Γιατροί ειδικότητες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Γιατροί ειδικότητες

    Καλημέρα παιδιά πάλι οι σκέψεις με βασανίζουν και δεν έχω κλείσει μάτι.. ερώτηση ένας γιατρός παθολόγος δεν είναι μια βασική ειδικότητα γιατρού; Αν πχ πάω σε παθολόγο για κάτι που έπιασα στον όρχι μου ο παθολόγος δε θα με παραπέμψει σε άλλο γιατρό αν δεν είναι της ειδικότητας του; Ή αν έχω κάτι στο λαιμό μου και πάω σε παθολόγο πάλι δε θα με παραπέμψει σε άλλο γιατρό αν δεν είναι της ειδικότητας του; Εγώ γνωρίζω ότι ο παθολόγος είναι κάτι σαν γενικός γιατρός και κατευθύνει ύστερα τον ασθενή σε άλλη ειδικότητα αν χρειαστεί.. κάνω λάθος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Εγώ γνωρίζω ότι ο παθολόγος είναι κάτι σαν γενικός γιατρός και κατευθύνει ύστερα τον ασθενή σε άλλη ειδικότητα αν χρειαστεί.. κάνω λάθος;
    Εξαρταται απο τον παθολογο , και τις γνωσεις του , εχω παιδικο φιλο παθολογο , πολυ κατηρτισμενο , κι ομως οντως σε στελνει σε αλλο γιατρο , αν δεν μπορει αυτος να βγαλει ακρη ....................... ετσι λειτουργουν οι σωστοι παθολογοι, σαν τον φιλο μου ......οποτε δεν κανεις λαθος .......ειναι και θεμα ανθρωπου ......

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Αν έχεις κάτι στον ορχι θα σε στείλει σίγουρα σε ουρολόγο. Αν έχεις κάτι στο λαιμό θα σε εξετάσεις και πιθανόν αν δε κρίνει ότι χρειάζεται παραπάνω διερεύνηση να σου πει τι είναι αυτό που έχεις. Πχ ο παθολόγος ξέρει να σου πει αν αυτό είναι λεμφαδένας, τι εξετάσεις μπορεί να χρειαστείς κτλ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Αν έχεις κάτι στον ορχι θα σε στείλει σίγουρα σε ουρολόγο. Αν έχεις κάτι στο λαιμό θα σε εξετάσεις και πιθανόν αν δε κρίνει ότι χρειάζεται παραπάνω διερεύνηση να σου πει τι είναι αυτό που έχεις. Πχ ο παθολόγος ξέρει να σου πει αν αυτό είναι λεμφαδένας, τι εξετάσεις μπορεί να χρειαστείς κτλ
    Ετσι ακριβως ειναι .............εκτος αν πεσεις σε γιατρο ξερολα .....

  5. #5
    Υπάρχει πιθανότητα ο παθολόγος να μην παραπέμψει τον ασθενή ενώ χρειάζεται άλλη ειδικότητα γιατρού;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Καλημερα δε νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μην παραπεμψει ασθενη σε αλλο γιατρο. Εκτος του οτι ειναι αντιεπαγγελματικο θα βρουν και τον μπελα τους δεν μπορουν να χωνονται σε αλλες ειδικοτητες. Αλλα σε κατατοπιζουν που να πας πχ κανεις εξετασεις αιματος, υπερυχους κτλ και αναλογως σε παραπεμπτουν σε αλλο γιατρο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Astro καλησπέρα

    Ο παθολόγος είναι μια ειδικότητα που έχει άποψη σχεδόν για τα πάντα. Μπορεί να ακούσει το πρόβλημα σου να σε συμβουλέψει για βασικά πράγματα εάν είναι έξω από το φάσμα του και θα σε παραπέμψει και στην ανάλογη ειδικότητα εφόσον χρειαστεί.
    Το σωστότερο είναι να ξεκινήσεις από παθολόγο :-)

  8. #8
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά κι εγώ έτσι ξέρω..

Similar Threads

  1. ενχειρισεις γιατροί ΦΟΒΟΣ
    By arntaben in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 9
    Last Post: 18-09-2015, 14:43
  2. Γιατροί
    By broken horse in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-09-2011, 22:58
  3. Γιατροί στη Θεσσαλονίκη
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2007, 00:13
  4. Γιατροί για τοποθέτηση δακτυλίου ?
    By sailorman in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 08-03-2006, 12:44
  5. οι Γιατροί!
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 17-02-2006, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •