Εχασα το μπαμπα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    Εχασα το μπαμπα μου

    Παιδια γεια σας..χτες το βραδυ εχασα το μπαμπα μου 66 χρονων απο εγκεφαλικο..Ηταν μια εβδομαδα στο νοσοκομειο σε σοβαρη κατασταση κ ολοι ευχομασταν να φυγει για να μν ταλαιπωρείται γτ δν υπηρχε πιθανοτητα καλυτερευσης..δεν εχω χάσει ποτε καποιον τοσο δικο μου περα απο γιαγιάδες παπουδες που ημουν πολυ μικρη..το θεμα ειναο οτι εγω αντι να νιωθω αυτο τον εντονο πονο που λενε νιώθω μια ανακουφηση ποθ δεν εμεινε για χρόνια φυτο στο κρεβατι να λιωνει..ολοι μου λενε πως ειναι το σοκ ακομα κ πως αργοτερα που θα ηρεμησω θα αρχισω να ποναω πολυ..οχι οτι κ τωρα δν στενοχωριεμαι αλλα το εχω καπως εκλογικευση στο μυαλο μου..αυριο ειναι η κηδεια κ λογο των μετρων θα πρέπει να παω μονη μου με 2-3 ατομα μονο ακομα κ αυτο που με αγχωνει πιο πολυ ειναι οτι πασχω κ απο κρισεις πανικου που εχουν γινει πολλυ εντονες τωρα κ φοβαμαι μηπως δν μπορω να οδηγησω για να γυρισω με το αμαξι μιας κ θα γινει σε χωριο..ελπιζω να βρω τη δυναμη να το καταφερω

  2. #2
    george1520
    Guest
    Συλλυπητήρια . Δες αν γίνεται να σε πάει κάποιος άλλος εκεί για να είσαι και πιο άνετα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Συμφωνώ, καλύτερα που έφυγε, να μην ταλαιπωρείται και αυτός και εσείς. Κι εγώ είχα ανακουφιστεί όταν έφυγε ο παππούς μου, γιατί στα τελευταία του υπέφερε πολύ και μας έκανε κι εμάς να υποφέρουμε. Όσον αφορά στην κηδεία, γενικά οδηγείς χωρίς προβλήματα? Σε περίπτωση που σε πιάνουν διάφορα στην οδήγηση, μήπως να πας με συγκοινωνία?

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Συλληπητήρια...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Τα θερμά μου συλλυπητήρια,είναι ώριμη η σκέψη σου και την καταλαβαίνω,σίγουρα θα θρηνήσεις,σίγουρα θα σε βρει η λύπη σε ανύποπτο χρόνο,όσο και αν κλάψεις είναι το φυσιολογικό αλλά θα περάσει,θέλει το χρόνο του και μάλιστα πολύ χρόνο,όχι ότι θα ξεχάσεις,αλλά θα γλυκανει.
    Ρίξε μια ματιά στο "Ο δρόμος των δακρύων",πολύ καλό βιβλίο που μιλάει ακριβώς για αυτά τα θέματα,πολλά παιδιά εδώ μέσα θα το έχουν ακουστα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Συμφωνώ, καλύτερα που έφυγε, να μην ταλαιπωρείται και αυτός και εσείς. Κι εγώ είχα ανακουφιστεί όταν έφυγε ο παππούς μου, γιατί στα τελευταία του υπέφερε πολύ και μας έκανε κι εμάς να υποφέρουμε. Όσον αφορά στην κηδεία, γενικά οδηγείς χωρίς προβλήματα? Σε περίπτωση που σε πιάνουν διάφορα στην οδήγηση, μήπως να πας με συγκοινωνία?
    Δυστυχως δν υπάρχει συγκοινωνία προς το χωριο κ φοβαμαι να μπω σε αλλο αμαξι γτ αυτοι που θα παμε δουλευν σε νοσοκομειο ενω εγω ειμαο 1 μηνα μεσα κ εχω κ 2 μωρα..γενικα δν εχω θεμα με την οδηγηση απλα φοβάμαι ειδικα για αυριο λογο της πιεσης..ελπιζω να τα καταφερω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Matrix View Post
    Τα θερμά μου συλλυπητήρια,είναι ώριμη η σκέψη σου και την καταλαβαίνω,σίγουρα θα θρηνήσεις,σίγουρα θα σε βρει η λύπη σε ανύποπτο χρόνο,όσο και αν κλάψεις είναι το φυσιολογικό αλλά θα περάσει,θέλει το χρόνο του και μάλιστα πολύ χρόνο,όχι ότι θα ξεχάσεις,αλλά θα γλυκανει.
    Ρίξε μια ματιά στο "Ο δρόμος των δακρύων",πολύ καλό βιβλίο που μιλάει ακριβώς για αυτά τα θέματα,πολλά παιδιά εδώ μέσα θα το έχουν ακουστα.
    Ευχαριστω πολυ..θα το κπιταξω!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ζωή σε σας. Να σου πω καλύτερα που έφυγε ο άνθρωπος και γλύτωσε τη ταλαιπωρία.

  9. #9
    ntinti
    Guest
    Ζωή σε εσάς κορίτσι μου εύχομαι να ανάπαυτη η ψυχούλα του !
    Είναι αρχή ακόμα όταν ηρεμήσετε λιγάκι από τα διαδικαστικά θα θ ρηνησεις με όποιον τρόπο εσυ νομίζεις σωστό για να μπορέσεις να νοιώθεις καλά με τον ευατο σου.

    Όσο για την οδήγηση ,θα ηρεμήσεις όσο μπορείς και να μην σκέφτεσαι ότι μπορεί να σε πιάσει κρίση εκείνη την ώρα ....σκέψου όσο μπορείς αλλά πράγματα που να έχουν σχέση με την οδική σου ασφάλεια .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ζωή σε εσάς κορίτσι μου εύχομαι να ανάπαυτη η ψυχούλα του !
    Είναι αρχή ακόμα όταν ηρεμήσετε λιγάκι από τα διαδικαστικά θα θ ρηνησεις με όποιον τρόπο εσυ νομίζεις σωστό για να μπορέσεις να νοιώθεις καλά με τον ευατο σου.

    Όσο για την οδήγηση ,θα ηρεμήσεις όσο μπορείς και να μην σκέφτεσαι ότι μπορεί να σε πιάσει κρίση εκείνη την ώρα ....σκέψου όσο μπορείς αλλά πράγματα που να έχουν σχέση με την οδική σου ασφάλεια .
    Ευχαριστώ για απαντηση..πραγματικα θελω να σας πω κατι..μετα το θανατο του δν νιωθω τιποτα..σαν ενα κενο..σαν να μν εχει γινει ολο αυτο..εννοω δν νιωθω πονο δν κλαιω ..δν ειναξ περιεργο αυτο? Νιωθω λες κ καπου εχει παει κ θα γυρισει..γτ νιωθω ετσι? Οο πιο πολοι κλαινε ολη μεεα κ ειναξ χαλια εγω γτ ειμαι ετσι?

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Ευχαριστώ για απαντηση..πραγματικα θελω να σας πω κατι..μετα το θανατο του δν νιωθω τιποτα..σαν ενα κενο..σαν να μν εχει γινει ολο αυτο..εννοω δν νιωθω πονο δν κλαιω ..δν ειναξ περιεργο αυτο? Νιωθω λες κ καπου εχει παει κ θα γυρισει..γτ νιωθω ετσι? Οο πιο πολοι κλαινε ολη μεεα κ ειναξ χαλια εγω γτ ειμαι ετσι?
    Είναι φυσιολογικό μπορεί να συμβεί σε μια απώλεια ...
    Είναι πολύ νωπό όλο αυτό αλλά δυστηχως όσο περνάει ο καιρός θα το συνηδητοπιεις όλο και πιο πολύ ,θα σου λείπει όλο και πιο πολύ ειδικά σε κάποιες ιδιαίτερες στιγμές που θα τον θες δίπλα σου ....
    Τότε μόνο θα καταλάβεις αν πείθεις ή όχι .......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Είναι φυσιολογικό μπορεί να συμβεί σε μια απώλεια ...
    Είναι πολύ νωπό όλο αυτό αλλά δυστηχως όσο περνάει ο καιρός θα το συνηδητοπιεις όλο και πιο πολύ ,θα σου λείπει όλο και πιο πολύ ειδικά σε κάποιες ιδιαίτερες στιγμές που θα τον θες δίπλα σου ....
    Τότε μόνο θα καταλάβεις αν πείθεις ή όχι .......
    Σε ευχαριατω..απλα νιωθω περιεργα..σαν να θελω να παω παρακατω τοσο γρηγορα..μπορει να φταιει κ το γεγονος πως ειμαστε κλεισμενοι σπιτο καιρο.κ.δν τον εβλεπα για ασφαλεια κ να μν το εχω συνιδιτοποιησει ακομα

  13. #13
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Σε ευχαριατω..απλα νιωθω περιεργα..σαν να θελω να παω παρακατω τοσο γρηγορα..μπορει να φταιει κ το γεγονος πως ειμαστε κλεισμενοι σπιτο καιρο.κ.δν τον εβλεπα για ασφαλεια κ να μν το εχω συνιδιτοποιησει ακομα
    Όλα παίζουν ρόλο .
    Είμαστε ήδη πιεσμενοι απ όλοι αυτή την κατάσταση ,είναι κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας και η ψυχολογική μας κατάσταση είναι ήδη επιβαρυμένη οπότε μην αγχωθεί και γι αυτό ...
    Έχω θα σου ευχηθώ να περάσει το πένθος με όσο πιο ανώδυνο τρόπο γίνεται και είμαι σίγουρη ότι και ο πατέρας σου από εκεί ψηλά αυτό θα θέλει....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Όλα παίζουν ρόλο .
    Είμαστε ήδη πιεσμενοι απ όλοι αυτή την κατάσταση ,είναι κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας και η ψυχολογική μας κατάσταση είναι ήδη επιβαρυμένη οπότε μην αγχωθεί και γι αυτό ...
    Έχω θα σου ευχηθώ να περάσει το πένθος με όσο πιο ανώδυνο τρόπο γίνεται και είμαι σίγουρη ότι και ο πατέρας σου από εκεί ψηλά αυτό θα θέλει....
    Η αλήθεια ειναι οτι ολες αυτες τις μερες που ξεραμε οτιβθα πεθανει κ απλα περιμεναμε ημουν παρα πολυ χαλια καμια ορεξη για απολυτως τιποτα κ μέχρι χτες που ηταν η κηδεια σημερα ομως ξυπνησα κ ειπα οτι πρεπει να συνεχισω κ να ασχοληθω με τα μικρα μου πως ειναι καλα εκει που ειναι κ πως κ αυτος αυτο θαβηθελε για μενα να μν ειμαι χαλια κ οντως ειμαξ πολυ καλα..εχω ορεξη να κανβ πράγματά κ με τα παιδιά κ μονη μου κ.πρωτη φορα μετα απο μερες ενιωσα το αισθημα της πεινας κ εφαγα με ορεξη..ομως αγχωθηκα κ αρχισα να το σκεφρομαι γτ με περνουν γνωστοι κ μου λενε να μν κλαις να μν στεναχωριεσαι κ εγω νιωθω τυψεις που ηδη νιωθω καλα..

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Η αλήθεια ειναι οτι ολες αυτες τις μερες που ξεραμε οτιβθα πεθανει κ απλα περιμεναμε ημουν παρα πολυ χαλια καμια ορεξη για απολυτως τιποτα κ μέχρι χτες που ηταν η κηδεια σημερα ομως ξυπνησα κ ειπα οτι πρεπει να συνεχισω κ να ασχοληθω με τα μικρα μου πως ειναι καλα εκει που ειναι κ πως κ αυτος αυτο θαβηθελε για μενα να μν ειμαι χαλια κ οντως ειμαξ πολυ καλα..εχω ορεξη να κανβ πράγματά κ με τα παιδιά κ μονη μου κ.πρωτη φορα μετα απο μερες ενιωσα το αισθημα της πεινας κ εφαγα με ορεξη..ομως αγχωθηκα κ αρχισα να το σκεφρομαι γτ με περνουν γνωστοι κ μου λενε να μν κλαις να μν στεναχωριεσαι κ εγω νιωθω τυψεις που ηδη νιωθω καλα..
    Γιατί νοιώθεις τύψεις επειδή δεν είσαι στα πατωματα να χτυπιέσαι???
    Άντε και ήσουν τι θα έβγαινε ,θα γυρνούσε πίσω ?
    Μην παρασυρεσαι από αυτά που λένε οι αλλοι.Έχεις 2 παιδία που σε θέλουν εκεί δυνατη και χαρούμενη .
    Τι δηλαδή πρέπει να σε βλέπουν όλοι μερα Ν κλαις και μέσα στα μαύρα ?????
    Όλο αυτό που νοιώθεις σήμερα δεν κάνει την αγάπη που έχεις για τον πατέρα σου μικρότερη ,είναι ίσως η άμυνα σου ,εκμεταλλεύσου την !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έχασα το μπαμπά μου... πολλά προβλήματα και πόνος...
    By broken heart 1985 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2019, 20:23
  2. 'εχασα τον μπαμπά μου :(
    By amelie12 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2013, 10:37
  3. ερωτευμενη με τον υπαλληλο του μπαμπα μου
    By lindsay in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 10-06-2013, 02:02
  4. ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 05-06-2012, 13:46
  5. Μολις 16 οταν εχασα τον μπαμπα μου..
    By Αρτεμις in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 19-07-2010, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •