Πίσω από το γόνατο υπάρχει πρήξιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 128
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Πίσω από το γόνατο υπάρχει πρήξιμο

    Πίσω από το δεξί μου πόδι παρατήρησα πριν μερικές μέρες πως υπήρχε πρήξιμο. Δίπλα ακριβως υπήρχε ένα σπυράκι που αρχικά ήταν ευαίσθητο στο άγγιγμα, και τώρα έχει μείνει απλώς ως μικρή κοκκινίλα. Δεν είναι όμως ακριβώς στο κέντρο του πρηξίματος. Τώρα παρατηρώ ότι μελάνιασε κιόλας εκεί που είναι πρησμένο (ακριβώς εκεί που κλείνει το γόνατο, από πίσω) Και λίγο πιο κάτω έχει ακόμα μία μικρή μελανιά. Αύριο θα με δει ο γιατρός μου έτσι κι αλλιώς και για την ωτίτιδα. Έχω αγχωθεί. Ότι μπορεί να είναι θρόμβος ή γενικά κάτι πιο σοβαρό. Ή ότι είναι ακόμα μία ένδειξη της ασθένειας μου. Μάλλον του αυτοάνοσου που δεν μου έχουν βρει ακομα. Τις τελευταίες μέρες τα συμπτώματα της ορθοστατικής είναι χειρότερα.

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Πως το ανακάλυψες; μόνο επειδή το ακουμπήσες; σε ενοχλεί κάπου; σε πονάει;

    Όντως η διάγνωση για κάποια αυτοανοσα ειναι χρονοβόρα. Αποκλείουν πολλες ασθένειες πριν καταλήξουν εκεί.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Πως το ανακάλυψες; μόνο επειδή το ακουμπήσες; σε ενοχλεί κάπου; σε πονάει;

    Όντως η διάγνωση για κάποια αυτοανοσα ειναι χρονοβόρα. Αποκλείουν πολλες ασθένειες πριν καταλήξουν εκεί.

    Το αισθανόμουν κάπως ευαίσθητο και το άγγιξα. Δεν είναι παρά πάρα πολύ πρησμένο, αλλά είναι αρκετά και σήμερα είχε και μελανιά. Αρχικά το σπυράκι ήταν ευαίσθητο, τώρα όχι, δεν με ενοχλεί καθόλου, απλώς είναι ακόμα ελαφρώς πρησμένο, υπάρχει το σπυράκι που πλέον δεν το αισθάνομαι στο αγγιγμα και παράλληλα υπάρχει και μια μελανιά ακριβώς εκεί που κλείνει το πόδι και μία λίγο πιο κάτω. Δεν έχω χτυπήσει κάπου.

    Όπως όλα δείχνουν κάποιο αυτοάνοσο έχω, εξού και η ορθοστατική, η κώφωση και άλλα περίεργα που έχω, αλλά μου το είπε και ο γιατρός μου να μην περιμένω άμεση διάγνωση, μπορεί να πάρει και πέντε χρόνια. Αγχώνομαι πολύ με το όλο θέμα γιατί λόγω του ιού όλα έχουν παγώσει.

    Και επίσης φοβάμαι μην είναι θρόμβωση.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    https://ibb.co/fn2P77fc

    Αυτό είναι
    Last edited by Antonis8; 03-04-2020 at 16:17.

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    https://ibb.co/fn2P7fc

    Αυτό είναι
    Τι ωραίο ποδαράκι [emoji3].

    Πίσω από το γόνατο ειναι?

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι ωραίο ποδαράκι [emoji3].

    Πίσω από το γόνατο ειναι?
    Εντομεταξύ το γράφεις στο τίτλο.. Μπας και σε τσίμπησε τίποτα??

  7. #7
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το αισθανόμουν κάπως ευαίσθητο και το άγγιξα. Δεν είναι παρά πάρα πολύ πρησμένο, αλλά είναι αρκετά και σήμερα είχε και μελανιά. Αρχικά το σπυράκι ήταν ευαίσθητο, τώρα όχι, δεν με ενοχλεί καθόλου, απλώς είναι ακόμα ελαφρώς πρησμένο, υπάρχει το σπυράκι που πλέον δεν το αισθάνομαι στο αγγιγμα και παράλληλα υπάρχει και μια μελανιά ακριβώς εκεί που κλείνει το πόδι και μία λίγο πιο κάτω. Δεν έχω χτυπήσει κάπου.

    Όπως όλα δείχνουν κάποιο αυτοάνοσο έχω, εξού και η ορθοστατική, η κώφωση και άλλα περίεργα που έχω, αλλά μου το είπε και ο γιατρός μου να μην περιμένω άμεση διάγνωση, μπορεί να πάρει και πέντε χρόνια. Αγχώνομαι πολύ με το όλο θέμα γιατί λόγω του ιού όλα έχουν παγώσει.

    Και επίσης φοβάμαι μην είναι θρόμβωση.
    Ναι και η μητέρα μου πασχει απο αυτοανοσο και αρχίσαμε πολυ να γίνει η τελικη διάγνωση..μετα απο 6 με 7 χρόνια αλλα ήταν αλλες εποχες τότε, δεν ηξεραν καν οι γιατροί στην Ελλάδα για αυτό το αυτοανοσο.

    Ο γιατρός δεν μπορεί να σου αποκλείσει την πιθανότητα θρομβωσης;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Έχω αγχωθεί. Ότι μπορεί να είναι θρόμβος ή γενικά κάτι πιο σοβαρό.
    Έβγαλα πέρυσι ένα εξόγκωμα στο σημείο που λες. Το ανακάλυψα τυχαία γιατί ήταν εντελώς ανώδυνο και δεν εμπόδιζε την κίνηση. Ο γιατρός με παρέπεμψε για υπέρηχο. Εκεί διαπιστώθηκε ότι πρόκειται για κύστη.

    Στο διαγνωστικό κέντρο μού είπαν ότι είναι κάτι πολύ κοινό και ότι αν θέλω μπορεί να χειρουργηθεί. Αφού δεν είχε συμπτώματα προτίμησα να περιμένω και να δω πώς θα εξελιχθεί. Την ίδια γνώμη είχε και ο γιατρός μου, που γενικά ακολουθεί τη λιγότερο επεμβατική πρακτική. Τον επόμενο μήνα παρατήρησα ένα ελαφρύ κάψιμο στη γάμπα, κάπως πιο έντονο για μερικά λεπτά της ώρας. Διαπίστωσα ότι η κύστη είχε αδειάσει σε μεγάλο βαθμό και υπέθεσα ότι το κάψιμο οφειλόταν στη διάχυση του υγρού της κύστης στους μαλακούς ιστούς της γάμπας.

    Το επόμενο διάστημα η κύστη ξαναγέμισε, ξαναάδειασε, ... ώσπου μερικούς μήνες μετά άδειασε οριστικά. Όλη αυτή την περίοδο δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το βάδισμα, ούτε πόνο. Οπότε όντως το χειρουργείο δε χρειαζόταν.

    Θα δεις τι θα σου πει και ο γιατρός. Πιθανόν να σε στείλει για υπέρηχο όπως έγινε με μένα.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Ναι και η μητέρα μου πασχει απο αυτοανοσο και αρχίσαμε πολυ να γίνει η τελικη διάγνωση..μετα απο 6 με 7 χρόνια αλλα ήταν αλλες εποχες τότε, δεν ηξεραν καν οι γιατροί στην Ελλάδα για αυτό το αυτοανοσο.

    Ο γιατρός δεν μπορεί να σου αποκλείσει την πιθανότητα θρομβωσης;


    Θα μου πει αύριο που θα με δει από κοντά, του έστειλα με μήνυμα τη φωτογραφία, αν ήταν επείγον θα μου το έλεγε φαντάζομαι. Δεν ξέρω. Έχω αγχωθεί γιατί νιώθω και περίεργα τις τελευταίες ημέρες.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εντομεταξύ το γράφεις στο τίτλο.. Μπας και σε τσίμπησε τίποτα??
    Δεν το αποκλείω γιατί το πρώτο σύμπτωμα που είχα και το πρόσεξα, ήταν ένα σπυράκι/κοκκινίλα που κάπως με είχε φαγουρίσει, αλλά όχι έντονα. Μπορεί να με τσίμπησε κανένα τσιμπούρι. Μπορεί να έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα. Δεν ξέρω. Ανησύχησα όμως και με τις μελανιές.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Έβγαλα πέρυσι ένα εξόγκωμα στο σημείο που λες. Το ανακάλυψα τυχαία γιατί ήταν εντελώς ανώδυνο και δεν εμπόδιζε την κίνηση. Ο γιατρός με παρέπεμψε για υπέρηχο. Εκεί διαπιστώθηκε ότι πρόκειται για κύστη.

    Στο διαγνωστικό κέντρο μού είπαν ότι είναι κάτι πολύ κοινό και ότι αν θέλω μπορεί να χειρουργηθεί. Αφού δεν είχε συμπτώματα προτίμησα να περιμένω και να δω πώς θα εξελιχθεί. Την ίδια γνώμη είχε και ο γιατρός μου, που γενικά ακολουθεί τη λιγότερο επεμβατική πρακτική. Τον επόμενο μήνα παρατήρησα ένα ελαφρύ κάψιμο στη γάμπα, κάπως πιο έντονο για μερικά λεπτά της ώρας. Διαπίστωσα ότι η κύστη είχε αδειάσει σε μεγάλο βαθμό και υπέθεσα ότι το κάψιμο οφειλόταν στη διάχυση του υγρού της κύστης στους μαλακούς ιστούς της γάμπας.

    Το επόμενο διάστημα η κύστη ξαναγέμισε, ξαναάδειασε, ... ώσπου μερικούς μήνες μετά άδειασε οριστικά. Όλη αυτή την περίοδο δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το βάδισμα, ούτε πόνο. Οπότε όντως το χειρουργείο δε χρειαζόταν.

    Θα δεις τι θα σου πει και ο γιατρός. Πιθανόν να σε στείλει για υπέρηχο όπως έγινε με μένα.


    Ναι, το γκούγκλαρα αυτό μου έβγαλε και μένα. Υπέρηχο αυτή την εποχή φοβάμαι να κάνω, γιατί θα πρέπει να κατέβω κέντρο και φοβάμαι λόγω του ιού, ειδικά να πάω σε διαγνωστικό εργαστήριο. Αλλά αν πρέπει, θα πάω, αν είναι να μου γράψει και μια γενική αίματος να δούμε την αναιμία και το μαγνήσιο που ήταν λίγο χαμηλό στις τελευταίες.


    Δεν με ενοχλεί καθόλου γενικά, ούτε πονάω. Μόνο τις δυο πρώτες μέρες ήταν ευαίσθητο το σπυράκι. Αλλα΄οι μελανιές γιατί προέκυψαν; Πολύ περίεργα πράγματα.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν το αποκλείω γιατί το πρώτο σύμπτωμα που είχα και το πρόσεξα, ήταν ένα σπυράκι/κοκκινίλα που κάπως με είχε φαγουρίσει, αλλά όχι έντονα. Μπορεί να με τσίμπησε κανένα τσιμπούρι. Μπορεί να έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα. Δεν ξέρω. Ανησύχησα όμως και με τις μελανιές.
    Έχει πυρετό? Δες λίγο εκεί αν μοιάζει με τσίμπημα.. Έβγαλες φώτο τα θεϊκά σου πόδια αλλά όχι ακριβώς το σημείο να δούμε αν είναι τσίμπημα.

  13. #13
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Θα μου πει αύριο που θα με δει από κοντά, του έστειλα με μήνυμα τη φωτογραφία, αν ήταν επείγον θα μου το έλεγε φαντάζομαι. Δεν ξέρω. Έχω αγχωθεί γιατί νιώθω και περίεργα τις τελευταίες ημέρες.
    Η ψυχολογία σου μπορεί να επηρεάζει ολο αυτο. Πολλοι βγαζουν εξάνθηματα και σπυράκια σε περιόδους στρες και κακής ψυχολογίας.

    Λογικά τίποτα δεν θα είναι. Μπορεί να σου περπάτησε και κατι στον ύπνο σου και να σε τσιμπησε και να μην το καταλαβες.
    Εχεις κανένα αλλο σύμπτωμα; κόπωση; πυρετο;

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Όχι, δεν έχω καθόλου πυρετό, η θερμοκρασία μου είναι 36.1, κόπωση έχω αλλά με την ορθοστατική δεν είναι κάτι περίεργο. Εχω γάτες και έχω βρει τσιπούρια πάνω μου αυτές τις μέρες, μένω σε εξοχή. Αυτό θα αιτιολογούσε το σπυράκι και το πρήξιμο, αλλά οι μελανιές με ανησυχούν. Εκτός κι αν βγήκαν λόγω του πρηξίματος.

    Τώρα που με ρωτήσατε, θυμήθηκα πως εχθές το βράδυ, ένιωσα να με ξύνει το πόδι μου και το έξυσα, και ένιωσα πόνο όλες τις φορές που το έξυσα. Δυνατό πόνο όμως. Στον ύπνο μου αυτό. Τώρα που το ξύνω για να δω αν θα επαναληφθεί ο πόνος, δεν τον νιώθω.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Μίλησα πάλι με τον γιατρό μου, μου είπε αν νιώθω δύσπνοια, να πάω νοσοκομείο, αλλά ότι δεν νομίζει ότι είναι κάτι επείγον και θα μου πει αύριο αν θα χρειαστεί περαιτέρω διερεύνηση που θα με δει. Έχω αγχωθεί παρά πολύ. Θέλω να μπω για μπάνιο και φοβάμαι μην πάθω πνευμονική εμβολή εκεί. Το νιώθω να μουδιάζει κατά διαστήματα. Δεν είναι πολύ πρησμένο σήμερα, τις προηγούμενες μέρες νομίζω ήταν περισσότερο. Οι μελανιές μου είπε ο γιατρός να μην με ανησυχούν και ότι στη θρόμβωησ θα πονούσα έντονα και θα ήταν περισσότερο πρησμένο. Αλλά μπορεί να είναι εν τω βάθυ.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα με γονατο και νευρα σωματος
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-10-2019, 14:20
  2. Πρήξιμο στο βλέφαρο
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-02-2019, 15:22
  3. Πρηξιμο -φουσκωμα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2012, 15:02
  4. ΠΡΗΞΙΜΟ ΜΑΤΙΟΥ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2008, 15:45
  5. Πρηξιμο στο προσωπο...
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 19-09-2007, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •