Φοβία καρκίνου στο κεφαλι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46

    Φοβία καρκίνου στο κεφαλι

    Καλώς σας βρήκα

    Σας γράφω ένα βράδυ πριν το ραντεβού μου με Νευρολογο. Λόγω κατάστασης έλεγα να το παλέψω και να μη πάω αλλά ίσως ο εγκλεισμός δε βοήθησε. Στη ζωή μου έχω πειστεί ότι έχω όγκο στο κεφάλι 4-5 φορές, αλλά και άλλες ασθένειες (πχ είχα γεμίσει μελανιές και θεώρησα ότι έχω λευχαιμία, κάποτε χοροπηδουσαν ολοι μου οι μύες και πίστευα ότι έχω Als)

    Εδω και 2 μηνες ξεκίνησα να έχω κάτι ξαφνικές στιγμιαίες ζαλάδες, σαν να ανεβαίνει απότομα η πίεση μου. Επίσης ακούω τον σφυγμό στα αυτιά μου μόλις κάνω το παραμικρό που θα ανεβάσει τους παλμούς μου. Πριν κλείσουν τα μαγαζιά έτυχε να είμαι σε καφέ και να νιώσω τάση λιποθυμίας, με αποτέλεσμα να φυγω άρον άρον για σπιτι. Φυσικά με λιγο Google search όλα συνηγορούν σε αυτό που φοβάμαι. Φοβάμαι ότι θα με στείλει για μαγνητική και δεν θα αντέξω να ανοίξω να δω τα αποτελέσματα.

    Μέσα σε αυτή τη φοβία έχω έντονη αποπροσωποποιηση, την οποία την έχω κατά διαστήματα από τα 16 μου. Δε πήρα ποτέ αντικαταθλιπτικα πάρα μόνο cipralex για ένα διάστημα πριν 4-5 χρόνια, τα οποία όταν σταμάτησα σταδιακά είχα πολλά brain zaps.

    Πριν από Νευρολογο πήγα σε έναν ωρλ ευελπιστοντας να μου βρει κάτι που να δικαιολογεί την ζαλάδα, αλλά μετά από 40 λεπτά τεστ με κάμερες, μάσκες, νυσταγμους κτλ δε βρήκε τίποτα.

    Ελπίζω να ακούσω κάτι όχι άσχημο αύριο από το Νευρολογο :/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα και Καλωσήρθες.

    Με λίγο Google Search όλα αυτά συνηγορούν σε αρρωστοφοβία και αγχώδη διαταραχή φίλε μου : ) Ήδη έχεις κάνει έναν κύκλο εξετάσεων που έχουν βγει καθαρές. Δες και τον νευρολόγο, κάνε ότι εξετάσεις σου πει - αν σου πει- κι αν σε βρει μία χαρά ( που είναι και το πιθανότερο), έχεις αποκλείσει ότι έχεις κάτι παθολογικό.
    Πάρτο απόφαση και μετά στρέψου να κοιτάξεις το ψυχολογικό. Ειλικρινά το λέω, μακάρι να παίρναμε ένα χάπι κάποιον καιρό και να μας περνούσαν όλα αυτά τα ψυχοσωματικά, αλλά δεν πάει έτσι. Μπορεί μία αγωγή να βοηθήσει, αλλά το κυριότερο είναι να αλλάξουμε τρόπο σκέψης και να τη δούμε αλλιώς. Αν δεν μπορείς μόνος σου, ζήτα βοήθεια από ψυχολόγο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Τελικά πήγα, με εξέτασε και νευρολογικά δε βρήκε κάτι. Μου βρήκε βέβαια λίγο υψηλη πίεση και ταχυκαρδία, μου είπε να την παρακολουθήσω πρωί απόγευμα και να την σημειώνω για να δούμε πως θα είναι σε διάρκεια μιας βδομάδας, και μου έδωσε κάποιες αιματολογικες για θυρεοειδή, κάποιες βιταμίνες κτλ στο αίμα.
    Λόγω του σφυγμου που ακούω στα αυτιά μου μου έκανε τριπλεξ καρωτίδων το οποίο ήταν και αυτό καθαρό.

    Φυσικά και τον ρώτησα για αυτό που φοβάμαι και μου είπε ότι αν υπήρχε όγκος θα είχες μουδιάσματα, αδυναμία σε κάποιο άκρο, διπλωπια, και ότι δε γράφουν καν μαγνητική με τέτοια συμπτώματα.

    Είναι λίγο τρελλο αλλά έχω φτάσει σε σημείο να ελπίζω να μου βρουν έλλειψη σε κάτι στις αιματολογικες για να δικαιολογησει το ότι αισθάνομαι τόσο χάλια το κεφάλι μου [emoji53]

  4. #4
    george1520
    Guest
    Όλα όσα αναφέρεις δεν έχει να κάνει με όγκο στον εγκέφαλο.. Εγώ έμαθα ότι έχω όγκο όταν έπαθα σπασμούς στον ύπνο μου και έκοψα την γλώσσα μου.. Μετά είχα κι άλλα συμπτώματα που δεν είναι σαν αυτά που περιγράφεις. Αφού μίλησες με γιατρό καλό είναι να τον ακούσεις και να επικεντρωθείς στο να ηρεμήσεις τον εαυτό σου και όχι να τον φορτώνεις με αρρώστιες επειδή το λέει το ίντερνετ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όλα όσα αναφέρεις δεν έχει να κάνει με όγκο στον εγκέφαλο.. Εγώ έμαθα ότι έχω όγκο όταν έπαθα σπασμούς στον ύπνο μου και έκοψα την γλώσσα μου.. Μετά είχα κι άλλα συμπτώματα που δεν είναι σαν αυτά που περιγράφεις. Αφού μίλησες με γιατρό καλό είναι να τον ακούσεις και να επικεντρωθείς στο να ηρεμήσεις τον εαυτό σου και όχι να τον φορτώνεις με αρρώστιες επειδή το λέει το ίντερνετ.
    Θα ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σου από κάποιον που έχει περάσει όλα αυτά που φοβάμαι, αν φυσικά δε σου είναι δυσάρεστο να τα μοιραστεις

    Πάντως δε πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό ρε παιδιά, βγηκα τώρα να περπατήσω στη γειτονιά και ένιωθα ότι θα λιποθύμησω, το κεφάλι μου ένιωθε αυτό που περιγράφουν σαν Light headed ανά δευτερόλεπτα, μαζεύτηκα σε 5 λεπτα σπίτι μην πεσω κάτω. Οταν έκατσα καναπέ και ηρέμησα όλα οκ. Ήμαρτον δε γίνεται να τα περνάω αυτά και να μη μου βρίσκουν τι έχω [emoji853]

  6. #6
    george1520
    Guest
    Φίλε να σου πω όλα τα συμπτώματα που είχα και τι πέρασα και τι επιπτώσεις έχει στην ζωή μου όλο αυτό δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά θα σε βοηθήσει ή θα υιοθετήσεις κάποιο απο αυτά? Εγώ όταν δεν ήμουν καλά ψυχολογικά ότι άκουγα αμέσως το ένιωθα, έχω περάσει από όλων των ειδών τις αρρώστιες.. Μόνο έγκυος δεν σκέφτηκα ότι είμαι αν και είχα τα συμπτώματα..

    Πες μου ένα ένα τι νιώθεις και θα σου πω.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Το πιστεύω κι εγώ ότι αν διαβάζεις πράγματα θα περιμένεις να τα νιώσεις. Αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι πχ όταν νιώθω ότι υπάρχει ξένο σώμα ανάμεσα στα αυτιά μου και όταν ταρακουναω το κεφάλι μου να το νιώθω να πονάει ότι είναι από τη φαντασία μου

    Η ότι τώρα που βγήκα να περπατήσω και ένιωθα στιγμιαίες ζαλάδες σαν ρεύμα μέσα στον εγκέφαλο ότι αυτό μου το προκαλεί η ψυχολογία. 2 μηνες πριν έκανα βόλτες 10 χιλιόμετρα περπατώντας, το λάτρευα

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Το πιστεύω κι εγώ ότι αν διαβάζεις πράγματα θα περιμένεις να τα νιώσεις. Αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι πχ όταν νιώθω ότι υπάρχει ξένο σώμα ανάμεσα στα αυτιά μου και όταν ταρακουναω το κεφάλι μου να το νιώθω να πονάει ότι είναι από τη φαντασία μου

    Η ότι τώρα που βγήκα να περπατήσω και ένιωθα στιγμιαίες ζαλάδες σαν ρεύμα μέσα στον εγκέφαλο ότι αυτό μου το προκαλεί η ψυχολογία. 2 μηνες πριν έκανα βόλτες 10 χιλιόμετρα περπατώντας, το λάτρευα
    Να νιώσεις το ξένο σώμα ανάμεσα στα αφτιά σου???

    Ζαλάδα και κούραση ένιωθα οτα είχα κατάθλιψη και δεν είχε καμία σχέση με τους όγκους. Όπως και αυτές τις 2 μέρες που έγινε κάτι που με τάραξε το είχα..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να νιώσεις το ξένο σώμα ανάμεσα στα αφτιά σου???

    Ζαλάδα και κούραση ένιωθα οτα είχα κατάθλιψη και δεν είχε καμία σχέση με τους όγκους. Όπως και αυτές τις 2 μέρες που έγινε κάτι που με τάραξε το είχα..
    Ναι ώρες ώρες νιώθω σαν στο κέντρο του εγκεφάλου έχω ένα ξένο σώμα, δε ξερω πως να στο περιγράψω καλύτερα. Σαν να έχω ένα μπαλακι που όταν κουνάω το κεφάλι μου το νιώθω

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Ναι ώρες ώρες νιώθω σαν στο κέντρο του εγκεφάλου έχω ένα ξένο σώμα, δε ξερω πως να στο περιγράψω καλύτερα. Σαν να έχω ένα μπαλακι που όταν κουνάω το κεφάλι μου το νιώθω
    Το Google τι λέει για αυτό?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Τι να σου πω, σε όλα τα παραπάνω συμπτώματα μέσα στα πιθανά ανέφερε και τους όγκους. Για να λέει ο νευρολόγος ότι δεν έχω, δεν έχω. Το θέμα είναι αν έχω κάτι άλλο και ταλαιπωρούμαι τόσο τώρα, γιατί δεν είναι σπάνιο να έχεις κάτι οργανικό που δε στο βρίσκουν και να στο ρίχνουν στο ψυχολογικό. Και εκεί είναι πολύ δύσκολο να το δεχθείς αφού όντως κάτι σου συμβαίνει

    Διάβασα το ποστ σου. Είχες πραγματικά πολύ δύσκολα θέματα. Εγώ αντίθετα δεν ειχα τίποτα τέτοιο, πότε δεν είχα θέματα με τους άλλους στις συναναστροφες μου. Τώρα αν έκανε ένα κλικ το μυαλό μου και γι αυτό νιώθω ότι νιώθω, θα δείξει

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Τι να σου πω, σε όλα τα παραπάνω συμπτώματα μέσα στα πιθανά ανέφερε και τους όγκους. Για να λέει ο νευρολόγος ότι δεν έχω, δεν έχω. Το θέμα είναι αν έχω κάτι άλλο και ταλαιπωρούμαι τόσο τώρα, γιατί δεν είναι σπάνιο να έχεις κάτι οργανικό που δε στο βρίσκουν και να στο ρίχνουν στο ψυχολογικό. Και εκεί είναι πολύ δύσκολο να το δεχθείς αφού όντως κάτι σου συμβαίνει

    Διάβασα το ποστ σου. Είχες πραγματικά πολύ δύσκολα θέματα. Εγώ αντίθετα δεν ειχα τίποτα τέτοιο, πότε δεν είχα θέματα με τους άλλους στις συναναστροφες μου. Τώρα αν έκανε ένα κλικ το μυαλό μου και γι αυτό νιώθω ότι νιώθω, θα δείξει
    Κάτι που ίσως να σε έριξε αυτο το διάστημα?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Κάτι που ίσως να σε έριξε αυτο το διάστημα?
    Αυτή η ιστορία πάει 2 μηνες. Γενικά όχι δεν είναι αγχώδης περίοδος για μένα. Ας κάνω αύριο και τις αιματολογικες και βλεπουμε από κει...

  14. #14
    Καλησπέρα. Νιώθεις σαν να έχεις αέρα μέσα στο κεφάλι? Ιδίως όταν είσαι έξω? Ένα αδικαιολογητο βάρος.. Αυτό το είχα και γω, με τν αγωγή πέρασε όμως άρα ήταν καθαρά άγχος. Πόσο πθεδη σου βρήκε?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Καλησπέρα. Νιώθεις σαν να έχεις αέρα μέσα στο κεφάλι? Ιδίως όταν είσαι έξω? Ένα αδικαιολογητο βάρος.. Αυτό το είχα και γω, με τν αγωγή πέρασε όμως άρα ήταν καθαρά άγχος. Πόσο πθεδη σου βρήκε?
    Καλησπέρα!

    Στο ιατρείο μου τη βρήκε 14 και ταχυκαρδία, την ώρα που μου έκανε τριπλεξ καρωτίδων ακουγόταν γρήγορος ο σφυγμός. Όταν γύρισα σπίτι και την ξανά μέτρησα ήταν 12,5

    Το έχω νιώσει κι εγώ αυτό που λες παλιότερα σαν να έχεις αέρα μέσα. Αυτό τώρα είναι αρκετά πιο έντονο. Πχ όταν καμια φορά πέφτει η τάση του ρεύματος και βλέπεις τις λάμπες να χαμηλώνουν σε ένταση και να επανέρχονται, κάτι τέτοιο νιώθω, σαν να παω να σβήσω και να επανέρχομαι

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φοβος καρκινου
    By annangel in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2020, 07:45
  2. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 02:34
  3. Πονος στο κεφαλι
    By Evangelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2019, 23:41
  4. Παγκόσμια μέρα κατά του παιδικού καρκίνου!
    By andreas86 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 15-02-2018, 03:54
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •