Σας βοηθάει η οδήγηση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Σας βοηθάει η οδήγηση;

    Καλησπέρα, θα ήθελα να συζητήσουμε για όσους έχετε κρίσεις πανικού αγοραφοβία και γενικά αγχώδη διαταραχή, αν σας βοηθάει η οδήγηση να χαλαρώσετε η σας στρεσαρει πιο πολύ. Έχω διαβάσει ότι το άγχος της οδήγησης είναι ένα είδος αγοραφοβίας. Εγώ προσωπικά οδηγώ αλλά πάντα με άγχος, ενώ στις αρχές ήμουν πολύ χαλαρη μετά μου βγήκε και η αιτία ήταν ότι έκανα 2 δουλειές και είχα άγχος να τα προλάβω και η μία ήταν αρκετά απαιτητική, άρχισα λοιπόν να νιώθω έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό μου ότι δεν μπορώ να κουμαντάρω το αμάξι κι ότι με πάει αυτό, επίσης φόβος κατά κρίσης από τους άλλους οδηγούς ότι θα με χλευασουν κτλ η ότι θα πάθω κάτι πάνω στο τιμόνι ο μεγαλύτερος μου φόβος, ειδικά όταν ψαχνω πάρκινγκ κ δεν βρίσκω μετά από λίγο αρχίζω και κουράζομαι και το άγχος μεγαλώνει και τέλος φυσικά όταν πέφτω σε κίνηση η σε φανάρια νιώθω εγκλωβισμό ότι δεν μπορώ να πάω πουθενά ειδικά σε μονόδρομο που στην πόλη μου έχουμε πάρα πολλους και μου προκαλούν αυτό το συναίσθημα. Με την ψυχολόγο είχα φτάσει σε άριστο σημείο τα ξεπέρασα σχεδόν όλα όμως τώρα με τον εγκλεισμό που έχω μέρες να οδηγήσω πάλι τριγυρνάβε στο μυαλό μου. Ξερω οτι ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσεις ένα φόβο είναι να μην του δώσεις σημασία και να συνεχίσεις ότι έκανες κανονικά μέχρι να φύγει.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Το μόνο που με αγχωνε παλιά ήταν μην πάθω κρίση πανικού την ώρα που οδηγουσα αλλά δεν το άφησα να με επηρεάσει.. Από ένα σημείο και μετά επέλεγα να παίρνω το αυτοκίνητο για να ηρεμήσω και να μην πάθω κρίση πανικού.. Όλα έχουν να κάνουν με το τι αφήνεις να σε επηρεάσει και τι όχι.. Ή θα αφήσεις το μυαλό σου να κάνει την ιστορία του, να την φουσκώσει ή θα του πεις "Ωπα μεγάλε.. Δικό μου κομμάτι είσαι, εγώ κάνω κουμάντο εδώ" .

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Οδηγώ μονο ηλεκτρικο πατινι. Μου αρέσει. Εχει τύχει να παθω κρίση πανικου πάνω,και σταματησα. Συχνά μετραω τους παλμους μου καθώς ειμαι πάνω στο πατινι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εγώ έχω μια νευρικότητα και είμαι σφιγμένη κάποιες φορές κ μπορεί να επιλέξω να πάω από έναν πιο κοφτό και ήσυχο δρόμο νομίζοντας ότι είναι καλύτερα αλλά είναι το ίδιο κ καλύτερα να έχει λίγο κίνηση πάρα ερημιά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Εάν βγω περιφερικό και τραβάω δρόμο με μουσική που γουστάρω με χαλαρώνει!!
    Στην κίνηση όμως σπάνε τα νεύρα μου
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Εγώ συνήθως όταν νιώθω ανχος , παίρνω το αμάξι και κάνω βόλτες με μουσική ειδικά τα βράδυα με χαλαρώνει πάρα πολύ . Κρίμα που τώρα δεν μπορώ να το κάνω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Έχω να πιάσω τιμόνι σχεδόν 2 χρόνια..Από τότε που άρχισε να με πιάσει τρέμουλο στον ύπνο μου..Δεν με έχει πιάσει ποτέ όταν είμαι ξύπνια αλλά ποτέ δεν ξέρεις..Τελευταία φορά το δοκίμασα πριν 3 μήνες αλλά δεν ένιωθα καλά..Φοβάμαι ότι θα αρχίσω να τρέμω όσο οδηγώ ..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Κοιταξε αν αισθανεσαι οτι δεν μπορεις να κουμανταρεις το αμαξι ειναι σοβαρο ολα τα αλλα συμβαινουν σε πολλους. Αν πηγαινεις σε δρομους που ξερεις ειναι πιο ευκολο. Μαλλον μιλατε για Αθηνα αλλα εκει νομιζω πιο πολυ βολευει αν πηγαινετε απο κεντρικους μεγαλους δρομους. Παντως και μενα με αγχωνει το πάρκινγκ πιο πολυ βενζινη ξοδευω για να παρκαρω μες τα νευρα ειμαι και ειμαι σε επαρχια χαχα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ας παω μερικα χρονια πισω.... οταν επαθα πρωτη φορα κριση πανικου παταγα συνεχεια την κορνα μεχρι να παω νοσοκομειο 20km περιπου αποσταση...... οπου εκει μου ειπαν δεν εχεις τπτ..... και μου εκαναν μια ηρεμιστικη ενεση.....! μετα πηγα ηρεμα σπιτι....! πλεον ολα καλα κανενα ανχος......

    μια αλλη φορα που ειχα παει για κουρεμα πετάχτηκα και σηκώθηκα και εφυγα..... ουτε που πληρωσα πανω στην κριση πανικου....

    αυτα ηταν τα ωραια...... τα θυμαμαι τωρα και γελαω.........

    τωρα μπορω να κουμανταρω μια χαρα το αλογο μου.....! χαχαχα :P

    αλλα καπια ατομα που δεν θελουν να παρουν φαρμακευτικη αγωγη και νομιζουν οτι θα γινουν καλα τοσο απλα...... ειναι πολυ λαθος........ και νομιζω οτι εγω ειμαι χαζος που πηρα αντικαταθλιπτικα....... τουλαχιστων αυτη την εντυπωση μου δινει η Βικη που ανοιξε το topic.... και το λεω αυτο γιατι φοβαται να παρει την αγωγη που της προτεινε ο γιατρος........

    εγω αν δεν επερνα τοτε αντικαταθλιπτικα αυτη την στιγμη θα ειχα φαει τρελες φρικες απο το ανχος.......

    η ερωτηση μου πως την παλευευεις ρε συ Βικη? οσο δεν κανεις αυτα που σου λεει ο γιατρος για να φυγει το ανχος τοσο χειροτερα κανεις τον ευατο σου.....

    δεν ειναι κριμα νεα κοπελα να χαλιεσαι για ανχος χωρις λογο?

    μπορεις να τα καταφερεις...... και να σου πω και κατι? γαμα τα φαρμακα...... βρες εναν γιατρο που ξερει απο φυτικα...... εγω πηρα βαλσαμοχορτο τωρα και ειμαι μια χαρα......

    θελει θεληση και δυναμη και τα παντα μπορεις να καταφερεις.....!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Το αγχος της οδηγησης ειναι να μην προκαλεσουμε κανενα ατυχημα η παθει τιποτα το αυτοκινητο αν ειναι και ακριβο τι σχεση εχει η αγοραφοβια?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Κοιταξε αν αισθανεσαι οτι δεν μπορεις να κουμανταρεις το αμαξι ειναι σοβαρο ολα τα αλλα συμβαινουν σε πολλους. Αν πηγαινεις σε δρομους που ξερεις ειναι πιο ευκολο. Μαλλον μιλατε για Αθηνα αλλα εκει νομιζω πιο πολυ βολευει αν πηγαινετε απο κεντρικους μεγαλους δρομους. Παντως και μενα με αγχωνει το πάρκινγκ πιο πολυ βενζινη ξοδευω για να παρκαρω μες τα νευρα ειμαι και ειμαι σε επαρχια χαχα
    Όχι δεν μένω Αθήνα, δεν έχω πρόβλημα να κουμαντάρω το αμάξι το άγχος μου είναι πως νιώθω την ώρα που Οδηγαω μην αγχωθω μην πάθω πανικό και χάσω τον έλεγχο αυτά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ας παω μερικα χρονια πισω.... οταν επαθα πρωτη φορα κριση πανικου παταγα συνεχεια την κορνα μεχρι να παω νοσοκομειο 20km περιπου αποσταση...... οπου εκει μου ειπαν δεν εχεις τπτ..... και μου εκαναν μια ηρεμιστικη ενεση.....! μετα πηγα ηρεμα σπιτι....! πλεον ολα καλα κανενα ανχος......

    μια αλλη φορα που ειχα παει για κουρεμα πετάχτηκα και σηκώθηκα και εφυγα..... ουτε που πληρωσα πανω στην κριση πανικου....

    αυτα ηταν τα ωραια...... τα θυμαμαι τωρα και γελαω.........

    τωρα μπορω να κουμανταρω μια χαρα το αλογο μου.....! χαχαχα :P

    αλλα καπια ατομα που δεν θελουν να παρουν φαρμακευτικη αγωγη και νομιζουν οτι θα γινουν καλα τοσο απλα...... ειναι πολυ λαθος........ και νομιζω οτι εγω ειμαι χαζος που πηρα αντικαταθλιπτικα....... τουλαχιστων αυτη την εντυπωση μου δινει η Βικη που ανοιξε το topic.... και το λεω αυτο γιατι φοβαται να παρει την αγωγη που της προτεινε ο γιατρος........

    εγω αν δεν επερνα τοτε αντικαταθλιπτικα αυτη την στιγμη θα ειχα φαει τρελες φρικες απο το ανχος.......

    η ερωτηση μου πως την παλευευεις ρε συ Βικη? οσο δεν κανεις αυτα που σου λεει ο γιατρος για να φυγει το ανχος τοσο χειροτερα κανεις τον ευατο σου.....

    δεν ειναι κριμα νεα κοπελα να χαλιεσαι για ανχος χωρις λογο?

    μπορεις να τα καταφερεις...... και να σου πω και κατι? γαμα τα φαρμακα...... βρες εναν γιατρο που ξερει απο φυτικα...... εγω πηρα βαλσαμοχορτο τωρα και ειμαι μια χαρα......

    θελει θεληση και δυναμη και τα παντα μπορεις να καταφερεις.....!
    Ακριβώς αυτό θέλει δύναμη και εγώ αυτές τις μέρες παίρνω κάθε μέρα το αμάξι και κάνω βόλτες μόνη μου όποτε όλα καλά Άκη και άλλη περίπτωση η δική σου αλλαγή ή δική μου ο καθένας έχει άλλες αντοχές εχεις κολλήσει με την αγωγή ενός γιατρού που οποίος κ να πάει κάτι θα του δωσει δεν θέλω να ξανασυζητησω το θέμα της αγωγής έχει καταντήσει κουραστικο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Το αγχος της οδηγησης ειναι να μην προκαλεσουμε κανενα ατυχημα η παθει τιποτα το αυτοκινητο αν ειναι και ακριβο τι σχεση εχει η αγοραφοβια?
    Φυσικά και έχει ειναι μια κορφή αγοραφοβίας από τη στιγμή που φοβάσαι να βγεις έξω να περπατήσεις μόνος ανάμεσα σε κόσμο φοβάσαι και να οδηγήσεις μόνος

Similar Threads

  1. ΟΔΗΓΗΣΗ & ΨΥΧΩΣΗ
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 01-05-2017, 22:00
  2. οδηγηση μηχανησ 50 cc
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-04-2013, 17:23
  3. Ψυχωση και οδηγηση
    By cpcool in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 19:07
  4. Ψύχωση και οδήγηση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 10-09-2010, 00:31
  5. ΟΔΗΓΗΣΗ
    By moreira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 25-05-2008, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •