Πικρή γεύση στο στόμα/κορωνοϊος - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 157
  1. #61
    blackcrow
    Guest
    Σήμερα ξυπνήσαμε πολύ καλύτερα. Σαν να μην έχουμε τίποτα. Μας πήρε ο γιατρός από μόνος του τηλέφωνο. Να δει πως πάει η κατάσταση. Μιλήσαμε αρκετή ώρα. Μας είπε ότι δέχεται πάρα πολλά τηλεφωνήματα με παρόμοια συμπτώματα. Υπάρχει σύγχυση λόγω εποχικών ιώσεων και αλλεργιών αλλά όσο να ναι ο κόσμος πανικοβάλλεται. Επίσης, είπε ότι ο καθένας έχει διαφορετικά αντισώματα και κάποιος μπορεί να το περάσει εντελώς ανώδυνα. Δεν υπάρχει κανόνας, ούτε σημαίνει ότι κάποιος που κολλά θα το περάσει το ίδιο με κάποιον άλλον. Πέρα απ' αυτό θεωρεί ότι πρέπει να μείνουμε μέσα αν και δεν νομίζει ότι έχουμε τον ιό. Ως την Πέμπτη περιμένουμε και θα δείξει.

  2. #62
    Antonis8
    Guest
    Ανέπτυξα ξηρό βήχα.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ανέπτυξα ξηρό βήχα.
    ναι και που ειναι το προβλημα?

    αραξε....!!

  4. #64
    Antonis8
    Guest
    Ε δεν ξέρω που να είναι το πρόβλημα ρε φιλε στο ότι είχα πολλες επαφες με ιατρικό προσωπικο και μπορει να κολλησα. Και μην πεις και να κολλησες "αραξε". Μενω σε νησί, δεν έχουμε καλή ιατρική περίθαλψη και έχω εν; σωρι υποκειμενα νοσήματα.

    Θέλω να ελπιζω ότι είναι λόγω της παλινδρομησης ο βήχας, αλλά έχει γίνει εντονος τις τελευταίες ημέρες. Πυρετο δεν έχω.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ε δεν ξέρω που να είναι το πρόβλημα ρε φιλε στο ότι είχα πολλες επαφες με ιατρικό προσωπικο και μπορει να κολλησα. Και μην πεις και να κολλησες "αραξε". Μενω σε νησί, δεν έχουμε καλή ιατρική περίθαλψη και έχω εν; σωρι υποκειμενα νοσήματα.

    Θέλω να ελπιζω ότι είναι λόγω της παλινδρομησης ο βήχας, αλλά έχει γίνει εντονος τις τελευταίες ημέρες. Πυρετο δεν έχω.
    ναι οκ.. μιλα με τον γιατρο σου... και φυσικα μην ερχεσαι σε επαφη με αλλα ατομα...

    το αραξε το ειπα για το ανχος σου...

    επισης στο νησι που μενεις πως πανε τα κρουσματα με τον covid 19?

    οπως λες ηρθες σε επαφη με τους γιατρους δεν φοραγες μασκα?

  6. #66
    Antonis8
    Guest
    Μίλησα και με το 1135 ,τους είπα ότι άλλα θέματα υγείας έχω και μου είπαν αν αναπτύξω πυρετό να τους πάρω για να κινηθεί η διαδικασία για εξέταση.

    Ο γιατρός μου μου είπε να περιμένω πέντε μέρες να δούμε πώς θα πάω και αν συνεχίζει θα έρθει να με ακροαστει,μην μου γίνει καμιά πνευμονία. Αλλά προς το παρόν πάω καλά, έχω βήχα αλλά όχι έντονο και μπορεί να είναι και λόγω αλλεργίας ή παλινδρόμησης. Πυρετό ευτυχώς όχι.

    Με τους γιατρούς όχι,δεν φόρεσα μάσκα. Οι δύο ήρθαν σπίτι μου, τον τρίτο τον είδα στο διαγνωστικό εργαστήριο.


    Στο νησί έχουμε τέσσερα κρούσματα, είναι οκ προς το παρόν τα πράγματα,αλλά ένα κρούσμα ήταν νοσηλευόμενος στο νοσοκομείο, οπότε εικάζω πως είναι επικίνδυνες οι επαφές με γιατρούς γιατί μπορεί να είναι φορείς.

    Σήμερα τελείωσα και την προληπτική αντιβίωση που έπαιρνα για ενδεχόμενο λάιμ από το τσιμπούρι και αύριο θα ξεκινήσω και τις βιταμίνες μου και ίσως κάποιο αντισταμινικο να δω μήπως με βοηθήσει.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αν δεν εχεις πυρετο καλα εισαι. Οι μισοι φορεις δεν αναπτυσουν συμπτωματα.

  8. #68
    blackcrow
    Guest
    Σήμερα ανέβασα δέκατα. 37,3. Εκεί γύρω. Πήγα μια μεγάλη βόλτα για περπάτημα. Φυσούσε άερας. Είχε περίεργο καιρό. Γύρισα και ένιωθα κάπως. Εδώ και τέσσερις μέρες νιώθω ζεστό όλο το σώμα. Έβαζα θερμόμετρο αλλά δεν είχα κάτι. Σήμερα όμως ανέβασα δέκατα. Πήρα το γιατρό μου έδωσε αντιβίωση και μου είπε να περιμένω. Μόνο αν φτάσω στο 38 πρέπει να κινήσουμε άλλες διαδικασίες. Έχω τρομάξει. Είμαι μόνος στο σπίτι. Επικοινώνησα με φίλους άμεσα να τους το πω, όπως και με τη δουλειά. Φοβάμαι. Ευτυχώς που βρέθηκε άτομο να βγάζει έξω το σκυλάκο μου και κάποιος για τις προμήθειες. Φοβάμαι πολύ. Όλη μέρα είμαι με το θερμόμετρο και καταγράφω τη θερμοκρασία. Και να θέλω να το ξεχάσω δε με αφήνει το αίσθημα ζέστης που νιώθω σε όλο το κορμί.

    Μίλησα με τον ΕΟΔΥ. Λένε ότι είναι ήπια τα συμπτώματα. Ότι αν εμφανίσω το οτιδήποτε άλλο να τους καλέσω αλλά αυτή τη στιγμή μένω σπίτι. Μόλις εξαφανιστούν τα συμπτώματα και μετά από πέντε μέρες μπορώ να γυρίσω στη δουλειά μου.

  9. #69
    blackcrow
    Guest
    Από κείνη το μεσημέρι και μετά, τέσσερις μέρες τώρα, θερμομετρούμε όλη την ώρα. Κυριακή είχα κάτω από 37. Το ίδιο και τις επόμενες έως και σήμερα Τετάρτη. Το θέμα είναι ότι νιώθω ζεστός. Νιώθω τα μάτια μου να καίνε, τις πατούσες, τις παλάμες. Σήμερα κιόλα βγήκα μια βόλτα (ο ΕΟΔΥ μου είπε μετά από τρεις μέρες απύρετος μπορώ να βγω) και ένιωθα σαν να ιδρώνω. Μου τη δίνει που δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν όλα αυτά είναι του μυαλού, του άγχους ή υπάρχει κάτι. Αν ήμουν σίγουρος ότι είναι του άγχους θα πήγαινα να πιω ένα μισόλιτρο κρασί σε μια ταβέρνα και μια μερίδα κοψίδια
    Πιο πολύ δε φοβάμαι για μένα (τουλάχιστο σ' αυτή τη φάση), αλλά μη τυχόν και βγω με κάναν άνθρωπο και έχοντας κάτι τον κολλήσω κι αυτόν.

  10. #70
    Antonis8
    Guest
    Ποιος γιατρός και για ποιο λόγο σου έδωσε αντιβιωση; Ακόμα και κορωνοιος να ήταν,τι σχέση έχει η αντιβιωση?

    Μέχρι 37.5 στους περισσοτερους είναι η κανονική θερμοκρασία.

  11. #71
    blackcrow
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ποιος γιατρός και για ποιο λόγο σου έδωσε αντιβιωση; Ακόμα και κορωνοιος να ήταν,τι σχέση έχει η αντιβιωση?

    Μέχρι 37.5 στους περισσοτερους είναι η κανονική θερμοκρασία.
    Αυτό για την αντιβίωση δεν το ξέρω. Δεν ξέρω γιατί. Ότι μου είπε έκανα

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω ειχα 36.8 και νομιζα οτι εχω πυρετο και αυτη η φοβια μου κοστισε

  13. #73
    blackcrow
    Guest
    Συνεχίζω να νιώθω ζεστός. Πολύ ζεστός. Τα μάτια καίνε. Πήρα κολλύριο γιατί έχω ξηροφθαλμία αλλά ποτέ στο παρελθόν δεν ήμουν έτσι. Ο γιατρός μου λέει να περάσουν ακόμη δέκα μέρες και μετά θα με βάλει στο ιατρείο για εξέταση από κοντά, συνταγογράφηση τσεκ απ και τα λοιπά. Βγήκα σήμερα μεσημέρι μια βόλτα και γυρνώντας είχε 36.9. Ξέρω ότι δεν είναι πυρετός αλλά σε συνδυασμό με την αίσθηση ζέστης που νιώθω αγχώνομαι. Εντωμεταξύ αποφεύγω να παίρνω τον γιατρό γιατί πριν από μέρες που τον πήρα (γνωρίζει για το αγχωτικό μου υπόβαθρο) μόνο που δεν με έβρισε. Δύσκολα.

  14. #74
    Antonis8
    Guest
    Δεν καταλαβαίνω καν με ποια συμπτωματολογία κάθεσαι μέσα, δεν έχεις καν δέκατα ούτε κανένα άλλο σύμπτωμα του ιού. Επίσης αν υποθέσουμε ότι είχες τον ιό και σου είπαν ότι πέντε μέρες μετά το σταμάτημα της συμπτωματολογίας αρχίζεις και πάλι να κυκλοφορείς, σωθήκαμε, ο ιός είναι ακόμα μεταδοτικός σε αυτή την περίπτωση. Άσχετο βέβαια αυτό. Πάρε ένα οξύμετρο να βλέπεις το οξυγόνο σου. Αλλά δεν καταλαβαίνω και πάλι με τι συμπτώματα αποφάσισες ότι έχεις τον ιό. Όλοι νιώθουμε ζεστοί, είναι καλοκαίρι.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    όπως νομίζεις και εσύ οτι παθαίνεις εμφραγμα ή νομιζεις ότι εχεις τον ιο απο πικρή γεύση στο στομα που δεν είναι καν σύμπτωμα.Απλα ειστε αρρωστοφοβικοι αμφότεροι
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν καταλαβαίνω καν με ποια συμπτωματολογία κάθεσαι μέσα, δεν έχεις καν δέκατα ούτε κανένα άλλο σύμπτωμα του ιού. Επίσης αν υποθέσουμε ότι είχες τον ιό και σου είπαν ότι πέντε μέρες μετά το σταμάτημα της συμπτωματολογίας αρχίζεις και πάλι να κυκλοφορείς, σωθήκαμε, ο ιός είναι ακόμα μεταδοτικός σε αυτή την περίπτωση. Άσχετο βέβαια αυτό. Πάρε ένα οξύμετρο να βλέπεις το οξυγόνο σου. Αλλά δεν καταλαβαίνω και πάλι με τι συμπτώματα αποφάσισες ότι έχεις τον ιό. Όλοι νιώθουμε ζεστοί, είναι καλοκαίρι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σας αγχώνει ο κορωνοιος;;
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 250
    Last Post: 03-04-2020, 17:29
  2. Μουδιασμα-Μυρμηγκιασμα στο στομα
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2020, 16:15
  3. Αίμα στο στόμα
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-06-2017, 22:51
  4. Σχετικα με οσα βαζουμε στο στομα μας!!!
    By sweetOctober in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 09-01-2014, 01:23
  5. Η ζωή μου είναι ένα πολύ πικρή και κατάμαυρη...
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 01-10-2012, 23:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •