Φοβία καρκίνου στο κεφαλι - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ο παππούς μου πάντως που ειχε καρκίνο στο κεφαλι δεν ειχε ούτε ζαλαδες ούτε πονοκεφάλους.ειχε μονο προβλημα στη βάδιση,εφυγε μεσα σε ενα μηνα.
    δηλαδή δεν μπορούσε να περπατήσει καθόλου ή δεν είχε ισορροπία?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Θα ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σου από κάποιον που έχει περάσει όλα αυτά που φοβάμαι, αν φυσικά δε σου είναι δυσάρεστο να τα μοιραστεις

    Πάντως δε πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό ρε παιδιά, βγηκα τώρα να περπατήσω στη γειτονιά και ένιωθα ότι θα λιποθύμησω, το κεφάλι μου ένιωθε αυτό που περιγράφουν σαν Light headed ανά δευτερόλεπτα, μαζεύτηκα σε 5 λεπτα σπίτι μην πεσω κάτω. Οταν έκατσα καναπέ και ηρέμησα όλα οκ. Ήμαρτον δε γίνεται να τα περνάω αυτά και να μη μου βρίσκουν τι έχω [emoji853]
    Πιο ψυχολογικό δεν γίνεται!!!

  3. #33
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Πιο ψυχολογικό δεν γίνεται!!!
    Χθες το επαθα στο σουπερ μάρκετ, κατεβηκα, ένιωθα ταχυκαρδια και ταση λιποθυμίας. Αφησα τα πράγματα και εφυγα. Πηρα ενα ηρεμιστικό που ειχα καβατζα, αραξα μισή ωρα και μετα ξανακατεβηκα και ολα καλα.. Ειχα χθες ραντεβου με το γιατρό, μου είπε να αποφασίσω αν θελω να το παλέψω συντηρητικά η να παρω και μια αγωγη ωστε να βοηθήσει

  4. #34
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Ενα update

    Μετα απο 2 μηνες θεραπειας με cipralex, και μετα απο εντονες παρενεργειες τις πρώτες μερες, η κατασταση ειχε καπως ηρεμησει.

    Μεχρι που 3 μερες πριν ξαφνικα αρχισα να εχω παλι συμπτώματα, και στα παλια προστέθηκε μια ενοχληση στα μάτια, σαν να κουράζονται που τα εχω ανοιχτά και θέλω να τα κλείσω.

    Εκλεισα και παλι ραντεβου με το νευρολόγο μπας και αποφασίσουν να μογ κανουν απεικονιστηκες μπας και φανει απο εκει τιποτα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Ενα update

    Μετα απο 2 μηνες θεραπειας με cipralex, και μετα απο εντονες παρενεργειες τις πρώτες μερες, η κατασταση ειχε καπως ηρεμησει.

    Μεχρι που 3 μερες πριν ξαφνικα αρχισα να εχω παλι συμπτώματα, και στα παλια προστέθηκε μια ενοχληση στα μάτια, σαν να κουράζονται που τα εχω ανοιχτά και θέλω να τα κλείσω.

    Εκλεισα και παλι ραντεβου με το νευρολόγο μπας και αποφασίσουν να μογ κανουν απεικονιστηκες μπας και φανει απο εκει τιποτα
    Εύχεσαι να φανεί;

  6. #36
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εύχεσαι να φανεί;
    Φυσικα και οχι, αλλα ταλαιπωρουμαι 4 μηνες με αυτη την ιστορία και δε μου καναν μια μαγνητική κτλ, και όντας υποχόνδριος δεν εχω πειστει οτι δεν εχω κατι αλλο.

    Ειχα ανοιχτό μυαλό και δεχθηκα να παρω αντικαταθλιπτικα, αλλα δε βλεπω βελτίωση απο εκει

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Φυσικα και οχι, αλλα ταλαιπωρουμαι 4 μηνες με αυτη την ιστορία και δε μου καναν μια μαγνητική κτλ, και όντας υποχόνδριος δεν εχω πειστει οτι δεν εχω κατι αλλο.

    Ειχα ανοιχτό μυαλό και δεχθηκα να παρω αντικαταθλιπτικα, αλλα δε βλεπω βελτίωση απο εκει
    Πες μου τα συμπτώματα

  8. #38
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πες μου τα συμπτώματα
    Εχω έντονη αποπροσωποποιηση και αποδειχθηκε οτι επαθα δυο κρισεις πανικου σε κοσμο, σαν αποτελεσμα αγοραφοβιας (δεν ειχα ποτε πριν). Σε αυτο οντως βοηθησε το χαπι.

    Εχω ομως κι αλλα συμπτώματα στα οποια δε βοήθησε, οπως ζαλαδες, περίεργη αίσθηση στα ακρα (τα νιωθω ξενο σώμα ενω δεν εχω νευρολογικο εύρημα), ακουω εντονα τους σφυγμους μεσα στο κεφαλι μου, ωρες ωρες νιωθω σφιξιμο στο λαιμο και δεν θέλω να μιλάω, και τις τελευταιες μερες εχω ενα καινούργιο που νιωθω κόπωση στα μάτια σαν να δυσκολεύομαι να εστιάζω (βλεπω κανονικά ομως)

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Εχω έντονη αποπροσωποποιηση και αποδειχθηκε οτι επαθα δυο κρισεις πανικου σε κοσμο, σαν αποτελεσμα αγοραφοβιας (δεν ειχα ποτε πριν). Σε αυτο οντως βοηθησε το χαπι.

    Εχω ομως κι αλλα συμπτώματα στα οποια δε βοήθησε, οπως ζαλαδες, περίεργη αίσθηση στα ακρα (τα νιωθω ξενο σώμα ενω δεν εχω νευρολογικο εύρημα), ακουω εντονα τους σφυγμους μεσα στο κεφαλι μου, ωρες ωρες νιωθω σφιξιμο στο λαιμο και δεν θέλω να μιλάω, και τις τελευταιες μερες εχω ενα καινούργιο που νιωθω κόπωση στα μάτια σαν να δυσκολεύομαι να εστιάζω (βλεπω κανονικά ομως)
    Και που λέει ότι όλα αυτά έχουν σχέση με όγκο στον εγκέφαλο;

    Περιέγραψε μου μόνο αυτό με τα ακρα

  10. #40
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Και που λέει ότι όλα αυτά έχουν σχέση με όγκο στον εγκέφαλο;

    Περιέγραψε μου μόνο αυτό με τα ακρα
    Πχ στην βαδιση ενω βαδίζω κανονικά, δεν εχω αδυναμια σε κανενα άκρο, νιωθω οτι δε μου βγαιξει αβιαστα το περπάτημα. Βεβαια ούτε σκονταψα ποτέ, και για επιβεβαίωση εχω κανει sprint στο 100 για να δω αν μπορώ.

    Η αλλο παράδειγμα, να παω να πιασω κατι και να το μη το πιασω καλα με την πρώτη, αλλα μολις το αντιληφθώ και συγκεντρωθω το κανω, πραγμα που ισως εξηγειται απο την γενικότερη θολουρα στο μυαλο και το σφιξιμο λογω άγχους.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Πχ στην βαδιση ενω βαδίζω κανονικά, δεν εχω αδυναμια σε κανενα άκρο, νιωθω οτι δε μου βγαιξει αβιαστα το περπάτημα. Βεβαια ούτε σκονταψα ποτέ, και για επιβεβαίωση εχω κανει sprint στο 100 για να δω αν μπορώ.

    Η αλλο παράδειγμα, να παω να πιασω κατι και να το μη το πιασω καλα με την πρώτη, αλλα μολις το αντιληφθώ και συγκεντρωθω το κανω, πραγμα που ισως εξηγειται απο την γενικότερη θολουρα στο μυαλο και το σφιξιμο λογω άγχους.
    Απάντησε μου και στην ερώτηση που σου έκανα και θα σχολιάσω.. Ο όγκος από προκύπτει; ποιος το λέει? Το Google; θεωρείς ότι τα συμπτώματα είναι αυτά; Τα συμπτώματα του άγχους ποια είναι?
    Κάνε το κάθε σου σύμπτωμα αναζήτηση εδώ στο φόρουμ και θα δεις που θα σε οδηγήσει.. Έχω περάσει από τα "συμπτώματα" του άγχους - κατάθλιψη και ξέρω και τα "συμπτώματα" του όγκου. Πόσες φορές πηγες νευρολογο; Τι έκανες εκεί; Τι σου είπε;

  12. #42
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Απάντησε μου και στην ερώτηση που σου έκανα και θα σχολιάσω.. Ο όγκος από προκύπτει; ποιος το λέει? Το Google; θεωρείς ότι τα συμπτώματα είναι αυτά; Τα συμπτώματα του άγχους ποια είναι?
    Κάνε το κάθε σου σύμπτωμα αναζήτηση εδώ στο φόρουμ και θα δεις που θα σε οδηγήσει.. Έχω περάσει από τα "συμπτώματα" του άγχους - κατάθλιψη και ξέρω και τα "συμπτώματα" του όγκου. Πόσες φορές πηγες νευρολογο; Τι έκανες εκεί; Τι σου είπε;
    Φιλε μου ξερω οτι αν googlaρεις, ολα στο τέλος καταλήγουν σε καρκίνο. Γι αυτο είπα πιο πανω οτι πηγα με ανοιχτό μυαλο και δεχθηκα να παρω ψυχοφαρμακα. Ολα αυτα σε μια περιοδο που ΔΕΝ ειχα stress, βγαζω καλα λεφτά, και γενικα δε δικαιολογείται απο καπου. Αλλα δυστυχως ουτε το χαπι με βοήθησε, οποτε πρεπει να κοιταξω αλλου. Αυτη θα είναι η δεύτερη φορα που πάω νευρολόγο, τον οποιο εμπιστεύομαι πολυ. Την πρώτη φορα τον απριλη με εξέτασε, εκανε και τριπλεξ καρωτιδων και μου ειπε οτι δε βλέπει λογο να κανω μαγνητική. Τωρα ομως ίσως για δικο μου peace of mind θα του το ζητήσω

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Φιλε μου ξερω οτι αν googlaρεις, ολα στο τέλος καταλήγουν σε καρκίνο. Γι αυτο είπα πιο πανω οτι πηγα με ανοιχτό μυαλο και δεχθηκα να παρω ψυχοφαρμακα. Ολα αυτα σε μια περιοδο που ΔΕΝ ειχα stress, βγαζω καλα λεφτά, και γενικα δε δικαιολογείται απο καπου. Αλλα δυστυχως ουτε το χαπι με βοήθησε, οποτε πρεπει να κοιταξω αλλου. Αυτη θα είναι η δεύτερη φορα που πάω νευρολόγο, τον οποιο εμπιστεύομαι πολυ. Την πρώτη φορα τον απριλη με εξέτασε, εκανε και τριπλεξ καρωτιδων και μου ειπε οτι δε βλέπει λογο να κανω μαγνητική. Τωρα ομως ίσως για δικο μου peace of mind θα του το ζητήσω
    Πότε είναι το ραντεβού;

  14. #44
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πότε είναι το ραντεβού;
    Την Παρασκευή

  15. #45
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Τελικα το ραντεβού εγινε, με εξέτασε, δε βρηκε κατι και παρολα αυτα μου έγραψε μια μαγνητική κυριως για δικη μου επιβεβαίωση.

    Αφου γυρισα σπιτι ομως εκανα το ιδιο τεστ με το δαχτυλο σε 2 φιλους. Στις πανω δεξια και αριστερά γωνιες, οταν μου εκανε το τεστ εβλεπα κανονικά μονο το δαχτυλο, αν ομως το πάω λίγο πιο πάνω αρχιζω να το βλέπω διπλό, ενω οι φιλοι μου το βλέπανε παντου μόνο.

    Καταλαβαινετε ότι παλι εχω πανικοβληθει για το τι θα βγαλει η μαγνητικη

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. φοβος καρκινου
    By annangel in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2020, 07:45
  2. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 02:34
  3. Πονος στο κεφαλι
    By Evangelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2019, 23:41
  4. Παγκόσμια μέρα κατά του παιδικού καρκίνου!
    By andreas86 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 15-02-2018, 03:54
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •