ακουσια νοσηλεια - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 23 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 341
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Απλο μελος; Οχι διαχειριστης; Δηλαδη ειμαστε στο ελεος του καθε γραφικου ή ψυχασθενη που παριστανει τον γιατρο χωρις πτυχιο, και κακοποιει μελη με αναιτιες καταγγελιες;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ορέστη είσαι άδικος. Κάποιος μπαίνει και γράφει ότι ακούει φωνές που του λένε ότι δεν αξίζει κι ότι θα πεθάνει, του λένε ότι μόνο η αυτοκτονία του μένει, βλέπει παντού γύρω του σκιές, λέει ότι δεν έχει ξαναφοβηθεί ποτέ τόσο στη ζωή του, γράφει ότι κάνει άσχημες σκέψεις να γλιτώσει από όλα αυτά γιατί μόνο έτσι θα λυτρωθεί, λέει ότι είναι μόνος του στο σπίτι, λέει ότι αυτοτραυματίζεται και όλα αυτά εσύ δεν τα θεωρείς σοβαρή αιτία να ανησυχήσει κάποιος;

    Είτε η διαχείριση είτε ένα άλλο μέλος σκέφτηκε ότι η boo μπορεί να κάνει κακό στον εαυτό της (όλοι ανησυχήσαμε για αυτή πάρα πολύ εκείνες τις μέρες) και ειδοποίησε την αστυνομία για να την προστατέψει. Η αστυνομία έχει ειδικούς και αξιολογεί την κάθε καταγγελία που δέχεται, δεν τρέχει από εδώ και από εκεί για ψύλλου πήδημα ή αν κάποιος γραφικός κάνει αναίτιες καταγγελίες όπως λες. Η ανθρώπινη ζωή μπαίνει πάνω από όλα.

    Χίλια συγγνώμη boo που σου τα θυμίζω όλα αυτά τα δυσάρεστα, δεν ξέρω ακριβώς τι έγινε και ποιος ειδοποίησε ποιόν, αλλά θέλω να καταλάβεις κι εσύ ότι γράφεις πάρα πολλά χρόνια στο forum και είσαι συμπαθής σε όλους και ότι τόσα χρόνια κανείς δεν πήγε να σε "καρφώσει" πουθενά όπως λες. Διότι δεν χρειάστηκε. Τις προάλλες όμως τα πράγματα ήταν πολύ σοβαρά και όπως έγραψα, όλοι στεναχωρηθήκαμε και ανησυχήσαμε. Όταν κάποιος φοβάται μην σου συμβεί κάτι κακό και θέλει να το προλάβει και δεν έχει άλλο τρόπο, λογικό είναι να ειδοποιήσει τις αρχές για να σώσει τη ζωή σου. Εγώ νομίζω ότι όποιος είναι αυτός ο κάποιος, το έκανε με καλή πρόθεση και φέρθηκε και πολύ πιο έξυπνα από εμάς τους άλλους. Αν είχες πάθει τώρα κάτι;

  3. #63
    ntinti
    Guest
    Μπορεί να ήταν σκληρό για εσένα boo μου όλο αυτό που πέρασες αλλά εγώ δεν θα κατηγορήσω έναν άνθρωπο ο οποίος μπορεί να σε γλύτωσε από τα χειρότερα.
    Πόσες φορές βλέπουμε στις ειδήσεις πρώτο θέμα τους αυτόχειρες να έχουν προειδοποιήσει για τις πράξεις τους μέσα από το facebook ή μέσα από άλλη σελίδα και κανείς δεν έπραξε τα δέοντα ώστε να μην συμβεί το μοιραίο...
    Και βγαίνουν ύστερα οι γονείς, οι φίλοι γεμάτοι τύψεις και ενοχές.

    Εγώ πάντως θα πω να έχουμε όλοι τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοικτά και να κάνουμε το σωστό σε τέτοιες καταστασεις ,γιατί και ένα άτομο να σώσεις από την αυτοχειρία είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις ,μιας και οι περισσότεροι εδώ μέσα θέλουμε να βοηθήσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε.

    Όποιος και να το έκανε λοιπόν από εδώ μέσα να είναι καλά γιατί σήμερα η ,boo είναι εδώ και μας μιλάει!

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πως διαγραφω τον λογαριασμο μου?
    ειναι καποιος συγκεκριμενο ατομο που πρεπει να απευθυνθω?
    καποιος διαχειριστης?
    και ποια ειναι η διαδικασια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    boo θα ηθελα να μάθω ποιος είναι ο σωτήρας με πμ για να ξερω να μην έχω καμία επαφη μαζί του.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα boo.
    Νομίζω ότι μπορείς να στείλεις μήνυμα στο "Επικοινωνία" κάτω δεξιά στη σελίδα ή ΠΜ στον Aeon.

    Θα σου έλεγα πάντως να ξανασκεφτείς το τι σου έχει δώσει το φόρουμ και τι μπορείς να δώσεις εσύ σε αυτό. Καλύτερα να μην πάρεις αποφάσεις εν θερμώ.
    Καμια φορά μπορεί να χρειαστούμε ένα διάλειμμα από το φόρουμ για να τα σκεφτούμε πιο ψύχραιμα τα πράγματα και να επανέλθουμε αργότερα όταν αισθανόμαστε καλύτερα. Κι εγώ το έχω κάνει και όλοι μας.

    Σου ζητάω συγγνώμη αν εγώ είπα κάτι που σε πείραξε κι εδώ είμαι να συζητήσουμε αν θες.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    1ον να μεινω να κανω τι?
    να πω οτι νοιωθω καταλαβα οτι απαγορευεται.υπαρχει ο μπαμπουλας της εισαγγελικης.
    νομιζις οτι μπορω να ανοιχτω πλεον και να ξαναμιλησω ελευθερα για το τι νοιωθω?
    2ον σας ειχα τοση αναγκη τωρα που ειμαι δυσκολα πολυ που ειναι το αποκουμπι μου?

    ρε σεις πραγματικα μπορειτε να φανταστειτε να σας μαζευει η αστυνομια και να σε κανουν να νοιωθεις ενα σκουπιδι? και μεσα παλι ενα τιποτα εισαι γι αυτους στη νοσηλεια.οποιος δεν εχει μπει δε μπορει ουτε καν να φανταστει τι μπορει να ενιωσα
    και κατι ακομα..2 φορες στο παρελθον μπηκα για 3 μηνες νοσηλεια με τη θεληση μου. οταν χρειαζομαι βοηθεεια τη ζηταω οπως και θα πηγαινα στο γιατρο μου το επομενο πρωι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    1ον να μεινω να κανω τι?
    να πω οτι νοιωθω καταλαβα οτι απαγορευεται.υπαρχει ο μπαμπουλας της εισαγγελικης.
    νομιζις οτι μπορω να ανοιχτω πλεον και να ξαναμιλησω ελευθερα για το τι νοιωθω?
    2ον σας ειχα τοση αναγκη τωρα που ειμαι δυσκολα πολυ που ειναι το αποκουμπι μου?

    ρε σεις πραγματικα μπορειτε να φανταστειτε να σας μαζευει η αστυνομια και να σε κανουν να νοιωθεις ενα σκουπιδι? και μεσα παλι ενα τιποτα εισαι γι αυτους στη νοσηλεια.οποιος δεν εχει μπει δε μπορει ουτε καν να φανταστει τι μπορει να ενιωσα
    και κατι ακομα..2 φορες στο παρελθον μπηκα για 3 μηνες νοσηλεια με τη θεληση μου. οταν χρειαζομαι βοηθεεια τη ζηταω οπως και θα πηγαινα στο γιατρο μου το επομενο πρωι
    boo μου να σε ρωτησω κατι έκανες τρεις μηνες συνολικά εκουσια νοσηλεια δυο φορές. Γιατί προτίμησες την εκούσια νοσηλεία αντί το να κάτσεις σπίτι σου και να παίρνεις τα φάρμακα σου; Το ίδιο δεν θα ήταν;

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειχα οπτικες ψευδαισθησεις.εβλεπα νεκρα παιδακια ντυμενα στα ασπρα να εειιναι διπλα μου στο δωματιο και να προσπαθουν να ανεβουν στο κρεβατι μου χωρις να βγαζουν λεξη..
    αυτο λεω οτι αυτα ηταν χειροτερα απο τα τωρινα αυτη ηταν δευτερη νοσηλεια.
    στην 1η ειχα φωνες για 6 μηνες και η παραλητη η γιατρος μου απαντουσε τοσους μηνες οτι ειναι στη φαντασια μεχρι που δεν αντεξα και πηγα παλι μεσα.εβλεπεα το ταβανι να σταζει αιμα κλπ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεωρείς ότι δεν σε έχει βοηθήσει που μιλάς και συζητάς εδώ boo, από τα πιο μικρά μέχρι τα πιο μεγάλα που σε προβληματίζουν, από τη στιγμή που αν έχω καταλάβει καλά, δεν έχεις κάποια διέξοδο στο περιβάλλον σου να εκφράζεσαι; Έχεις ως τώρα βρει μόνο εχθρούς ή ανθρώπους κακοπροαίρετους; Εγώ βλέπω ανθρώπους που προσπαθούν με τον τρόπο τους να βοηθήσουν και να σου προσφέρουν και μία άλλη οπτική. Λάθη μπορεί να κάνουν, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι έχουν κακή πρόθεση ή ότι στην έχουν στημένη στη γωνία να σε ταλαιπωρήσουν χωρίς λόγο.

    Απ΄έξω αν το έβλεπες boo, θα διάλεγες την πιθανότητα κάποιος να κάνει κάτι κακό και μη αναστρέψιμο στον εαυτό του ή την εισαγγελική; Την ανθρώπινη ζωή δεν θα έβαζες σε προτεραιότητα; Εγώ όταν τις επόμενες μέρες δεν ξαναμπήκες να γράψεις και δεν ήξερα τι έγινε, με φάγανε οι τύψεις μήπως έπαθες κάτι που θα μπορούσα να το έχω προλάβει και δεν έκανα τίποτα πέρα από το να σου γράφω εδώ. Φοβόμουν μήπως αυτό δεν είναι αρκετό. Κανείς δεν θέλει να ταλαιπωρεί ένας άλλον άνθρωπο από καπρίτσιο. Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί όπως και την πρώτη φορά ο γιατρός να έλειπε και να συνεχιζόταν το ψυχωτικό; Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα και λυπάμαι πάρα μα πάρα πολύ για αυτό που πέρασες.

    Αφού τώρα είσαι καλύτερα όμως, γιατί δεν προσπαθείς να επικεντρωθείς στο από εδώ και πέρα; Να μας πεις τις σκέψεις σου για το παρακάτω;

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ειχα οπτικες ψευδαισθησεις.εβλεπα νεκρα παιδακια ντυμενα στα ασπρα να εειιναι διπλα μου στο δωματιο και να προσπαθουν να ανεβουν στο κρεβατι μου χωρις να βγαζουν λεξη..
    αυτο λεω οτι αυτα ηταν χειροτερα απο τα τωρινα αυτη ηταν δευτερη νοσηλεια.
    στην 1η ειχα φωνες για 6 μηνες και η παραλητη η γιατρος μου απαντουσε τοσους μηνες οτι ειναι στη φαντασια μεχρι που δεν αντεξα και πηγα παλι μεσα.εβλεπεα το ταβανι να σταζει αιμα κλπ
    Ξερεις προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που κάνει καποιον να επιλέξει την εκούσια και αν υπάρχει τρόπος να αποφεχθεί γιατι οκ δεν είναι και παραδεισος εκει μεσα

  12. #72
    george1520
    Guest
    Boo καλημέρα.

    Αυτός που το έκανε το έκανε για καλό. Εκείνη την μέρα άκουγες φωνές και έκανες κακό στον εαυτό σου. Για δύο μέρες ήσουν έτσι. Δεν ήξερε κανένας σε ποιο σημείο θα μπορουσε να φτάσει όλο αυτό.
    Κάθε φορά που γράφεις στο φόρουμ μαζεύονται τόσοι άνθρωποι να σου μιλήσουν, να ασχοληθούν μαζί σου γιατί λες? Πόσοι από εμάς θα μπορούσαν απλά να προσπερασουν το θέμα σου? Όλοι μπαίνουμε για να σε βοηθήσουμε.. Οι περισσότεροι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς περνάς αλλά ο καθένας προσπαθεί με τον τρόπο του να βοηθήσει. Σαν κίνηση δεν ήταν λάθος μπου γιατί ήταν με καλή πρόθεση.. Το πως φέρθηκαν μετά αυτοί έχει να κάνει με αυτούς και όχι με το άτομο που σε βοήθησε ( για καλό το έκανε).

    Κάθεσαι και σκέφτεσαι μπου τους γείτονες, τους γονείς σου κτλ. Για πες μου όλοι αυτοί που ήταν όταν εσύ δεν ήσουν καλά? Όταν εσύ λυγιζες και έλεγες δεν αντέχω? Σε στήριξαν? Ασχολήθηκαν μαζί σου? Για τους γείτονες κόβω το κεφάλι μου πως ούτε καν ασχολήθηκαν. Οι γονεις σου ομως? Ήταν δίπλα σου γενικά? Μήπως όλο αυτο τους έκανε λίγο να δουν την αλήθεια που τόσο καιρό δεν ήθελαν να δουν?

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    συγγνωμη ρε παιδια πιστευετε οτι μπορω να μπω και να ξαναγραψω για καποιο θεμα μου? οφβος μου για να μην ξαναγινει κατι τετοιο δε μπορειτε να καταλαβετε οτι με μπλοκαρει? μπειτε λιγο στη θεση μου.δε μπορω να μιλησω ελευθερα πλεον..να ξαναπερασω τα ιδια δεν παιζει.πρεπι να προστατεψω τον αυτο μου και μαλλον απο εδω και περα μονη μου
    να γραφω και να φοβαμαι μηπως καποιος με δωσει? ποιον να εμπιστευτω?φανταστειτε τι εγιε πως εγινε πως νοιωθω και πειτε μου τ θα κανατε απο εδω και περα?
    δε μπορω να ξαναμιλησω ελευθερα και πολυ με πικραινει ολο αυτο..το αγαπησα το φορουμ και εχω πλανταξει στο καμα αποψε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #74
    ntinti
    Guest
    boo αν θέλεις να πάρεις τον χρόνο σου για να κατασταλάξει όλο αυτό μέσα σου και δεις πραγματικά αν ήταν για καλό ή κακό απλά μην ξαναμπαίνεις.
    Δεν είναι ανάγκη να κάνεις διαγραφή...

    Μπορείς να μπαίνεις εδώ μέσα και να λες τις ανυσηχεις σου τους φόβους σου τα πάντα ....
    Εσύ βρε κοριτσάκι μου αν έβλεπες έναν άνθρωπο να αυτοτραυματιζεται και σε πολύ άσχημη κατάσταση έτοιμο να κάνει το χειρότερο δεν θα έκανες κάτι για αυτόν?
    Δεν λέμε ότι αυτό που πέρασες ότι ήταν εύκολο αλλά κρατά το αποτέλεσμα .

    Εγώ θα ευχηθώ να είσαι πάντα καλά και θα χαρώ να διαβάζω μυνήματα σου που και που!!!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ορέστη είσαι άδικος. Κάποιος μπαίνει και γράφει ότι ακούει φωνές που του λένε ότι δεν αξίζει κι ότι θα πεθάνει, του λένε ότι μόνο η αυτοκτονία του μένει, βλέπει παντού γύρω του σκιές, λέει ότι δεν έχει ξαναφοβηθεί ποτέ τόσο στη ζωή του, γράφει ότι κάνει άσχημες σκέψεις να γλιτώσει από όλα αυτά γιατί μόνο έτσι θα λυτρωθεί, λέει ότι είναι μόνος του στο σπίτι, λέει ότι αυτοτραυματίζεται και όλα αυτά εσύ δεν τα θεωρείς σοβαρή αιτία να ανησυχήσει κάποιος;

    Είτε η διαχείριση είτε ένα άλλο μέλος σκέφτηκε ότι η boo μπορεί να κάνει κακό στον εαυτό της (όλοι ανησυχήσαμε για αυτή πάρα πολύ εκείνες τις μέρες) και ειδοποίησε την αστυνομία για να την προστατέψει. Η αστυνομία έχει ειδικούς και αξιολογεί την κάθε καταγγελία που δέχεται, δεν τρέχει από εδώ και από εκεί για ψύλλου πήδημα ή αν κάποιος γραφικός κάνει αναίτιες καταγγελίες όπως λες. Η ανθρώπινη ζωή μπαίνει πάνω από όλα.

    Χίλια συγγνώμη boo που σου τα θυμίζω όλα αυτά τα δυσάρεστα, δεν ξέρω ακριβώς τι έγινε και ποιος ειδοποίησε ποιόν, αλλά θέλω να καταλάβεις κι εσύ ότι γράφεις πάρα πολλά χρόνια στο forum και είσαι συμπαθής σε όλους και ότι τόσα χρόνια κανείς δεν πήγε να σε "καρφώσει" πουθενά όπως λες. Διότι δεν χρειάστηκε. Τις προάλλες όμως τα πράγματα ήταν πολύ σοβαρά και όπως έγραψα, όλοι στεναχωρηθήκαμε και ανησυχήσαμε. Όταν κάποιος φοβάται μην σου συμβεί κάτι κακό και θέλει να το προλάβει και δεν έχει άλλο τρόπο, λογικό είναι να ειδοποιήσει τις αρχές για να σώσει τη ζωή σου. Εγώ νομίζω ότι όποιος είναι αυτός ο κάποιος, το έκανε με καλή πρόθεση και φέρθηκε και πολύ πιο έξυπνα από εμάς τους άλλους. Αν είχες πάθει τώρα κάτι;
    Απο τη στιγμη που οι ψυχιατροι στο ψυχιατρειο εκριναν οτι δεν χρειαζοταν να την κρατησουν, ουτε οτι χρειαζοταν αλλαγη αγωγης, ουτε καν αυξηση της δοσολογιας, τοτε αποδεικνυεται οτι μπηκε χωρις κανεναν λογο.

    Ναι ειναι λογικο οταν ενας αδαης ακουσει τα συμπτωματα ενος σχιζοφρενη να ανησυχησει και να νομιζει οτι πρεπει να τον κλεισουν μεσα, οτι θα κανει κακο στον εαυτο του κλπ. Αυτος ειναι ο λογος που αδαεις δεν πρεπει να παιρνουν αποφασεις ειδικων και να μπαινουν αναμεσα στον ασθενη και τον γιατρο του οπως εκανε το εν λογω μελος, που μονο κακο προξενησε.

    Η γυναικα παρακολουθειται απο γιατρο και ο γιατρος της δεν θα την εστελνε πουθενα, ουτε θα της αλλαζε θεραπευτικο σχημα. Οι εισαγγελικες βγαινουν για ανθρωπους με επικινδυνη συμπεριφορα, οχι για ανθρωπους που αναφερουν στο ιντερνετ οσα λενε στον ψυχιατρο τους. Μου ακουγεται πολυ καταχρηστικο το ολο θεμα και εκπλησομαι με τη ζημια που μπορει να προκαλεσει ενας τυχαιος ηλιθιος. Ελπιζω να υπαρξει δικαστικη δικαιωση για την ταλαιπωρια της μπου που εκτεθηκε και σε κινδυνο λογω πανδημιας.

    Οσο για τους διαχειριστες αν δε μπορουν να προστατευσουν στοιχειωδως ευαλωτα μελη να το κλεισουν το ρημαδι.

Page 5 of 23 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. ακουσια νοσηλεία!!
    By manos_84 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 22-02-2019, 07:12
  2. Ακούσια εισαγωγή
    By amitas in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-11-2018, 18:00
  3. Ακούσια νοσηλεία
    By amitas in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 18-10-2018, 21:29
  4. ΝΟΣΗΛΕΙΑ
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2014, 18:48
  5. νοσηλεια????
    By ferro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2009, 19:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •