Η κολυμβηση ειναι το φαρμακο μου - Ο Ψυχιατρος αρνειτα να μου δωσει αδεια κολυμβησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14

    Η κολυμβηση ειναι το φαρμακο μου - Ο Ψυχιατρος αρνειτα να μου δωσει αδεια κολυμβησης

    Για να μην πολυλογω, εχω καταθλιψη και μαζι γενικευμενο αγχος και μετατραυματικο στρες μη πω ενας ψυχιατρος χωρις τεστ μου ειπε οτι εχω ''οριακη προσωπικοτητα''.

    Πηγα 2 αντικαταθλιπτικα (οχι μαζι) για 3 μηνες το ενα, ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ, το ενα ακομη λιγο να με σκοτωσει (δεν θα μποω τωρα σε λεπτομερειες πως)

    Τα σταματησα αλλα συνεχισα (κακως) το ταβορ. Θελω να το κοψω αλλα πρεπει να γινει σταδιακα γιατι ειμαι χρονια χρηστης.

    Τωρα, η κολυμηση οχι μονο χανω βαρος που ειμαι υπερβαρη και εχω καρδιακα θεματα λογω κιλων, αλλα μου φτιαχνει απιστευτα και τη διαθεση. Το ειχα πει στον ψυχιατρο μου ΠΡΙΝν κανει ερθει το θεμα το κορωνοιου και το #μενουμεσπιτι. Οπως το ηξερε οτι με βοηθαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

    Του ειπα να μου δωσει χαρτι για να παρω λεωφορειο να παω θαλασσα χωρις να με συλλαβουν και αρνηθηκε λεγοντας μου οτι να παιρνω μονο ταβορ διχως καποιο αντικαταθλιπτικο ειναι ''αντιεπαγγελματικο'' εκ μερους του και μου ειπε να αγορασω ενα νεο αντικαταθλιπτικο που δεν θα προκαλεσει, λεει,τις παρενεργειες αυτων που ηδη εχω δοκιμασει και αποτυχει.

    Μου φαινεται οτι απλα προωθει φαρμακα, δεν ακουγει τις αναγκες μου και καπως αμφισβητει ενω υπαρχουν επιστημονικες μελετες που συνδεουν την καταθλιψη με την αθληση, το οτι θελω να κολυμπω τακτικα κυριως σε κολυμβητηριο αλλα και θαλασσα. ΕΙναι δε τοσο μικροπρεπης που οταν του ειπα οτι ξεκινησα να πηγαινω σε κολυμβητηριο και νιωθω ηδη πολυ καλυτερα μου απαντησε ''δεν εχουν ομως ολοι οι ανθρωπο το χρονο και την πολυτελεια να πανε κολυμβητηριο ετσι;''.

    Τι σημαινει αυτο; οτι προσπαθωντας να βρω ενναλλακτικες λυσεις στην καταθλιψη αφου 2 φαρμακα απετυχαν να με 'πιασουν' και οντας εθισμενη στο μισητο ταβορ, δεν εχω δικαιωμα να χρησιμοποιησω την αθληση για να βοηθησω τον εατο μου; Επειδη δεν ειναι φαρμακο σε κουτι και δεν το προωθει καποια εταιρεια;


    Ψαχνω νεο ψυχιατρο περιοχη Αθηνας-Πειραια που να μην εχει στραβωσει με την ιδεα οτι ηδη επιστημονικα η αθληση ειναι ενα φαρμακο για την καταθλιψη. Αν εχετε καποιοιν να προτεινετε ενημερωστε με κατιδιαν.


    Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τι παρενεργειες ειχαν;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,512
    αννα , θα σου πω, εγω ξεκίνησα με κατάθλιψη 25 χρονών, εκανα θεραπεία για 3 χρόνια, και βασικό κομμάτι της θεραπείας μου πέρα απο το σεροπραμ ηταν να αθλουμε, ειμουν πολλα κιλα βεβαια, πηγαινα κολυμβητήριο και έμαθα ελευθερο, φυσικά και κολύμβηση θάλασσα, και πήγαινα και περπατούσα γρήγορα σε στιβο..... στη κατάθλιψη ειναι πολύ βασική η άθληση, εγω το θεωρώ ισοδύναμο με τα φάρμακά, δυστυχώς μετά απο δέκα χρόνια έπαθα ψυχωτικό επεισόδιο..... αλλα και τωρα που παίρνω αντιψυχωτικα κάθε μέρα κάνω μια ωρα προπόνηση τζοκινγκ κολύμβηση η ποδηλασία...... αν δεν γυμναστώ νιώθω πολυ χειρότερα. σκέφτομαι να πω στο ψυχίατρο να μου γράψει χαρτί για κολύμβηση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Τα ταβορ δεν ειναι θεραπεια νομιζω. Παντως οταν μου εδωσαν στο νοσοκομειο σαν χαζοχαρουμενη ημουν χαχα
    Το κατιδιαν ειναι δυσκολο λογο καραντινας(αστειυομαι). πρεπει να συγκεντρωσεις 50 μηνυματα.
    Μηπως ηταν δυσκολο να σου γραψει χαρτι για κολυμπι. Δεν μπορω να σκεφτω κανενα παραδειγμα τωρα να σου πω μπορει αργοτερα!!
    Σκεφτηκα. Εγω θελω να παω στο βουνο να κανω δουλειες στο κτημα για να ανεβει η ψυχολογια μου τι θα πω γιατρε δωσε μου χαρτι να παω στο βουνο? Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω ολοι θα ζητουσαν κατι

Similar Threads

  1. Οποίος γνωρίζει σχετικά ας δώσει τα φώτα του...
    By starkiller300 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-01-2020, 09:09
  2. δειτε αυτο το βιντεο θα σας δωσει κουραγιο
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-12-2019, 17:00
  3. Κολυμβηση
    By labwmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 24-04-2012, 02:05
  4. Το γέλιο είναι φάρμακο ...
    By dora_th in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2012, 00:05
  5. ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ...ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η' ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-12-2009, 19:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •