Κορονοιος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Κορονοιος

    Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ. Παρακολουθώ καιρό όλα τα ποστ και χαίρομαι πραγματικά για την ψυχραιμία πολλών εδώ πέρα μέσα σε όλες τις καταστάσεις. Θα ήθελα να μοιραστώ κάποια πράγματα με εσάς και στην συνέχεια θα χρειαστώ μια βοήθεια. Γενικά έκανα 2 χρόνια ΓΣ θεραπεία λόγο ΓΑΔ και αρρωστοφοβιας. Όλα ήταν καλά μέχρι που ξεκίνησε ο ιός αυτός. Είμαι άτομο που καθημερινά ήμουν έξω από το πρωί ως το βράδυ με γεμάτο πρόγραμμα. Δεν άντεχα με τίποτα τον εγκλεισμό. Και ξαφνικά τώρα άλλαξε όλο αυτό και είμαι σχεδόν κάθε μέρα μέσα. Ο κορονοιος με τρόμαξε αρκετά και κάθε μέρα όλη μέρα ασχολούμαι με αυτό και το ψάχνω
    Το αναλύω και ψάχνω συνέχεια νέα πράγματα δυστυχώς χωρίς να μπορώ να με φρενάρω. Διαβάζω κάποια στιγμή για το άρθρο που ανέφερε την διάρροια σαν σύμπτωμα του ιού καθώς και άλλες γαστρεντερολογικες ενοχλήσεις. 2 μέρες μετά (και 13 μέρες μετά, έως σήμερα) έχω ασταμάτητη διάρροια και πόνο στην κοιλιά. Ώρες ώρες νιώθω και μια ελαφριά δύσπνοια. Και όλο αυτό με έβαλε στο τρυπάνι να αγχωθω ότι έχω κορονοιος (καθώς ψιλοκυκλοφορουσα αυτές τις μέρες). Το τεστ δεν το κάνουν φυσικά καθώς είναι 25 χρόνων και υγιής. Απ' την μια σκέφτομαι ότι ίσως είναι ο στο μυαλό. Από την άλλη, γίνεται όλο αυτό να είναι από το μυαλό μου; Οι πόνοι, η διάρροια; Προσπαθώ να χαλαρώσω και όταν το καταφέρνω τα συμπτώματα είναι ακόμα εκεί. Αυτό με τρομάζει πιο πολύ. Πυρετό δεν έχω κάνει αλλά σε μια πρόσφατη επίσημη έρευνα διάβασα ότι όσοι έχουν θέμα από κορονοιο με γαστρεντερολογικα θέματα μόνο πολλές φορές δεν κάνουν ούτε πυρετό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω έναν ήπιο πονοκοιλο όλη μέρα, διάρροια (μαλακές κενώσεις κυρίως εναλλάξ) και η κοιλιά μου συνέχεια κάνει ήχους. Καμία ιδέα; Κάποιος που να έχει κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    5
    Διάρροια είχε και ο σύζηγος πριν μια εβδομάδα και τον έπιασε κρίση πανικού γιατί νόμιζε ήταν κορωνοοιός. Του είπα να σταματήσει να βλέπει όλη μέρα ειδήσεις και να ασχολείται με αυτό γιατί μόνο άγχος του φέρνει. Η διάρροια πέρασε φυσικά. Εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση μου είχε δώσει γιατρός Ercefuryl, 3 χάπια τη μέρα και μου είχε περάσει. Λίγο δύσκολο να το κόλλησες επειδή απλώς ψιλοκυκλοφορούσες. Πιο πιθανό να είναι γαστρεντερίτιδα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Γαστρεντερίτιδα 13 μέρες κοντά; Αν και πρόσφατα έμαθα ότι είχε η γιαγιά μου (ήρθαμε σε επαφή) οπότε από το πρωί το σκέφτηκα. Το βράδυ θα μου φέρουν κάτι χάπια που πήρε και εκείνη για την γαστρεντερίτιδα και της πέρασε γρήγορα.
    Γενικά στην έρευνα διάβασα ότι ο ιός αυτός σε αυτούς μόνο με γαστρεντερολογικα προβλήματα μενει αρκετό καιρό και έχουν μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας. Έχω τρομοκρατηθεί.

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Σκέψου το ενδεχόμενο να έχεις και ότι το περνάς μόνο με διάρροια ...
    Αυτό πρέπει να σε χαροποιεί και όχι να σε αγχώνει μιας και άλλοι συνάνθρωποί μας είναι σε πολύ πιο βαριά κατάσταση.


    Και μια συμβουλή όταν έχετε διάρροια δεν κάνει να παίρνετε χάπια για να σταματήσει ,αφειστε το μικρόβιο να φύγει από το έντερο και όχι να παραμείνει ....
    Αν συνεχίζεται για πολλές μέρες τότε πηγαίνει σε γιατρό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Και ίσως και αυτή την λίγη δύσπνοια. Εκτός αν είναι ψυχολογικό καθαρά. Αλλά αγχώνομαι μη ξαφνικά δεν μπορώ να αναπνέω και μείνω στον τόπο. Έχει και 3 μέρες νιώθω ένα ελαφρύ πονακι (έρχεται και φεύγει) στο αριστερό πλευρό/νεφρό. Κοντεύω να τα παίξω. Και δεν θέλω να πάω νοσοκομείο όσο και να θέλω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Έχουμε ίδια ηλικία, επίσης έχω και εγώ ΓΑΔ. Ακολουθούσα φαρμακευτική αγωγή αλλά επειδή κουράστηκα με τις παρενέργειες και την μη ουσιαστική βελτίωση απογοητεύτηκα και αποφάσισα να τα σταματήσω πριν λίγο καιρό.
    Όταν ξεκίνησε αυτό με τον κορονοϊό το άγχος χτύπησε κόκκινο. Φυσικά σωματοποιηση με ενοχλητικά συμπτώματα (στομαχικες-εντερικες διαταραχές, πονοκέφαλο, σφίξιμο, τσιμπιματακια, αίσθημα καυσου κτλ)
    Πιστεύω πως εμείς με ΓΑΔ ήμαστε οι ποιο ευάλωτοι όσον αφορά τις ψυχολογικές επιπτώσεις της πανδημίας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Και εγώ το ίδιο παίδες, πάλευα με τη ΓΑΔ 2 χρόνια και ενώ τα πήγαινα πολύ καλά, σε σημείο που είχα ξεχάσει ότι την είχα, τώρα με τον ιό και τον εγκλεισμό 3 βδομάδες θυμήθηκα τα παλιά με πόνους γενικώς και στο στήθος, ελαφρά δύσπνοια, καούρες και όλα τα καλά που λίγο πολύ ξέρουμε όλοι μας. Φυσικά ενημερωνομαι συνέχεια για την εξελιξη της πανδημίας, μη χάσω κανένα κρούσμα τρομάρα μου...
    Εννοείται πως έχει πέσει παράνοια μόλυνσης και αποστείρωσης, πράγματα απέξω μπαίνουν σπίτι σε 3 στάδια καθαρισμού πριν χρησιμοποιηθούν χαχα.
    Είμαι και καπνιστής και φυσικά λόγω αυξημένου άγχους καπνίζω περισσότερο από το κανονικό, παρόλο που είναι επιβαρυντικός παράγοντας για πνευμονίες κλπ.
    Νομίζω πρέπει να αποστασιοποιηθούμε από την όλη κατάσταση κάπως όσο διαρκεί και είμαστε κλεισμένοι σπίτια μας. Να βρούμε κάποια δραστηριότητα, γυμναστική, αναδιοργάνωση του χώρου μας, κηπουρική κάτι ντε.
    Άντε να δούμε, κουράγιο και θα το περάσουμε και αυτό!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ. Πυρετό δεν έχω κάνει αλλά σε μια πρόσφατη επίσημη έρευνα διάβασα ότι όσοι έχουν θέμα από κορονοιο με γαστρεντερολογικα θέματα μόνο πολλές φορές δεν κάνουν ούτε πυρετό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω έναν ήπιο πονοκοιλο όλη μέρα, διάρροια (μαλακές κενώσεις κυρίως εναλλάξ) και η κοιλιά μου συνέχεια κάνει ήχους. Καμία ιδέα; Κάποιος που να έχει κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Βρε κοριτσι μου , ειμαι και πολυυυυ μεγαλυτερος σου , δεν εχεις λογιονα φοβασαι, αφου δεν ξερουν ( ακομη ) και πολλα γι τον ιο , οσο μπορεις μην τισκεφτεσαι, απαξκαι απ οτικαταλαβαινω παιρνεις φουλ μετρα ασφαλειας , δεν στηριζω την αποψη ' δεν βγαινω απ το σπιτι μου ' , εγωβγαινω κανονικοτατα , χαωρις μασκες και σαχλαμαρες , βεβαια α μουλεγες να παω νοσοκομειο τωρα πουχω χτυπησει ασχημα και το ποδι μου , και κουτσαινω ( πτωση απο σκουτερ ) δεν θα πηγαινα ............οχι τετοιες μερες , αστο λεω να γιανει μονο του .....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Γαστρεντερίτιδα 13 μέρες κοντά; Αν και πρόσφατα έμαθα ότι είχε η γιαγιά μου (ήρθαμε σε επαφή) οπότε από το πρωί το σκέφτηκα. Το βράδυ θα μου φέρουν κάτι χάπια που πήρε και εκείνη για την γαστρεντερίτιδα και της πέρασε γρήγορα.
    Γενικά στην έρευνα διάβασα ότι ο ιός αυτός σε αυτούς μόνο με γαστρεντερολογικα προβλήματα μενει αρκετό καιρό και έχουν μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας. Έχω τρομοκρατηθεί.
    Ναι, η γαστρεντερίτιδα μπορεί να κρατήσει και πάνω από 10 μέρες με ήπια συμπτώματα. Κι εγώ δεν παίρνω φάρμακα για ψύλλου πήδημα αλλά εμπιστεύομαι απόλυτα το γιατρό που μου τα έδωσε. Κι εγώ διάβασα το ίδιο άρθρο, αλλά αυτοί που είχαν γαστρεντερικά προβλήματα και κορωνοιό αυτά επειδεινώθηκαν και πήγαν νοσοκομείο. Εσύ είσαι σε φάση βελτίωσης απ' ότι καταλαβαίνω.
    Επίσης η δύσπνοια έτσι όπως τη περιγράφεις, όταν έρχεται ξαφνικά και είναι έντονη, είναι καθαρά ψυχολογική.
    Αφού είχες και αρρωστοφοβία, από εκεί προέρχεται ο φόβος σου. Προσπάθησε να το εκλογικεύσεις κι αν χρειαστεί να μιλήσεις με κάποιον ειδικό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Μάλιστα. Βλέπω μας έχει επηρεάσει όλους αυτή η κωλοκατάσταση. Εντωμεταξυ μου έφεραν χθες Buscopan και Imodium αλλά φοβάμαι να τα πάρω γιατί νιώθω ένα πονακι στα πλευρά πλευρά (ίσως νεφρά) και σκέφτομαι μήπως είναι κάτι άλλο. Είναι ελαφρύ (έρχεται και φεύγει) αλλά δεν έχω κάποιον πόνο κατά την ούρηση η κάτι άλλο. Παίζει και αυτό να είναι ψυχολογικό;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Επίσης χθες το βράδυ σε απόλυτη ηρεμία ένιωσα 3 φορές κάψιμο πίεση στην καρδιά (έναν έντονο ξαφνικό πόνο) και τρομοκρατήθηκα. Δεν έχω ψάξει ποτέ την καρδιά αλλά περισυ έκανα καρδιογράφημα και ήταν οκ νομίζω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βρε κοριτσι μου , ειμαι και πολυυυυ μεγαλυτερος σου , δεν εχεις λογιονα φοβασαι, αφου δεν ξερουν ( ακομη ) και πολλα γι τον ιο , οσο μπορεις μην τισκεφτεσαι, απαξκαι απ οτικαταλαβαινω παιρνεις φουλ μετρα ασφαλειας , δεν στηριζω την αποψη ' δεν βγαινω απ το σπιτι μου ' , εγωβγαινω κανονικοτατα , χαωρις μασκες και σαχλαμαρες , βεβαια α μουλεγες να παω νοσοκομειο τωρα πουχω χτυπησει ασχημα και το ποδι μου , και κουτσαινω ( πτωση απο σκουτερ ) δεν θα πηγαινα ............οχι τετοιες μερες , αστο λεω να γιανει μονο του .....
    Αγόρι είμαι

Similar Threads

  1. Κορονοιος και παχυσαρκία
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 20-06-2020, 01:10
  2. Κορονοϊός και τι να κάνουμε σπίτι
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2020, 00:32
  3. Κορονοιος -Ψυχραιμια....
    By ntinti in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 215
    Last Post: 22-03-2020, 04:26
  4. Κορονοΐος ενημέρωση και fake news
    By YokoChoco in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2020, 17:04
  5. Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός
    By stavrinafly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 17-03-2020, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •