ξανα ο φοβος για την οραση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 80
  1. #1

    ξανα ο φοβος για την οραση

    Γεια σας

    Πίστευα ότι δεν θα τα ξαναπούμε, πριν 6 μήνες με είχε πιάσει γενικευμένη αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού, απο ενα δυσαρεστώ οικογενειακό γεγονός με κακιά αρρώστια(θειος), και οφθαλμική ημικρανία που με φόβιζε 2 χρονιά. έτσι ξεκίνησε και κατέρρευσα σε σημείο να κάνω να κοιμηθώ 1 μηνα, ταχυπαλμίες, και όλα όσα ξέρετε. τοτε ενας νευρολόγος μου ξεκίνησε μια θεραπεία με το citraned, και η οφθαλμίατρος μου επισεις μου έγραψε και έκανα μια μαγνητική εγκεφάλου, καθος και μαγνητική αγγείων εγκεφάλου οστε να πιστω οτι δεν εχω κατι και να με βοηθήσει να ξεπεράσω το ανχος. οταν ξεκίνησα το μισό χαπι αφοί ταλεποριθικα σχεδόν 10 μερες με το 1/4 λογο παρενεργειών, πρόσεξα οτι αρχησα να εχω διαταραχές οράσεις, αλλοι τα λένε floaters, μυωοψιες όπως το λεει ο κάθε ένας, και επισεις ανισοκορία μικρή βεβαία, τοτε πήγα σε εναν άλλο οφθαλμίατρο του τα περιέγραψα, μου εκανε βιθοσκοπιση, δεν είδε κάτι, και μου ειπε οτι ειναι ψυχολογικό, για την ανοισοκορια, αφού αυτος δεν πρόσεξε τπτ, των παρότρυνα να δει πιο προσεχτικά, και μ ειπε οτι είναι πολύ μικρή κατω του χιλιοστου.
    η μαγνητικη βγηκε καθαρη, με καθησιχασε και η δικια μου οφθαλμίατρος, πηγα και στην νευρολόγο μου, της ειπα για της διαταραχές όρασης, και την ανοισοκορια, και χωρίς να με δει, μου λέει το είχες και δεν το έχουν δει οι οφθαλμίατροι.

    Τέλος πάντων πέρασε ο καιρος, αναγκαστικά να κόψω τα χάπια μετα απο 2.5 μήνες γιατι τα υπατικά μου ειχαν πάει στα ύψη. ήμουν καλα αφού ειδα οτι κάνανε βουτιά μετά απο 1 μηνά που τα έκοψα.
    Τωρα και 1 μηνά παιδιά άρχισε να χτυπάει πάλι το ανχος, γιατι βλεπω οτι τα floaters δεν αφηγαν ενω εχω κόψει τα φάρμακα 4 μηνες, και όταν παρατηρώ την διάφορα έστω και μικρή στης κόρες μου με πιάνει κρίση πανικου
    Πηγα και το αναφερα ξανα στην οφθαλμιατρο μου, εκανε ξανα μια προσεχτική βυθοσκόπηση και δεν βγήκε ουτε ενα παθολογικό αίτιο, ολα είναι καλά όλα σωστά,10/10 η οραση μου, και μου ειπε αφού ειναι καθαρή η μαγνητική να μην ανησυχώ, και να ηρεμισω
    παιδιά δεν ξέρω τι να κανω, αρχίζω και πέφτω, αφτα που βλεπω ειναι στους τοίχους και στον ουρανό για παραδιγμα μαλάκες σκιές, μια κινητικότητα δλδ, σε χαμηλό φωτισμό πχ στο μπάνιο αν δω σε κάτι μαύρο βλέπω σαν κουκιδες να κινούντες μικροσκοπικές, καμιά φορά σαν να βλέπω οπος είναι τα βράδια με υγρασία που βλέπεις γραμιδακια ψιλά, εχω γίνει πολυ παρατηρητικός σε οτι κοιτάω.
    Η γυναίκα μου μου λέει οτι τα βλέπει ολα αυτά και αυτή οταν παρατηρήσει έντονα σε κάτι, άλλος μου λέει οτι βλέπει τα μισά απο αυτά, άλλος δεν βλέπει τπτ, τους φαίνονται φυσιολογικά, έμενα πάλι οχι
    Συγνώμη που σας ζάλισα, ήθελα να τα πω σε καποιον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Τα βλεπω κι εγω. Ποτε δεν θεωρησα οτι ειναι κατι κακο. Τα βλεπω οταν απο το εντονο φως παω σε σκια. Ή αν κατσω και παρατηρησω προσεκτικα. Ππροφανως εσενα σου κατσε στο μυαλο και τα παρατηρεις ενω ολος ο κοσμος τα βλεπει. Την στιγμη που οι μαγνητικες βγηκαν ενταξεινα μη φοβασαι τιποτα. Ασχολησου με κατι αλλο και μη ξαναδωσεις σημασια. Θα τα βλεπεις αλλα δεν θα τα παρατηρεις. Αν σε ανακουφιζει να σου πω οτι κι αυτη τη στιγμη τα βλεπω αλλα τα παρατηρω επειδη με προκαλεσες να τα δω. Απο μονη μου δεν θα τα παρατηρουσα. Ολοι τα βλεπουν ειναι κατι φυσιολογικο,γι αυτο και κανεις δεν σου βρισκει κατι παθολογικο.

  3. #3
    Στους τοιχος, στο monitor, στον ουρανο το βλεπω σαν smoke, σαν σκιες, σε χαμηλο φωτισμο, παρατηρω σαν να ειναι κοκκους σκονης να κινούνται, ετσι να εναλλάσσονταν,η σαν να βλέπω των αέρα, δεν ξέρω πραγματικά πως να το διατυπώσω, στο μαγαζι που δουλευω ειναι γκρι τα ράφια, και βλέπω παντού αυτη την κινητικότητα, που μου δημιουργεί κατάθλιψη, και μετά αν παρατηρήσω την ανισοκορια, με πιάνει πανικός, αυτα ολα εμφανιστηκαν οταν πηρα αυτο το κολοφαρμακο, ουσιαστικά πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος, πίστευα οτι ηταν παρενέργειες του φάρμακου, αλλα έχουν περάσει 4 μήνες που τα σταμάτησα και κατάλαβα οτι δεν είναι απο εκεί.. το πρόβλημα ειναι οτι αρχίζω και πεφτω, η πόλη μας δεν έχει αλλο οφθαλμίατρο να παω να του μιλήσω να καταλήξουμε κάπου. πραγματικά είναι πολύ ενοχλητικό.
    Οσο για την ανισοκορια δεν την ειχα δει ποτε μου, πως την ειδα οταν ξεκίνησα το φάρμακο? πρν 15 χρονια ειχα ενα τρακάρισμα με το μηχανάκι, και έκανα εγχείρηση στο κεφαλή γιατι είχα σπάσιμο, και έπρεπε να αφερεσουν το κοματι, τοτε ειχαν πει στους γονοις μου οτι ολα ειναι καλά και δεν υπαρχή κανένα πρόβλημα, δεν ξερω πραγματικα προσπαθω να μην σκέφτομαι οτι εχω κατι κακό, οπος λενε διάφορα στο ιντερνετ ((((

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αχ βρε γιάννη. σε καταλαβαίνω απολυτα. αυτο που λες οτι βλεπεις το παθαινω αρκετα συχνα τελευταια (καλα τα μυγακια και οι οφθαλμικες ημικρανιες ειναι στανταρ) και μου χαλαει τα παντα. κυριων οταν κοιταζω σε σκουρο φοντο, σαν να υπαρχει μια κινητικοτητα τετοιο πραγμα. περιμενω συντομα τα αποτελεσματα της μαγνητικης και με εχει φαει η αγωνια, ο γιατρος δεν ηθελε να την γραψει. και σημερα το υπερτατο ολων: βγαινω στο κλιμακοστασιο να παρω ασανσερ για δουλεια και βλεπω δυο λαμψεις σα να αναβοσβησε το φως ..(πραγμα που μπορει να συνεβει γιατι δεν ειναι και το καλυτερο) εγω ομως νομισα οτι τρελλαινομαι η πεθαινω επιτοπου..

  5. #5
    Molis m perase mia ofthalmikh hmikrania, blepeis dld k esy se skouro fonto mia kinitikotita? Panagiam ti einai auto to prama? Ti giagnosei s exei kanei o ofthalmiatro sou? Ti sou exei pei gia auth tin kinhtikotita? Ti alla exeis paratirisei? Egw pathologika exw 0,5 +0,25 astigmatismo.giati den hthele na sti grapsi?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ναι αυτό ακριβως που λες...βεβαια εχω παρατηρησει οτι συνηθως μου συμβαινει σε φασεις που εχω πιεστει και μετα χαλαρωνω (υποτιθεται, γιατι μετα γινομαι χειροτερα). Ειναι πολυ ενοχλητικό και συμβαινει οταν προσπαθεις ειδικα να εστιασεις...το ξερω το συναισθημα. Ο γιατρος δεν ηθελε να μου γραψει μαγνητικη γιατι με παρακολουθει χρονια και θεωρει οτι εχω αγχος τρελο απλα. εγω παντως την εκανα και μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα τα εχω παιξει. ταχυκαρδιες κλπ οι ημικρανιες οι οφθαλμικες με τρομαζουν περισσοτερο. σημερα οπως σου ειπα μου συνεβη και το εξης ειδα δυο λαμψεις βγαινοντας απο το διαμερισμα στο κλιμακοστασιο. σαν φλασ. σου εχει τυχει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Βρε παιδιά μυγάκια είναι αυτά!!!!!! Μην τρελαίνεστε, δεν είναι απολύτως τίποτα! Κι εγώ το έχω χρόνια, δεν είναι ανησυχητικό, μην κάθεστε και του δίνετε σημασία!! Όσο για τις λάμψεις μήπως σχετίζονται με το πέρασμα από το φως στο σκοτάδι?????? Για τις λάμψεις δεν γνωρίζω αλλά για τα μυγάκια μπορώ να σας εγγυηθώ ότι δεν είναι απολύτως ΤΙΠΟΤΑ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    σε αυτό που λες με τις λαμψεις το ξερω ότι μπορει να ειναι αυτό βγαινοντας στο σκοταδι απο φως..αλλωστε οπως ειπα μου συνεβη στο κλιμακοστασιο. χωρις να αποκλειω και κολλημα της λαμπας ή οτιδηποτε αλλο...θα δειξει αν επαναληφθεί

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Fleur έχω είκοσι και βάλε χρόνια μυγάκια στα μάτια, μην ανησυχείς δεν έχεις κάτι παθολογικό

  10. #10
    ayto pou leme me ton fleur einai oti einai monimo, oxi parodiko, kai basika egw den lew auta pou petane sta matia mas katadiastimata, alla gia ena genikeumeno pragma pano se kapoio motibo, 8a to deis an deis px se ena tixo, kai karfo8eis, auto to prama einai monimo kai pantou.. otan sourouponi o hlios k dite kapou se ena dentro se ena bouno na proseksete kati san psilooo psilooo psiloo broxi, kati san na blepeis ton aera, kati san tin igrasia, den kserw pws na to perigrapso. etsi m to perigrapse h gineka m pou kserontas tis pernaw m periegrafi auti pws to blepei giati ta blepei.autinis tis fenete fisiologiko emena oxi.. isos na teriaze k edw h geniki ekgrasi elafros omixlodes dld oxi oti to sinantas mprosta sou, alla me to pou dwseis ligo simasia se auto pou koitas to paratireis..
    einai tromaktiko an kapoios perasei apo tin sigekrimeni dokimasia... les ksemperdepsa me tin of8almiki imikrania, kai sto kapaki anakalipto auto, kai oti exw mia mikri anisokoria pou me bazei kai otan briskome se ka8reuti na kolaw kai na paratirw tin diafora, kai an tixi kai o fotismos boh8aei na einai ligo pio megali me tin mia me pianei taxipalmia, anxos, idrono, kai mou peftoun ta moutra.. skeftome sinexeia kaka pramata enow h magnitiki einai ka8ari, lew kai an den tin eidan swsta? na m peis tin eide to kentro pou tin ebgale, tin eide filos pou exei aktinologiko kentro, tin eide h ofalmiatros 2 fores.. panta m menei ena ipolima sto mialo.. kai an einai kati p den fenete? an to ena an to allo, k meta mpenw stin diadikasia k aksiologo asxima ka8e pono p niw8w, ta enono san puzzle ena asximo puzzle.. kai h istoria ksanaepanalambanete

    fleur, otan ekana tin magnitiki, eimoun se ena stadio prin to pa8w kapoio sok. me eidan kai ekei h giatri, otan teliose meta apo 25 lepta m bgalane k m eipan oti den fenete tpt apolitos kai oti ola einai kala, alla na perimenw ta episima apotelesmata.. mexri na ta parw sto xeri etrema... as mou eixan pei.. skepsou oti eixa to cd apo tin proti imera kai etrema na paw na to dikso ston filo m ton aktinologo.... ara pistepseme se katalabenw osos den fentazese

    kai osi wra sou grafw twra me exoun ksenerosei asxima auta pou blepw sto astro fonto tis o8onis..skioedes backgraound

  11. #11
    sorry paidia gia ta greeklish kai ta katebata, alla den mporw na grapso se auto to pc ellinika

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Γιάννη ακριβως ετσι οπως το περιεργραψες. το βλεπω κυριως η νωρις το πρωι ή οταν πεφτει το σουρουπο, σαν "πάχνη" αυτό σαν ψιλή βροχή. Το βλέπεις οταν κοιτας γενικά τα δεντρα και όχι ας πουμε ενα κλαδί συγκεκριμενα (παρατηρησε το) επίσης αν επικεντρωσεις το βλεμμα σου σε ενα συγκεκριμενο σημείο και δεν κοιτας γενικα το φοντο, δεν φαινεται. Πιστευω ότι όλοι το βλεπουν αλλα ειναι κολλημα δικό μας. σου γραφω ακόμα με μυδριαση καθώς οπως καταλαβαίνεις πηγα στον οφθαλμιατρο μετα τις λαμψεις που είδα το πρωι. Βυθός, μάτια όλα πεντακαθαρα. του ειπα και για τις οφθαλμικες ημικρανιες μου ειπε ανευ σημασιας και επιδεινονται με το αγχος....και μενα που λες για την μαγνητικη η κοπελλα που μου την εκανε στο ιατροπολις μου ειπε οτι καταρχήν δεν χρειαζομαι σκιαγραφικο απο την εικονα που βλεπει και οτι δεν βλεπει κατι ανησυχητικό αλλα περιμενω ....καταλαβαινεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    και ειμαι Η φλερ :Ρ

  14. #14
    Edaksi lipon φλερ. oute se emena balane skiografiko. sou egrapse kai magnitiki aggeion? h mono eggefalou? esena autes h muopsies den se enoxloun stin ka8imerinotita oste na kaneis koubenta me ton giatro sou? egw pantos niwthw xalia, opou k na koitakso mprosta m einai. aurio to prwi exw na paw se neurologo giati eipa stin of8almiatro m oti 8elw na paw se kapoion giati 8elw na ma8w giati auto ksekinise me to kokofarmako, mipos m exei dimiourgisei kapoio problima? h neurologos p m to eixe grapsi, ti elega tis parenergies p eixa pou htan polles, skepsou oti tin 4mera piga sto nesokomio apo tis polles nauties, eixa ponokefalous, eixa fobies polles, idrona, diaries, meta otan alaksa dosi se miso me epiase tetia entasi sixnouria ena bradi, pou ponouse h kisti m 7 oloklires meres kai anagastika k piga se ourologo k ekana ena soro eksetaseis, ekana k iperixo, eixa krampes ston kialiako xoro, anagastika k piga se gastroenterologo, p eide oti eixan tsimpi8ei ta ipatika m protine na kanw epanalipsi se 1 mhna, pou ekana k eixan anebei 2 fores panw apo to kanoniko megisto orio, kai enw toso kairo tis elega oti den eimai kala me auta 1.5 mina dld m elege 8a ta sini8iseis, anagastike k m alakse tin ousia pou bebeaia meta apo ena mhna pou ta eperna ta ypatika m htan 3 fores panw, kai ts eipa ta kobo giati oloi h giatroi m to eipan.ta ekopapsa, ekana k ena yperixo pou htan edaksi, elafra diogomeno to ypar, kai leipodes, k ton epomeno mhna ekana mia epanalipsi tis eksetaseis k eixan pesi oles h monades eksos to sgpt p htan 60.. iremisa ligo me auto, twra p ekana pali meta apo 3 mhnes ola htan pali fisiologika ektos to SGPT p htan 75 kai den kserw giati oles h eksetaseis m prin ta farmaka htan mikrou paidiou, kai ta ipatika ola fisiologika. pws na pistepsw twra oti auth h blameni den m exei kanei kapoia zhmia giauto exw toso entones miopsies??? Aneu8inei giatri, giati otan tous mhlas apla sou lene stamata na asxolise me tis parenergies, blepei oti trabane meres k se piezei na sinexeiseis, k ti katalabame? oti twra exw alla problimata, entonies miopsies, mia anisokoria p den tin eixa sigoura, ta ipatika m oxi normal ((((((((((((

  15. #15
    an den eixa kai tin gineka m k tous goinis m 8a eixa pesi se baria kata8lipsi giati exei mperdeuti to mialo m poly me ola auta, den brisko lisi, kai apantiseis.. ok oi of8almiatri den blepoun problima, tote giati k pos? an den m dosoun mia eksigisei pw 8a to palepso. eutixos ( distixos) pou k esy ta paratireis auta k h gineka m k bgenoun opos ta perigrafw giati 8a eixa saltari

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. μυγακια μαυρα στιγματα και οραση με λιγο χιονι
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 04-09-2022, 17:45
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  3. θολη οραση....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2012, 15:21
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. Θολή όραση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-08-2009, 02:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •