Πεθερικά και αδέρφια διπλα - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 191
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Συμφωνώ και δεν ξέρω αν πλέον το πρόβλημα είναι το σπίτι ή ο διχασμός και οι συμπεριφορές που προέκυψαν με αυτό το θέμα.Ο ίδιος γνωρίζει πως κάθομαι στο σπίτι του και δεν το συζητάω πλέον μόνο για να μην υπάρχουν καυγάδες για το παιδί του το είπα την ημέρα που μαλωσαμε.Παρόλο αυτά έδειξε να μην τον απασχολεί αφού το ξέρει και είναι όλα μια χαρά αφού το μωρό είναι στο σπίτι του.
    Προφανώς έχει βολευτεί με την όλη κατάσταση. Και εσύ πρέπει να κάνεις κάτι πριν φτάσετε σε σημείο να γίνει συνήθεια όλο αυτό. Θέλω να πω ότι θα φτάσετε σε σημείο που όταν αρχίζει ο καβγάς να λέει μέσα του "οκ υπομονή, θα φωνάζει 5 λεπτα και θα σταματήσει. Δεν είναι κάτι τραγικό".
    Μα πόσο να αντέξεις να μιλάς μόνη σου ή αυτός μόνος του?
    Από την άλλη, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όντως δεν σε έχει καταλάβει. Είτε εσύ δεν του έδωσες να καταλάβει, είτε αυτός δεν έδωσε την σημασία που έπρεπε. Δεν θέλω να τον δικαιολογησω, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν έχει πάρει σοβαρά αυτή την κατάσταση. Τώρα αυτό γίνεται γιατί είναι ανωριμος? Γιατί σε έχει δεδομένη και δεν πιστεύει ότι θα τον χωρίσεις? Γιατί όντως δεν θέλει να χωρίσει?
    Δεν ξέρω. Πάντως αν δεν θέλεις να χωρίσεις, κάπως πρέπει να τον κάνεις να "ξυπνήσει".
    Εσύ θα αποφασίσεις τι πραγματικά θέλεις. Αν δεν θέλεις να είσαι μαζί του απλά φυγε.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Προφανώς έχει βολευτεί με την όλη κατάσταση. Και εσύ πρέπει να κάνεις κάτι πριν φτάσετε σε σημείο να γίνει συνήθεια όλο αυτό. Θέλω να πω ότι θα φτάσετε σε σημείο που όταν αρχίζει ο καβγάς να λέει μέσα του "οκ υπομονή, θα φωνάζει 5 λεπτα και θα σταματήσει. Δεν είναι κάτι τραγικό".
    Μα πόσο να αντέξεις να μιλάς μόνη σου ή αυτός μόνος του?
    Από την άλλη, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όντως δεν σε έχει καταλάβει. Είτε εσύ δεν του έδωσες να καταλάβει, είτε αυτός δεν έδωσε την σημασία που έπρεπε. Δεν θέλω να τον δικαιολογησω, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν έχει πάρει σοβαρά αυτή την κατάσταση. Τώρα αυτό γίνεται γιατί είναι ανωριμος? Γιατί σε έχει δεδομένη και δεν πιστεύει ότι θα τον χωρίσεις? Γιατί όντως δεν θέλει να χωρίσει?
    Δεν ξέρω. Πάντως αν δεν θέλεις να χωρίσεις, κάπως πρέπει να τον κάνεις να "ξυπνήσει".
    Εσύ θα αποφασίσεις τι πραγματικά θέλεις. Αν δεν θέλεις να είσαι μαζί του απλά φυγε.
    Θέλω να φύγω γιατί δεν νιώθω καλά.Είμαστε όλη μέρα ο καθένας με το κινητό του μιλάμε για το μωρό όταν μιλάμε και είναι σαν να είμαι μόνη μου.Είναι πολύ καλός σαν μπαμπάς αλλά βλέπω πως σε ότι αφορά το μωρό υπάρχει ανταγωνισμός και προσπαθεί να είναι μαζί της συνέχεια!Πιστευω πως το κάνει για να εδραιώσει στην μικρή την παρουσία του γιατί βλέπει που πάει το πράγμα.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Θέλω να φύγω γιατί δεν νιώθω καλά.Είμαστε όλη μέρα ο καθένας με το κινητό του μιλάμε για το μωρό όταν μιλάμε και είναι σαν να είμαι μόνη μου.Είναι πολύ καλός σαν μπαμπάς αλλά βλέπω πως σε ότι αφορά το μωρό υπάρχει ανταγωνισμός και προσπαθεί να είναι μαζί της συνέχεια!Πιστευω πως το κάνει για να εδραιώσει στην μικρή την παρουσία του γιατί βλέπει που πάει το πράγμα.
    Αφού θέλεις να χωρίσεις μίλησε του και πες του το. Κανείς δεν μπορεί να σε κρατήσει με το ζόρι. Και ούτε μπορεί να λειτουργήσει ένας γάμος μόνο για το παιδί. Το έχω προσπαθήσει εγώ πριν από σένα. Αν όντως μένεις έχοντας στο μυαλό σου μόνο το παιδί, δεν θα προχωρήσει.
    Θα φτάσουν τα πράγματα στο απροχώρητο, θα καταπιεζεις τον εαυτό σου και πάλι το αποτέλεσμα θα είναι ο χωρισμός. Οπότε γιατί να κάνεις τέτοια θυσία?
    Σκέψου το. Καλά. Και αν δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να σε κρατάει μαζί του, χώρισε και φτιάξε ένα ήρεμο περιβάλλον για σένα και το παιδί σου.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Θέλω να φύγω γιατί δεν νιώθω καλά.Είμαστε όλη μέρα ο καθένας με το κινητό του μιλάμε για το μωρό όταν μιλάμε και είναι σαν να είμαι μόνη μου.Είναι πολύ καλός σαν μπαμπάς αλλά βλέπω πως σε ότι αφορά το μωρό υπάρχει ανταγωνισμός και προσπαθεί να είναι μαζί της συνέχεια!Πιστευω πως το κάνει για να εδραιώσει στην μικρή την παρουσία του γιατί βλέπει που πάει το πράγμα.
    Θέλεις να φύγεις από το γάμο σου γιατί ο πατέρας του παιδιού σου περνάει ώρες μαζί του ?
    Νομίζεις ότι το κάνει για να εδραίωση την θέση του?
    Ποια θέση του?
    Αυτή που θα έχει είτε χωρίσετε είτε όχι?
    Πατέρας του είναι ότι και να γίνει όπως και να είστε αυτός πάντα θα έχει τον πρωταρχικό ρόλο για οτιδήποτε μαζί με εσένα ,κανένας άλλος .
    Σπίτια θα χωρίσετε και τίποτε άλλο...

    Μήπως έχεις την εντύπωση ότι όταν χωρίσεις θα αγαπάει λιγότερο ο ένας τον άλλον?
    Σε πληροφορώ ότι τα μωρά τα διαισθάνονται όλα .
    Αν συνεχίσεις έτσι είναι σίγουρο ότι θα θέλει τον πατέρα της γιατί εκείνος θα είναι πιο ήρεμος και δεν βλέπει την μητέρα του παιδιού του ανταγωνιστικά..

    Μην πέσεις στην παγίδα και αρχίσεις και κάνεις κινήσεις ώστε το μωρό να μην θέλει να είναι μαζί του ..
    Μόνο κακό σε εκείνο θα κάνεις να το ξέρεις και το μόνο σίγουρο ότι τα παιδιά είναι πανέξυπνα και όσοι το προσπάθησαν αυτό τους γύρισε μπούμερανγκ.

    Κάθε σου μήνυμα μου επιβεβαιώνει πραγματικά ότι έχεις μεγάλο θέμα εσύ και οφείλεται στην επιλοχεια θέση σου ....

    Άρχισες και βλέπεις τον πατέρα του παιδιού σου ανταγωνιστικά ως προς το παιδί καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό?
    Άνοιξε και διάβασε οποίο βιβλίο θες που μιλάει για επιλοχεια κατάσταση και θα δεις ότι είναι ένα ακόμα χαρακτηριστικό .

    Το ξέρω,το πέρασα,και ευτυχώς ήμουν πολύ καλά διαβασμενη και ενημερωμένη ώστε προλάβαμε πολλές δυσάρεστες καταστάσεις ...

    Αντί να χαίρεσαι που αυτή την στιγμή υπάρχει ένας πατέρας που ασχολείται με το μωρό σας εσύ το βλέπεις με αυτό τον τρόπο ...

    Εφόσον περνάει καλά με την μικρή γιατί δεν πας και εσύ εκεί κοντά τους να γίνεται τρεις σε αυτό το όμορφο πράγμα που λέγεται οικογενειακή ζωή.
    Έχετε ένα μωρό στο σπίτι και είναι ο καθένας με το κινητό του?
    Ξέρεις τι μπορείτε να κάνετε μαζί ?οι τρεις σας ώστε όλο αυτό να αλλάξει?
    Από αυτά θα αρχίσεις .Από τα μικρά καθημερινά σας ώστε να έρθετε και στα πιο σοβαρά .


    Μην βιαστεί να πάρεις καμία απόφαση ακόμα .
    Άσε τα πάντα στην άκρη και κάθησε και δες καθαρά τι είναι αυτό που σας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση ..
    Μην πεις οι δικοί του γιατί είδες ότι έφυγαν και εσείς ακόμα έχετε θέματα .

    Αναφέρεις το παιδί συνέχεια ότι κάθεσαι γι αυτο και θέλεις να είναι ευτυχισμένο .
    Ωραία αφού λοιπόν το βάζεις πάνω απ' όλα θα σου πω αφήστε εγωισμους και οτιδήποτε άλλο καθηστε κάτω και βάλτε τα θέματα σας στο τραπέζι ..

    Τι πάει να πει βαριεμαι να συζητήσω ?
    Νομίζεις έτσι θα βρεθεί λύση?
    Λες ότι ο άντρας σου σε θέλει ερωτικά αλλά εσύ όχι ...τι νομίζεις ότι τον τιμωρείς ?
    Νομίζουμε ότι έτσι τους τιμωρουμε αλλά είναι λάθος ...
    Φαντάζομαι με όλη αυτή την κατάσταση θα έχετε πολύ καιρό να βρεθειται σαν ζευγάρι και να περάσετε όμορφα ..

    Αυτό νομίζεις δεν έχει συμβάλει στο να αισθάνεσαι έτσι?

    Καθηστε και συζητήσετε χωρίς καυγάδες μέχρι να λύσετε τα θέματα σας.
    Όσο δύσκολο και να είναι .Δώστε ευκαιρίες ο ένας στον άλλον χωρίς πείσματα και χωρίς αποθημενα από συμπεριφορές που θα σκάνε με την πρώτη ευκαιρία και θα ανακυκλώνονται άρρωστες καταστάσεις .
    Βρείτε χρόνο να χαλαρώσετε ..Βάλτε το παιδί για ύπνο και καθηστε μαζί .Περάστε χρόνο σαν ζευγάρι ..

    Είναι πράγματα που όταν γινόμαστε μανουλες τα ξεχνάμε .. η κούραση μας οι ορμόνες μας τα νεύρα μας ,μας κάνουν να ξεχνάμε όλα αυτά που ειμασταν πριν από το παιδί.
    Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα προβλήματα δεν βρίσκουν λύσεις με τον ερχομό των παιδιών.
    Δεν είναι ότι ξαφνικά ανακάλυψες ότι ο σύντροφός σου άλλαξε .

    Οι συνθήκες άλλαξαν και προσπαθειται να προσαρμοστειται ,αλλά η όλη αυτή η αλλαγή ,η κούραση δεν σας αφήνει..

    Δεν θα κουραστω ποτέ να το λέω ..όταν έχεις παιδιά οφειλης να δώσεις και την τελευταία ευκαιρία ώστε να σώσεις την αρμονική σχέση με τον πατέρα του παιδιού σου .
    Εξαντλεις όλες τι πιθανές αιτίες ώστε να βρεις μια λύση κυρίως όταν τα θέματα αφορούν στην συμβίωση και στην συνενόηση.
    Μάθετε επιτέλους να μιλάτε και να ζητάτε ο ένας από τον άλλον αυτό που θέλετε χωρίς να κρύβεστε πίσω από πεθερικά ,αδέλφια και γενικά από τρίτα άτομα που δεν έχουν άμεση σχέση με όλο αυτό .
    Και το κυριότερο μην ξεχνάς ότι εκτός από μανούλα είσαι ακόμα γυναίκα και ο άντρας σου σε θέλει και το δείχνει .
    Αντί να χαρείς ίσα ίσα το βλέπεις αλλιώς ...
    Ναι συμφωνώ ότι θα μου πεις εδώ έχουμε άλλα θέματα το μυαλό μου εκεί θα είναι?
    Και όμως πρέπει να είναι και εκεί ...Γιατί και από εκεί ξεκινάνε πολλά...

    Προσπαθήστε να βρείτε τα πατήματα σας με τα καινούργια δεδομένα .Με συνενόηση και συζήτηση .
    Τίποτα δεν υπάρχει να χωρίσετε αυτή την στιγμή πέραν από να συμβιμβαστειτε για λίγο καιρό στην καινούργια κατάσταση που λέγετε βρέφος .

    Και αν πάλι μετά από όλα αυτά δείτε ότι δεν πάει τότε χωρίζεις ήρεμα και αρμονικά .
    Είναι και θα είναι ο πατέρας του παιδιού σου ,μπορεί να μην ταιριαζεται ερωτικά αλλά όπως και να έχει από εδώ και πέρα η σχέση σας πρέπει να βασίζεται καθαρά στο σεβασμό γιατί μαζί θα μεγαλώσετε το μωράκι σας ,αυτό δεν θα αλλάξει είτε χωρίσεις είτε όχι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αφού θέλεις να χωρίσεις μίλησε του και πες του το. Κανείς δεν μπορεί να σε κρατήσει με το ζόρι. Και ούτε μπορεί να λειτουργήσει ένας γάμος μόνο για το παιδί. Το έχω προσπαθήσει εγώ πριν από σένα. Αν όντως μένεις έχοντας στο μυαλό σου μόνο το παιδί, δεν θα προχωρήσει.
    Θα φτάσουν τα πράγματα στο απροχώρητο, θα καταπιεζεις τον εαυτό σου και πάλι το αποτέλεσμα θα είναι ο χωρισμός. Οπότε γιατί να κάνεις τέτοια θυσία?
    Σκέψου το. Καλά. Και αν δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να σε κρατάει μαζί του, χώρισε και φτιάξε ένα ήρεμο περιβάλλον για σένα και το παιδί σου.
    Είχατε τέτοιου είδους προβλήματα;Και μάλιστα από την αρχή του γάμου;

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Θέλεις να φύγεις από το γάμο σου γιατί ο πατέρας του παιδιού σου περνάει ώρες μαζί του ?
    Νομίζεις ότι το κάνει για να εδραίωση την θέση του?
    Ποια θέση του?
    Αυτή που θα έχει είτε χωρίσετε είτε όχι?
    Πατέρας του είναι ότι και να γίνει όπως και να είστε αυτός πάντα θα έχει τον πρωταρχικό ρόλο για οτιδήποτε μαζί με εσένα ,κανένας άλλος .
    Σπίτια θα χωρίσετε και τίποτε άλλο...

    Μήπως έχεις την εντύπωση ότι όταν χωρίσεις θα αγαπάει λιγότερο ο ένας τον άλλον?
    Σε πληροφορώ ότι τα μωρά τα διαισθάνονται όλα .
    Αν συνεχίσεις έτσι είναι σίγουρο ότι θα θέλει τον πατέρα της γιατί εκείνος θα είναι πιο ήρεμος και δεν βλέπει την μητέρα του παιδιού του ανταγωνιστικά..

    Μην πέσεις στην παγίδα και αρχίσεις και κάνεις κινήσεις ώστε το μωρό να μην θέλει να είναι μαζί του ..
    Μόνο κακό σε εκείνο θα κάνεις να το ξέρεις και το μόνο σίγουρο ότι τα παιδιά είναι πανέξυπνα και όσοι το προσπάθησαν αυτό τους γύρισε μπούμερανγκ.

    Κάθε σου μήνυμα μου επιβεβαιώνει πραγματικά ότι έχεις μεγάλο θέμα εσύ και οφείλεται στην επιλοχεια θέση σου ....

    Άρχισες και βλέπεις τον πατέρα του παιδιού σου ανταγωνιστικά ως προς το παιδί καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό?
    Άνοιξε και διάβασε οποίο βιβλίο θες που μιλάει για επιλοχεια κατάσταση και θα δεις ότι είναι ένα ακόμα χαρακτηριστικό .

    Το ξέρω,το πέρασα,και ευτυχώς ήμουν πολύ καλά διαβασμενη και ενημερωμένη ώστε προλάβαμε πολλές δυσάρεστες καταστάσεις ...

    Αντί να χαίρεσαι που αυτή την στιγμή υπάρχει ένας πατέρας που ασχολείται με το μωρό σας εσύ το βλέπεις με αυτό τον τρόπο ...

    Εφόσον περνάει καλά με την μικρή γιατί δεν πας και εσύ εκεί κοντά τους να γίνεται τρεις σε αυτό το όμορφο πράγμα που λέγεται οικογενειακή ζωή.
    Έχετε ένα μωρό στο σπίτι και είναι ο καθένας με το κινητό του?
    Ξέρεις τι μπορείτε να κάνετε μαζί ?οι τρεις σας ώστε όλο αυτό να αλλάξει?
    Από αυτά θα αρχίσεις .Από τα μικρά καθημερινά σας ώστε να έρθετε και στα πιο σοβαρά .


    Μην βιαστεί να πάρεις καμία απόφαση ακόμα .
    Άσε τα πάντα στην άκρη και κάθησε και δες καθαρά τι είναι αυτό που σας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση ..
    Μην πεις οι δικοί του γιατί είδες ότι έφυγαν και εσείς ακόμα έχετε θέματα .

    Αναφέρεις το παιδί συνέχεια ότι κάθεσαι γι αυτο και θέλεις να είναι ευτυχισμένο .
    Ωραία αφού λοιπόν το βάζεις πάνω απ' όλα θα σου πω αφήστε εγωισμους και οτιδήποτε άλλο καθηστε κάτω και βάλτε τα θέματα σας στο τραπέζι ..

    Τι πάει να πει βαριεμαι να συζητήσω ?
    Νομίζεις έτσι θα βρεθεί λύση?
    Λες ότι ο άντρας σου σε θέλει ερωτικά αλλά εσύ όχι ...τι νομίζεις ότι τον τιμωρείς ?
    Νομίζουμε ότι έτσι τους τιμωρουμε αλλά είναι λάθος ...
    Φαντάζομαι με όλη αυτή την κατάσταση θα έχετε πολύ καιρό να βρεθειται σαν ζευγάρι και να περάσετε όμορφα ..

    Αυτό νομίζεις δεν έχει συμβάλει στο να αισθάνεσαι έτσι?

    Καθηστε και συζητήσετε χωρίς καυγάδες μέχρι να λύσετε τα θέματα σας.
    Όσο δύσκολο και να είναι .Δώστε ευκαιρίες ο ένας στον άλλον χωρίς πείσματα και χωρίς αποθημενα από συμπεριφορές που θα σκάνε με την πρώτη ευκαιρία και θα ανακυκλώνονται άρρωστες καταστάσεις .
    Βρείτε χρόνο να χαλαρώσετε ..Βάλτε το παιδί για ύπνο και καθηστε μαζί .Περάστε χρόνο σαν ζευγάρι ..

    Είναι πράγματα που όταν γινόμαστε μανουλες τα ξεχνάμε .. η κούραση μας οι ορμόνες μας τα νεύρα μας ,μας κάνουν να ξεχνάμε όλα αυτά που ειμασταν πριν από το παιδί.
    Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα προβλήματα δεν βρίσκουν λύσεις με τον ερχομό των παιδιών.
    Δεν είναι ότι ξαφνικά ανακάλυψες ότι ο σύντροφός σου άλλαξε .

    Οι συνθήκες άλλαξαν και προσπαθειται να προσαρμοστειται ,αλλά η όλη αυτή η αλλαγή ,η κούραση δεν σας αφήνει..

    Δεν θα κουραστω ποτέ να το λέω ..όταν έχεις παιδιά οφειλης να δώσεις και την τελευταία ευκαιρία ώστε να σώσεις την αρμονική σχέση με τον πατέρα του παιδιού σου .
    Εξαντλεις όλες τι πιθανές αιτίες ώστε να βρεις μια λύση κυρίως όταν τα θέματα αφορούν στην συμβίωση και στην συνενόηση.
    Μάθετε επιτέλους να μιλάτε και να ζητάτε ο ένας από τον άλλον αυτό που θέλετε χωρίς να κρύβεστε πίσω από πεθερικά ,αδέλφια και γενικά από τρίτα άτομα που δεν έχουν άμεση σχέση με όλο αυτό .
    Και το κυριότερο μην ξεχνάς ότι εκτός από μανούλα είσαι ακόμα γυναίκα και ο άντρας σου σε θέλει και το δείχνει .
    Αντί να χαρείς ίσα ίσα το βλέπεις αλλιώς ...
    Ναι συμφωνώ ότι θα μου πεις εδώ έχουμε άλλα θέματα το μυαλό μου εκεί θα είναι?
    Και όμως πρέπει να είναι και εκεί ...Γιατί και από εκεί ξεκινάνε πολλά...

    Προσπαθήστε να βρείτε τα πατήματα σας με τα καινούργια δεδομένα .Με συνενόηση και συζήτηση .
    Τίποτα δεν υπάρχει να χωρίσετε αυτή την στιγμή πέραν από να συμβιμβαστειτε για λίγο καιρό στην καινούργια κατάσταση που λέγετε βρέφος .

    Και αν πάλι μετά από όλα αυτά δείτε ότι δεν πάει τότε χωρίζεις ήρεμα και αρμονικά .
    Είναι και θα είναι ο πατέρας του παιδιού σου ,μπορεί να μην ταιριαζεται ερωτικά αλλά όπως και να έχει από εδώ και πέρα η σχέση σας πρέπει να βασίζεται καθαρά στο σεβασμό γιατί μαζί θα μεγαλώσετε το μωράκι σας ,αυτό δεν θα αλλάξει είτε χωρίσεις είτε όχι ...
    Το θέμα είναι ουι εγώ έχω μπει σε ένα τριπάκι προσαρμογής εδώ και δεν μου αρέσει καθόλου δεν περνάω καλά δεν έχω όρεξη για τίποτα και όλο αυτό το βλέπει ότι ο άνθρωπος που ήταν κοντά του πριν δεν έχει καμία σχέση με το τώρα που δεν έχω καμία διάθεση για τίποτα και απλά αδιαφορεί.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Το θέμα είναι ουι εγώ έχω μπει σε ένα τριπάκι προσαρμογής εδώ και δεν μου αρέσει καθόλου δεν περνάω καλά δεν έχω όρεξη για τίποτα και όλο αυτό το βλέπει ότι ο άνθρωπος που ήταν κοντά του πριν δεν έχει καμία σχέση με το τώρα που δεν έχω καμία διάθεση για τίποτα και απλά αδιαφορεί.
    Καλημερα!

    Ειναι λογικο ολο αυτο που διαβάζω....Η μητερα ειναι αυτη που πρεπει να ισορροπήσει αναμεσα σε δυο πλέον ρολους .Αυτο της συζύγου και της μητερας .
    Οποιος δεν το εχει περάσει δεν γνωριζει τι υπέρβαση πρεπει να κάνει μια γυναικα ωστε να βρει τις ισορροπίες της και να μην επηρεάσει τον γαμο της στην αρχή.
    Εδω ζευγάρια που ειναι τρελα ερωτευμενα ,ζουν μαζι πολλα χρόνια πριν τον ερχομό του πρωτου τους παιδιού και φτανουν στα πρόθυρα διαζυγιου ...

    Βλεπεις λοιπον οτι αναγνωριζεις οτι εχουν αλλαξει πολλα απο τα δικα σου θελω και σιγουρα ευθύνεται και το ορμονικο αλλα και τα δεδομένα .
    Νομιζω το ξερεις και το καταλαβαινεις και εσυ πλεον σαν γυναικα και στο θεμα το ερωτικο εχεις αλλαγές ,δεν ειναι τοσο εντονο προς το παρον οπως ηταν πριν.Και αυτο τον χρονο του θέλει ,θα δεις οτι με τον καιρο θα επανελθει.
    Προσεχε ο ανθρωπος σου δεν έχει αλλαξει ,εσυ τον βλεπεις ετσι γιατι αλλαξες εσυ συμπεριφορά και φυσικο επακόλουθο να αλλάξει και αυτος συμπεριφορα απεναντι σου δεδομενων των καινουργιων καταστασεων που ερχεται αντιμετωπος και αυτος .

    Θελεις να συζητησεις τι ειναι αυτο που σε χαλάει τοσο πολυ?
    Συγκεκριμενα ,με χαλαει αυτο ?Γραψτω σε ενα χαρτι να το εχεις σαν δεδομενο και σκεψου , γιατι δεν με χαλούσε πριν το παιδί?
    Με χαλαει εμενα τωρα ,γιατι αλλαξα εγω,αρα εγω πρεπει να βρω τον τροπο να το λυσω ή γιατι οντως ειναι ενα θεμα που πρεπει να το συζητήσω για να βρούμε απο κοινου μια λύση?

    Λες αδιαφορη.Πως το εννοεις ?
    Τον εχεις πλησιασει ομορφα και ωραια να του πεις ,ξερεις αγαπη μου νοιωθω πιεσμένη ,νοιωθω οτι κατι εχει αλλαξει μεσα μου ή το οτιδηποτε ,γιατι να αισθανομαι έτσι,θελω να το συζητήσω μαζι σου ,να δω τι γίνεται ...
    Εχει αλλαξει κατι μεσα σου ή απλα ο ερχομος του παιδιου μας σε εχει ταρακουνήσει λιγο και προσπαθεις και εσυ να προσαρμοστεις?

    Και αν παλι ανηκεις και εσυ στην κατηγορια οπως μια φιλη που δεν θελει να ζηταει γιατι ετσι νομιζει οτι θα φαινεται λιγοτερο δυνατη θα σου πω ακριβως το ιδιο .
    Εφόσον εσυ δεν ξερεις να ζητας πως θες ο ανθρωπος σου να δει οτι εχεις αναγκη απο πραγματα ?Συμφωνω οτι πρεπει καποια πραγματα να ειναι κατανοητα απο μονα τους και δεν χρειαζεται να γινομαστε ζητιανες ,αλλα και ο αλλος δεν ειναι ο μαντης Καλχας καθε φορα που σε βλεπει καπως να μαντευει τι ακριβως εχει για να σου το προσφερει.
    Μην ξεχνας τα ζητας απο τον άντρα σου .Απο τον άνθρωπο που διαλεξε να είστε μαζι και να κανετε οικογενεια.Αυτος που στα δικα του ματια εισαι η μια και μπορει να δικαιολογισει οποιαδήποτε αδυναμια σου (αν το βλεπεις ετσι)

    Ξερεις τι μου θυμιζει αυτο?
    Το ζευγαρι που καθεται μαζι και ρωταει ο αντρας την γυναικα και ακολουθει ο εξης κωμικοτραγικος διάλογος ..
    -Τι εχεις αγαπη μου?
    -Τιποτα ......
    -Μα κατι εχεις το βλεπω,θελεις να το συζητησου?
    -Σου ειπα ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ....
    -Ενταξει τοτε .(τι αλλο να κανει αφου δεν μιλαει, παραιτείτε ο άνθρωπος)
    Και ερχεται η τραγελαφική απαντηση της γυναίκας

    -Α ! Ενταξει ε? και εγω που κανω αυτο ,κανω εκεινο και εσυ δεν με νοιαζεσαι και μπλα μπλα ,ανοίγει ενας χειμαρος και βγαίνουν ολα εκεινα που έπρεπε να βγουν οταν στα ρωτουσε και υπηρχαν ολες οι απαραιτητες συνθηκες ώστε να γινει μια καλη κουβεντα και να βρεθουν οι λυσεις .
    Και φυσικα που καταλαγει ολο αυτο ? σ ενα καυγα που μονο αισιο τελος δεν θα εχει να εισαι σιγουρη....


    Θελεις λοιπον να ξενινησει απο ενα ενα θεμα την φορά ?
    Θυμαμαι ειχες αναφρει πως ειχατε φυγει ενα τριημερο οι τρεις σας και περασατε πολυ ομορφα!
    Θελω να καταλαβεις πως ανετα μπορεις να περασεις το ιδιο ομορφα και στο σπιτι σου ,κλεισε την πορτα του σπιτιου σου και αφησε εξω και τα προβληματα των δικων του και οτι αλλο προκαλείται απο τριτους .
    Οταν ειμαστε σπιτι μας ειμαστε μονες μας με τον ανθρωπο μας ,εμεις καθοριζουμε αν θα κρατησουμε τις παρεμβολες απο τριτους ή θα τις αφεισουμε στην ακρη και θα προτιμησουμε να ασχοληθουμε με τα ουσιαστικα θεματα που αφορουν τους τρεις μας και κυριως το παιδι.

    Θα στο ξαναπω ,μαθε να μιλας ,να συζητας ,να ζητας οτι σε προβληματιζει εκεινη την ωρα ...Μην τα αφεινεις να μαζευονται ,μετα κανουν το μπαμ και δεν ξερεις τι να πρωτομαζεψεις .

    Οτι θες εδω ειμαστε ,βγαλτω εδω ή ακομα καλυτερα πηγαινε σε ενα ψυχολογο ,θα σε βοηθησει απιστευτα .
    Στο λεω γιατι λογω δουλειας ειχα κοντα μου ψυχολογο που συνεργαζομασταν μαζι το διαστημα που ειχα γινει και εγω μανουλα(και τοτε δουλευα με παιδακια ) και πολλα απο αυτα που αντιμετωπιζεις τα εβλεπα και σε εμενα,με προβληματιζαν για καταλαβαινα οτι αλλαξα εγω οχι ο αντρας μου και τα συζητουσα μαζι της,φιλικα αλλα μου εκανα τοσο καλο οχι μονο στην σχεση μου μαζι του αλλα και στο παιδι μας !

    Οταν σε ενημερωνει καποιος τριτος που εχει γνωσεις πανω σε αυτα τα θεματα σε βοηθαει καλυτερα να δεις ,αν οντως υπάρχει θεμα συνεννόησις ή ολο αυτο ειναι αποτελεσμα των ορμονικων ανακαταταξεων σου.
    Και να ξερεις οτι ολο αυτο εμενα μου κρατησε περιπου 1.5 χρονο ,τοσο χρειαστηκα να βρω τα πατηματα μου αναμεσα στο ρολο της γυναικας ,μητερας και εργαζόμενης ...δουλευα κιολας ,εκει να δεις τι θεματα προκειπτουν οταν πρεπει να λειπεις και καποιες ωρες απο το σπιτι και να εχεις και ενα τριτο ατομο για το μωρο ...Ευτυχως εγω ειχα την μητερα μου και μπορούσα να την μιλησω και οπως ήθελα ...

    Μπορω να σου γραφω μεχρι αύριο γιατι πραγματικα ειναι τοσα πολλα αυτα που δεν γνωριζουμε ,που αν το σκεφτεις μια γυναικα οσο χρονων και να είναι ,οσες εμπειριες και να εχει ,οταν γινεται μανα αλλαζει .
    Στο χερι σου ειναι αυτη η μεταβαση να γινει ομαλα ή να γινει αιτια που μπορει να διαλυθουν τα παντα .
    Και στα λεω αυτα μετα απο εικοσο χρονια γαμου και απο πολλα μα πολλα σκαμπανεβασματα .Να ξερεις αρμονικες οικογενειες που γευματιζουν ευτυχισμένες το πρωινο τους μόνο στις διαφημισεις υπαρχουν,πουθενα αλλου και μην συγκρινει ποτε οικογενεις που φαινομενικα ειναι ενταξει με την δικη σας και να λες γιατι ?τι παει λαθος σε εμας ?

    Αυτο που λεω πλεον ειναι οτι!
    Καλως ηρθατε στην πραγματικοτητα ,εδω καλείσαι να αποδειξεις αν μπορεις να κρατήσεις ,αν αξιζει να προσπαθήσεις να κρατηθει ενας γάμος .Οτι εχεις ζησει προ παιδιου εποχή ειναι ενα χαδι ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Ειναι λογικο ολο αυτο που διαβάζω....Η μητερα ειναι αυτη που πρεπει να ισορροπήσει αναμεσα σε δυο πλέον ρολους .Αυτο της συζύγου και της μητερας .
    Οποιος δεν το εχει περάσει δεν γνωριζει τι υπέρβαση πρεπει να κάνει μια γυναικα ωστε να βρει τις ισορροπίες της και να μην επηρεάσει τον γαμο της στην αρχή.
    Εδω ζευγάρια που ειναι τρελα ερωτευμενα ,ζουν μαζι πολλα χρόνια πριν τον ερχομό του πρωτου τους παιδιού και φτανουν στα πρόθυρα διαζυγιου ...

    Βλεπεις λοιπον οτι αναγνωριζεις οτι εχουν αλλαξει πολλα απο τα δικα σου θελω και σιγουρα ευθύνεται και το ορμονικο αλλα και τα δεδομένα .
    Νομιζω το ξερεις και το καταλαβαινεις και εσυ πλεον σαν γυναικα και στο θεμα το ερωτικο εχεις αλλαγές ,δεν ειναι τοσο εντονο προς το παρον οπως ηταν πριν.Και αυτο τον χρονο του θέλει ,θα δεις οτι με τον καιρο θα επανελθει.
    Προσεχε ο ανθρωπος σου δεν έχει αλλαξει ,εσυ τον βλεπεις ετσι γιατι αλλαξες εσυ συμπεριφορά και φυσικο επακόλουθο να αλλάξει και αυτος συμπεριφορα απεναντι σου δεδομενων των καινουργιων καταστασεων που ερχεται αντιμετωπος και αυτος .

    Θελεις να συζητησεις τι ειναι αυτο που σε χαλάει τοσο πολυ?
    Συγκεκριμενα ,με χαλαει αυτο ?Γραψτω σε ενα χαρτι να το εχεις σαν δεδομενο και σκεψου , γιατι δεν με χαλούσε πριν το παιδί?
    Με χαλαει εμενα τωρα ,γιατι αλλαξα εγω,αρα εγω πρεπει να βρω τον τροπο να το λυσω ή γιατι οντως ειναι ενα θεμα που πρεπει να το συζητήσω για να βρούμε απο κοινου μια λύση?

    Λες αδιαφορη.Πως το εννοεις ?
    Τον εχεις πλησιασει ομορφα και ωραια να του πεις ,ξερεις αγαπη μου νοιωθω πιεσμένη ,νοιωθω οτι κατι εχει αλλαξει μεσα μου ή το οτιδηποτε ,γιατι να αισθανομαι έτσι,θελω να το συζητήσω μαζι σου ,να δω τι γίνεται ...
    Εχει αλλαξει κατι μεσα σου ή απλα ο ερχομος του παιδιου μας σε εχει ταρακουνήσει λιγο και προσπαθεις και εσυ να προσαρμοστεις?

    Και αν παλι ανηκεις και εσυ στην κατηγορια οπως μια φιλη που δεν θελει να ζηταει γιατι ετσι νομιζει οτι θα φαινεται λιγοτερο δυνατη θα σου πω ακριβως το ιδιο .
    Εφόσον εσυ δεν ξερεις να ζητας πως θες ο ανθρωπος σου να δει οτι εχεις αναγκη απο πραγματα ?Συμφωνω οτι πρεπει καποια πραγματα να ειναι κατανοητα απο μονα τους και δεν χρειαζεται να γινομαστε ζητιανες ,αλλα και ο αλλος δεν ειναι ο μαντης Καλχας καθε φορα που σε βλεπει καπως να μαντευει τι ακριβως εχει για να σου το προσφερει.
    Μην ξεχνας τα ζητας απο τον άντρα σου .Απο τον άνθρωπο που διαλεξε να είστε μαζι και να κανετε οικογενεια.Αυτος που στα δικα του ματια εισαι η μια και μπορει να δικαιολογισει οποιαδήποτε αδυναμια σου (αν το βλεπεις ετσι)

    Ξερεις τι μου θυμιζει αυτο?
    Το ζευγαρι που καθεται μαζι και ρωταει ο αντρας την γυναικα και ακολουθει ο εξης κωμικοτραγικος διάλογος ..
    -Τι εχεις αγαπη μου?
    -Τιποτα ......
    -Μα κατι εχεις το βλεπω,θελεις να το συζητησου?
    -Σου ειπα ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ....
    -Ενταξει τοτε .(τι αλλο να κανει αφου δεν μιλαει, παραιτείτε ο άνθρωπος)
    Και ερχεται η τραγελαφική απαντηση της γυναίκας

    -Α ! Ενταξει ε? και εγω που κανω αυτο ,κανω εκεινο και εσυ δεν με νοιαζεσαι και μπλα μπλα ,ανοίγει ενας χειμαρος και βγαίνουν ολα εκεινα που έπρεπε να βγουν οταν στα ρωτουσε και υπηρχαν ολες οι απαραιτητες συνθηκες ώστε να γινει μια καλη κουβεντα και να βρεθουν οι λυσεις .
    Και φυσικα που καταλαγει ολο αυτο ? σ ενα καυγα που μονο αισιο τελος δεν θα εχει να εισαι σιγουρη....


    Θελεις λοιπον να ξενινησει απο ενα ενα θεμα την φορά ?
    Θυμαμαι ειχες αναφρει πως ειχατε φυγει ενα τριημερο οι τρεις σας και περασατε πολυ ομορφα!
    Θελω να καταλαβεις πως ανετα μπορεις να περασεις το ιδιο ομορφα και στο σπιτι σου ,κλεισε την πορτα του σπιτιου σου και αφησε εξω και τα προβληματα των δικων του και οτι αλλο προκαλείται απο τριτους .
    Οταν ειμαστε σπιτι μας ειμαστε μονες μας με τον ανθρωπο μας ,εμεις καθοριζουμε αν θα κρατησουμε τις παρεμβολες απο τριτους ή θα τις αφεισουμε στην ακρη και θα προτιμησουμε να ασχοληθουμε με τα ουσιαστικα θεματα που αφορουν τους τρεις μας και κυριως το παιδι.

    Θα στο ξαναπω ,μαθε να μιλας ,να συζητας ,να ζητας οτι σε προβληματιζει εκεινη την ωρα ...Μην τα αφεινεις να μαζευονται ,μετα κανουν το μπαμ και δεν ξερεις τι να πρωτομαζεψεις .

    Οτι θες εδω ειμαστε ,βγαλτω εδω ή ακομα καλυτερα πηγαινε σε ενα ψυχολογο ,θα σε βοηθησει απιστευτα .
    Στο λεω γιατι λογω δουλειας ειχα κοντα μου ψυχολογο που συνεργαζομασταν μαζι το διαστημα που ειχα γινει και εγω μανουλα(και τοτε δουλευα με παιδακια ) και πολλα απο αυτα που αντιμετωπιζεις τα εβλεπα και σε εμενα,με προβληματιζαν για καταλαβαινα οτι αλλαξα εγω οχι ο αντρας μου και τα συζητουσα μαζι της,φιλικα αλλα μου εκανα τοσο καλο οχι μονο στην σχεση μου μαζι του αλλα και στο παιδι μας !

    Οταν σε ενημερωνει καποιος τριτος που εχει γνωσεις πανω σε αυτα τα θεματα σε βοηθαει καλυτερα να δεις ,αν οντως υπάρχει θεμα συνεννόησις ή ολο αυτο ειναι αποτελεσμα των ορμονικων ανακαταταξεων σου.
    Και να ξερεις οτι ολο αυτο εμενα μου κρατησε περιπου 1.5 χρονο ,τοσο χρειαστηκα να βρω τα πατηματα μου αναμεσα στο ρολο της γυναικας ,μητερας και εργαζόμενης ...δουλευα κιολας ,εκει να δεις τι θεματα προκειπτουν οταν πρεπει να λειπεις και καποιες ωρες απο το σπιτι και να εχεις και ενα τριτο ατομο για το μωρο ...Ευτυχως εγω ειχα την μητερα μου και μπορούσα να την μιλησω και οπως ήθελα ...

    Μπορω να σου γραφω μεχρι αύριο γιατι πραγματικα ειναι τοσα πολλα αυτα που δεν γνωριζουμε ,που αν το σκεφτεις μια γυναικα οσο χρονων και να είναι ,οσες εμπειριες και να εχει ,οταν γινεται μανα αλλαζει .
    Στο χερι σου ειναι αυτη η μεταβαση να γινει ομαλα ή να γινει αιτια που μπορει να διαλυθουν τα παντα .
    Και στα λεω αυτα μετα απο εικοσο χρονια γαμου και απο πολλα μα πολλα σκαμπανεβασματα .Να ξερεις αρμονικες οικογενειες που γευματιζουν ευτυχισμένες το πρωινο τους μόνο στις διαφημισεις υπαρχουν,πουθενα αλλου και μην συγκρινει ποτε οικογενεις που φαινομενικα ειναι ενταξει με την δικη σας και να λες γιατι ?τι παει λαθος σε εμας ?

    Αυτο που λεω πλεον ειναι οτι!
    Καλως ηρθατε στην πραγματικοτητα ,εδω καλείσαι να αποδειξεις αν μπορεις να κρατήσεις ,αν αξιζει να προσπαθήσεις να κρατηθει ενας γάμος .Οτι εχεις ζησει προ παιδιου εποχή ειναι ενα χαδι ....
    Ποσό όμορφα τα λες ειλικρινά είναι σαν κάποιος να διαβάζει τις σκέψεις μου και να βλέπει τι με προβληματίζει.Δεν συγκρίνω σίγουρα οικογένειες της τηλεόρασης ή του περίγυρου με τη δίκη μου.Απλώς εντοπίζω στον άντρα μου πράγματα που νωρίτερα δεν υπήρχαν πχ ότι πριν επάνω μου του φαινόταν χαριτωμένο τώρα τον εκνευρίζει,επίσης πολλές φορές ενώ και εγώ βλέπω ουι κάποια πράγματα δεν τα κάνει σωστά δεν του λέω τίποτα γιατί δεν θέλω να του την λέω συνέχεια ενώ αυτός μονίμως μου κάνει παρατηρήσεις.Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι από την αρχή με την εγκυμοσύνη ήξερε ότι δεν θέλω με τίποτα να μείνω εκεί και τώρα βλέπει ότι και δεν θέλω και είμαι χάλια αλλά παρόλο αυτά δεν κάνει κάτι ούτε καν να μου μιλήσει γιατί δεν θέλει απλά να το αναφέρει για να μην μαλώνουμε.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Είχατε τέτοιου είδους προβλήματα;Και μάλιστα από την αρχή του γάμου;
    Οχι δεν είχαμε το πρόβλημα με συγγενείς κτλ, δηλαδή αυτά που έχετε εσείς. Το πρόβλημα ήταν δικό μας. Αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Από την συζήτηση στους καβγάδες και μετά αδιαφορία και ο καθένας στον κόσμο του. Και εγώ να είμαι κολλημένη στο ότι θα μείνω για τα παιδιά μου. Αλλά δεν μπορείς να αντέξεις αιώνια για τα παιδιά. Πρέπει να θέλεις να είσαι με αυτό τον άνθρωπο. Αν δεν θέλεις, ούτε 5 παιδιά μαζί δεν σε κρατάνε.
    Αλλά αν θέλεις, πρέπει να κάνεις την προσπάθεια σου σωστά και μέχρι τέλους.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Ποσό όμορφα τα λες ειλικρινά είναι σαν κάποιος να διαβάζει τις σκέψεις μου και να βλέπει τι με προβληματίζει.Δεν συγκρίνω σίγουρα οικογένειες της τηλεόρασης ή του περίγυρου με τη δίκη μου.Απλώς εντοπίζω στον άντρα μου πράγματα που νωρίτερα δεν υπήρχαν πχ ότι πριν επάνω μου του φαινόταν χαριτωμένο τώρα τον εκνευρίζει,επίσης πολλές φορές ενώ και εγώ βλέπω ουι κάποια πράγματα δεν τα κάνει σωστά δεν του λέω τίποτα γιατί δεν θέλω να του την λέω συνέχεια ενώ αυτός μονίμως μου κάνει παρατηρήσεις.Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι από την αρχή με την εγκυμοσύνη ήξερε ότι δεν θέλω με τίποτα να μείνω εκεί και τώρα βλέπει ότι και δεν θέλω και είμαι χάλια αλλά παρόλο αυτά δεν κάνει κάτι ούτε καν να μου μιλήσει γιατί δεν θέλει απλά να το αναφέρει για να μην μαλώνουμε.
    Κοίτα. Αν εσύ πριν κάτι χρόνια ήσουν πρωί πρωί μες στην καλή χαρά και με το χαμόγελο ως τα αυτιά και τώρα οι ορμόνες σου χτυπάνε κόκκινο και θέλεις να τον εξφενδονισεις στον απέναντι τοίχο, λογικό είναι ο άνθρωπος να τα έχει χαμένα. Και αν ανοίγει το στόμα του και εσύ πετάς βέλη, τι να σου πει? Σου είπα και χθες, δεν θέλω να τον δικαιολογησω, απλά εσενα εχω εδω, για σενα μιλαω. Συν οτι αυτά τα έχω κάνει εγώ και άλλες πολλές πιστεύω, μετά την γέννα. Και οι άντρες δεν έχουν και Νόμπελ στην ψυχολογία της γυναίκας, ειδικά μετά την γέννα δεν σε αναγνωριζεις ούτε εσύ. Αυτό που ήξερε ότι δεν θέλεις να μείνεις εκεί και πάλι το έκανε, είναι ένα θέμα. Αλλά πιστεύω λύνεται ΑΝ αυτό είναι το μόνο σου θέμα. Γιατί αν γενικά δεν τα πάτε καλά, και από κει να φύγετε πάλι τα ίδια θα γίνουν.
    Γι αυτό σου είπα σκέψου το καλά. Δηλαδή προσπάθησες να τα συζητήσεις? Ή θα φύγεις και μετά θα σκέφτεσαι ότι δεν προσπάθησες αρκετά?
    Γιατί ναι όλοι λέμε να προσπαθήσουμε για τα παιδιά, αλλά το να κάθεσαι εκεί και απλά να ανέχεσαι, δεν είναι καθόλου καλό για το παιδί. Τα παιδιά καταλαβαινουν πολύ παραπάνω από όσα νομίζεις. Και έχω χίλια παραδείγματα να σου πω εδώ αν θέλεις.
    Οπότε η προσπάθεια πρέπει να γίνει για να είσαι εσύ καλά μαζί του, αλλιώς δεν έχει νόημα για το παιδί.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Ποσό όμορφα τα λες ειλικρινά είναι σαν κάποιος να διαβάζει τις σκέψεις μου και να βλέπει τι με προβληματίζει.Δεν συγκρίνω σίγουρα οικογένειες της τηλεόρασης ή του περίγυρου με τη δίκη μου.Απλώς εντοπίζω στον άντρα μου πράγματα που νωρίτερα δεν υπήρχαν πχ ότι πριν επάνω μου του φαινόταν χαριτωμένο τώρα τον εκνευρίζει,επίσης πολλές φορές ενώ και εγώ βλέπω ουι κάποια πράγματα δεν τα κάνει σωστά δεν του λέω τίποτα γιατί δεν θέλω να του την λέω συνέχεια ενώ αυτός μονίμως μου κάνει παρατηρήσεις.Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι από την αρχή με την εγκυμοσύνη ήξερε ότι δεν θέλω με τίποτα να μείνω εκεί και τώρα βλέπει ότι και δεν θέλω και είμαι χάλια αλλά παρόλο αυτά δεν κάνει κάτι ούτε καν να μου μιλήσει γιατί δεν θέλει απλά να το αναφέρει για να μην μαλώνουμε.
    Είμαι στις σκέψεις σου γιατί είμαι γυναίκα ,είμαι μάνα και το κυριότερο έχω μπει στα παπούτσια σου .
    Έχω φτάσει σε σημείο και εγώ για μια φάση που το δικό μου μυαλό ήταν κολλημένο να τα δώσω όλα μια και να τα κάνω με συγχωρείς πο*ανά...και με δύο παιδιά παρακαλώ όχι ένα ...

    Και δεν είσαι η μόνη πίστεψέ με ,μια δυο φίλες να είχες που να έχετε γεννήσεη μαζί είμαι σίγουρη αυτή την στιγμή θα πινατε καφέ και η μια θα έλεγε στην άλλη ότι δεν την καταλαβαίνει ο άντρας της και δεν την νοιάζεται,ότι κουράζεται τώρα με το μωρό και εκείνος είναι στον κόσμο του και και και....

    Σπάνια θα βρεις γυναίκα στη λοχεία που να τα έχει βρει άψογα με τον άντρας της
    Εκτός και αν ο άντρας είναι ναυτικός ..
    Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ ...

    Άντρας που είναι μέσα στο σπίτι ,νοιάζεται πραγματικά για την ανατροφή του παιδιού του και θέλει να συμμετέχει σε όλο αυτό θα έρθει πολλές φορές σε σύγκρουση με την γυναίκα του ..

    Όχι γιατί είστε δύο στρατόπεδα και έχετε πόλεμο ποιος θα κερδίσει το έπαθλο που είναι το μωρό ,αλλά γιατί και οι δύο θέλετε να είναι καλά πρώτα αυτό οπότε νομιζεται ότι ο καθένας από την μεριά του κάνει το σωστότερο.
    Σκέψου λίγο πως μια γυναίκα πέραν από το μητρικό ένστικτο και τον κομμάτι του θηλασμού δεν έχει τίποτα περισσότερο όσο αφορά τον άντρα..
    Σε όλο τα υπόλοιπα και αυτή μέσα από την πράξη τα μαθαίνει οπότε σίγουρα χρειάζεται και μια παρέμβαση από τον πατέρα που είναι ο μόνος που θα το πει για το καλό του παιδιού.
    Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι ο άντρας σου υστερεί σε όλο αυτό και ότι λέει ,το λέει λάθος και σενοχλει εδώ ποιος έχει θέμα ,ο άντρας σου ή εσύ ?

    Πεσμου συγκεκριμένα να καταλάβω ενα παράδειγμα

    Τι είναι αυτό που σου λέει και σε εκνευρίζει ...μην μου πεις και εσύ ότι κάνει κάνα αστείο ο άνθρωπος με θέμα το σώμα σου ή τα τυχόν κιλά που έχεις πάρει και εσύ λόγο της κατάστασης και εκνευρίζεσαι γιατί το έχω ακούσει και αυτό και έμεινα ...

    Όπως επίσης τι είναι αυτό που εκνευρίζει εσένα επάνω του και δεν θες να του το πεις για να αποφύγεις τον καυγά ..
    Μάλλον δεν ξέρεις τον τρόπο να του το πεις, γιατί κάλλιστα μπόρες να πεις κάτι που όντως σε ενοχλεί στον άντρα σου με όμορφο τρόπο και να το καταλάβει.Δεν νομίζω πια να φτάσατε σε τέτοιο σημείο που οι μόνες κουβέντες που αλλάζεται να είναι πυρά με απευθείας στόχο το δόξα πατρί?

    Σε ένα γάμο έχω μάθει πλέον να μην παίρνω το μέρος κανενός και πότε να μην λέω σε κάποιον χώρισε ή μείνε ...
    Ποτέ μα ποτέ δεν θα έχω τέτοιο βάρος στην συνειδηση μου γιατί όποιος δεν αναλογίζεται τι κακό κάνει στο να προτρέπει ένα ζευγάρι με παιδί να χωρίσει λυπάμαι αλλά δεν έχει συναίσθηση των πραγμάτων.

    Και για αν μην παρεξηγηθεί δεν μιλάω για γάμους στους οποίους βιώνουμε ακραίες καταστάσεις .

    Αλλά όταν βλέπω τώρα προβλήματα όπως το δικό σας που αφορούν κάποια κομμάτια στην επικοινωνία σας και το θέμα του σπιτιού νομίζω αν υπάρχει θεληση και το κυριότερο αγάπη και κατανόηση θα λυθούν .

    Θα λυθούν κορίτσι μου και κάποια στιγμή μετά από πολλά πολλά χρόνια όταν το παιδί σου μεγαλώσει και αρχίζει και φεύγει από την αγκαλιά σου και ξαναρχίσεις να είστε τα δύο σας, τα συναισθήματα σας θα είναι τρεις φορές δυνατότερα από ότι σήμερα γιατί θα έχει συμβάλει όλο αυτό που περνάτε τώρα ...

    Μου το έλεγαν και εμένα και δεν το πίστευα αν δεν το ζούσα.Το ζευγάρι μέσα από δυσκολίες ,αναποδιες ακόμα και έντονους τσακωμούς δυναμώνει πιο πολύ .

    Να σου πω και το άλλο?
    Γιατί πάντα μετά από ένα καυγά ,αφού τα βρείτε ακολουθεί πάντα μια περίοδος με πολύ έρωτα και αγάπη?

    Για κάτσε λίγο και σκέψου...

    Έρχεσαι σε σημείο που ο ένας αγαπάει και θαυμάζει περισσότερο από ποτέ τον άνθρωπο του γιατί καταφέρατε με υπομονή και επιμονή να βρίσκεται πρακτικές λύσεις που μπορεί καμιά φορά να μοιαζουν ακατορθωτες αλλά η επιμονή σας τις προσπερνάει.

    Ξέρεις τι όμορφο πράγμα είναι να απολαμβάνεις καρπούς μαζί με τον άνθρωπο που διάλεξε να γίνεις εσύ η μάνα του παιδιού του.Κατι είδε σε εσένα παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη ..πίστεψε ότι εσύ είσαι τόσο ικανή που μπορείς να ανταπεξέλθεις στα πάντα .
    Ακόμα και όταν λυγίσεις θα πας και θα του το πεις δεν θα διστάσεις ..
    Μην ξεχνάτε τι ήταν αυτό που είδε ο ένας στον άλλον όταν αποφασίσετε να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί.
    Δεν μπορεί να εξαφανιστικε όλο αυτό ..τι στο καλό τόσο επιφανειακό ήταν ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω μία πάρα πολύ διαφορετική άποψη για τα πράγματα, αλλά οκ...

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχω μία πάρα πολύ διαφορετική άποψη για τα πράγματα, αλλά οκ...
    Γιατί δεν την λες βρε συ Σόνια τι πάει να πει δηλαδή επειδή έχουμε κάποια κοινά η δική σου θα είναι λάθος ?

    Συζήτηση κάνουμε που μπορεί να βοηθήσει και η δική σου άποψη .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοίτα να δεις, κάποτε είχε γράψει σε ένα θέμα κάποιος, νομίζω ο Ορέστης, ότι εδώ θα σου πούνε να χωρίσεις, είναι κάποιες που θέλουν να χωρίζουν τα ζευγάρια.
    Εγώ δεν θέλω να χωρίζουν τα ζευγάρια, να μην κάνουν καν παιδιά αν δεν τα βρίσκουν και δεν υπάρχουν οι βάσεις θέλω. Αν βλέπω ότι κάτι, τουλάχιστον όπως παρουσιάζεται εδώ είναι άλλα αντ' άλλα, δεν μπορώ να μην πω τι βλέπω.

    Ειπώθηκε πιο πάνω ότι οι άνθρωποι δεν χωρίζουν "για ένα σπίτι". Μα δεν είναι τυχαίο ότι αναφερόμαστε στο "σπίτι μου" σαν τον στενό πυρήνα της οικογένειάς μας, σαν ένα μέρος που αισθανόμαστε ασφάλεια και άνεση και κάτι δικό μας, ακόμα και συμβολικά να το δεις. Η θεματοθέτρια σε αυτό ή σε προηγούμενο θέμα, δεν θυμάμαι, έγραψε ότι έχουν σχέση πολλά χρόνια με τον άντρα της αλλά ότι ποτέ δεν συγκατοικήσαν, απλά έμενε εκεί κάποιες φορές τα βράδια γιατί δεν ένιωθε άνετα κι ότι από τότε δεν "συμπαθούσε" το όλο κλίμα. Λέει ότι σε κάποιο νεφελώδες μέλλον σκοπεύαν να το πάνε σοβαρά κι ότι της είχε πει ο άντρας της ότι θα μέναν κάπου αλλού.

    Λέτε δεν την διάλεξε για γυναίκα του παιδιού του τυχαία κι αυτή αυτόν ενώ είπε ότι το παιδί ήταν "ατύχημα". Άρα δεν ήταν ακριβώς συνειδητή επιλογή, την ανάγκη φιλοτιμία κάνανε. Αν δεν υπήρχε το παιδί μπορεί να το συνεχίζανε σε μία πιο demi κατάσταση και μετά από χρόνια αν έμπαινε κάποια στιγμή το θέμα της συγκατοίκησης κι επισημοποίησης μπορεί πάλι να γίνονταν μπίλιες γιατί αυτός θα προσπαθούσε να την πείσει να μείνουν εκεί που μένουν τώρα και η Λίνα δεν θα ήθελε κι αυτός θα το έβλεπε πάλι αλλιώς. Τόσα χρόνια της έλεγε ψέματα αυτός συνειδητά γιατί ήθελε να περάσει το δικό του ή δεν είχε καταλάβει πόσο σημαντικό θέμα ήταν για την Λίνα; Κι αν την έβλεπε σαν γυναίκα της ζωής του, αν και πάλι έδινε προτεραιότητα σε αυτό που είχε στο κεφάλι του και στην πατρική του οικογένεια, που βλέπετε εσείς τις βάσεις και την συνεννόηση;
    Το ότι μία εγκυμοσύνη και μία γέννα μπερδεύει τις ισορροπίες του ζευγαριού είναι γεγονός, αλλά ότι υπήρχε βασικό πρόβλημα συνεννόησης σε βασικά πράγματα και τα κρύβαν κάτω από το χαλί μέχρι που τα έφερε το παιδί στην επιφάνεια, δεν είναι θέμα ορμονών. Άλλο να μεγεθύνει τα συναισθήματα και τις αντιδράσεις κι αλλο να επηρεάζει ολόκληρη κοσμοθεωρία που είχες από πριν και να τα ρίχνουμε στις ορμόνες!

    Λέει για παράδειγμα κάπου η Λίνα ότι ένα σαμπουάν του ζήτησε κι αυτός για να μη σκοτίζει το κεφαλάκι του και κάνει πάλι λάθος έστειλε την αδερφή του, την συνυφάδα του, δεν θυμάμαι, να το ψωνίσει. Λέει ότι υπάρχει εσωτερική πόρτα στο σπίτι που έχουν πρόσβαση τα πεθερικά κι αυτός απλά την κλείδωσε. Θα μου πείτε εσείς, Σόνια πιάνεσαι από το τίποτα, αυτά σιγά σιγά φιάχνονται. Κι εγώ λέω ότι αν ανακαλύπτεις ή μάλλον συνειδητοποιείς καλύτερα αυτά που δεν ήθελες να δεις ως τώρα, ότι αυτός ο άνθρωπος έχει νοοτροπίες που εσένα σου την σπάνε και στάση ζωής σε βασικά πράγματα διαφορετική από τη δική σου, είτε θα υποχωρήσεις και θα ψυχαναγκάζεσαι μια ζωή είτε θα πρέπει να ελπίζεις ότι θα αλλάξεις εντελώς τον άνθρωπο και να τον κάνεις κάποιον άλλο. Γίνεται; Και γιατί να το κάνεις; Άλλον πίστευες ή ήλπιζες ότι θα παντρευτείς κι άλλον παντρεύτηκες! Και περιμένεις να του αλλάξεις προσωπικότητα και σκεπτικό μπας και δουλέψει όλο αυτό; Τότε να παντρευόμαστε όποιον τύχει και να παλεύουμε να του κάνουμε ολική αλλαγή προσωπικότητας αν είναι! Λέτε κάπου ότι έχει μπερδευτεί κι αυτός και η Λίνα λόγο εγκυμοσύνης και να ξαναφουντώσουν τον έρωτά τους κτλ κτλ. Μα τι ενσυναίσθηση έχεις όταν η άλλη αισθητά έχει ξενερώσει, τσακώνεσαι όλη την ώρα κι εσύ χωρίς να πεις κουβέντα μαζί της την θυμάσαι για να πηδήξεις; Έστω κι αν το βλέπει η Λίνα λάθος και αυτός δεν την θυμάται για το σεξ αυτό καθεαυτό, έστω ότι εκείνος θεωρεί ότι με την ερωτική προσέγγιση κάπου θα τα ξαναβρούν, τι να ξαναβρουν; Όταν ο άλλος έχει ήδη δηλώσει ότι θα έπαιρναν διαζύγιο αλλά κάθεται για το παιδί κι αυτή το ίδιο, τι να παλέψει να φιάξει;

    Ταυτόχρονα να πω και το τελευταίο, δεν είναι μόνο θέμα του αν θα τα βρει το ζευγάρι κι αν θα προσαρμοστεί εκεί. Είναι και θέμα αντιλήψεων σε τι περιβάλλον θέλει να μεγαλώσει το παιδί της η Λίνα. Πέρα από τις αγάπες και τα λουλούδια και το τι κάνει το ζευγάρι ή το ζευγάρι με το παιδί, υπάρχουν και οι αντικειμενικές συνιστώσες που δεν εξαρτιώνται από αυτούς ότι και να λέτε. Το να ακούει κάθε μέρα το πως μιλάνε κι αλληλοεπιδρούν τα ξαδέρφια του με τους γονείς τους, η εκ των πραγμάτων καθημερινή επαφή με παππούδες και γιαγιές κι ένα σωρό άλλα πράγματα, εκ των πραγμάτων δεν αποφεύγονται. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν χρειάζεται να είναι τα σόγια τέρατα για να μην θες να έχουν άμεση επαφή με τα παιδιά σου.

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχω μία πάρα πολύ διαφορετική άποψη για τα πράγματα, αλλά οκ...
    Sonia πες πώς το βλέπεις εσύ. Και εγώ θέλω να δω την γνώμη σου. Συν ότι μπορεί να την βοηθήσεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Συγκατοίκηση με πεθερικά!!!
    By Stavoula93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2018, 21:40
  3. Πεθερικα
    By mitsos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2018, 00:49
  4. Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
    By remains in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 19-08-2016, 14:55
  5. Προβλήματα με τα πεθερικά μου
    By Μ123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-2015, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •