολοιπο οργανισμο.
    Πωωωωω....μας άνοιξαν δουλειές τώρα αυτά που είπες...και εχω και μια βαρεμάρα δεν λέγεται άντε να κουνηθω για γυμναστική τώρα...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δε θελω να ακουω δικαιολογιες! Τι στο καλο εχουμε και δε μπορειτε λιγη ασκηση δηλαδη, καμια πανδημια;!


    κλαψ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Σημαντικη για την απορροφηση της βιταμινης D ειναι και η σωματικη ασκηση, που δεν ειδα να αναφερεται. Τουλαχιστον η αποφυγη καθιστικης ζωης, αφου ως λιποδιαλυτη βιταμινη αποθηκευεται στο σωματικο λιπος και αν δεν υπαρχουν καλες καυσεις καταληγει περισσοτερο εκει και οχι στον υπολοιπο οργανισμο.
    Ναι θέλει άσκηση..Μου το είπε και εμένα η γιατρός..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #24
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι θέλει άσκηση..Μου το είπε και εμένα η γιατρός..
    Εμενα πάντως δεν μου ειπαν για άσκηση σωματική. Εκτός κι αν η άσκηση γίνεται σε εξωτερικό χώρο όπου θα επικρατεί ηλιοφανεια.κατά τα άλλα ήλιο ήλιο ήλιο. Όχι να καουμε ε.ένα εικοσαλεπτο την μέρα λένε οι ειδικοί. Η πιο εύκολη βιταμίνη είναι αυτη.απλώς καθομαστε και απολαμβανουμε τον ηλιο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βρε παιδια , ειναι γνωστο οτι η βιταμινη d , ειναι η μονη αποδεδειγμενα αποτελεσματικη ......... οχι δεν πουλω βιτ D , αλλαβλεπω ταποτελεσμετα στον εαυτο μου , νιωθω καλυτερα , δεν λεω να πλακωθειτε στην βιτ. d , αλλιως θα ειχε εφευρεθει το φαρμακο που θεραπευει την κτθλψη ........μιας και δεν υπαρχει τετοιο φαρμακο, προς το παρον τουλαχιστον , η βιτ. D ειναι το μονο συμπληρωμα της επιλογης μου , και μαλιστα η lecalcif 25.000 ιυ./απαξ εβδομαδιαιως ............τωρα βεβαια ανα καθεσαι εστω και μια ωρα στον ηλιο , η βιτ. συντιθεται ....μεσω οργανισμου .....οποτε δεν χρειαζεσαι τετοια βιτμαιμη , μην τρελλαθουμε και με τις βιταμινες ......η βιταμινη d ., απορροφαται καλυτρερα με ληψη μαγνησιου , οπως οι ξηροι καρποι , για να μην καταφυγουμε σε βιταμινες παλι ......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εμενα πάντως δεν μου ειπαν για άσκηση σωματική. Εκτός κι αν η άσκηση γίνεται σε εξωτερικό χώρο όπου θα επικρατεί ηλιοφανεια.κατά τα άλλα ήλιο ήλιο ήλιο. Όχι να καουμε ε.ένα εικοσαλεπτο την μέρα λένε οι ειδικοί. Η πιο εύκολη βιταμίνη είναι αυτη.απλώς καθομαστε και απολαμβανουμε τον ηλιο
    Δεν είπε ότι αν κάνεις άσκηση αυξάνεται η βιταμίνη D..Ρώτησε αν γενικά γυμναζομαι τωρα που παίρνω D και της είπα ναι..Και μου λέει ότι αυτό είναι πολύ καλό και μου εξήγησε κάτι σε σχέση με την βιταμίνη D (το χάπι) και το λίπος (δεν θυμάμαι τι ακριβώς είπε)..
    Εννοείται ότι το πιο φυσιολογικό είναι να είσαι στον ήλιο αλλά εγώ δεν μπορώ λόγο υποτασης...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δεν είπε ότι αν κάνεις άσκηση αυξάνεται η βιταμίνη D..Ρώτησε αν γενικά γυμναζομαι τωρα που παίρνω D και της είπα ναι..Και μου λέει ότι αυτό είναι πολύ καλό και μου εξήγησε κάτι σε σχέση με την βιταμίνη D (το χάπι) και το λίπος (δεν θυμάμαι τι ακριβώς είπε)..
    Εννοείται ότι το πιο φυσιολογικό είναι να είσαι στον ήλιο αλλά εγώ δεν μπορώ λόγο υποτασης...
    -----------------------------------

  13. #28
    Πόσο καιρό παίρνεις αυτήν την ποσότητα σε D?και ποιά ήταν η τιμή της στην εξέτασή σου? Γιατρός σου έχει δώσει αυτήν την ποσότητα?Η ερώτησή μου είναι για magryver

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by fiakaps View Post
    Πόσο καιρό παίρνεις αυτήν την ποσότητα σε D?και ποιά ήταν η τιμή της στην εξέτασή σου? Γιατρός σου έχει δώσει αυτήν την ποσότητα?Η ερώτησή μου είναι για magryver

    .....η αληθεια ειναι οτι μιση ωρα στον ηλιο και κατι , φτανει για συντεθει η βιτ, D , αλλα τις πιο πολλες μερες δεν βγαινω καν .....αν εβγαινα , δεν θαπαιρνα βιτ D ........
    αυτη ειναι η λογικη μου , και δεν ακουω ψυχιατρους γενικα .......μονο τον παιδικο μου φιλο παθολογο .......
    ουτε μαρεσει να συστηνω κατι σε αλλους ασθενεις .....
    δεν ειμαι γιατρος , ουτε ηθελα ποτε να γινω ............νακουτε τους γιατρους σας ,οχι τονκαθε ασχετο εδω μεσα , οπως εμενα ......

  15. #30
    Κατάλαβα...σ'ευχαριστώ πολύ

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βιταμινη D και καταθλιψη
    By kasakoukou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 10-07-2023, 23:03
  2. Βιταμινη Β 12
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-2019, 20:23
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Βιταμινη Β
    By katerinaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2009, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •