ΕΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 94 of 94
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Με ρώτησες. Σου απάντησα. Θες να σου γλυκάνω το χάπι; Δεν μπορώ. Η υγεία και η αρρώστια, το τι είναι το καθένα, έχουν πλέον σαν έννοιες αντιστραφεί. Θεωρώ ότι το σώμα μας φωνάζει. Αν δεν ακούμε, είναι γιατί ακούμε τις φωνές άλλων, κι όχι τη δική του. Δεν σε είπα μαλάκα, και δε γουστάρω να με ρωτάς και μετά να μου το γυρίζεις σε θύμα. Αν θες να σου πούνε, ναι, καλά κάνεις, ψάξε και τι άλλη αρρώστια έχεις, ρωτάς το λάθος άτομο.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Και κάτι ακόμη, κι ας πάρω όσες ποινές γουστάρουνε. Δεν μπήκα σε κανένα σάιτ που λέγεται e-psychiatry, μπήκα σε ένα που γράφει e-psychology.

  3. #93
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Γειά σας ξανά από εμένα.Εδώ κι έναν χρόνο βρίσκομαι σε διάφορες αγωγές για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα άγχους και καταθλιψης που αντιμετωπίζω.Ωστόσο η βελτίωση που έχω δει είναι ελάχιστη.Σε αυτό το διάστημα έχω δει γύρω στους 10-12 ψυχιατρους, ωστόσο φαρμακευτική αγωγή έχω λάβει μόνο από δύο. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχω προσεξει τα εξής πράγματα τα οποία με έχουν κάνει να έχω χάσει εντελώς την εμπιστοσύνη μου στους ψυχιατρους. Πέρα του ότι δεν έχω δει αποτέλεσμα λοιπόν έχω παρατηρήσει ότι κάθε ψυχιατρος μου κάνει διαφορετική διάγνωση έτσι λοιπόν έχω λάβει τις εξής διαγνώσεις, αγχωδης διαταραχη χωρίς καταθλιψη, μεικτή αγχωδης καταθλιπτική διαταραχη, κατάθλιψη, διπολική διαταραχη rapid cycle μαλιστα και τέλος διαταραχη αποπροσωποποιησης-αποπραγματοποιησης. Πρώτο ερώτημα λοιπόν πως γίνεται να έχω λάβει πέντε διαφορετικές διαγνώσεις?Δεύτερη παρατηρηση κάθε ψυχιατρος και διαφορετική αγωγή, πως γίνεται λοιπόν στον ίδιο ασθενής να προτείνονται δέκα διαφορετικές αγωγές?Όλα αυτά μου φαίνονται λιγακι ότι να ναι να το πω απλά, που είναι η επιστημοσυνη? Τρίτη παρατήρηση, πολλοι ψυχιατροι δεν κατέχουν καν βασικές γνώσεις των φαρμακων που συνταγογραφουν. Για παράδειγμα ψυχιατρος πήγε να με εθίσει στις βενζοδιαζεπινες παρότι στο φύλλο οδηγιών του φαρμάκου αναφέρει ρητώς ότι δεν συνιστάται χρήση άνω των τεσσάρων μηνών ο ίδιος με προέτρεψε να συνεχίσω την χρήση παρόλο που ήμουν χρήστης ήδη για πέντε μήνες, φυσικά δεν τον άκουσα.Αλλος λαμπρός επιστημονας στην αγωγή που μου έδωσε θέλησε να μου μειώσει το seroquel xr που έπαιρνα και παίρνω, συγκεκριμένα να μου το πάει στα 150 mg από τα 300 που έπαιρνα, φυσικά δεν είχε διαβάσει ποτέ του το φυλλάδιο και μου πρότεινε να σπαω τα χάπια στη μέση, πράγμα που μέχρι και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι δεν είναι σωστό καθώς αλλοιώνεται η αποροφησιμοτητα του φαρμάκου. Επόμενος,μου είπε ότι θα μου δώσει effexor σε μικρή δόση γιατί θέλει να πιάσουμε και την νορεπινεφρινη, όλοι ξέρουμε ότι αυτό γίνεται στις μεγάλες δόσεις.Επισης δεν θα παραλείψω να αναφερθώ και στην επιπολαιοτητα τους όσον αφορά την έναρξη καθώς και την διακοπή ενός φαρμάκου, που γίνεται από τους περισσότερους με τρομακτικά γρήγορο ρυθμό έτσι ώστε ο ασθενης να έρχεται αναπόφευκτα αντιμέτωπος με έντονα συμπτώματα απόσυρσης και παρενέργειες, ειδικά όσον αφορά τις βενζοδιαζεπινες οι περισσότεροι είναι παντελώς άσχετοι καθώς δεν γνωρίζουν καν το Ashton manual τον νούμερο ένα ενδεδειγμενο τρόπο σταδιακής διακοπής βενζοδιαζεπινων μετά από μακροχρόνια χρήση.Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και η άθλια αντιμετώπιση από πολλούς που σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν ευρώ, η υπεροψία που επιδεικνύουν και η ανευθυνότητα όπως για παράδειγμα ο τωρινός μου ψυχιατρος τον οποίο παλεύω να τον βρω δύο μήνες. Τέλος να αναφέρω ότι πολλοί από τους ψυχιατρους που αναφέρομαι είναι υποτίθεται έγκριτοι επιστήμονες με περγαμινες καθώς είναι καθηγητές, έχουν εμφανίσεις στην τηλεόραση και παίρνουν από τον κοσμάκη 100 και 120 ευρώ στο ραντεβού,για ευνόητους λόγους φυσικά δεν θα αναφέρω ονόματα. Αυτά από εμένα, συγνώμη αν κούρασα, απλά έχω μια απορία αν η υποτιθεμενη ελίτ της ψυχιατρικης επιδεικνύει τέτοια ασχετοσύνη τελικά σε ποιους μπορούμε όλοι εμείς να εμπιστευτουμε την ψυχική μας υγεία!!!

    Εχεις απόλυτα δίκιο σε όσα λες. Επιπολαιότητα στις διαγνώσεις και υπεροψία. Σε κοιτάνε λες και είσαι μη πω τι. Σου πέρνουν το 100άρικο και δεν ιδρώνει το αυτί τους. Μακρυά από τους ψυχιάτους. Κάθε ένας που πήγαινα μου έκανε και διαφορετική διάγνωση. Επειδή σε έναν από αυτούς είπα ότι μερικές φορές από την απελπισία μου θέλω να αυτοκτονήσω αλλά όχι γιατί θέλω να πεθάνω αλλά γιατί δεν βλεπω λύση τόσα χρόνια μου είπε ότι είμαι αυτοκτονική και προσπαθούσε να με πείσει κι όλας ενώ του έλεγα ότι ποτέ στη ζωή μου δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο. Μου δώσε χάπια δεν τα πήρα ποτέ. Μακρυά από ψυχιάτρους και ψυχολόγους. Μακρυά. Η καλυτέρη λύση είναι η αυτοθεραπεία. Η ιστορία της Laura Delano https://www.facebook.com/lfdelano?__...W2kEHM6FWyQ3zf ισως σε βοηθήσει.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ποτέ δεν βρήκα έναν άνθρωπο πραγματικά όλοι για τα λεφτά. Και όταν τους χρειάζομαι να μην τους βρίσκω και να ναι μεγάλη ανάγκη. Έχω σηκώσει πια τα χέρια ψηλά!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Κακοποίηση από ψυχιάτρους.
    By airetikos in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 25-03-2019, 19:56
  2. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 20:31
  3. Προς ψυχιατρους...χρειαζομαι βοηθεια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2008, 14:04
  4. Replies: 0
    Last Post: 22-01-2007, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •