ΕΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 94
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    10-12 ψυχίατροι σε ένα χρόνο σημαίνει ότι μέσες άκρες αλλάζεις ψυχίατρο κάθε μήνα. Δώσε εμπιστοσύνη σε κάποιον και δώστου χρόνο να δουλέψετε μαζί χωρίς να κάνεις τον ειδικό επειδή διάβασες κάτι στο φύλλο οδηγιών. Για να δεις αποτέλεσμα σε κάποια θεραπεία πρέπει να έχεις υπομονή και να μιλάς με τον γιατρό και να την προσαρμόζεις αν κάτι σε προβληματίζει. Όχι να αλλάζεις γιατρό κάθε λίγο και λιγάκι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επίσης σε θέματα κρίσεων πανικού και άγχους, πρέπει να βρεις ποια είναι η αιτία που τα παθαίνεις αυτά. Αυτό το βρίσκεις με ψυχοθεραπεία, τα φάρμακα βοηθάνε αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Θα συμφωνήσω απολυτα με την sonia. Aν και αισθανομαι Βασιλη μου εισαι πολυ καθετος με τις αποψεις σου. Να σε ρωτησω ομως στον καθε γιατρο που πηγαινες τα ιδια ελεγες? γιατι στον εναν μπορει να ελεγες παραπάνω πραγματα γι αυτο και οι διαφορετικες διαγνωσεις. Λεω εγω τωρα. Μην εισαι αρνητικος με τους γιατρους εγω την γιατρο μου την παρακαλουσα για ζαναξ και ηταν αρνητικη. Ασε που μου ελεγε να πινω και τσαι με μελι. Μην το ψαχνεις τοσο βαθια!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι μπορεί να επισκέφτηκα 10 ψυχιατρους μέσα σε έναν χρόνο, ωστόσο αγωγή έλαβα από δύο μόνο, στον έναν ήμουν 8 μήνες και στον άλλον, ο οποίος θεωρητικά με παρακολουθεί και τώρα άσχετα που έχω να τον δω κάνα δίμηνο 4 μηνες. Όσο και να θέλω εμπιστευτώ κάποιον δεν μπορώ γιατί έχω πολύ αρνητική εμπειρία μέχρι τώρα, ωστόσο το ξέρω ότι εφόσον έχω μπει σε αυτή την διαδικασία πρέπει όντως να εμπιστευτώ κάποιον ψυχίατρο σωστό που θα με καθοδηγήσει ως προς την αγωγή. Τώρα όσον αφορά την ψυχοθεραπεια δεν είμαι αρνητικός απλά το πρόβλημα μου δεν είναι κρίσεις πανικού αλλα ένα γενικευμένο θόλωμα που νοιώθω και αδυναμία συγκέντρωσης στο οποίο δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε η ψυχοθεραπεια συν το ότι έχω ξεφραγγιαστει όλον αυτόν τον χρόνο με τις επισκέψεις στους ψυχιατρους το οποίο είναι λάθος δικό μου βέβαια καθώς δεν υπήρχε λόγος να πάω σε τόσους πολλούς να ακούσω διαφορετικές γνώμες, τσάμπα λεφτά ήτανε για να το πω απλά.Τέλος σχετικά με αυτά που έλεγα στον καθε ψυχίατρο πραγματικά ήταν λες και είχα βάλει κασέτα γι αυτό και απόρω με τις τόσες διαφορετικές διαγνώσεις. Μπράβο στην γιατρό σου που ήταν αρνητική στα ζαναξ, είναι πραγματικά η πιο εύκολη και επιπόλαια λύση που έχει ένας ψυχιατρος, να σε πλακώσει στα αγχολυτικα. Δευτέρα έχω ραντεβού με καινούριο γιατρό, καθώς ο τωρινός μου είναι τουλάχιστον τραγικός με έχει αφήσει να παίρνω τη θεραπεία του προηγούμενου ψυχιάτρου, το μόνο που άλλαξε απλώς ήτανε οι ώρες λήψης, πέραν τούτου ξέρει ότι παίρνω αυτό τον συνδυασμό 4 μηνες χωρίς επιδιωκομενο αποτέλεσμα κι εκεί επιμένει συν το ότι έχει να με δει κανένα δίμηνο περίπου λόγω κοροναιου και δεν απαντάει ούτε στα άπειρα τηλεφωνηματα που του έχω κάνει ούτε στα μηνύματα που του έχω στείλει,ανευθυνότητα, αντι επαγγελματική στάση και γαϊδουριά αυτά έχει επιδείξει ο συγκεκριμένος και είναι ένας από τους λόγους της τόσο αρνητικής μου στάσης ως προς τους ψυχιατρους.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    5
    Λυπάμαι που έπεσες σε περιπτώσεις κακών επαγγελματιών ψυχικής υγείας. Δεν έχω εμπειρία από κατάθλιψη ή άγχος όπως η δική σου, όμως από μικρή, από 19 ετών συμβουλευόμουν ψυχίατρο του νοσοκομείου και για 20 χρόνια μέχρι που συνταξιοδοτήθηκε. Ποτέ δεν πλήρωσα ένα ευρώ, όμως είχα καθοδήγηση και σωστή συμβουλευτική σε όλη μου τη ζωή. Η συγκεκριμένη δεν έδινε συνεντέυξεις στη τηλεόραση, ούτε ήταν όνομα μεγάλο, όμως ήταν σωστή και πανέξυπνη, με απίστευτη εμπειρία, επαγγελματίας. Πιστεύω όπου ακούς πολλά κεράσια πάρε μικρό καλάθι. Τους καλύτερους γιατρούς συνήθως τους μαθαίνεις από στόμα σε στόμα κι όχι από φανφάρες.

    Όπως και να έχει, το να ψάχνεις γιατρό 2 μήνες και να μην το βρίσκεις, δείχνει από μόνο του αδιαφορία για τον ασθενή.

    Βέβαια μπορεί να έτυχα στη περίπτωση, γιατί είχα ακούσει κι εγώ για άλλους ψυχιάτρους που σου έδιναν λάθος κατευθύνσεις και σε έσπρωχναν σε φάρμακα χωρίς λόγο. Απ' ότι φαίνεται το έχει το επάγγελμα. :(

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    20
    συμφωνω απολυτα για τους ψυχιατρους και τις λιγοστες τους γνωσεις.
    καταρχην με την εξελιξη που υπαρχει στην ιατρικη ,τις καινούργιες διαγνώσεις ,τα νεα φαρμακα που βγαινουν θα επρεπε να διαβαζουν καθημερινα για να συνταγογραφουν σωστα .το κανουν; πολύ αμφιβαλλω ,αυτοσχεδιαζουν περισσοτερο
    για τους ψυχολόγους δεν εχω καλυτερη γνωμη πολλη θεωρια και φιλοσοφιες και ουσια μηδεν
    επισης ο ψυχολόγος δε μπορει να σε βοηθησει ιδιαιτερα όταν εχεις καποια ηλικια ,τι να σου κανουν οι συζητήσεις;
    ως αναφορα το αντιψυχωτικο που αναφερθηκε ,το δινουν επικουρικα με το αντικαταθλιπτικο για ενισχυση της δρασης ,είναι συνηθης πρακτικη
    τελικα προτιμω να ενημερώνομαι από το ιντερνετ και να δοκιμαζω συνδυασμούς
    η εμπειρια μου από τα αντικαταθλιπτικα είναι ότι βοηθάνε καπως αλλα μεχρι ένα βαθμο
    αν εχεις σκατα ψυχολογια και σου τυχαινουν διαρκως στραβες τι να κανουν κι αυτά;
    Xanax κτλ περιστασιακα εννοείται λογω εθισμου

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by denti View Post
    συμφωνω απολυτα για τους ψυχιατρους και τις λιγοστες τους γνωσεις.
    καταρχην με την εξελιξη που υπαρχει στην ιατρικη ,τις καινούργιες διαγνώσεις ,τα νεα φαρμακα που βγαινουν θα επρεπε να διαβαζουν καθημερινα για να συνταγογραφουν σωστα .το κανουν; πολύ αμφιβαλλω ,αυτοσχεδιαζουν περισσοτερο
    για τους ψυχολόγους δεν εχω καλυτερη γνωμη πολλη θεωρια και φιλοσοφιες και ουσια μηδεν
    επισης ο ψυχολόγος δε μπορει να σε βοηθησει ιδιαιτερα όταν εχεις καποια ηλικια ,τι να σου κανουν οι συζητήσεις;
    ως αναφορα το αντιψυχωτικο που αναφερθηκε ,το δινουν επικουρικα με το αντικαταθλιπτικο για ενισχυση της δρασης ,είναι συνηθης πρακτικη
    τελικα προτιμω να ενημερώνομαι από το ιντερνετ και να δοκιμαζω συνδυασμούς
    η εμπειρια μου από τα αντικαταθλιπτικα είναι ότι βοηθάνε καπως αλλα μεχρι ένα βαθμο
    αν εχεις σκατα ψυχολογια και σου τυχαινουν διαρκως στραβες τι να κανουν κι αυτά;
    Xanax κτλ περιστασιακα εννοείται λογω εθισμου
    Καλησπέρα!

    Στην δική μου περίπτωση, μόνο αρνητικά εχω δει από τις επισκέψεις μου σε ψυχιατρους.Επιπολαιοτητα και έλλειψη γνώσεων, πραγματικά οι άνθρωποι δεν έχουν διαβάσει καν τις οδηγίες των φαρμακων που συνταγογραφουν, αυτο τους καθιστά φυσικά επικίνδυνους καθώς έχουμε να κάνουμε ουσίες που δρουν στον εγκεφαλο του κάθε ασθενούς.Από κει και πέρα όσον αφορά το κομμάτι της συμπεριφοράς αντιμετώπισα υπεροψία και αδιαφορία σε μεγάλο βαθμό όχι από όλους βέβαια, αλλά από την πλειοψηφία αυτών.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καλησπέρα!

    Στην δική μου περίπτωση, μόνο αρνητικά εχω δει από τις επισκέψεις μου σε ψυχιατρους.Επιπολαιοτητα και έλλειψη γνώσεων, πραγματικά οι άνθρωποι δεν έχουν διαβάσει καν τις οδηγίες των φαρμακων που συνταγογραφουν, αυτο τους καθιστά φυσικά επικίνδυνους καθώς έχουμε να κάνουμε ουσίες που δρουν στον εγκεφαλο του κάθε ασθενούς.Από κει και πέρα όσον αφορά το κομμάτι της συμπεριφοράς αντιμετώπισα υπεροψία και αδιαφορία σε μεγάλο βαθμό όχι από όλους βέβαια, αλλά από την πλειοψηφία αυτών.
    οι περισσοτεροι εχουν σαν σκοπο το κερδος. και δεν εχω αντιρρηση να πληρωσω κατι παραπανω για τις γνωσεις και την εμπειρια καποιου
    αλλα υφίσταται;
    εχω και μια άλλη αποψη εγω προσωπικα:ο καθενας που πηρε πτυχιο δεν σημαινει ότι εχει την ικανοτητα και την αποτελεσματικοτητα να ασκησει την επιστημη του.κακα τα ψεμματα χρειαζεται συνδυασμος μυαλου και ενδιαφέροντος για να εισαι καλος στην οποιαδήποτε δουλεια κανεις .ποσο μαλλον όταν εχεις να κανεις με ζωες ανθρωπων.
    οι γιατροι αντιμετωπιζουν το θεμα κυνικα και ωφελιμιστικα .ευτυχως υπεροψια δεν εχω συναντησει και εννοείται κιο καλυτερος γιατρος του κοσμου να ηταν θα εφευγα τρεχοντας
    προσπαθω όπως ειπα να βρω καποιες λυσεις διαβαζοντας στι ιντερνετ .μπορει και να μην κανω καλα αλλα θεωρω χασιμο χρονου τις επισκεψειις πλεον σε γιατρους

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by denti View Post
    οι περισσοτεροι εχουν σαν σκοπο το κερδος. και δεν εχω αντιρρηση να πληρωσω κατι παραπανω για τις γνωσεις και την εμπειρια καποιου
    αλλα υφίσταται;
    εχω και μια άλλη αποψη εγω προσωπικα:ο καθενας που πηρε πτυχιο δεν σημαινει ότι εχει την ικανοτητα και την αποτελεσματικοτητα να ασκησει την επιστημη του.κακα τα ψεμματα χρειαζεται συνδυασμος μυαλου και ενδιαφέροντος για να εισαι καλος στην οποιαδήποτε δουλεια κανεις .ποσο μαλλον όταν εχεις να κανεις με ζωες ανθρωπων.
    οι γιατροι αντιμετωπιζουν το θεμα κυνικα και ωφελιμιστικα .ευτυχως υπεροψια δεν εχω συναντησει και εννοείται κιο καλυτερος γιατρος του κοσμου να ηταν θα εφευγα τρεχοντας
    προσπαθω όπως ειπα να βρω καποιες λυσεις διαβαζοντας στι ιντερνετ .μπορει και να μην κανω καλα αλλα θεωρω χασιμο χρονου τις επισκεψειις πλεον σε γιατρους
    Ακριβώς όπως τα λες είναι. Το ότι έχει κάποιος ένα πτυχίο δεν τον καθιστά ικανό να ασκήσει αποτελεσματικά την επιστήμη του. Η ιατρική και η κάθε επιστήμη είναι κάτι που εξελίσσεται συνεχώς και απαιτεί διαρκή προσήλωση και διάβασμα από τον κάθε γιατρό ώστε να είναι ενημερωμένος για τις τελευταίες εξελίξεις. Δυστυχώς αυτό νομίζω ότι ελάχιστοι το κάνουν καθώς ο σκοπός των περισσότερων είναι να ξεπεταξουν τον ασθενή και να του πάρουν τα χρήματα. Λυπάμαι που το λέω αλλά κι εγώ είμαι σε μια φάση που παίρνω φάρμακα μόνος μου με βάση ότι γνώσεις έχω αποκομίσει από το ίντερνετ.Ωστοσο έχω μιλήσει με κάποιον καινούργιο γιατρό, τον οποίον μου τον προτεινε ένας φίλος μου σαν καλό επιστήμονα και άνθρωπο και πολύ αποτελεσματικό στην περίπτωση του, οπότε ελπίζω ότι ίσως είναι ο κατάλληλος.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Ακριβώς όπως τα λες είναι. Το ότι έχει κάποιος ένα πτυχίο δεν τον καθιστά ικανό να ασκήσει αποτελεσματικά την επιστήμη του. Η ιατρική και η κάθε επιστήμη είναι κάτι που εξελίσσεται συνεχώς και απαιτεί διαρκή προσήλωση και διάβασμα από τον κάθε γιατρό ώστε να είναι ενημερωμένος για τις τελευταίες εξελίξεις. Δυστυχώς αυτό νομίζω ότι ελάχιστοι το κάνουν καθώς ο σκοπός των περισσότερων είναι να ξεπεταξουν τον ασθενή και να του πάρουν τα χρήματα. Λυπάμαι που το λέω αλλά κι εγώ είμαι σε μια φάση που παίρνω φάρμακα μόνος μου με βάση ότι γνώσεις έχω αποκομίσει από το ίντερνετ.Ωστοσο έχω μιλήσει με κάποιον καινούργιο γιατρό, τον οποίον μου τον προτεινε ένας φίλος μου σαν καλό επιστήμονα και άνθρωπο και πολύ αποτελεσματικό στην περίπτωση του, οπότε ελπίζω ότι ίσως είναι ο κατάλληλος.
    μακαρι να σου ταιριαξει σα γιατρος
    όταν θα εχεις πληρη αποψη από αυτά που θα σου προτεινει, γραψε μας τις εντυπώσεις σου

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by denti View Post
    μακαρι να σου ταιριαξει σα γιατρος
    όταν θα εχεις πληρη αποψη από αυτά που θα σου προτεινει, γραψε μας τις εντυπώσεις σου
    Ευχαριστώ!!!
    Ελπίζω να μου ταιριάξει ο γιατρός και να ξεκινήσω μαζί του κάποια θεραπεία και να πάω καλά, γιατί έχω κουραστεί πολύ, υποφέρω περιπου δύο χρόνια από όλη αυτή την ιστορία.Θα ενημερώσω σχετικά με το πως πήγε το ραντεβού!!!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    φίλε Macgyver Χρόνια πολλά καταρχήν. Επειδή έχω απελπιστεί, και έκατσα και διάβασα το τελευταίο 4ώρο όλα όσα έχεις γράψει εδώ μέσα, σε ΙΚΕΤΕΥΩ, γράψε μου... πιστεύω ότι εσύ μόνο μπορείς να με καταλάβεις...

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καλησπέρα!

    Στην δική μου περίπτωση, μόνο αρνητικά εχω δει από τις επισκέψεις μου σε ψυχιατρους.Επιπολαιοτητα και έλλειψη γνώσεων, πραγματικά οι άνθρωποι δεν έχουν διαβάσει καν τις οδηγίες των φαρμακων που συνταγογραφουν, αυτο τους καθιστά φυσικά επικίνδυνους καθώς έχουμε να κάνουμε ουσίες που δρουν στον εγκεφαλο του κάθε ασθενούς.Από κει και πέρα όσον αφορά το κομμάτι της συμπεριφοράς αντιμετώπισα υπεροψία και αδιαφορία σε μεγάλο βαθμό όχι από όλους βέβαια, αλλά από την πλειοψηφία αυτών.

    πόσο δίκιο έχεις... και που να το βρούμε...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Ξαναγράφω πάλι στο συγκεκριμένο thread μετά από κάποιες εβδομάδες, γιατί δυστυχώς επαληθευομαι για άλλη μια φορά. Έχω αλλάξει ψυχίατρο εδώ και έναν περίπου μήνα. Είναι ο τρίτος που εμπιστεύτηκα και δυστυχώς με απογοήτευσε κι αυτός. Σήμερα λοιπόν κατά την διάρκεια της συνεδρίας που είχαμε του έκανα κάποιες ερωτήσεις, μεταξύ των οποίων τον ρώτησα την γνώμη του για το φάρμακο γουελμπουτριν, η απάντηση λοιπόν που εξέλαβα με άφησε άφωνο.Μου είπε λοιπόν ότι το συγκεκριμένο φάρμακο ανοίγει πολύ την όρεξη, βάζει κιλά και φέρνει πολύ ύπνο. Μα πως είναι δυνατόν να μην ξέρει ότι προκαλεί ακριβώς το αντίθετο. Δυστυχώς απογοητευτηκα και είμαι σε αναζήτηση καινούργιου γιατρού πάλι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Ξαναγράφω πάλι στο συγκεκριμένο thread μετά από κάποιες εβδομάδες, γιατί δυστυχώς επαληθευομαι για άλλη μια φορά. Έχω αλλάξει ψυχίατρο εδώ και έναν περίπου μήνα. Είναι ο τρίτος που εμπιστεύτηκα και δυστυχώς με απογοήτευσε κι αυτός. Σήμερα λοιπόν κατά την διάρκεια της συνεδρίας που είχαμε του έκανα κάποιες ερωτήσεις, μεταξύ των οποίων τον ρώτησα την γνώμη του για το φάρμακο γουελμπουτριν, η απάντηση λοιπόν που εξέλαβα με άφησε άφωνο.Μου είπε λοιπόν ότι το συγκεκριμένο φάρμακο ανοίγει πολύ την όρεξη, βάζει κιλά και φέρνει πολύ ύπνο. Μα πως είναι δυνατόν να μην ξέρει ότι προκαλεί ακριβώς το αντίθετο. Δυστυχώς απογοητευτηκα και είμαι σε αναζήτηση καινούργιου γιατρού πάλι.
    Το θέμα σου ποιο είναι?? Για ποιο λόγο θέλεις να δεις ψυχίατρο? παίρνεις φαρμακευτική αγωγή?

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κακοποίηση από ψυχιάτρους.
    By airetikos in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 25-03-2019, 19:56
  2. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 20:31
  3. Προς ψυχιατρους...χρειαζομαι βοηθεια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2008, 14:04
  4. Replies: 0
    Last Post: 22-01-2007, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •