ΕΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 94
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οκ σε ευχαριστω.... παντως με ποιανει το χαπι.. νομιζω οτι "κουμπωνει" επανω μου. δεν ξερω εαν αυτο το φαρμακο που λες με καλυψει.. γιατι δεν θελω να κανω πειραματισμους...
    Το Seroquel είναι παρόμοιο με το Zyprexa, απλά δρα σε λιγότερους υποδοχείς, άρα είναι πιο ελαφρύ. Το χρησιμοποιούν όταν θέλουν να απεξαρτητοποιήσουν κάποιον από το Zyprexa σιγά σιγά.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση δεοντολογίας/όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 28-05-2020 at 19:41.

  2. #62
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Το Seroquel είναι παρόμοιο με το Zyprexa, απλά δρα σε λιγότερους υποδοχείς, άρα είναι πιο ελαφρύ. Το χρησιμοποιούν όταν θέλουν να απεξαρτητοποιήσουν κάποιον από το Zyprexa σιγά σιγά. Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση δεοντολογίας/όρων χρήσης.
    ειναι τοσο κακια αραγε η ολανζαπινη? γιατι? επειδη παιρνεις κιλα? πηρα κιλα.. αλλα το εχω συνηθησει το φαινομενο. εφτασα εκει που εφτασα και δεν παιρνω αλλο. ειμαι 115 κιλα. ημουν 85 κιλα κανονικα. θα μου πεις γυμναστηκη. δεν γινετε. στην αρχη επαιρνα ολανζαπινη 20mg τωρα εδω και 2 μηνες το καναμε 15mg. και εχασα 8 κιλα. τι να πω
    Last edited by Aeon; 28-05-2020 at 19:42.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ειναι τοσο κακια αραγε η ολανζαπινη? γιατι? επειδη παιρνεις κιλα? πηρα κιλα.. αλλα το εχω συνηθησει το φαινομενο. εφτασα εκει που εφτασα και δεν παιρνω αλλο. ειμαι 115 κιλα. ημουν 85 κιλα κανονικα. θα μου πεις γυμναστηκη. δεν γινετε. στην αρχη επαιρνα ολανζαπινη 20mg τωρα εδω και 2 μηνες το καναμε 15mg. και εχασα 8 κιλα. τι να πω
    Προδιαθέτει σε σακχαρώδη διαβήτη.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ξερετε, το να προτεινετε συγκεκριμενα φαρμακα και μαλιστα αντιψυχωσικα σε μελη δεν καθισταται λιγοτερο ανευθυνο η επικινδυνο, απλα και μονο επειδη βαλατε μπροστα το "συζητησε το με το γιατρο σου αν το παρεις/δοκιμασεις"...

    υ.γ. το seroquel επισης εχει ενοχοποιηθει για σακχαρωδη διαβητη με μηνυσεις μελετες και δε συμμαζευεται. :rolleyes:
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ξερετε, το να προτεινετε συγκεκριμενα φαρμακα και μαλιστα αντιψυχωσικα σε μελη δεν καθισταται λιγοτερο ανευθυνο η επικινδυνο, απλα και μονο επειδη βαλατε μπροστα το "συζητησε το με το γιατρο σου αν το παρεις/δοκιμασεις"... :rolleyes:
    Οχι δεν ξέρουμε κάνε αναφορά στον Αεον να κρίνει εκείνος και την γνώμη σου κράτα την για την πάρτι σου!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οχι δεν ξέρουμε κάνε αναφορά στον Αεον να κρίνει εκείνος και την γνώμη σου κράτα την για την πάρτι σου!
    Τιποτε, μα τιποτε απολυτως δεν εμποδιζει εμενα η κανεναν αλο απο τα να κανουμε και τα δυο. Σαφως και θα επικρινω οποιο σχολιο πιστευω οτι ειναι επικινδυνο γιατι εγω μπορει να κανω ριπορτ σημερα, και η διαχειριση να το δει μεθαυριο. Στο μεταξυ δηλαδη τι γινεται; Δεν επιτρεπεται να προειδοποιησουμε τον θεματοθετη για οσα απιθανα γραφονται;

    Αλιμονο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τιποτε, μα τιποτε απολυτως δεν εμποδιζει εμενα η κανεναν αλο απο τα να κανουμε και τα δυο. Σαφως και θα επικρινω οποιο σχολιο πιστευω οτι ειναι επικινδυνο γιατι εγω μπορει να κανω ριπορτ σημερα, και η διαχειριση να το δει μεθαυριο. Στο μεταξυ δηλαδη τι γινεται; Δεν επιτρεπεται να προειδοποιησουμε τον θεματοθετη για οσα απιθανα γραφονται;

    Αλιμονο.
    Υποδείξεις από αυτόκλητους διαχεριστές και αστυνόμους με υποκειμενικές απόψεις, δεν δέχομαι! Τις υποδείξεις σου να τις κάνεις αλλού γιατί εγώ δεν μασάω από τέτοια!

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Υποδείξεις από αυτόκλητους διαχεριστές και αστυνόμους με υποκειμενικές απόψεις, δεν δέχομαι! Τις υποδείξεις σου να τις κάνεις αλλού γιατί εγώ δεν μασάω από τέτοια!
    A, δεν εχει καμια σημασια. Τοσο το ριπορτ, οσο και η κριτικη σε οσα γραφετε, αμφοτερες προς οφελος οσων διαβαζουν, δεν εξαρτωνται απ' το ποσο ισχυροι χαρακτηρες ειστε.

    Πραγματικα κανενας λογος ανησυχιας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οκ όταν ξαναπάς στον γιατρό πες του θέλω να το γυρίσω από ολανζαπίνη σε seroquel γίνεται πες του δεν ειναι καλύτερα για το βάρος να παίρνω seroquel αντι για ολανζαπίνη; Να δούμε τι θα σου πει...
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    A, δεν εχει καμια σημασια. Τοσο το ριπορτ, οσο και η κριτικη σε οσα γραφετε, αμφοτερες προς οφελος οσων διαβαζουν, δεν εξαρτωνται απ' το ποσο ισχυροι χαρακτηρες ειστε.

    Πραγματικα κανενας λογος ανησυχιας.
    Τι έγινε πάλι η αναφορά σου έπεσε στο κενό; Το μοναδικό που θα καταφέρεις με το να κρίνεις τα γραφόμενα όχι μόνο τα δικά μου αλλά όλου του κόσμου, είναι να απομακρύνεις την περίπτωση να σου πούνε κάποτε να γίνεις διαχειριστής, ή να σε παίρνει ο κόσμος στα σοβαρά!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    (ποστ που διαγραφηκε)
    'Οχι απλα προτρεπει σε ληψη συγκεκριμενου αντιψυχωσικου εδω το μελος mindcrime (εστω και μεσω γιατρου-αντιπροσωπου) αλλα ουσιαστικα προκρινει τη δικη του λογικη του "βρισκω εναν γιατρο, (οχι απαραιτητα ψυχιατρο, ο ιδιος εχει επιλεξει να πηγαινει σε νευρολογο!), να μου γραψει τα φαρμακα που εγω εχω επιλεξει με τα δικα μου κριτηρια" που εχει εκφρασει επανηλειμμενα σε αλλα θρεντ.

    Ειναι εξοχως επικινδυνη λογικη και δεν πρεπει να την ενστερνιστουν επ' ουδενι οσα μελη διαβαζουν.
    Last edited by oboro; 29-05-2020 at 11:46.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    'Οχι απλα προτρεπει σε ληψη συγκεκριμενου αντιψυχωσικου εδω το μελος mindcrime (εστω και μεσω γιατρου-αντιπροσωπου) αλλα ουσιαστικα προκρινει τη δικη του λογικη του "βρισκω εναν γιατρο, (οχι απαραιτητα ψυχιατρο, ο ιδιος εχει επιλεξει να πηγαινει σε νευρολογο!), να μου γραψει τα φαρμακα που εγω εχω επιλεξει με τα δικα μου κριτηρια" που εχει εκφρασει επανηλειμμενα σε αλλα θρεντ.

    Ειναι εξοχως επικινδυνη λογικη και δεν πρεπει να την ενστερνιστουν επ' ουδενι οσα μελη διαβαζουν.
    Τα οποία όμως ο γιατρός μπορεί να το αρνηθεί και να μην το συνταγογραφήσει.... Καληνύχτα σου μάθε και κάτι ακόμα γιατί μάλλον εσύ ούτε καν φάρμακα δεν παίρνεις απλώς έχεις άποψη για όλα. Υπάρχουν και νευρολόγοι-ψυχίατροι συνεπώς εξόχως ακίνδυνο για το.... όποιο μυαλό διαθέτεις! Άλλωστε ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα να τα συνταγογραφούν και εσύ είσαι πολύ λίγος απέναντι στο νόμο για να κρίνεις τι είναι ορθό και τι δεν είναι! Υπάρχουν υπουργεία για αυτά

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τα οποία όμως ο γιατρός μπορεί να το αρνηθεί και να μην το συνταγογραφήσει.... Καληνύχτα σου μάθε και κάτι ακόμα γιατί μάλλον εσύ ούτε καν φάρμακα δεν παίρνεις απλώς έχεις άποψη για όλα. Υπάρχουν και νευρολόγοι-ψυχίατροι συνεπώς εξόχως ακίνδυνο για το.... όποιο μυαλό διαθέτεις! Άλλωστε ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα να τα συνταγογραφούν και εσύ είσαι πολύ λίγος απέναντι στο νόμο για να κρίνεις τι είναι ορθό και τι δεν είναι! Υπάρχουν υπουργεία για αυτά
    Ναι, γιατι ως γνωστον αν ο ασθενης ζητησει απο το γιατρο συγκεκριμενο φαρμακο κι ο γιατρος συμφωνησει, θα μπουκαρουν την αλλη μερα πεντε κλουβες τον ΜΑΤ να τον συλλαβουν. Πολυ ουτοπικα μου ακουγονται ολα αυτα. Περα απο ανευθυνα φυσικα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ναι, γιατι ως γνωστον αν ο ασθενης ζητησει απο το γιατρο συγκεκριμενο φαρμακο κι ο γιατρος συμφωνησει, θα μπουκαρουν την αλλη μερα πεντε κλουβες τον ΜΑΤ να τον συλλαβουν. Πολυ ουτοπικα μου ακουγονται ολα αυτα. Περα απο ανευθυνα φυσικα.
    Και σένα τι σε κόφτει αν συμφωνεί ο γιατρός; Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου αν ο γιατρός θεωρεί πως μπορεί να αλλάξει ένα φάρμακο; Από που και ως που κάτι τέτοιο είναι ανεύθυνο και εσύ με τι προσόντα το κρίνεις; Εχεις τελειώσει καμια ιατρική, έχεις καμια ειδικότητα νευρολόγου ή ψυχίατρου και το κρίνεις; Με τι προσόντα κρίνεις την σύμφωνη γνώμη ενός ιατρού σε μία ερώτηση ασθενούς του;

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και σένα τι σε κόφτει αν συμφωνεί ο γιατρός; Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου αν ο γιατρός θεωρεί πως μπορεί να αλλάξει ένα φάρμακο; Από που και ως που κάτι τέτοιο είναι ανεύθυνο και εσύ με τι προσόντα το κρίνεις; Εχεις τελειώσει καμια ιατρική, έχεις καμια ειδικότητα νευρολόγου ή ψυχίατρου και το κρίνεις; Με τι προσόντα κρίνεις την σύμφωνη γνώμη ενός ιατρού σε μία ερώτηση ασθενούς του;
    Μα γιατι ακριβως δεν προκειται στην πραγματικοτητα για ερωτηση προς το γιατρο, αλλα για προταση για επιλογη συγκεκριμενου αντιψυχωσικου και μαλιστα κατευθυνομενη απο τριτο, ασχετο με την θεραπευτικη σχεση...

    Ειναι προφανες που σκονταφτει η συλλογιστικη σου: αντι να προτρεπεις ευθεως καποιον να αρχισει ενα φαρμακο, τον προτρεπεις πλαγιως να προτεινει στον γιατρο του να του το γραψει, κι αντι να προκρινεις μια σχεση συνεργασιας με το γιατρο και εξερευνησης του προβληματος, προκρινεις μια σχεση πελατη-επιχειρηματια υγειας με καποιον που θα δεχτει να συναινεσει στις απαιτησεις σου.

    Πολυ επικινδυνα πραγματα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Μα γιατι ακριβως δεν προκειται στην πραγματικοτητα για ερωτηση προς το γιατρο, αλλα για προταση για επιλογη συγκεκριμενου αντιψυχωσικου και μαλιστα κατευθυνομενη απο τριτο, ασχετο με την θεραπευτικη σχεση...

    Ειναι προφανες που σκονταφτει η συλλογιστικη σου: αντι να προτρεπεις ευθεως καποιον να αρχισει ενα φαρμακο, τον προτρεπεις πλαγιως να προτεινει στον γιατρο του να του το γραψει, κι αντι να προκρινεις μια σχεση συνεργασιας με το γιατρο και εξερευνησης του προβληματος, προκρινεις μια σχεση πελατη-επιχειρηματια υγειας με καποιον που θα δεχτει να συναινεσει στις απαιτησεις σου.

    Πολυ επικινδυνα πραγματα.
    Μα τι λες τώρα τι τον περνάς τον γιατρό σουπερ-μάρκετ; Πας και του λες θέλω αυτά και σου λέει ναι μάλιστα περίμενε δύο λεπτά να σου εκτυπώσω τη συνταγή; Τα έχεις μπερδεμένα λίγο στο μυαλό σου ο ψυχίατρος και ο νευρολόγος δεν είναι παθολόγος, δεν πας και του λες θέλω αυτά λες και είναι σουβλατζίδικο. Αν συμφωνεί θα τα γράψει, αν δεν συμφωνεί δεν σου τα γράφει που να χτυπιέσαι κάτω. Και δεν υπάρχει εμπορική συναλλαγή με τους γιατρους των ΚΨΥ, των ψυχιατρείων, του ΙΚΑ και γενικώς του δημοσίου. Τα έχεις μπερδέψει τελείως.... Χα αυτό έλειπε να πας στον νευρολόγο ή τον ψυχίατρο και να του πεις τι θα σου δώσει επιτακτικά λες και είναι κανα σουβλατζίδικο που του παραγγέλνεις σουβλάκια. Σε διαβάζουν αυτοί που επισκέπτονται τα ΚΨΥ και λιώνουν στο γέλιο με αυτό που γράφεις να ξέρεις, ξέρεις γιατί; Οι 8 στους 10 γιατρούς του δημοσίου, θα σου δώσουν αυτά που θέλουν εκείνοι πάει και τελείωσε εκτός αν συμφωνεί, διαφορετικά θα πάρεις ότι σου δώσει! Δεν έχεις σχέση, δεν τα έχεις ζήσει, μην έχεις άποψη για όλα!

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Κακοποίηση από ψυχιάτρους.
    By airetikos in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 25-03-2019, 18:56
  2. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 19:31
  3. Προς ψυχιατρους...χρειαζομαι βοηθεια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2008, 13:04
  4. Replies: 0
    Last Post: 22-01-2007, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •