Βιταμίνη D και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Βιταμίνη D και κατάθλιψη

    Πόσοι από σας έχετε η είχατε έλλειψη βιταμίνης D?Τι σύμπτωμα είχατε?Έκανα εξέταση και την βρήκαμε στα τάρταρα και πρεπει να πάρω συμπλήρωμα..Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό,μα η διατροφή μου είναι καλή..Ήλιο πάλι,δεν βλέπω καθόλου,δεν μπορώ να κάτσω γιατί εχω και υπόταση και με ρίχνει.Διαβασα ότι σχετίζεται και με την κατάθλιψη,πράγμα που εχω αλλά σε ήπια μορφή.. θα δείξει ..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #2
    Και εγω εχω ελλειψη βιταμινης D και επαιρνα συμπληρωμα, ειχα και ελλειψη βιταμινης Β12. αλλα ουτε εμενα με βλεπει ο ηλιος δεν τον μπορω. Εχω και εγω υποθετω καταθλιψη ηπια. Ενα συμπτωμα που εχω ειναι αισθηση κουρασης, νωθροτητας και μια σαν ομιχλη στον εγκεφαλο μου που το νιωθω και βαρυ. Και αισθηση κενου και δυσκολια στη συγκεντρωση. Δε ξερω αν ειναι απο τις ελλειψεις βιταμινων γιατι και οταν πηρα τα συμπληρωματα δεν ειδα διαφορα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Πόσοι από σας έχετε η είχατε έλλειψη βιταμίνης D?Τι σύμπτωμα είχατε?Έκανα εξέταση και την βρήκαμε στα τάρταρα και πρεπει να πάρω συμπλήρωμα..Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό,μα η διατροφή μου είναι καλή..Ήλιο πάλι,δεν βλέπω καθόλου,δεν μπορώ να κάτσω γιατί εχω και υπόταση και με ρίχνει.Διαβασα ότι σχετίζεται και με την κατάθλιψη,πράγμα που εχω αλλά σε ήπια μορφή.. θα δείξει ..
    Καλημέρα..
    Πριν από 1 χρόνο στις εξετάσεις μου βγήκε έλλειψη βιταμίνης D..Εγώ δεν έδωσα καθόλου σημασία στην γιατρό και δεν την πήρα ποτέ..Δηλαδή σκέφτηκα "σιγά, έλλειψη βιταμίνης είναι, τι θα πάθω"..Στον ήλιο ΚΑΘΌΛΟΥ εγώ γιατί είμαι εντελώς υποτασικη (8 με 5 το κανονικό μου)..Τέλος πάντων δεν μου αρέσει καθόλου ο ήλιος..Και τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις μου βγήκε σοβαρή ανεπάρκεια βιταμίνης D.. Ε τώρα το παίρνω αφού μου τόνισε η γιατρός ότι θα πέσω κάτω και ότι αυτό χειροτερεύει και την κατάθλιψη..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    "σιγά, έλλειψη βιταμίνης είναι, τι θα πάθω"
    Τωρα βρε Αλεξια συγγνωμη δηλαδη αλλα δεν μπορω... πως κατεληξες σ' αυτο το συμπερασμα??

    "σιγα, ελλειψη τροφης κι ενεργειας ειναι, τι θα παθω"

    "σιγα, ελλειψη Η2Ο ειναι, τι θα παθω"

    "σιγα, ελλειψη οξυγονου ειναι, τι θα παθω"

    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by louloudi View Post
    Και εγω εχω ελλειψη βιταμινης D και επαιρνα συμπληρωμα, ειχα και ελλειψη βιταμινης Β12. αλλα ουτε εμενα με βλεπει ο ηλιος δεν τον μπορω. Εχω και εγω υποθετω καταθλιψη ηπια. Ενα συμπτωμα που εχω ειναι αισθηση κουρασης, νωθροτητας και μια σαν ομιχλη στον εγκεφαλο μου που το νιωθω και βαρυ. Και αισθηση κενου και δυσκολια στη συγκεντρωση. Δε ξερω αν ειναι απο τις ελλειψεις βιταμινων γιατι και οταν πηρα τα συμπληρωματα δεν ειδα διαφορα.
    Κατι που πιστευω αξιζει να αναφερθει εδω ειναι πως στην καταθλιψη ειναι πολυ συχνα τα λεγομενα γνωσιακα συμπτωματα/cognitive symptoms/brain fog. Δεν ξερω αν εχεις διαγνωση καταθλιψης αλλα γενικα στις καταθλιψεις ακομη και στις ηπιες η κπτωση γνωσιακων λειτουργειων ειναι κατι που υπαρχει και, αν και φουλ αναστρεψιμο εφοσον υποχωρησει η καταθλιψη, ειναι προβλημα, για αρκετους ψιλοτεραστιο δηλαδη (εχουν καταστραφει και καριερες).
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Πόσοι από σας έχετε η είχατε έλλειψη βιταμίνης D?Τι σύμπτωμα είχατε?Έκανα εξέταση και την βρήκαμε στα τάρταρα και πρεπει να πάρω συμπλήρωμα..Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό,μα η διατροφή μου είναι καλή..Ήλιο πάλι,δεν βλέπω καθόλου,δεν μπορώ να κάτσω γιατί εχω και υπόταση και με ρίχνει.Διαβασα ότι σχετίζεται και με την κατάθλιψη,πράγμα που εχω αλλά σε ήπια μορφή.. θα δείξει ..
    Καλημέρα.. Είχα συζητήσει αυτό το θέμα με ένα γιατρό και μου εξήγησε πως όλοι έχουμε έλλειψη βιταμίνη D απλά κάποιοι λιγότερη άλλη περισσότερη. Η βιταμίνη d και το σύμπλεγμα βιταμινών B βοηθάνε στην ψυχολογία, νευρικό σύστημα και τη κατάθλιψη.

  7. #7
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Κατι που πιστευω αξιζει να αναφερθει εδω ειναι πως στην καταθλιψη ειναι πολυ συχνα τα λεγομενα γνωσιακα συμπτωματα/cognitive symptoms/brain fog. Δεν ξερω αν εχεις διαγνωση καταθλιψης αλλα γενικα στις καταθλιψεις ακομη και στις ηπιες η κπτωση γνωσιακων λειτουργειων ειναι κατι που υπαρχει και, αν και φουλ αναστρεψιμο εφοσον υποχωρησει η καταθλιψη, ειναι προβλημα, για αρκετους ψιλοτεραστιο δηλαδη (εχουν καταστραφει και καριερες).

    Ναι θεωρω οτι εχω αυτο που ειπες. Ενω μπορει κατι να μαρεσει να διαβασω η να δω δε το κανω ομως ξερω πρεπει να υπαρχει πιεση, ομως μετα υπαρχει εξαντληση και αναγκη για υπνο. Διαγνωση καταθλιψης δεν εχω, δε σε παιρνουν και στα σοβαρα αν δεν εισαι το στερεοτυπικο του καταθλιπτικου. Η μητερα μου λεει οτι τα αληθινα προβληματα ειναι οσοι νεοι στην ηλικια μου παλευουν με τη ζωη τους, με αρρωστιες εννοω η που οι γονεις τους τους κακοποιουν μερα νυχτα. Αλλοι με λενε αναισθητη εγωιστρια. Οχι οτι εχω πολυ εντονη, ηπια πιο πολυ. Ενα αισθημα κενου ολη την ωρα , μια απαθεια για ολα. Αν δεν υπηρχα δε θα με ενοχλουσε καθολου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Πόσοι από σας έχετε η είχατε έλλειψη βιταμίνης D?Τι σύμπτωμα είχατε?
    Είχα κάποτε και το είδα σε εξέταση αίματος. Το σύμπτωμα ήταν μια ανεξήγητη κόπωση που δεν έφευγε με τίποτα. Όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν ήμουν αυτός που ξέρω.

    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Έκανα εξέταση και την βρήκαμε στα τάρταρα και πρεπει να πάρω συμπλήρωμα..Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό,μα η διατροφή μου είναι καλή..
    Η βιταμίνη D3 είναι ανύπαρκτη στις συνηθισμένες τροφές. Λίγες τροφές την περιέχουν και αυτές τις καταναλώνουμε αραιά και πού (π.χ. σολομός, που είναι και η καλύτερη διατροφική πηγή). Το συμπλήρωμα φαίνεται (και νομίζω ότι είναι) μονόδρομος - το εξηγώ παρακάτω. Εγώ παίρνω εδώ και καιρό χειμώνα-καλοκαίρι. Η βιταμίνη D3 δεν μπορεί να αγνοηθεί για δύο κύριους λόγους: (1) ακόμα κι αν την βρεις στις λίγες τροφές που την περιέχουν, δεν αρκεί, και (2) ενεργεί στον οργανισμό ως ορμόνη, κάτι που την ξεχωρίζει από τις άλλες βιταμίνες, και εμπλέκεται σε μια μεγάλη σειρά βιοχημικών διεργασιών, πέρα από το μεταβολισμό των οστών.


    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Ήλιο πάλι,δεν βλέπω καθόλου,δεν μπορώ να κάτσω γιατί εχω και υπόταση και με ρίχνει.
    Η έκθεση σε δυνατό ηλιακό φως είναι ο μόνος φυσικός τρόπος για να παραχθεί στο δέρμα αυτή η βιταμίνη σε ποσότητα ικανή να καλύψει τις ημερήσιες ανάγκες του οργανισμού. Και πάλι όμως χρειάζεσαι σημαντική έκθεση του δέρματος και χρόνο για να συμβεί αυτό, που σημαίνει ότι μιλάμε κυρίως για το καλοκαίρι. Αυτό προφανώς είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί είναι γνωστοί οι κίνδυνοι που ενέχει η έκθεση στο ηλιακό φως, εξ ου και ο μονόδρομος του συμπληρώματος που ανέφερα πιο πάνω.

    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Διαβασα ότι σχετίζεται και με την κατάθλιψη,πράγμα που εχω αλλά σε ήπια μορφή.. θα δείξει ..
    Δεν ξέρω για την κλινική κατάθλιψη. Έχω δει όμως το αποτέλεσμα σε άτομο που στο τέλος του χειμώνα παρουσίαζε μεγάλη πτώση στα επίπεδα ενέργειας και στη διάθεση, κάτι σαν κατάθλιψη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τωρα βρε Αλεξια συγγνωμη δηλαδη αλλα δεν μπορω... πως κατεληξες σ' αυτο το συμπερασμα??

    "σιγα, ελλειψη τροφης κι ενεργειας ειναι, τι θα παθω"

    "σιγα, ελλειψη Η2Ο ειναι, τι θα παθω"

    "σιγα, ελλειψη οξυγονου ειναι, τι θα παθω"

    Αλήθεια δεν το είχα ψάξει ποτέ και δεν έδωσα σημασία..Εγώ σοβαρεψα όταν πήγα για τις εξετάσεις ρουτίνας του θυρεοειδή και βγήκε σοβαρή ανεπάρκεια στην D..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Η έλλειψη βιταμίνης d σε συνδιασμο με την Β φέρνει ατονία και το κυριοτερο πόνους σωματικούς ....
    Αν έχεις και έλλειψη σιδήρου όλο αυτό μπορεί να φερει μέχρι και σοβαρό πρόβλημα στους ιστούς και γενικά στο σώμα του ανθρώπου. ...
    Όλο αυτό φυσικά ,η ατονία ,οι σωματική πόνοι και η συνεχείς υπνηλία συνεπάγεται στα πρώτα συμπτώματα της κατάθλιψης ....
    Όλα είναι αλυσίδα λοιπόν.....
    Καμία έλλειψη από μόνη της δεν φέρνει κατάθλιψη !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Η έλλειψη βιταμίνης d σε συνδιασμο με την Β φέρνει ατονία και το κυριοτερο πόνους σωματικούς ....
    Αν έχεις και έλλειψη σιδήρου όλο αυτό μπορεί να φερει μέχρι και σοβαρό πρόβλημα στους ιστούς και γενικά στο σώμα του ανθρώπου. ...
    Όλο αυτό φυσικά ,η ατονία ,οι σωματική πόνοι και η συνεχείς υπνηλία συνεπάγεται στα πρώτα συμπτώματα της κατάθλιψης ....
    Όλα είναι αλυσίδα λοιπόν.....
    Καμία έλλειψη από μόνη της δεν φέρνει κατάθλιψη !
    Έλλειψη εχω αλλά παίρνω συμπληρώματα για να την φέρω στα κανονικά γιατί εχω στίγμα και έχει ανέβει πολύ κιόλας ευτυχώς...γενικά παίρνω ένα κάρο σκευάσματα ,όχι μόνη μου βέβαια,οι γιατροί μου λένε να τα πάρω..αλλά μιας και είπες και για την b θα το ψάξω και αυτό ,δεν το ήξερα αυτό.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  12. #12
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Έλλειψη εχω αλλά παίρνω συμπληρώματα για να την φέρω στα κανονικά γιατί εχω στίγμα και έχει ανέβει πολύ κιόλας ευτυχώς...γενικά παίρνω ένα κάρο σκευάσματα ,όχι μόνη μου βέβαια,οι γιατροί μου λένε να τα πάρω..αλλά μιας και είπες και για την b θα το ψάξω και αυτό ,δεν το ήξερα αυτό.
    Κάποιες βιταμινες πρέπει να τις πέρνεις σε συνδιασμο για να γίνεται καλύτερα η απορρόφηση.
    Π.Χ. το σίδηρο πρέπει να το πέρνεις με φολικο οξύ μαζί γι αυτό πάντα μα πάντα πρέπει να σε παρακολουθεί γιατρός και ποτέ δεν περνούμε από μόνοι μας βιταμίνες ...
    Μπορεί αντι για καλό στον οργανισμό μας να κάνουν ζημιά....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Και φολλικο παίρνω και σίδηρο και μαγνήσιο και ασβέστιο και τώρα και βιταμίνη d και δεν ξερω και εγώ τι άλλο στην πορεία...εύχομαι να μην μου γράψουν άλλα,δεν θα μου φτάνουν οι ώρες της μέρας,γιατί πρέπει να υπάρχει και ένα περιθώριο 3-4 ωρών!Ο οργανισμός μου είναι μια κινούμενη ανεπάρκεια τον τελευταίο καιρό και εύχομαι να έρθει στα ίσια του γρήγορα γιατί βαρέθηκα με όλα αυτά
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Και φολλικο παίρνω και σίδηρο και μαγνήσιο και ασβέστιο και τώρα και βιταμίνη d και δεν ξερω και εγώ τι άλλο στην πορεία...εύχομαι να μην μου γράψουν άλλα,δεν θα μου φτάνουν οι ώρες της μέρας,γιατί πρέπει να υπάρχει και ένα περιθώριο 3-4 ωρών!Ο οργανισμός μου είναι μια κινούμενη ανεπάρκεια τον τελευταίο καιρό και εύχομαι να έρθει στα ίσια του γρήγορα γιατί βαρέθηκα με όλα αυτά
    Εχω και εγώ ελλειψεις σε πολλα,βιταμινη d, βιταμινη 12, χαμηλό φολλικο και σίδηρο. Περνω βιταμίνες.η βιταμινη d υπάρχει σε παρααααα πολυ μικρή ποσοτητα στο φαγητό. Κατά κύριο λογο μπορουμε να την προσλαβουμε από την έκθεση μας στον ήλιο. Απο συμπτώματα έχω και εγω άτονια που προανεφεραν και κατάθλιψη. Βέβαια και τώρα που περνω αυτές τις βιταμίνες δεν είδα καμία διαφορα τουλάχιστον στην διαθεση μου.καλό είναι να εκθετεις κάποια σημεία του σώματος σου στον ήλιο (χέρια ποδια) και όχι για πολύ ώρα. Θα σε βοηθήσει πιστεύω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εχω και εγώ ελλειψεις σε πολλα,βιταμινη d, βιταμινη 12, χαμηλό φολλικο και σίδηρο. Περνω βιταμίνες.η βιταμινη d υπάρχει σε παρααααα πολυ μικρή ποσοτητα στο φαγητό. Κατά κύριο λογο μπορουμε να την προσλαβουμε από την έκθεση μας στον ήλιο. Απο συμπτώματα έχω και εγω άτονια που προανεφεραν και κατάθλιψη. Βέβαια και τώρα που περνω αυτές τις βιταμίνες δεν είδα καμία διαφορα τουλάχιστον στην διαθεση μου.καλό είναι να εκθετεις κάποια σημεία του σώματος σου στον ήλιο (χέρια ποδια) και όχι για πολύ ώρα. Θα σε βοηθήσει πιστεύω.
    Πόσο καιρό παίρνεις την d??
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βιταμινη D και καταθλιψη
    By kasakoukou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 10-07-2023, 23:03
  2. Βιταμινη Β 12
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-2019, 20:23
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Βιταμινη Β
    By katerinaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2009, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •