Πεθερικά και αδέρφια διπλα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 191
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ισως όντως σε ένα χρόνο να φύγετε ή ίσως σου πει σε ένα χρόνο "Μα που να πάμε? Μια χαρά δεν είμαστε εδώ?"
    Και εγώ αυτό σκέφτομαι για αυτό σκέφτομαι μήπως να μην μείνω ούτε αυτόν τον ένα χρόνο

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ενα χρονο θα του κανεις τη χαρη να ζησετε εκει ειναι το δικαιο και ξεκινα να χρεωνεις οτι σε χαλαει και μετα το χρονο θα του πεις τον λογαριασμό. Μπορεί να μην σε ενοχλουν και να εισαι οκ ποτε δεν ξέρεις.Ανακαινιση όμως θα κανεις μετά το χρονο

  3. #33
    Συμφωνώ στο να μην δώσεις λεφτά για ανακαίνιση τώρα. Γιατι μετά θα έχεις δώσει ένα σωρό λεφτά και θα ειναι κρίμα. Θα δεις ποσο "προσωρινό" ΄μέτρο ειναι όντως αυτο για τον άντρα σου. Αν επιμένει να το ανακαινίσετε σημαίνει οτι θελει να μεινει εκει.

    Μια άλλη ιδέα θα ήταν να κοιτάξετε να το πουλήσετε και να πάτε σε άλλο.

    Το πρόβλημα είναι οτι ο άνδρας σου δεν βλέπει τα προβλήματα που βλέπεις εσυ. Δηλαδή εκεινος δεν ενοχλείται απο τα παιδιά της αδελφής του;

    Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις την πληρώνει η σχέση η ίδια.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Συμφωνώ στο να μην δώσεις λεφτά για ανακαίνιση τώρα. Γιατι μετά θα έχεις δώσει ένα σωρό λεφτά και θα ειναι κρίμα. Θα δεις ποσο "προσωρινό" ΄μέτρο ειναι όντως αυτο για τον άντρα σου. Αν επιμένει να το ανακαινίσετε σημαίνει οτι θελει να μεινει εκει.

    Μια άλλη ιδέα θα ήταν να κοιτάξετε να το πουλήσετε και να πάτε σε άλλο.

    Το πρόβλημα είναι οτι ο άνδρας σου δεν βλέπει τα προβλήματα που βλέπεις εσυ. Δηλαδή εκεινος δεν ενοχλείται απο τα παιδιά της αδελφής του;

    Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις την πληρώνει η σχέση η ίδια.
    Δυστυχώς όχι δεν ενοχλείται!Το θέμα είναι οτι η αδερφή του δεν βάζει κανένα μέτρο στα παιδιά της ούτε τα μαλώνει και συνέχεια μου δημιουργούν θέματα...Απλά αυτά τα προσωρινά δεν μου αρέσουν και σκέφτομαι να το τραβήξω να του πω πως αν δεν μείνουμε μόνοι εγώ θα μείνω στο πατρικό μου.

  5. #35
    Συμφωνώ στο να επιμείνεις γιατι καλυτερα κατι τέτοια να λύνονται απο την αρχή. Αν δεν θες να πας εκει να μην πας. Αυτο το μοτιβο της ελληνικης οικογενειας που μένουν ολοι πανω στον άλλο ειναι καταστροφικό για τα ζευγάρια. Το γάμο σου πας να σώσεις.

    Ομως προσοχή πως θα το χειριστείς με τον άντρα σου. Ειναι λεπτη η ισορροπία γιατι δεν θες να τσακωθεις μαζι του ούτε και να ψυχραθείς με την οικογενειά του. Καλύτερα να μην μπεις σε πολλες λεπτομερειες (για παιδια της αδελφης κλπ) γιατι οταν θα τα συζυτάει με την οικογενειά του θα τα πει και θα ξενερώσουν.

    Πες του οτι θες να ειστε κοντα στις οικογενειες σας για να φροντιζετε τους δικους σας αλλα οτι δεν θες να εισαι ουτε με τους δικους στο ιδιο κτηριο ουτε με τους δικους του γιατι τις περισσοτερες φορες δημιουργούνται εντάσεις και χαλάει ο γάμος.

    Προτεινέ του να πάτε "προσωρινά" για έναν χρόνο με το νοικι και βλέπετε! ;)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Καλησπέρα!!Σχετικα με την ανάρτηση που έκανα του μίλησα ξανά όμως αυτό που μου είπε είναι να μείνουμε ένα χρόνο εκεί και αν δεν μου αρέσει φεύγουμε.Πιστευω όμως ότι δεν υπάρχει πιο μόνιμο από το προσωρινό και απλά θέλει να είναι εκεί.
    Αφου του ειπες τους λογους που δεν θελεις να εισαι εκει,τι θα αλλαξει σε ενα χρονο?μηπως δεν θελει να φυγει μακρια απο τους δικους του?
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Αφου του ειπες τους λογους που δεν θελεις να εισαι εκει,τι θα αλλαξει σε ενα χρονο?μηπως δεν θελει να φυγει μακρια απο τους δικους του?
    Και εγώ αυτό σκέφτομαι!Ό,τι όσος καιρός και αν περάσει η κατάσταση θα είναι η ίδια!Και επίσης έχει αρχίσει και με πιάνει πανικός όσο σκέφτομαι ότι θα πρέπει να πάω εκεί!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Εγώ γενικά από την αρχή δεν ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες απλά αναγκάστηκα για να του δώσω να καταλάβει για ποιο λόγο θέλω να φύγω..είναι βέβαιο πως αν δεν πάω εκεί να μείνω και πω δεν θέλω καθόλου θα έρθει να μείνουμε αλλού όμως δεν ξέρω μετά πως θα είναι η σχέση μας..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Συμφωνώ στο να επιμείνεις γιατι καλυτερα κατι τέτοια να λύνονται απο την αρχή. Αν δεν θες να πας εκει να μην πας. Αυτο το μοτιβο της ελληνικης οικογενειας που μένουν ολοι πανω στον άλλο ειναι καταστροφικό για τα ζευγάρια. Το γάμο σου πας να σώσεις.

    Ομως προσοχή πως θα το χειριστείς με τον άντρα σου. Ειναι λεπτη η ισορροπία γιατι δεν θες να τσακωθεις μαζι του ούτε και να ψυχραθείς με την οικογενειά του. Καλύτερα να μην μπεις σε πολλες λεπτομερειες (για παιδια της αδελφης κλπ) γιατι οταν θα τα συζυτάει με την οικογενειά του θα τα πει και θα ξενερώσουν.

    Πες του οτι θες να ειστε κοντα στις οικογενειες σας για να φροντιζετε τους δικους σας αλλα οτι δεν θες να εισαι ουτε με τους δικους στο ιδιο κτηριο ουτε με τους δικους του γιατι τις περισσοτερες φορες δημιουργούνται εντάσεις και χαλάει ο γάμος.

    Προτεινέ του να πάτε "προσωρινά" για έναν χρόνο με το νοικι και βλέπετε! ;)
    Τώρα όμως εδώ και 3-4 ημέρες δεν μιλάμε καθόλου για αυτό..να ξανάνοιξω το θέμα;Και τι να πω για να φανεί ότι είμαι κατηγορηματική στο ότι δεν θέλω να μείνω εκεί;

  10. #40
    Εξαρτάται απο το πως τεελίωσε η προηγούμενη συζήτηση. Την τελευταία φορα σου είπε να μείνετε προσωρινά στο σπίτι του και εσυ απαντησες αμέσως ή εχει μεινει οτι θα το σκεφτείς;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Εξαρτάται απο το πως τεελίωσε η προηγούμενη συζήτηση. Την τελευταία φορα σου είπε να μείνετε προσωρινά στο σπίτι του και εσυ απαντησες αμέσως ή εχει μεινει οτι θα το σκεφτείς;
    Τίποτα από τα δυο γιατί έφευγε και στη δουλειά και δεν με ρώτησε απλά το είπε αλλά είπα να μην πιαστώ πάλι να μαλώνω..Οπότε πως μπορώ να του μιλήσω και να του πω ότι πνίγομαι όταν σκέφτομαι ότι θα πάω να μείνω εκεί;

  12. #42
    Ωραια άρα μπορεις να ξανανοιξεις το θέμα. Μπορεις να το πιάσεις απο το ... "σκεφτηκα αυτο που πρότεινες....μπλα μπλα μπλα".

    Το θεμα ειναι οτι υπάρχει ένα έτοιμο σπίτι για το οποίο εκεινος δεν θα πληρώσει τίποτα παραπανω και οι γονεις σου θα το ανακαινήσουν. Συν οτι εχει την οικογενεια του διπλα να βοηθάει. Αυτο ειναι δελεαστικο. Τα επιχειρηματα που θα πέσουν ειναι οτι αντε να βρουμε ενοικιαστές και θα μας το χαλάσουν το σπίτι και οι δικοι μου δεν θέλουν ξένους να ζουν απο πάνω τους κλπ.

    Πρεπει λοιπον να εχεις κατι να αντιπροτεινεις. Ας πουμε, τα χρηματα που θα δώσουν οι γονεις σου για την ανακαίνιση ειναι πολλά; Μηπως μπορουν να τα δώσουν σαν προκαταβολή για να παρεις ενα σπίτι δικό σου όπου το θες εσυ; Και να πάρεις και ενα δανειάκι να το ξεχρεώνεις;

    Λιγο με ενοχλεί που θα βάλεις λεφτά σε ενα σπτι που δεν ειναι δικό σου. Δηλαδή θα ηταν αλλίως να αγοραζατε ενα σπιτι μαζι και να ανηκε και στους δυο και αλλο αυτο.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Ωραια άρα μπορεις να ξανανοιξεις το θέμα. Μπορεις να το πιάσεις απο το ... "σκεφτηκα αυτο που πρότεινες....μπλα μπλα μπλα".

    Το θεμα ειναι οτι υπάρχει ένα έτοιμο σπίτι για το οποίο εκεινος δεν θα πληρώσει τίποτα παραπανω και οι γονεις σου θα το ανακαινήσουν. Συν οτι εχει την οικογενεια του διπλα να βοηθάει. Αυτο ειναι δελεαστικο. Τα επιχειρηματα που θα πέσουν ειναι οτι αντε να βρουμε ενοικιαστές και θα μας το χαλάσουν το σπίτι και οι δικοι μου δεν θέλουν ξένους να ζουν απο πάνω τους κλπ.

    Πρεπει λοιπον να εχεις κατι να αντιπροτεινεις. Ας πουμε, τα χρηματα που θα δώσουν οι γονεις σου για την ανακαίνιση ειναι πολλά; Μηπως μπορουν να τα δώσουν σαν προκαταβολή για να παρεις ενα σπίτι δικό σου όπου το θες εσυ; Και να πάρεις και ενα δανειάκι να το ξεχρεώνεις;

    Λιγο με ενοχλεί που θα βάλεις λεφτά σε ενα σπτι που δεν ειναι δικό σου. Δηλαδή θα ηταν αλλίως να αγοραζατε ενα σπιτι μαζι και να ανηκε και στους δυο και αλλο αυτο.
    Όχι τα μπάνια τα οποία είπαμε αρχικά να τα ξυλώσουμε εντελώς όπως και τα πλακάκια σε όλο το σπίτι και κάποιες άλλες εργασίες θα τις κάνει αυτός.Αλλα το σπίτι ουσιαστικά εγώ θα το ντυσω έπιπλα,κουρτίνες,χάλια..και ότι χρειαστούμε από κουβέρτες,πιάτα κλπ κλπ.
    Αυτό για το δάνειο είναι λίγο δύσκολο.Μπορούμε όμως να νοικιάσουμε που θεωρώ ότι είναι καλύτερο και κάποια στιγμή βάζουμε από μισά λεφτά και αγοράζουμε ένα.Απλα θα ήταν καλό να του πω ακριβώς αυτό που νιώθω ότι πνίγομαι που ξέρω ότι γύρω γύρω είναι όλοι οι δικοι του και ότι κάθε μέρα είμαι υποχρεωμένη να τους βλέπω όλους ενώ αυτός τους δικούς μου όποτε θέλει;Ή θα φανεί κάπως;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μπορεί να του φανεί κάπως, αλλά και τι θα γίνει ρε Λίνα; Σε αυτές τις περιπτώσεις που ένα ζευγάρι δεν συμφωνεί σε τόσο βασικά πράγματα, ο ένας πάντα πληγώνεται και κάνει υποχώρηση και θα υπάρχει πάντα κατά κάποιον τρόπο αυτό το αγκάθι μεταξύ σας. Για αυτό πρώτα τα λύνουμε αυτά και μετά προχωράμε σε σοβαρές δεσμεύσεις και παιδιά. Τώρα αυτό που μπορείς να ελπίζεις είναι ότι σε όλα τα άλλα τα βρίσκετε και αυτά που σας δένουν είναι αρκετά ώστε να ξεπεράσετε τον σκόπελο και να αποφασίσετε κάτι και ότι αυτός που θα υποχωρήσει με τον καιρό θα προσαρμοστεί, θα αποδεχτεί την κατάσταση και θα είναι οκ.

    Συνήθως με τούτα και με εκείνα υποχωρεί αυτός που αισθάνεται πιο πιεσμένος να μείνει με τα σόγια του αλλουνού και μπαίνει ολόκληρη η ζωή του σε μία βάση που δεν την θέλει καθόλου. Σκέψου πολύ καλά ως που είσαι διατεθειμένη να φτάσεις αν επιμένει στα δικά του και πράξε αναλόγως. Πάντως δεν χωρούν τόσες διπλωματίες εδώ σε ένα ζευγάρι που μόλις ξεκινάει δική του οικογένεια. Πρέπει να λές τα πράγματα με το όνομά τους, τι σκέφτεσαι και τι αισθάνεσαι. Η επικοινωνία είναι από τα βασικότερα σε μία σχέση. Αν κάθεσαι και σκέφτςεσαι πως να μιλήσεις και τι να πεις στον άντρα σου, κλάφτα Χαράλαμπε!

  15. #45
    Οκ το καταλαβαίνω. Καλυτερα πάντως να μην του πεις δεν θελω να βλεπω τους δικούς σου. Θα φανει κάπως...

    Πες το κάπως πιο διπλωματικα. Πες του οτι ανυπομονούσες παντα να ανεξαρτητοποιηθείς κι εσυ απο την οικογενειά σου και οτι δεν έχει νόημα να φύγεις απο την μία οικογένεια για να πας να μπεις σε μια άλλη, ότι θα ήθελες στην αρχη να είστε οι δύο σας χωρίς να επηρεάζεστε απο τις οικογένειες σας και να βάλετε τους δικούς σας κανόνες στην ζωή σας. Από οτι φαίνεται όυτε και εκεινος έχει φυγει απο το σπίτι του ποτε. Ειστε νέοι άνθρωποι. Πρεπει να βγειτει στην ζωή και μόνοι σας χωρις να ειστε πάντα με τις οικογενειές σας.

    Πες του το σπίτι δεν χάνεται εκει ειναι. Μπορείτε να πάτε να μείνετε εκει αργότερα. Και οτι θες πρωτα να είστε οι δυό σας με την να δειτε τι μπορειτε να καταφέρετε μονοι. Δεν εχει προλάβει να το κάνει κανείς σας μέχρι τώρα ας το κάνετε μαζί. Κάπως έτσι..

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 14:28
  2. Συγκατοίκηση με πεθερικά!!!
    By Stavoula93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2018, 22:40
  3. Πεθερικα
    By mitsos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2018, 01:49
  4. Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
    By remains in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 19-08-2016, 15:55
  5. Προβλήματα με τα πεθερικά μου
    By Μ123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-2015, 18:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •