Τα χέρια νου τρεμουν στον υπνο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Τα χέρια νου τρεμουν στον υπνο μου

    Συνέβη χθες ενώ κοιμομουν. Κατά βάση το αριστερό. Θυμάμαι ότι μου έχει ξανασυμβει μια φορά. Γενικά πρεπει να συμβαίνει συχνά. Νομίζω ότι είμαι στην τελική ευθεία της αρρώστιας μου. Το πρήξιμο στο ποδι δεν φεύγει. Μπορει να κολλησα και lyme.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    2 χρόνια τρέμω στον ύπνο μου Αντώνη.. Ολόκληρη, όχι μόνο τα χέρια..Άγχος είναι.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Πώς ξερεις οτι ειναι αγχος; Διαβασα ότι μπορει να προκαλειται απο υπνικη απνοια. Εγω σταματαω να αναπνεω καποιες φορες στον υπνο μου. Αλλά κανένας γιατρός δεν με πιστεψε επειδη είμαι αδύνατος. Ηταν να κάνω μελέτη υπνου, πρεπει όμως να πάω Αθήνα και τώρα με τον ιό είναι αδύνατο.

    Ολα δείχνουν ότι έχω κάτι νευρολογικο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πώς ξερεις οτι ειναι αγχος; Διαβασα ότι μπορει να προκαλειται απο υπνικη απνοια. Εγω σταματαω να αναπνεω καποιες φορες στον υπνο μου. Αλλά κανένας γιατρός δεν με πιστεψε επειδη είμαι αδύνατος. Ηταν να κάνω μελέτη υπνου, πρεπει όμως να πάω Αθήνα και τώρα με τον ιό είναι αδύνατο.

    Ολα δείχνουν ότι έχω κάτι νευρολογικο.
    Γιατί παθαίνω το τρέμουλο και αυτό με την άπνοια..Αλλά τα έχω ψάξει όλα και γι αυτό λέω ότι είναι άγχος..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω παθαινω σπασμους, ειτε λογω κρυου, ειτε λογω αυπνιας. Βοηθαει να εισαι ζεστα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Συνέβη χθες ενώ κοιμομουν. Κατά βάση το αριστερό. Θυμάμαι ότι μου έχει ξανασυμβει μια φορά. Γενικά πρεπει να συμβαίνει συχνά. Νομίζω ότι είμαι στην τελική ευθεία της αρρώστιας μου. Το πρήξιμο στο ποδι δεν φεύγει. Μπορει να κολλησα και lyme.
    Τι αρρώστια πιστεύεις ότι έχεις τελικά δεν μας έχεις πει όμως

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Ο γιατρός μου μου έχει πει ότι έχω κάποιο αυτοανοσο που δεν έχει κάνει ακόμα πλήρως την εμφάνιση του. Η ορθοστατική ταχυπαλμια έχει συγκεκριμένες υποκείμενες παθήσεις που την προκαλούν. Αλλά οι περισσότερες είναι δύσκολο να διαγνωστούν,μπορεί να πάρει και χρόνια μου είπε.

    Η ορθοστατική από μόνη της είναι νευρολογικό θέμα,πχ early stages of parkisons disease. Παράλληλα με την προοδευτική βαρηκοια θα μπορούσε να είναι κάποιος τύπος EDS που είναι γενετικό. Ή κάποιο αυτοανοσο όπως είπα. Ο γαστρεντερολογος θέλει να ξανακάνω γαστροσκόπηση για να πάρει πολλές βιοψίες και να δει για τροφικές αλλεργίες. Η δική του θεωρία είναι ότι παθαίνω πολλά μικρά αλλεργικά σοκ, αλλεργικές αντιδράσεις στο φαγητό δηλαδή.

    Μπορεί επίσης να είναι ορμονικό θέμα, η θέμα διαβήτη. Φάνηκε να μη μεταβολιζω καλά τη γλυκόζη αλλά ακόμα δεν μου έδωσε οδηγίες η ενδοκρινολόγος και με όλα αυτά άφησα τις εξετάσεις στη μέση.

    Το χειρότερο σενάριο , με κύριο σύμπτωμα την ανεξηγητη αναιμία,, είναι η αιματολογική κακοήθεια ή μικροι όγκοι παντού στο σώμα μου. Ο γιατρός μου είπε πως για να τα αποκλείσει εντελως,ήθελε την εξέταση ηλεκτροφόρηση πρωτεϊνών,αλλά την εκανα τρεις φορές και τις τρεις μου έκαναν λάθος εξέταση και έκαναν ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης που απλώς δείχνει αν έχεις το στίγμα. Και μετά προέκυψε ο ιός και δεν ξαναπήγα για εξετάσεις ακόμα, μόνο χθες για το τριπλεξ.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Πιστεύω ότι θα πεθάνω ξαφνικά. Αρχίζει και καταρρέει ο οργανισμός μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ο γιατρός μου μου έχει πει ότι έχω κάποιο αυτοανοσο που δεν έχει κάνει ακόμα πλήρως την εμφάνιση του. Η ορθοστατική ταχυπαλμια έχει συγκεκριμένες υποκείμενες παθήσεις που την προκαλούν. Αλλά οι περισσότερες είναι δύσκολο να διαγνωστούν,μπορεί να πάρει και χρόνια μου είπε.

    Η ορθοστατική από μόνη της είναι νευρολογικό θέμα,πχ early stages of parkisons disease. Παράλληλα με την προοδευτική βαρηκοια θα μπορούσε να είναι κάποιος τύπος EDS που είναι γενετικό. Ή κάποιο αυτοανοσο όπως είπα. Ο γαστρεντερολογος θέλει να ξανακάνω γαστροσκόπηση για να πάρει πολλές βιοψίες και να δει για τροφικές αλλεργίες. Η δική του θεωρία είναι ότι παθαίνω πολλά μικρά αλλεργικά σοκ, αλλεργικές αντιδράσεις στο φαγητό δηλαδή.

    Μπορεί επίσης να είναι ορμονικό θέμα, η θέμα διαβήτη. Φάνηκε να μη μεταβολιζω καλά τη γλυκόζη αλλά ακόμα δεν μου έδωσε οδηγίες η ενδοκρινολόγος και με όλα αυτά άφησα τις εξετάσεις στη μέση.

    Το χειρότερο σενάριο , με κύριο σύμπτωμα την ανεξηγητη αναιμία,, είναι η αιματολογική κακοήθεια ή μικροι όγκοι παντού στο σώμα μου. Ο γιατρός μου είπε πως για να τα αποκλείσει εντελως,ήθελε την εξέταση ηλεκτροφόρηση πρωτεϊνών,αλλά την εκανα τρεις φορές και τις τρεις μου έκαναν λάθος εξέταση και έκαναν ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης που απλώς δείχνει αν έχεις το στίγμα. Και μετά προέκυψε ο ιός και δεν ξαναπήγα για εξετάσεις ακόμα, μόνο χθες για το τριπλεξ.
    Υπάρχουν κάτι εξετάσεις αίματος που δείχνουν αν έχεις αυτόανοσο τις έχεις κάνει; είχε κάνει η θεία μου αλλά δεν ξέρω πως λέγονται. Πάντως το λαιμ είναι ύπουλο έχει τέτοια συμπτώματα αλλά είναι δύσκολη η διάγνωση συζητά το με κάποιο γιατρό μηπως σου πει κάτι. Έχεις κάνει μαγνητική εγκεφάλου σώματος κτλ; μήπως και φανεί τίποτα. Να σου πω γιατί δεν πας σε έναν ομοιοπαθητικο να δοκιμάσεις μήπως σε βοηθήσει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Πιστευω ότι η ομοιοπαθητικη θα σε βοηθήσει στηβ ορθοστατικη στην αναιμία και στο άγχος φυσικά και πες του ότι παίρνεις κάποια φάρμακα αν και θα χρειαστεί να κόψεις το ζαναξ λογικά αλλά με αυτό που θα σου δώσει μπορεί να μην το χρειάζεσαι. Εγώ προτείνω να δοκιμάσεις έτσι κι αλλιώς παρενέργειες δεν έχει το πολύ να μην σε πιάσει και να μη γίνει τίποτα.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Μαγνητική εγκεφάλου έκανα,χωρίς σκιαγραφικό όμως,δεν έδειξε κάτι. Κάποιες πρώτες εξετάσεις για αυτοάνοσα έκανα,όχι με ειδικό όμως, σκέφτομαι να πάω σε ρευματολογο.

    Δεν πιστεύω στην ομοιοπαθητική και έχω την εντύπωση ότι δεν έχουμε στο νησί,το είχα ψάξει σε κάποια φάση.

    Το λάιμ είναι ύπουλο αλλά φοβάμαι και την αντιβίωση,δεν ξέρω πώς θα την πάρω πάλι, θα έχω φοβίες ότι θα κλείσει ο λαιμός μου και θα πεθάνω από αλλεργική αντίδραση.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Παιδιά το πόδι μου γίνεται χειρότερα. Το νιώθω περίεργα και το πρήξιμο στο σημείο μεγαλώνει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Παιδιά το πόδι μου γίνεται χειρότερα. Το νιώθω περίεργα και το πρήξιμο στο σημείο μεγαλώνει.
    Βαλέ πάγο μήπως ξεπρηστει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ο γιατρός μου μου έχει πει ότι έχω κάποιο αυτοανοσο που δεν έχει κάνει ακόμα πλήρως την εμφάνιση του. Η ορθοστατική ταχυπαλμια έχει συγκεκριμένες υποκείμενες παθήσεις που την προκαλούν. Αλλά οι περισσότερες είναι δύσκολο να διαγνωστούν,μπορεί να πάρει και χρόνια μου είπε.

    Η ορθοστατική από μόνη της είναι νευρολογικό θέμα,πχ early stages of parkisons disease. Παράλληλα με την προοδευτική βαρηκοια θα μπορούσε να είναι κάποιος τύπος EDS που είναι γενετικό. Ή κάποιο αυτοανοσο όπως είπα. Ο γαστρεντερολογος θέλει να ξανακάνω γαστροσκόπηση για να πάρει πολλές βιοψίες και να δει για τροφικές αλλεργίες. Η δική του θεωρία είναι ότι παθαίνω πολλά μικρά αλλεργικά σοκ, αλλεργικές αντιδράσεις στο φαγητό δηλαδή.

    Μπορεί επίσης να είναι ορμονικό θέμα, η θέμα διαβήτη. Φάνηκε να μη μεταβολιζω καλά τη γλυκόζη αλλά ακόμα δεν μου έδωσε οδηγίες η ενδοκρινολόγος και με όλα αυτά άφησα τις εξετάσεις στη μέση.

    Το χειρότερο σενάριο , με κύριο σύμπτωμα την ανεξηγητη αναιμία,, είναι η αιματολογική κακοήθεια ή μικροι όγκοι παντού στο σώμα μου. Ο γιατρός μου είπε πως για να τα αποκλείσει εντελως,ήθελε την εξέταση ηλεκτροφόρηση πρωτεϊνών,αλλά την εκανα τρεις φορές και τις τρεις μου έκαναν λάθος εξέταση και έκαναν ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης που απλώς δείχνει αν έχεις το στίγμα. Και μετά προέκυψε ο ιός και δεν ξαναπήγα για εξετάσεις ακόμα, μόνο χθες για το τριπλεξ.
    Καλησπέρα Αντώνη! Έχεις κάνει κάποια συγκεκριμένα τεστ, έτσι ώστε να διαγνωσεις ορθοστατικη ταχυκαρδία.Για παραδειγμα ξέρω ότι η δοκιμασία ανακλισεως είναι ένα τεστ που δείχνει με μεγάλη ακρίβεια αν πάσχει κσποιος από αυτο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αντώνη κάθε φορά που μπαίνω σε πετυχαινω να έχεις και απο κάτι καινούριο. Εχεις κάνει δεκαδες διαγνώσεις μόνος σου... Εκτος απο αγχος προσωπικά πιστεύω οτι δεν έχεις τίποτα άλλο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ταχυκαρδια στον υπνο
    By θεανω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 896
    Last Post: 04-12-2019, 21:48
  2. Παλμοι στον υπνο sos
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 04-04-2019, 14:54
  3. Τα χέρια της κοπέλας μου τρέμουν. Ανησυχώ πολυ
    By dimitriseas in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 17-07-2018, 04:47
  4. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •