ΕΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 94
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157

    ΕΧΩ ΧΆΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ

    Γειά σας ξανά από εμένα.Εδώ κι έναν χρόνο βρίσκομαι σε διάφορες αγωγές για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα άγχους και καταθλιψης που αντιμετωπίζω.Ωστόσο η βελτίωση που έχω δει είναι ελάχιστη.Σε αυτό το διάστημα έχω δει γύρω στους 10-12 ψυχιατρους, ωστόσο φαρμακευτική αγωγή έχω λάβει μόνο από δύο. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχω προσεξει τα εξής πράγματα τα οποία με έχουν κάνει να έχω χάσει εντελώς την εμπιστοσύνη μου στους ψυχιατρους. Πέρα του ότι δεν έχω δει αποτέλεσμα λοιπόν έχω παρατηρήσει ότι κάθε ψυχιατρος μου κάνει διαφορετική διάγνωση έτσι λοιπόν έχω λάβει τις εξής διαγνώσεις, αγχωδης διαταραχη χωρίς καταθλιψη, μεικτή αγχωδης καταθλιπτική διαταραχη, κατάθλιψη, διπολική διαταραχη rapid cycle μαλιστα και τέλος διαταραχη αποπροσωποποιησης-αποπραγματοποιησης. Πρώτο ερώτημα λοιπόν πως γίνεται να έχω λάβει πέντε διαφορετικές διαγνώσεις?Δεύτερη παρατηρηση κάθε ψυχιατρος και διαφορετική αγωγή, πως γίνεται λοιπόν στον ίδιο ασθενής να προτείνονται δέκα διαφορετικές αγωγές?Όλα αυτά μου φαίνονται λιγακι ότι να ναι να το πω απλά, που είναι η επιστημοσυνη? Τρίτη παρατήρηση, πολλοι ψυχιατροι δεν κατέχουν καν βασικές γνώσεις των φαρμακων που συνταγογραφουν. Για παράδειγμα ψυχιατρος πήγε να με εθίσει στις βενζοδιαζεπινες παρότι στο φύλλο οδηγιών του φαρμάκου αναφέρει ρητώς ότι δεν συνιστάται χρήση άνω των τεσσάρων μηνών ο ίδιος με προέτρεψε να συνεχίσω την χρήση παρόλο που ήμουν χρήστης ήδη για πέντε μήνες, φυσικά δεν τον άκουσα.Αλλος λαμπρός επιστημονας στην αγωγή που μου έδωσε θέλησε να μου μειώσει το seroquel xr που έπαιρνα και παίρνω, συγκεκριμένα να μου το πάει στα 150 mg από τα 300 που έπαιρνα, φυσικά δεν είχε διαβάσει ποτέ του το φυλλάδιο και μου πρότεινε να σπαω τα χάπια στη μέση, πράγμα που μέχρι και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι δεν είναι σωστό καθώς αλλοιώνεται η αποροφησιμοτητα του φαρμάκου. Επόμενος,μου είπε ότι θα μου δώσει effexor σε μικρή δόση γιατί θέλει να πιάσουμε και την νορεπινεφρινη, όλοι ξέρουμε ότι αυτό γίνεται στις μεγάλες δόσεις.Επισης δεν θα παραλείψω να αναφερθώ και στην επιπολαιοτητα τους όσον αφορά την έναρξη καθώς και την διακοπή ενός φαρμάκου, που γίνεται από τους περισσότερους με τρομακτικά γρήγορο ρυθμό έτσι ώστε ο ασθενης να έρχεται αναπόφευκτα αντιμέτωπος με έντονα συμπτώματα απόσυρσης και παρενέργειες, ειδικά όσον αφορά τις βενζοδιαζεπινες οι περισσότεροι είναι παντελώς άσχετοι καθώς δεν γνωρίζουν καν το Ashton manual τον νούμερο ένα ενδεδειγμενο τρόπο σταδιακής διακοπής βενζοδιαζεπινων μετά από μακροχρόνια χρήση.Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και η άθλια αντιμετώπιση από πολλούς που σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν ευρώ, η υπεροψία που επιδεικνύουν και η ανευθυνότητα όπως για παράδειγμα ο τωρινός μου ψυχιατρος τον οποίο παλεύω να τον βρω δύο μήνες. Τέλος να αναφέρω ότι πολλοί από τους ψυχιατρους που αναφέρομαι είναι υποτίθεται έγκριτοι επιστήμονες με περγαμινες καθώς είναι καθηγητές, έχουν εμφανίσεις στην τηλεόραση και παίρνουν από τον κοσμάκη 100 και 120 ευρώ στο ραντεβού,για ευνόητους λόγους φυσικά δεν θα αναφέρω ονόματα. Αυτά από εμένα, συγνώμη αν κούρασα, απλά έχω μια απορία αν η υποτιθεμενη ελίτ της ψυχιατρικης επιδεικνύει τέτοια ασχετοσύνη τελικά σε ποιους μπορούμε όλοι εμείς να εμπιστευτουμε την ψυχική μας υγεία!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Έχω είχα διαγνωστεί με μικτή ανχωδης και καταθλιπτική διαταραχή μου κάνε εντύπωση πάντως γιατί δεν είχα πάρα πολλά έντονα συμπτώματα αν και με απασχολούσαν αρκετά ..
    Το χα σαν απορία να πάω να με δει ένας άλλος ψυχίατρος να δω τι θα μου πει αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο μιας και το αντικαταθλιπτικό με πιάσε από την πρώτη βδομάδα και έχω νιώσει πολύ καλύτερα .. αυτό που λες με την βενζοδιαζεπίνες έχεις δίκιο είναι εθιστικές εγώ με 2 μήνη κατάχρηση έκανα αμάν να απεξαρτηθω αλλά ο κάθε ψυχίατρος λογικά ξέρει τι κανει .. εγώ γενικώς δεν έχω θέμα με το δικό μου αλλά λίγο πολύ νιώθω ότι ρουφάει το 50ρικο λες και παίζω φρούτακια

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Θεωρό πως ακόμη υπάρχουν πολλά ερωτιματικα στην επιστήμη της ψυχιατρικής και η φροντίδα των ασθενών απο ψυχικά νοσήματα είναι ελλιπής.

    Ο νευρολόγος μου μου είπε οτι στο μέλλον (φαντάζομαι σε 10-20 χρόνια απο τώρα αν λάβουμε υπόψιν τη ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης) θα υπάρχει η δυνατότητα για εξατομικευμενη θεραπεία, δηλαδή θα αντιμετωπίζεσαι ως μοναδικη περίπτωση και θα παίρνεις το καταλληλοτερο θεραπευτικό σχήμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Καλημέρα φίλε μου! Είσαι πολύ τυχερός που είδες διαφορά με το πρώτο αντικαταθλιπτικο που πήρες και μάλιστα μέσα σε λίγες μέρες. Δυστυχώς η δική μου περίπτωση αποδείχθηκε ότι δεν ήταν τόσο απλή και δυστυχώς και οι δύο ψυχιατροι των οποίων τις οδηγίες ακολούθησα πιστα αποδείχθηκαν πολύ λίγοι για να με θεραπεύσουν. Ένας καλός ψυχιατρος κατά την γνώμη μου θα πρέπει να ειναι ικανος να αντιμετωπίσει και πιο δύσκολες περιπτώσεις όπου το πρώτο αντικαταθλιπτικο αποτυγχάνει,όπου χρειάζονται ίσως συνδυασμοί φαρμακων και γενικά πειραματισμοι έτσι ώστε να βρεθεί το κατάλληλο σχήμα. Τώρα όσον αφορά τις βενζοδιαζεπινες γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιούνται για πυροσβεστική δλδ αν και εφόσον το άγχος είναι σε αφόρητο επίπεδο, ωστόσο πολλοί ψυχιατροι τις χορηγούν και στην αρχή της θεραπείας με αντικαταθλιπτικα για μείωση του άγχους, ωστόσο αυτή η πρακτική ενέχει κινδύνους καθώς πολλοί άνθρωποι συναντούν μεγάλη δυσκολία κατά την διακοπή τους μετά ακόμη κι από ένα δίμηνο χρήσης, αυτό βέβαια εξαρτάται κι από τον οργανισμό του καθενως, υπάρχουν άνθρωποι που μετά από χρόνια χρήσης μπόρεσαν να διακόψουν σταδιακά χωρίς μεγάλη δυσκολία, αλλά υπάρχουν και ακραίες περιπτώσεις ανθρώπων που μετά από λίγες εβδομάδες χρήσης αντιμετωπισαν τεράστια δυσκολία διακοπής και στερητικα τα οποία διήρκησαν μήνες, όπως και να χει κανένας ψυχιατρος δεν έχει το δικαίωμα να βάζει σε τέτοιο ρίσκο τους ασθενείς του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Αυτή η εξατομικευμενη θεραπεία φίλε μου πραγματικά θα ήταν ευχής έργον, καθώς είναι κρίμα εν έτη 2020 να υποφέρουν τόσα εκατομμύρια άνθρωποι ανά τον κόσμο και να μην μπορούν να βρουν θεραπεία. Δυστυχώς τα ψυχοφαρμακα έχουν μείνει πολύ πίσω κατά την γνώμη μου σε σχέση με τις υπόλοιπες φαρμακευτικες ουσίες για άλλες παθήσεις, ελπιζω να επαληθευτεί ο νευρολογος σου και να υπάρξει μια τέτοια σημαντική εξέλιξη μέσα στις επόμενες δεκαετίες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    διάστημα έχω δει γύρω στους 10-12 ψυχιατρους, ωστόσο φαρμακευτική αγωγή έχω λάβει μόνο από δύο. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχω προσεξει τα εξής πράγματα τα οποία με έχουν κάνει να έχω χάσει εντελώς την εμπιστοσύνη μου στους ψυχιατρους. Πέρα του ότι δεν έχω δει αποτέλεσμα λοιπόν έχω παρατηρήσει ότι κάθε ψυχιατρος μου κάνει διαφορετική διάγνωση έτσι λοιπόν έχω λάβει τις εξής διαγνώσεις, αγχωδης διαταραχη χωρίς καταθλιψη, μεικτή αγχωδης καταθλιπτική διαταραχη, κατάθλιψη, διπολική διαταραχη rapid cycle μαλιστα και τέλος διαταραχη αποπροσωποποιησης-αποπραγματοποιησης. Πρώτο ερώτημα λοιπόν πως γίνεται να έχω λάβει πέντε διαφορετικές διαγνώσεις?Δεύτερη παρατηρηση κάθε ψυχιατρος και διαφορετική αγωγή, πως γίνεται λοιπόν στον ίδιο ασθενής να προτείνονται δέκα διαφορετικές αγωγές?Όλα αυτά μου φαίνονται λιγακι ότι να ναι να το πω απλά, που είναι η επιστημοσυνη? Τρίτη παρατήρηση, πολλοι ψυχιατροι δεν κατέχουν καν βασικές γνώσεις των φαρμακων που συνταγογραφουν. Για παράδειγμα ψυχιατρος πήγε να με εθίσει στις βενζοδιαζεπινες παρότι στο φύλλο οδηγιών του φαρμάκου αναφέρει ρητώς ότι δεν συνιστάται χρήση άνω των τεσσάρων μηνών ο ίδιος με προέτρεψε να συνεχίσω την χρήση παρόλο που ήμουν χρήστης ήδη για πέντε μήνες, φυσικά δεν τον άκουσα.Αλλος λαμπρός επιστημονας στην αγωγή που μου έδωσε θέλησε να μου μειώσει το seroquel xr που έπαιρνα και παίρνω, συγκεκριμένα να μου το πάει στα 150 mg από τα 300 που έπαιρνα, φυσικά δεν είχε διαβάσει ποτέ του το φυλλάδιο και μου πρότεινε να σπαω τα χάπια στη μέση, πράγμα που μέχρι και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι δεν είναι σωστό καθώς αλλοιώνεται η αποροφησιμοτητα του φαρμάκου. Επόμενος,μου είπε ότι θα μου δώσει effexor σε μικρή δόση γιατί θέλει να πιάσουμε και την νορεπινεφρινη, όλοι ξέρουμε ότι αυτό γίνεται στις μεγάλες δόσεις.Επισης δεν θα παραλείψω να αναφερθώ και στην επιπολαιοτητα τους όσον αφορά την έναρξη καθώς και την διακοπή ενός φαρμάκου, που γίνεται από τους περισσότερους με τρομακτικά γρήγορο ρυθμό έτσι ώστε ο ασθενης να έρχεται αναπόφευκτα αντιμέτωπος με έντονα συμπτώματα απόσυρσης και παρενέργειες, ειδικά όσον αφορά τις βενζοδιαζεπινες οι περισσότεροι είναι παντελώς άσχετοι καθώς δεν γνωρίζουν καν το Ashton manual τον νούμερο ένα ενδεδειγμενο τρόπο σταδιακής διακοπής βενζοδιαζεπινων μετά από μακροχρόνια χρήση.. Τέλος να αναφέρω ότι πολλοί από τους ψυχιατρους που αναφέρομαι είναι υποτίθεται έγκριτοι επιστήμονες με περγαμινες καθώς είναι καθηγητές, έχουν εμφανίσεις στην τηλεόραση και παίρνουν από τον κοσμάκη 100 και 120 ευρώ στο ραντεβού,!
    Aγαπητη billtheo , η καπως ετσι , εχεις πολυ δικιο σε αυτα που γραφεις ......................κατ αρχην οντως σου γραφουν φαρμακα που δεν ξερουν τι ακριβως θα κανουν , εμενα με εθισαν στα πολλαααα ζαναξ ( 9/μερα , ελαφρα τη καρδία , τα οποια ιδιαις δυναμεις τα μειωσα στα 3 ) , πηγαινα 20 χρονια σε ψυχιατρους ( σε 4 εχω παει ) , χωρις να δω καποιο αποτελεσμα , οποτε αποφασισα προ 8μηνουν να μην ξαναπατησω το ποδι μου σε αυτους τους ' γιατρους ' , και να σου πω , αγαπητε οτι τωρα ειμαι καλυτερα , δεν χρειαζονται οι ψυχιατροι, παρα σε σοβαρες ψυχικες διαταραχες .............ναι σωστα λεει ο sidis119 , στο μελλον θα θεραπευονται η τωρινες παθησεις , ισως μενα χαπακι....... βεβαια , οπως ειχα γραψει σενα θρεντ μου , παντα θα υπαρχουν ασθενειες που θα ταλαιπωρουν ασθενεις , με νεες ασθενειες , τοχα γραψει προ 8 μηνων , και νατος τωρα ο κορονοιος ......που εχει κανει την Αθηνα μια πολη φαντασμα .........οχι , δεν κανω τον εξυπνο , επειδη ατυχως βγαινουν οι προβλεψεις μου , ειμαι 60 χρ, και εχουν δει πολλα τα ματακια μου ......
    εχω παρει οοοολα ταντικαταθλιπτικα , και αποτελεσμα 0 , και οτα λεω ολα , κυριολεκτω , σε 20 χρονια προλαβαινεις να τα παρεις ολα ........ γι αυτο επελεξα τον δικο μου δρομο ........απ τος ψυιατρους , χιλιες φιορες καλυτερα .......αν ξεκιναγε τωρα η κτθλψη μου , αντι του 2000 , θα πηγαινα σε ψυχολογο .....η ψυχοθεραπευτη...... ετσι , για τη ψυχολογικη στηριξη ....δεν ειμαι ατρωτος , που θα τα βγαλει περα μονος του , συνειδητοποιημενος ασθενης ειμαι ......
    α και τα λεφτα που σου ζητανε ειναι πααααρα πολλα , με ενα 50αρικο βρισκεις τον καλυτερο .......εγω δεν τον γνωριζω , ουτε προκειται , αλλα εχω φιλη με πολυ καλο ψυχολογο, τουλαχιστον απ οτι λεει η ιδια , στην Ηλιουπολη , μενα 50αρικο και καθαρισες ......αλλα μου αρεσει σε αυτον , χωρις να τον γνωριζω φυσικα , οτι ειναι εναντιον των χαπιων .....παρε αποφασεις ,αλλιως θα τραβιεσαι απο το κακο στο χιροτερο , και εχω εμπιστοσυνη φουλ στην φιλη , ειμαστε κι οι δυο ανω των 50 ετων ..................., τους ψυχιατρους , προσωπικα τους θεωρω εγκληματιες .....
    ειπα να σου γραψω , αν και δεν συνηθιζω τοσο μεγαλα ποστ , να διαπιστωσω απο τα γραφομενα σου , οτι εχεις πληρη επιγνωση και πολλες γνωσεις ......αυτο βοηθαει πολυ .......
    ευχομαιο ο Θεος να καθοδηγησει τα βηματα σου , εχεις να κανεις με μια πολυ ζορικη ασθενεια .....
    Last edited by Macgyver; 04-04-2020 at 03:35.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Καταρχήν να αναφέρω ότι είμαι άντρας χαχα. Πραγματικά χαίρομαι που συμφωνείς με όσα ανέφερα στο αρχικό μου ποστ και πραγματικά χαίρομαι να άκουω ανθρώπους να απεμπλεκονται από τους ψυχιατρους και τα ψυχιατρικά φάρμακα καθώς πολλες φορές η όλη αυτή διαδικασία απόδεικνυεται χάσιμο χρήματος και χρόνου σε πολλές δε περιπτώσεις είναι και ζημιογόνα όπως στην δική σου περίπτωση αγαπητέ φίλε MacGyver όπου αυτός ο άθλιος και επικίνδυνος ψυχιατρος σε εθισε στα ζαναξ, τι βλέπουμε λοιπόν από την δική σου περίπτωση, τι κέρδισες όλα αυτά τα χρόνια από τους ψυχιατρους,μόνο έναν εθισμό στα ζαναξ το οποίο πιθανώς δεν θα είχε συμβεί ποτέ αν δεν είχες μπει σ αυτή την διαδικασία που δυστυχώς πολλοί από εμάς μπαίνουμε γιατί νοιώθουμε την ανάγκη να βοηθηθουμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεια σου bilitheo , ανδρας η οχι , εγω θελω να πιοσφερω την βοηθεια μου σε καποιον , που ξερει τι του γινεται , εισαι καχυποπτος με τους ψυχιατρους , εγω να δεις ......τι κερδιασα ολα αυτα τα χρονια , ρωτας ? τιποτα , μονον εχασα , μια 20ετια εξαφανιστηκε απο την ζωη μου ......φυσικα οταν μου πρωτογραψαν τα ζαναξ , το 1999 , ουτε ηξερα τονομα τους , ουτε τι κανουν , τωρα καθε μερα , 3 ζαναξ , κι αυτα με δυσκολια .......αληθεια εχω παρει οτιδηποτε εχει κυκλοφορουσε η κυκλοφορες , απο λαντοζ , που ηταν της μοδας το 2000 , μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις ......
    περαστικη ευχομαι ναναι φιλε μου η περιπετεια σου με την ψυχικη σου υγεια .....
    καπως με αγγιξε η ιστορια σου .......ισως ως ομοιοπαθων ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ταλαιπωρουμαι ήδη έναμιση χρόνο. Δυστυχώς εδώ και ένα χρόνο παίρνω φάρμακα κι έχω δει μόνο παρενέργειες, άθλιες συμπεριφορές από ψυχιατρους και πενηνταευρα και κατοσταευρα να εξανεμιζονται δεξιά κι αριστερά. Ότι καλύτερο εύχομαι και σε εσένα και πραγματικά χαίρομαι που με πολύ προσωπική προσπάθεια έχεις καταφέρει να θέσεις το πρόβλημα σου υπό έλεγχο και να μειώσεις δραστικά τα ζαναξ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Γειά σας ξανά από εμένα.Εδώ κι έναν χρόνο βρίσκομαι σε διάφορες αγωγές για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα άγχους και καταθλιψης που αντιμετωπίζω.Ωστόσο η βελτίωση που έχω δει είναι ελάχιστη.Σε αυτό το διάστημα έχω δει γύρω στους 10-12 ψυχιατρους, ωστόσο φαρμακευτική αγωγή έχω λάβει μόνο από δύο. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχω προσεξει τα εξής πράγματα τα οποία με έχουν κάνει να έχω χάσει εντελώς την εμπιστοσύνη μου στους ψυχιατρους. Πέρα του ότι δεν έχω δει αποτέλεσμα λοιπόν έχω παρατηρήσει ότι κάθε ψυχιατρος μου κάνει διαφορετική διάγνωση έτσι λοιπόν έχω λάβει τις εξής διαγνώσεις, αγχωδης διαταραχη χωρίς καταθλιψη, μεικτή αγχωδης καταθλιπτική διαταραχη, κατάθλιψη, διπολική διαταραχη rapid cycle μαλιστα και τέλος διαταραχη αποπροσωποποιησης-αποπραγματοποιησης. Πρώτο ερώτημα λοιπόν πως γίνεται να έχω λάβει πέντε διαφορετικές διαγνώσεις?Δεύτερη παρατηρηση κάθε ψυχιατρος και διαφορετική αγωγή, πως γίνεται λοιπόν στον ίδιο ασθενής να προτείνονται δέκα διαφορετικές αγωγές?Όλα αυτά μου φαίνονται λιγακι ότι να ναι να το πω απλά, που είναι η επιστημοσυνη? Τρίτη παρατήρηση, πολλοι ψυχιατροι δεν κατέχουν καν βασικές γνώσεις των φαρμακων που συνταγογραφουν. Για παράδειγμα ψυχιατρος πήγε να με εθίσει στις βενζοδιαζεπινες παρότι στο φύλλο οδηγιών του φαρμάκου αναφέρει ρητώς ότι δεν συνιστάται χρήση άνω των τεσσάρων μηνών ο ίδιος με προέτρεψε να συνεχίσω την χρήση παρόλο που ήμουν χρήστης ήδη για πέντε μήνες, φυσικά δεν τον άκουσα.Αλλος λαμπρός επιστημονας στην αγωγή που μου έδωσε θέλησε να μου μειώσει το seroquel xr που έπαιρνα και παίρνω, συγκεκριμένα να μου το πάει στα 150 mg από τα 300 που έπαιρνα, φυσικά δεν είχε διαβάσει ποτέ του το φυλλάδιο και μου πρότεινε να σπαω τα χάπια στη μέση, πράγμα που μέχρι και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι δεν είναι σωστό καθώς αλλοιώνεται η αποροφησιμοτητα του φαρμάκου. Επόμενος,μου είπε ότι θα μου δώσει effexor σε μικρή δόση γιατί θέλει να πιάσουμε και την νορεπινεφρινη, όλοι ξέρουμε ότι αυτό γίνεται στις μεγάλες δόσεις.Επισης δεν θα παραλείψω να αναφερθώ και στην επιπολαιοτητα τους όσον αφορά την έναρξη καθώς και την διακοπή ενός φαρμάκου, που γίνεται από τους περισσότερους με τρομακτικά γρήγορο ρυθμό έτσι ώστε ο ασθενης να έρχεται αναπόφευκτα αντιμέτωπος με έντονα συμπτώματα απόσυρσης και παρενέργειες, ειδικά όσον αφορά τις βενζοδιαζεπινες οι περισσότεροι είναι παντελώς άσχετοι καθώς δεν γνωρίζουν καν το Ashton manual τον νούμερο ένα ενδεδειγμενο τρόπο σταδιακής διακοπής βενζοδιαζεπινων μετά από μακροχρόνια χρήση.Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και η άθλια αντιμετώπιση από πολλούς που σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν ευρώ, η υπεροψία που επιδεικνύουν και η ανευθυνότητα όπως για παράδειγμα ο τωρινός μου ψυχιατρος τον οποίο παλεύω να τον βρω δύο μήνες. Τέλος να αναφέρω ότι πολλοί από τους ψυχιατρους που αναφέρομαι είναι υποτίθεται έγκριτοι επιστήμονες με περγαμινες καθώς είναι καθηγητές, έχουν εμφανίσεις στην τηλεόραση και παίρνουν από τον κοσμάκη 100 και 120 ευρώ στο ραντεβού,για ευνόητους λόγους φυσικά δεν θα αναφέρω ονόματα. Αυτά από εμένα, συγνώμη αν κούρασα, απλά έχω μια απορία αν η υποτιθεμενη ελίτ της ψυχιατρικης επιδεικνύει τέτοια ασχετοσύνη τελικά σε ποιους μπορούμε όλοι εμείς να εμπιστευτουμε την ψυχική μας υγεία!!!
    Μπράβο σου συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες... και θα προσθέσω τα εξής...
    Αρχικά είμαι 40 και το άγχος μου ξεκίνησε από τα 20 μέχρι τα 32...σε αυτό το διάστημα αλλαγή πολλών ψυχιατρων και επίσης πήρα κάποια αντικαταθλιπτικά και xanax τα οποία έκοψα χωρίς πρόβλημα γιατί κατάλαβα ότι δεν βοηθάνε ουσιαστικά, αλλά καλύπτουν απλά το πρόβλημα.
    Στα 32 αναγκάζομαι να κάνω διατροφή για ένα άλλο θέμα υγείας... δλδ έκοψα γλουτενη λακτόζη και ζάχαρη για αρκετό καιρό... και διαπιστώνω τα εξής:Το άγχος μου φεύγει οριστικά και ειμαι πλέον κανονικός άνθρωπος... εχω απαλλαγεί από φοβίες κλπ και ζω τη ζωή μου 100% Εντωμεταξύ επειδή ψαχνόμουν αρκετά, έχω καταλάβει το λόγο του άγχους μου και γιατί το καταπολέμησα με την διατροφή(αλλά δεν θα το πω εδώ αυτό).
    Και φτάνουμε στα 38 που μου συμβαίνουν διαφορά που επηρεάζουν το πραγματικό λόγο που μου σκάει το άγχος... και έτσι μου ξανασκαει άγχος και κατάθλιψη... κάνω το λάθος να ακούσω τους δικούς μου και την κοπέλα μου και μπλέκω πάλι με ψυχίατρους που αυτή τη φορά μου δίνουν μαζί με αντικαταθλιπτικό και αντιψυχωσικο... για να μην πολυλογώ πάλι με την διατροφή συνερχομαι παρόλο που έπαιρνα τα φάρμακα... και πλέον έχω κόψει το αντικαταθλιπτικό και ειμαι στο κόψιμο του αντιψυχωσικου...φυσικα με τρόπο που βρήκα μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ, γιατί οι οδηγίες του γιατρού ήταν κοψτο στη μέση και τέτοια... και όταν του είπα ότι έχω φοβερές παρενέργειες δλδ τρομερή αϋπνία και καθόλου όρεξη... μου λέει δεν είναι από το χάπι αλλά εσύ δεν έχεις γίνει καλά...εντωμεταξύ αυτά είναι κλασσικά συμπτώματα διακοπής αντιψυχωτικου.
    Όποτε μετά από αυτά και το ποσό δούλεμα πέφτει από τους τους ψυχίατρους... εγώ μακριά και αγαπημένος...
    Είναι γνωστό ότι τα παίρνουν από τις φαρμακευτικές, και αυτοί πάνε ταξίδια από αυτές βασιζομενοι στον πόνο μας....
    Προς Θεού για σοβαρές παθήσεις δεν λέω όχι στα φάρμακα, αλλά για άγχος και κατάθλιψη επειδή είμαι παθών, το πολύ ένα αντικαταθλιπτικό και για λίγο.... μετα διατροφή παιδιά και αποτοξίνωση, και ας πέσουν να με φάνε πολλοί, εγώ το χρέος μου το έκανα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Καταρχήν χαίρομαι που έχεις καταφέρει να μειώσεις αισθητά το άγχος σου ακολουθώντας μια σωστή διατροφή κι έναν υγιεινό τρόπο ζωής. Από τα λεγόμενα σου ωστόσο φαίνεται ότι κι εσύ έπεσες θύμα της ανευθυνοτητας, επιπολαιοτητας και ανικανότητας ενός ακόμη ψυχιατρου, ο οποίος σου συνταγογραφησε ένα αντιψυχωσικο φάρμακο για το άγχος χωρίς να σε προειδοποιησει σχετικά με τις μακροχρόνιες συνέπειες λήψης ενός τέτοιου φαρμάκου αλλά και για την τρομερή δυσκολία στην διακοπη του όταν εσύ θελήσεις να το διακόψεις. Φυσικά ο τρόπος που προσπάθησε να σου κάνει διακοπη του φαρμάκου λέγοντας σου να το κόβεις στην μέση κτλ είναι τουλάχιστον μπακαλιστικος κι επικίνδυνος κι ευτυχώς πλέον που υπάρχει και το ίντερνετ και ενημερωνομαστε γιατί φυσικά η αρχοντομουτσουναρα του κάθε ψυχιατρου δεν δέχεται ότι έχει κάνει λάθος στις οδηγίες που έχει δώσει στον εκάστοτε ασθενή πάρα μόνον η πάθηση φταίει και η πιθανή υποτροπή. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι ζούνε μια πολυτελεστατη ζωή σε βάρος των δυσμοιρων ασθενών!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καταρχήν χαίρομαι που έχεις καταφέρει να μειώσεις αισθητά το άγχος σου ακολουθώντας μια σωστή διατροφή κι έναν υγιεινό τρόπο ζωής. Από τα λεγόμενα σου ωστόσο φαίνεται ότι κι εσύ έπεσες θύμα της ανευθυνοτητας, επιπολαιοτητας και ανικανότητας ενός ακόμη ψυχιατρου, ο οποίος σου συνταγογραφησε ένα αντιψυχωσικο φάρμακο για το άγχος χωρίς να σε προειδοποιησει σχετικά με τις μακροχρόνιες συνέπειες λήψης ενός τέτοιου φαρμάκου αλλά και για την τρομερή δυσκολία στην διακοπη του όταν εσύ θελήσεις να το διακόψεις. Φυσικά ο τρόπος που προσπάθησε να σου κάνει διακοπη του φαρμάκου λέγοντας σου να το κόβεις στην μέση κτλ είναι τουλάχιστον μπακαλιστικος κι επικίνδυνος κι ευτυχώς πλέον που υπάρχει και το ίντερνετ και ενημερωνομαστε γιατί φυσικά η αρχοντομουτσουναρα του κάθε ψυχιατρου δεν δέχεται ότι έχει κάνει λάθος στις οδηγίες που έχει δώσει στον εκάστοτε ασθενή πάρα μόνον η πάθηση φταίει και η πιθανή υποτροπή. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι ζούνε μια πολυτελεστατη ζωή σε βάρος των δυσμοιρων ασθενών!
    Εγώ πιστεύω ότι δεν ξέρουνε ή δεν τους νοιάζει γιατί θέλουν να σε σέρνουν σαν πελατακι... πως θα τρώνε με χρυσά κουταλιά αυτοί...
    Εγώ το λέω και θα το ξαναλέω επειδή την πάτησα...
    Για άγχος και κατάθλιψη ποτέ μα ποτέ αντιψυχωσικα... οσο σοβαρή και να είναι η περίπτωση...
    Αυτό που κατάλαβα και το είχε αναφέρει και ένα παιδί εδώ στο φόρουμ νομίζω είναι ότι οι Έλληνες ψυχίατροι ακολουθούν την γραμμή της Αμερικής, που δίνουν φάρμακα αβέρτα για να κερδίζουν οι φαρμακευτικές και αυτοί...
    Τα φάρμακα δεν είναι η λύση απλά εξαλείφουν τα συμπτώματα και νομιζεις ότι είσαι οκ....
    Αν ειδα καλά φίλε Billtheo παίρνεις και συ δυστυχώς αντιψυχωσικο για το άγχος σου το seroquel... καλή υπομονή και καλή απαλλαγή σου εύχομαι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Εγώ πιστεύω ότι δεν ξέρουνε ή δεν τους νοιάζει γιατί θέλουν να σε σέρνουν σαν πελατακι... πως θα τρώνε με χρυσά κουταλιά αυτοί...
    Εγώ το λέω και θα το ξαναλέω επειδή την πάτησα...
    Για άγχος και κατάθλιψη ποτέ μα ποτέ αντιψυχωσικα... οσο σοβαρή και να είναι η περίπτωση...
    Αυτό που κατάλαβα και το είχε αναφέρει και ένα παιδί εδώ στο φόρουμ νομίζω είναι ότι οι Έλληνες ψυχίατροι ακολουθούν την γραμμή της Αμερικής, που δίνουν φάρμακα αβέρτα για να κερδίζουν οι φαρμακευτικές και αυτοί...
    Τα φάρμακα δεν είναι η λύση απλά εξαλείφουν τα συμπτώματα και νομιζεις ότι είσαι οκ......
    Δυστυχως ετσι ειναι , ολοι κοιτανε το 50αρικο,η ξερω γω ποσο ........ο γιατρος που με εθισε στα παλλααααααα ζαναξ , ηταν του ικα , πριν το 2010 , ειχαμε μια αλληλοσυμπαθεια , αλλα τωρα να σε ρωταει ποσα ζαναξ θελεις , ειναι εγλκημα , κι εγω ελεγα οσα μου κατεβαιναν στην κεφαλα ............................

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δυστυχως ετσι ειναι , ολοι κοιτανε το 50αρικο,η ξερω γω ποσο ........ο γιατρος που με εθισε στα παλλααααααα ζαναξ , ηταν του ικα , πριν το 2010 , καλος ανθρωπος , ειχαμε μια αλληλοσυμπαθεια , αλλα τωρα να σε ρωταει ποσα ζαναξ θελεις , ειναι εγλκημα , κι εγω ελεγα οσα μου κατεβαιναν στην κεφαλα ( ειχε σχεδον γυρισει τοιν κοσμο ολο με κεφτα εταιριων ) .......το παραξενο της ιστοριας , ειναι οτι οποτε τουλεγα να παρω κανα αντικθλπτο , μουλεγε ' τι τα θες αυτατα φαρμακαεθιναι βαρια , δεν τα χρειαζεσαι ' εγκληματιας απο την μια , αλλα παντα καλοπροαιρετος , δεν μπορω να τον χαρακτηρισω , δεν μπορει να μην ηξερε τι ζημια κανουν τα πολα ζαναξ ......βγαλτε τα συμπερασματα σας , εγω δεν μπορω να το εξηγησω το φαινομενο ......
    Αστα να πάνε... τι να πω... εντωμεταξύ οι βενζοδιαζεπινες (xanax) ειναι τρομερά εθιστικες και πολύ χειρότερες για κάποιους ακόμα και από τα αντιψυχωσικα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Αστα να πάνε... τι να πω... εντωμεταξύ οι βενζοδιαζεπινες (xanax) ειναι τρομερά εθιστικες και πολύ χειρότερες για κάποιους ακόμα και από τα αντιψυχωσικα...
    Εχεις δικιο, το ζαναξ ειναι και ψυχοτροπο, δλδ . σε φτιαχνει κιολας .......εχωδει πολλΑ ντοκυμαντερ στο nat. geographic , που δειχνει την προμηθεια του ο προμηθευτης , , ανωνυμως φυσικα , και λεει ' εχω κοκα , ηρωινη, κρυστλ μεθ ( αλλο καλασμενο ναρκωτικο ) και ΖΑΝΑΞ , το οποιο εχει την τιμητικη του στις αμερικαν. φυλακες .......δεν θελουν ουτε κλονοτριλ, ουτε ταβορ , ουτε στεντον , θελουν ΖΑΝΑΞ .......

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κακοποίηση από ψυχιάτρους.
    By airetikos in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 25-03-2019, 19:56
  2. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 20:31
  3. Προς ψυχιατρους...χρειαζομαι βοηθεια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2008, 14:04
  4. Replies: 0
    Last Post: 22-01-2007, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •