Φοβία καρκίνου στο κεφαλι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Ε μια χαρά η πίεση. Ελπίζω να βρεις τ φταιει και να ησυχάσεις. Καλή δύναμη!

  2. #17
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Βγήκαν και οι αιματολογικες, όλες φυσιολογικές, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, θυρεοειδής, όλα οκ

    Το μόνο που βρηκαν είναι μερική έλλειψη βιταμίνης d που τη βρίσκουν στους περισσότερους. Παρακολουθώ τώρα την πίεση να δούμε αν δικαιολογεί κάτι από εκεί

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Με λίγο Google search απλά σκάβεις ένα λάκκο και μπαίνεις μέσα γλυτώνοντας επισκέψεις σε γιατρούς. Η ζαλάδα μπορεί να είναι σύμπτωμα υπότασης αλλά ποτέ υπέρτασης. Η υπέρταση είναι ασυμπτωματική. Ψυχοσωματικά είναι. Περισυ είχα σχεδόν καθημερινά ζαλάδες, αδυναμία, θολή όραση. Ένα σφουγγάρισμα να έκανα στο σπίτι και έπεφτα κάτω για μέρες. Λέω θα έχω καρδιακή ανεπάρκεια, διαβήτη, πέρασε και ο όγκος στο κεφάλι από το μυαλό μου. Αντιμετώπιζα ένα πολύ σοβαρό θέμα δύο στο σπίτι και με τα προσωπικά μου. Με το που τα έλυσα, δηλαδή έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου, θεραπεύθηκα μέσα σε δευτερόλεπτα. Βάλε το πιεσόμετρο στο συρτάρι. Για να γραφτείς και εσύ εδώ ξέρεις πολύ καλά μέσα σου ότι το θέμα δεν σωματικής υγείας. Κάτι σε βασανίζει αλλά όχι σωματικά

  4. #19
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Με λίγο Google search απλά σκάβεις ένα λάκκο και μπαίνεις μέσα γλυτώνοντας επισκέψεις σε γιατρούς. Η ζαλάδα μπορεί να είναι σύμπτωμα υπότασης αλλά ποτέ υπέρτασης. Η υπέρταση είναι ασυμπτωματική. Ψυχοσωματικά είναι. Περισυ είχα σχεδόν καθημερινά ζαλάδες, αδυναμία, θολή όραση. Ένα σφουγγάρισμα να έκανα στο σπίτι και έπεφτα κάτω για μέρες. Λέω θα έχω καρδιακή ανεπάρκεια, διαβήτη, πέρασε και ο όγκος στο κεφάλι από το μυαλό μου. Αντιμετώπιζα ένα πολύ σοβαρό θέμα δύο στο σπίτι και με τα προσωπικά μου. Με το που τα έλυσα, δηλαδή έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου, θεραπεύθηκα μέσα σε δευτερόλεπτα. Βάλε το πιεσόμετρο στο συρτάρι. Για να γραφτείς και εσύ εδώ ξέρεις πολύ καλά μέσα σου ότι το θέμα δεν σωματικής υγείας. Κάτι σε βασανίζει αλλά όχι σωματικά
    Φίλε Νικόλα επειδή θέματα έχω από αρκετά μικρός, έμαθα με αυτά να ζω. Παράδειγμα η αποπροσωποποιηση, αυτή η θολούρα σαν να είσαι ασύνδετος με το σώμα σου είναι κάτι που μου συμβαίνει πολύ συχνά, δε με τρομάζει. Οι μυικοι σπασμοί παντού μόλις έχω στρες και εκνευρισμό πλέον ούτε αυτοί. Αυτό είναι κάτι πρωτογνωρο που ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να το κάνει το μυαλό μου. Είναι πολύ περίεργη αίσθηση να περπατάς και να νιώθεις σαν να πας να σβήσεις ενώ περπατάς, να νιώθεις ασύνδετα τα πόδια σου από το σώμα σου, και να φοβάσαι μην ξαφνικά σωριαστεις. Ίσως επειδή ήμουν πολύ κοινωνικός, περνούσα πολλές ώρες εξω με κόσμο και τώρα αυτό με κάνει να φοβάμαι να κουνηθω μην το πάθω εξω

  5. #20
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Παρακολουθώ την πίεση εδώ και 3 μερες. Παίζει από 12 μέχρι 13,5 που είναι λίγο τσιμπημένη για την ηλικία μου αλλά μπορεί να δικαιολογεί και από το όλο άγχος. Δοκιμάζω όμως να κάνω λίγη γυμναστική μέσα στο σπίτι και κατευθείαν μόλις ανεβασω παλμούς τους ακουω στα αυτιά μου.

    Μήπως να παρω μια δεύτερη γνώμη από άλλο ορυλα; γιατι όλες οι άλλες εκδοχές του να συμβαίνει αυτό είναι υποτίθεται εκτός τώρα (όγκοι, ενδοκρανιακη πίεση, υψηλή πίεση, στενωση καρωτίδων)

  6. #21
    Μια χαρά είναι η πίεση... Άμα σου φύγει και τ άγχος του πιεσόμετρου θα δεις 11αρια. Δν νομίζω να αλλάξει κτ αλλά πάνε και σε άλλον να σου φύγουν και οι τελευταίες υποψίες. Πόσο χρονών είσαι?

  7. #22
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Μια χαρά είναι η πίεση... Άμα σου φύγει και τ άγχος του πιεσόμετρου θα δεις 11αρια. Δν νομίζω να αλλάξει κτ αλλά πάνε και σε άλλον να σου φύγουν και οι τελευταίες υποψίες. Πόσο χρονών είσαι?
    35 είμαι. Αν κάνεις έχει παρόμοιο σύμπτωμα από άγχος να ακούει τον σφυγμό του στα αυτιά ας μας πει..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    35 είμαι. Αν κάνεις έχει παρόμοιο σύμπτωμα από άγχος να ακούει τον σφυγμό του στα αυτιά ας μας πει..
    Το σφυγμό στα αυτιά νομίζω όλοι όσοι έχουν αγχωδη διαταραχή το παθαίνουν. Και εγώ εννοείται το νιώθω χρόνια τώρα που ταλαιπωρουμαι. Όχι συνέχεια αλλά όταν περνάω περίοδο έντονου φόβου-στρες τη νύχτα που ξαπλώνω είναι μαρτύριο

  9. #24
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Το σφυγμό στα αυτιά νομίζω όλοι όσοι έχουν αγχωδη διαταραχή το παθαίνουν. Και εγώ εννοείται το νιώθω χρόνια τώρα που ταλαιπωρουμαι. Όχι συνέχεια αλλά όταν περνάω περίοδο έντονου φόβου-στρες τη νύχτα που ξαπλώνω είναι μαρτύριο
    Εγω όταν είμαι σε ηρεμία, ύπνο, κτλ δεν τον ακούω. Αλλά με το που σηκωθώ πα περπατήσω 10 βήματα τον ακούω και μολις πέσουν οι παλμοί πάλι σταματάει. Εν τω μεταξύ μέχρι πριν την καραντίνα πήγαινα 3 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο και έτρεχα sprint στο διάδρομο 10 λεπτα, δε θυμάμαι να το είχα ποτέ τοτε

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Φίλε Νικόλα επειδή θέματα έχω από αρκετά μικρός, έμαθα με αυτά να ζω. Παράδειγμα η αποπροσωποποιηση, αυτή η θολούρα σαν να είσαι ασύνδετος με το σώμα σου είναι κάτι που μου συμβαίνει πολύ συχνά, δε με τρομάζει. Οι μυικοι σπασμοί παντού μόλις έχω στρες και εκνευρισμό πλέον ούτε αυτοί. Αυτό είναι κάτι πρωτογνωρο που ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να το κάνει το μυαλό μου. Είναι πολύ περίεργη αίσθηση να περπατάς και να νιώθεις σαν να πας να σβήσεις ενώ περπατάς, να νιώθεις ασύνδετα τα πόδια σου από το σώμα σου, και να φοβάσαι μην ξαφνικά σωριαστεις. Ίσως επειδή ήμουν πολύ κοινωνικός, περνούσα πολλές ώρες εξω με κόσμο και τώρα αυτό με κάνει να φοβάμαι να κουνηθω μην το πάθω εξω
    Τα ψυχοσωματικά δεν έχουν.μονιμα συμπτώματα. Αλλάζουν που και πού για ποικιλία. Σίγουρα ο περιορισμός στο σπίτι, η στέρηση ελευθερίας κίνησηςσε έχουν βαρεσει λίγο πολύ όλους

  11. #26
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Τα ψυχοσωματικά δεν έχουν.μονιμα συμπτώματα. Αλλάζουν που και πού για ποικιλία. Σίγουρα ο περιορισμός στο σπίτι, η στέρηση ελευθερίας κίνησηςσε έχουν βαρεσει λίγο πολύ όλους
    Ναι, αλλάζουν μην τυχόν πούμε οκ, το έχω ξαναβιωσει αυτό, δε θα τρελαθώ. Πρέπει να βγει καινούργιο να σε γαμησει ψυχολογικά.. Τέλος πάντως, ίσως και το ότι περνάει ο καιρός χωρίς να βλέπεις κάτι να χειροτερεύει να λέει κάτι από μόνο του. Στην τελική δε φοβάμαι να παρω και μια αγωγή να απαλλαγώ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Ναι, αλλάζουν μην τυχόν πούμε οκ, το έχω ξαναβιωσει αυτό, δε θα τρελαθώ. Πρέπει να βγει καινούργιο να σε γαμησει ψυχολογικά.. Τέλος πάντως, ίσως και το ότι περνάει ο καιρός χωρίς να βλέπεις κάτι να χειροτερεύει να λέει κάτι από μόνο του. Στην τελική δε φοβάμαι να παρω και μια αγωγή να απαλλαγώ
    Για να απαλλαγείς από τη ζαλάδα θα πρέπει να πάρεις αγωγή για το υποκείμενο νόσημα που την προκαλεί. Εσύ υποκείμενο νόσημα δεν έχεις. Άρα θα πρέπει να βρεις μια λύση για το πρόβλημα που την προκαλεί

  13. #28
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Για να απαλλαγείς από τη ζαλάδα θα πρέπει να πάρεις αγωγή για το υποκείμενο νόσημα που την προκαλεί. Εσύ υποκείμενο νόσημα δεν έχεις. Άρα θα πρέπει να βρεις μια λύση για το πρόβλημα που την προκαλεί
    Ναι, αγωγή εννοώ αγχολυτικη, η αντικαταθλιπτική, αφού μη βρίσκοντας τίποτα από εξετάσεις θα την αποδοσουν σε στρες

  14. #29
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Επανερχομαι μετα απο καιρό. Τα συμπτωματα μου με τη ζαλαδα στο περπάτημα δεν εχουν φυγει, απευθύνθηκα σε ψυχιατρο και μετα το πρώτο ραντεβου μου είπε οτι βλεπει διαταραχή στον μηχανισμό διαχείρισης αγχους, και οτι στο δευτερο θανμου εξηγησει καποια πραγματα και τεχνικες και πιστεύει οτι θα το ξεπερασω χωρίς φαρμακα.

    Χθες βραδυ ομως, οντας σε φιλικο σπίτι, και ενω κουβεντιαζαμε επι μια ωρα, αρχισα σταδιακα να νιωθω πιεση στο κεφαλι, μεχρι που εφτασα να νιώθω σφιξιμο στο σαγόνι και οτι δυσκολευομαι να μιλησω. Πρωτογνωρο σύμπτωμα, εφυγα για το σπιτι που χαλαρωσα και βελτιώθηκε, απλα ακομα και τώρα νιωθω σαν μουδιασμενα τα χειλη μου...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ο παππούς μου πάντως που ειχε καρκίνο στο κεφαλι δεν ειχε ούτε ζαλαδες ούτε πονοκεφάλους.ειχε μονο προβλημα στη βάδιση,εφυγε μεσα σε ενα μηνα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. φοβος καρκινου
    By annangel in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2020, 07:45
  2. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 02:34
  3. Πονος στο κεφαλι
    By Evangelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2019, 23:41
  4. Παγκόσμια μέρα κατά του παιδικού καρκίνου!
    By andreas86 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 15-02-2018, 03:54
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •