Πικρή γεύση στο στόμα/κορωνοϊος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 157
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Πικρή γεύση στο στόμα/κορωνοϊος

    Έχω εδώ και δύο ώρες πικρή γεύση στο στομα. Έφαγα μηλόπιτα και την αισθανομουν πικρή. Έφαγα λιγα χόρτα πριν τη μηλόπιτα,αλλά έχουν περάσει ώρες,δεν μπορεί να κρατάει η πικραδα. Ήπια νερό και βούρτσισα και τα δόντια μου, επιμένει.

    Νομίζω ότι κόλλησα τον ιό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν ειπαν για πικρη γευση,ομως. για αγευσια ειπαν.
    μπορεις να παρεις τους 4ψηφιους αριθμους να ρωτησεις αν ειναι συμπτωμα.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Βασικά η πικρή γεύση και η αδυναμία γεύσης εντάσσονται στις διαταραχές γεύσης που σχετίζονται πολύ συχνά με λοιμώξεις του αναπνευστικού, ανεξάρτητα από τον covid19.

    Ελπίζω να είναι από τα χόρτα. Αν κόλλησα , πάει. Καταρχάς θα μου σκοτώσουν τις γάτες,κατά δεύτερον θα πεθάνω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Νεος κυκλος πανικου Αντωνη. Ηρεμησε, πινε υγρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Και καποτε οντως θα αρρωστησεις γιατι ολοι αρρωσταινουμε. Και τοτε τι θα γινουν οι γατες; Δεν ειναι δυνατον να βασιζεις τα παντα στο δεδομενο οτι δε θα αρρωστησεις ποτε. Μπορει κι αυτο να ειναι η πηγη του αγχους σου που εκδηλωνεται με αρρωστοφοβια. Νιωθεις ευαλωτος ενω επρεπε να νιωθεις ενας μικρος Θεος. Κατι αλλο πρεπει να κανονισεις, να ρυθμισεις τις υποθεσεις σου ετσι ωστε να μη φοβασαι τις επιπτωσεις του αν λειψεις ή αρρωστησεις. Εγω 12 χρονια εκανα το σκοπο στη βεραντα και δεν αφηνα το σκυλο να βγει μονος του. Καποτε θα κλαταρα.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Και τώρα άρρωστος είμαι. Κουτσά στραβά, με ταχυπαλμία, πάω και τα ταίζω. Το είχα συζητήσει με τη ψυχολόγο αυτό. Λόγω του μετατραυματικού στρες μου έχει γίνει κάτι σαν ιδεοψυχαναγκασμός. Νιώθω τύψεις αν δεν πάω. Μου είχε πει ότι πρέπει να αρχίσω να βάζω τον εαυτό μου πρώτο. Γιατί αν εξαντλω τον εαυτό μου, στο τέλος δεν θα μπορώ να τις φροντίζω καθόλου. Και είχε δίκιο. Πριν την ορθοστατική είχα εξαντλητικό πρόγραμμα. Ξυπνούσα 7.30 νταν, τάιζα σε δυο γειτονιές, μετά ξανά στις δώδεκα, μετά στις 4 το απόγευμα και μετά στις εννιά το βράδυ. Και στο ενδιάμεσο πήγαινα και στο ξενοδοχείο που είχαμε καμιά εικοσαριά γάτες κι εκει και τους έριχνα. Και σε άλλες γειτονιές του χωριού με το πατίνι. Μετά την ορθοστατική αναγκαστικά μειώθηκαν σε δύο οι φόρες, μία το μεσημέρι, μία το βράδυ. Και τώρα που μετακόμισα αναγκαστικά σε μία το απόγευμα. Τους βάζω παραπάνω φαγητό για να έχουν να τρώνε και άλλες ώρες, έχω μπολάκια. Σε άλλα μέρη σταμάτησα να πηγαίνω αναγκαστικά. Νιώθω εξαντλημένος λόγω της ορθοστατικής. Του ξενοδοχείου έχω βάλει την αδερφή μου να πηγαίνει ανά μερικές ημέρες. Βρίσκουν κι αλλού. Εγώ πάω σπάνια πια.

    Όταν πρωτοξεκίνησε η ορθοστατική και ήμουν όλη μέρα σε γιατρούς/νοσοκομεία και πάθαινα συνέχεια κρίσεις πανικού, αναγκάστηκα να μετακομίσω στο ξενοδοχείο για κάποιο διάστημα, να ξελαμπικάρω. Είχε έρθει η αδερφή μου απο της γιαγιάς μου που έμενα γιατί φοβόμουν και με πήρε με το ζόρι, μετά από μία κρίση πανικού που είχα καλέσει και το γιατρό μου και ασθενοφόρο (και τελικά δεν πήγα στα επείγοντα, απλώς πήραν τα ζωτικά μου και ήρθε ο γιατρός μου να μου κάνει καρδιογράφημα) Εμεινα περίπου δύο εβδομάδες. Είχα βάλει έναν γείτονα να τους ρίχνει. Πήγαινα όμως κι εγώ ανά πέντε μέρες να δω τι γίνεται. Δυστυχώς δεν τον εμπιστεύομαι αρκετά για να τα αναλάβει, πολλές φορές δεν τους βάζει ενώ μου λέει ότι τους έβαλε. Επίσης αν δεν πηγαίνω εγώ, θα τους βάλουν φόλες. Θέλω να μεταφέρω όσες μπορώ εδώ, έχει μεγάλο κήπο και γύρω βουνά, θα είναι μια χαρά. Αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα περιβάλλον σε γάτα.

    Αν αρρωστήσω πιο βαριά, θα κάνω έκκληση σε άλλους εθελοντές.

    Κι εγώ κλάταρα μετά από όλα αυτά. Πέρυσι είχα το δικαστήριο, παράλληλα πολλές ώρες δουλειά, παράλληλα τις γάτες, παράλληλα διενέξεις με άτομα που δεν ήθελαν να τις ταίζω, παράλληλα άλλα δικαστήρια με τη θεία μου για περιουσιακά, ερωτικές απογοητεύσεις κλπ. Τα τελευταία τρία χρονια έχω πραγματικά κλατάρει, ένταση συνέχεια. Και μετά ήρθαν και τα προβλήματα υγείας.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Δεν ξέρω αν είναι παλινδρόμηση ή καρδιά, αλλά σήμερα είμαι όλη μέρα με ενοχλήσεις αριστερά στο χέρι και στον ώμο. Έχω πάρει και ένα αντιισταμινικό γιατί με ξανατσίμπησε τσιμπούρι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ξέρω αν είναι παλινδρόμηση ή καρδιά, αλλά σήμερα είμαι όλη μέρα με ενοχλήσεις αριστερά στο χέρι και στον ώμο. Έχω πάρει και ένα αντιισταμινικό γιατί με ξανατσίμπησε τσιμπούρι.
    Αντώνη εχω και εγώ ενοχλήσεις στο αριστερό χέρι ένα 6μηνο περίπου αλλά ευτυχώς δεν πεθανα.Ο πόνος στο αριστερό χέρι δεν είναι πάντα προάγγελος καρδιάς,είναι και πιάσιμο η ψυχοσωματικό που ναι χτυπάει και εκεί.Ειναι δυνατόν.Επισης η πικρή γεύση στο στόμα ,πολλές φορές προέρχεται και από στομαχικα.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ το έχω αρκετές εβδομάδες. Είχε σταματήσει και επανήλθε αυτές τις μέρες, για αυτό ανησυχώ, σε συνδυασμό με τις μελανιές κλπ.

    Ναι, από παλινδρόμηση τυχαίνει. Τελικά μου έφυγε ευτυχώς. Τώρα ανησυχώ και πάλι για την καρδιά μου και το πόδι μου

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Φοβάμαι να πάρω την αντιβίωση που μου είπε ο γιατρός. Είναι δυνατή και θα μου φέρει ταχυπαλμία και αναστάτωση στο στομάχι. Και η άλλη που ήταν πιο ελαφριά τα ίδια μου έκανε. Και έχουν διαφορετικά συστατικά οπότε φοβάμαι πάλι από την αρχή για αλλεργικές αντιδράσεις. Αλλά με δάγκωσαν τρία τσιμπούρια ως τώρα, ο γιατρός λέει ότι πρέπει να την πάρω.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Έκανα και όλα τα βίντεο που ήθελα να στείλω στην κοπέλα. Είναι επτά βίντεο, δέκα λεπτά το καθένα (μιλάω πολύ). Είμαι σίγουρος ότι θα με αγνοήσει και δεν θα μου απαντήσει καν. Αλλά θέλω να τα στείλω τώρα, που είναι νωρίς και μετά να μην ασχοληθώ περαιτέρω. Ηδη νιώθω πιο αποστασιοποιημένος. Αυτό της λέω, ότι τους βάρεσε η καραντίνα στο κεφάλι και ξέσπασαν πάνω μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Φοβάμαι να πάρω την αντιβίωση που μου είπε ο γιατρός. Είναι δυνατή και θα μου φέρει ταχυπαλμία και αναστάτωση στο στομάχι. Και η άλλη που ήταν πιο ελαφριά τα ίδια μου έκανε. Και έχουν διαφορετικά συστατικά οπότε φοβάμαι πάλι από την αρχή για αλλεργικές αντιδράσεις. Αλλά με δάγκωσαν τρία τσιμπούρια ως τώρα, ο γιατρός λέει ότι πρέπει να την πάρω.
    Τι αντιβίωση είναι?
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    To vibramycin, τα τσιμπούρια μπορεί να προκαλέσουν τη νόσο lyme. Θέλει να την πάρω προληπτικά. Στις οδηγίες γράφει και για ελονοσία, οπότε υποθέτω ότι είναι δυνατή. Αλλά αν δεν πάρω μπορεί να πάθει κακό και η καρδιά μου, μπορεί να μετέφεραν βακτήρια τα τσιμπήματα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Που ειναι αυτα τα κωλοτσιμπουρα; what fresh hell is this που λεει ο Σελντον. Πρεπει κινεγω να τα προσεχω.

    Να σου πω, βοηθαει τιποτα στην αποτομη αυξηση της πιεσης; Νομιζω παθαινω κατι σαν μινι εγκεφαλικο γιατι μετα απο πολλες ωρες και ενω εχει επανελθει στο φυσιολογικο, νιωθω συγχυση και μπερδευω τα λογια μου.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Μένω σε εξοχή,έχει παντού εδώ και τα φέρνουν μέσα οι οικοσιτες γάτες μου που βγαίνουν στον κήπο.


    Το λεμόνι βοηθάει να τη ρίξεις,πίνει η γιαγιά μου όταν της ανέβει.


    Το πόδι μου ακόμα να ξεπρηστει, αντιθέτως,φαίνεται πιο πρησμένο από χθές. Υπάρχει περίπτωση λάθος διάγνωσης; Νιώθω και τη γάμπα μου περίεργη.

    Τα βίντεο τα έστειλα στην κοπέλα. Τώρα μπορώ να συνεχίσω τη ζωή μου. Δεν θα μου απαντήσει,αυτό το ξέρω,απλώς ήθελα εγώ να τα πω για να βάλω μια τελεία στο θέμα.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σας αγχώνει ο κορωνοιος;;
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 250
    Last Post: 03-04-2020, 18:29
  2. Μουδιασμα-Μυρμηγκιασμα στο στομα
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2020, 17:15
  3. Αίμα στο στόμα
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-06-2017, 23:51
  4. Σχετικα με οσα βαζουμε στο στομα μας!!!
    By sweetOctober in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 09-01-2014, 02:23
  5. Η ζωή μου είναι ένα πολύ πικρή και κατάμαυρη...
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 02-10-2012, 00:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •