Είμαι χειριστικός. Θέλω να αλλάξω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7

    Είμαι χειριστικός. Θέλω να αλλάξω

    Καλησπέρα σας,

    Εχω διαπιστώσει ότι ειμαι χειριστικός άνθρωπος. Κάνοντας έρευνα στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι έχω όλα τα χαρακτηριστικά ενός χειριστικού ανθρώπου. Η μητέρα μου έχει επίσης όλα τα χαρακτηριστικά των χειριστικων ανθρώπων και τα εφαρμόζει επάνω μου απο τότε που ήμουν μικρό παιδί. Επίσης αντίστοιχη χειριστική συμπεριφορά υπάρχει και από άλλα μέλη της οικογένειας μου. Εγώ σαν άτομο λοιπόν έχω υπάρξει θύμα χειριστικών ανθρώπων από πολύ μικρός χωρίς να το γνωρίζω. Τώρα ως ενήλικας βλέπω ότι είμαι χειριστικός απέναντι στην σύζυγο μου μόνο. Είμαι δηλαδή ο θύτης όσον αφορά το σπίτι μου αλλά το θύμα όσον αφορά την υπόλοιπη οικογένεια μου.
    Διαβάζω παντού άρθρα για το πώς αντιμετωπίζουμε τους χειριστικούς ανθρώπους αλλά πουθενά πως θα πάψουμε να είμαστε χειριστικοί.
    Ξέρω ότι η συμπεριφορά μου είναι λάθος γιατί το βιώνω σαν θύμα και μπορώ να καταλάβω τον πόνο που προκαλώ στον άνθρωπο μου φερόμενος σαν θύτης. Χρειάζομαι βοήθεια για να σταματήσω αυτή την συμπεριφορά μου. Τι μπορώ να κανω;
    Last edited by pet99; 09-04-2020 at 22:20.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Να ζητήσεις την βοήθεια της συζύγου σου. Δηλαδή εφόσον αντιλαμβάνεσαι πως κάποια χαρακτηριστικά σου βλάπτουν την γυναίκα σου, να της ζητήσεις να σου πει τι την ενοχλεί πάνω σου και να προσπαθήσεις να τα αποβάλλεις. Το να τα αποβάλλεις δεν είναι κάτι εύκολο, θέλει προσπάθεια και χρόνο και προπαντώς υπενθύμιση τις στιγμές που το κάνεις ασυναίσθητα. Αυτό είναι το βασικότερο πρόβλημα ότι το κάνεις ασυναίσθητα και θα πρέπει κάθε φορά να σου το υπενθυμίζει όποτε το παρουσιάζεις για να το σταματήσεις και στο τέλος να το αποβάλλεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    ............
    Last edited by pet99; 09-04-2020 at 22:20.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Θα επανεμφανίζεται και για αυτό σου είπα πως δεν είναι κάτι εύκολο. Θα σου πάρει αρκετό καιρό μέχρι να καταφέρεις να απαλλαγείς πλήρως από αυτά γιατί έχουν γίνει συνήθεια. Αυτό πρέπει να το καταλάβεις και εσύ και η γυναίκα σου για αυτό και πρέπει κάθε φορά να σου το υπενθυμίζει. Προσπαθείς να αποβάλλεις ένα συνηθισμένο αναπόσπαστο κακό χαρακτηριστικό του εαυτού σου και επειδή αποτελεί κομμάτι της ζωης σου θα εμφανίζεται ανα διαστήματα μέχρι που κάποια στιγμή ο εγκεφαλος θα αποδεχθεί την αλλαγή σου και θα εξαφανιστεί εντελώς

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by petrosk86 View Post
    Καλησπέρα σας,

    Εχω διαπιστώσει ότι ειμαι χειριστικός άνθρωπος. Κάνοντας έρευνα στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι έχω όλα τα χαρακτηριστικά ενός χειριστικού ανθρώπου. Η μητέρα μου έχει επίσης όλα τα χαρακτηριστικά των χειριστικων ανθρώπων και τα εφαρμόζει επάνω μου απο τότε που ήμουν μικρό παιδί. Επίσης αντίστοιχη χειριστική συμπεριφορά υπάρχει και από άλλα μέλη της οικογένειας μου. Εγώ σαν άτομο λοιπόν έχω υπάρξει θύμα χειριστικών ανθρώπων από πολύ μικρός χωρίς να το γνωρίζω. Τώρα ως ενήλικας βλέπω ότι είμαι χειριστικός απέναντι στην σύζυγο μου μόνο. Είμαι δηλαδή ο θύτης όσον αφορά το σπίτι μου αλλά το θύμα όσον αφορά την υπόλοιπη οικογένεια μου.
    Διαβάζω παντού άρθρα για το πώς αντιμετωπίζουμε τους χειριστικούς ανθρώπους αλλά πουθενά πως θα πάψουμε να είμαστε χειριστικοί.
    Ξέρω ότι η συμπεριφορά μου είναι λάθος γιατί το βιώνω σαν θύμα και μπορώ να καταλάβω τον πόνο που προκαλώ στον άνθρωπο μου φερόμενος σαν θύτης. Χρειάζομαι βοήθεια για να σταματήσω αυτή την συμπεριφορά μου. Τι μπορώ να κανω;
    Για ζητηματα που απτονται συμπεριφορων και χαρακτηρα, καταλληλη ειναι η ψυχοθεραπεια. Εχεις κανει; Η το εχεις σκεφτει;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    ...........
    Last edited by pet99; 09-04-2020 at 22:21.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    Μπορείς σε παρακαλώ να αφαιρέσεις το σχόλιο σου; δεν θέλω να φαίνεται το παλιό username μου. Ευχαριστώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δε γινεται να τροποποιηθει ποστ μετα απο 72 ωρες δυστυχως pet99 :( Μπορεις να στειλεις μεηλ στο [email protected] και να τους ζητησεις να το αφαιρεσουν απο την παραθεση μου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ειναι πάρα πολύ σημαντικό που το βλέπεις αυτό και θέλεις να το αλλάξεις. Μπορείς να εντοπίσεις ποια βασική σου επιδίωξη κρύβεται πίσω από την χειριστικότητα για την οποία μιλάς? Τι προσπαθείς να πετύχεις με τη συμπεριφορά αυτή; Που αποσκοπεί; Τι εξυπηρετεί;

Similar Threads

  1. Θέλω να αλλάξω το attitude μου help
    By Iwannachangeattitude in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2019, 00:35
  2. θέλω να αλλάξω την ζωή μου
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-08-2015, 19:12
  3. Θελω να αλλαξω
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-09-2012, 02:33
  4. θελω να αλλαξω παρεες
    By nickathens21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-01-2012, 03:20
  5. θελω να αλλαξω nick
    By BrokeN_DoLL in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 04-02-2011, 17:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •