Πεθερικά και αδέρφια διπλα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 191
  1. #46
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    44
    Δεν διάβασα κάπου στις απαντήσεις σου να έχεις πρόβλημα με κάποιον άλλον εκτός από την αδερφή του και τα παιδιά της.Υπαρχουν κι άλλα προβλήματα με την οικογένειά του,εκτός από αυτό?

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Ele_nitsa View Post
    Δεν διάβασα κάπου στις απαντήσεις σου να έχεις πρόβλημα με κάποιον άλλον εκτός από την αδερφή του και τα παιδιά της.Υπαρχουν κι άλλα προβλήματα με την οικογένειά του,εκτός από αυτό?
    Όχι μόνο με αυτούς είναι το θέμα!Όμως γενικά δεν θέλω αυτό το όλοι μαζί και η δική μου οικογένεια να ήταν πάλι δεν θα ήθελα.Και με εκνευρίζει που έχει τόσο μεγάλη αγάπη στα ανίψια του και δεν μπορείς να του πεις τίποτα θυμώνει!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μπορεί να του φανεί κάπως, αλλά και τι θα γίνει ρε Λίνα; Σε αυτές τις περιπτώσεις που ένα ζευγάρι δεν συμφωνεί σε τόσο βασικά πράγματα, ο ένας πάντα πληγώνεται και κάνει υποχώρηση και θα υπάρχει πάντα κατά κάποιον τρόπο αυτό το αγκάθι μεταξύ σας. Για αυτό πρώτα τα λύνουμε αυτά και μετά προχωράμε σε σοβαρές δεσμεύσεις και παιδιά. Τώρα αυτό που μπορείς να ελπίζεις είναι ότι σε όλα τα άλλα τα βρίσκετε και αυτά που σας δένουν είναι αρκετά ώστε να ξεπεράσετε τον σκόπελο και να αποφασίσετε κάτι και ότι αυτός που θα υποχωρήσει με τον καιρό θα προσαρμοστεί, θα αποδεχτεί την κατάσταση και θα είναι οκ.

    Συνήθως με τούτα και με εκείνα υποχωρεί αυτός που αισθάνεται πιο πιεσμένος να μείνει με τα σόγια του αλλουνού και μπαίνει ολόκληρη η ζωή του σε μία βάση που δεν την θέλει καθόλου. Σκέψου πολύ καλά ως που είσαι διατεθειμένη να φτάσεις αν επιμένει στα δικά του και πράξε αναλόγως. Πάντως δεν χωρούν τόσες διπλωματίες εδώ σε ένα ζευγάρι που μόλις ξεκινάει δική του οικογένεια. Πρέπει να λές τα πράγματα με το όνομά τους, τι σκέφτεσαι και τι αισθάνεσαι. Η επικοινωνία είναι από τα βασικότερα σε μία σχέση. Αν κάθεσαι και σκέφτςεσαι πως να μιλήσεις και τι να πεις στον άντρα σου, κλάφτα Χαράλαμπε!
    Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες με την διπλωματία!Εξαλλου και τώρα που πηγαίνω για το βράδυ κάθε μέρα το σόι του συναντάω για αυτό και δημιουργούνται προβλήματα.Ενώ τους δικούς μου που δεν τους βλέπει καθόλου τι πρόβλημα να έχει μαζί τους.Ασε που οι δικοι μου είναι διακριτικοί και δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς.

  4. #49
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    44
    Είναι δικαίωμα σου να μην θέλεις να μένεις πάνω κατω-δεξια αριστερά με την οικογένειά του αλλά εφόσον δεν σας δημιουργούν πρόβλημα,δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τον πιέσεις να φύγετε από κει.Θελω να πω,υπάρχει το δικό σου "θέλω" και το δικό του "θέλω".Γιατί πρέπει να περάσει το δικό σου "θέλω"?Δεν σεβόμαστε και τα "θέλω" του συντρόφου μας?

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Ele_nitsa View Post
    Είναι δικαίωμα σου να μην θέλεις να μένεις πάνω κατω-δεξια αριστερά με την οικογένειά του αλλά εφόσον δεν σας δημιουργούν πρόβλημα,δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τον πιέσεις να φύγετε από κει.Θελω να πω,υπάρχει το δικό σου "θέλω" και το δικό του "θέλω".Γιατί πρέπει να περάσει το δικό σου "θέλω"?Δεν σεβόμαστε και τα "θέλω" του συντρόφου μας?
    Κοίταξε είναι πως το βλέπει ο καθένας..εγώ δεν θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν μαζί με της αδερφής του και όλη την ημέρα να παίζουν μαζί γιατί δεν μου αρέσει η ανατροφή τους..δεν λέω να μην βρίσκονται μιας και θα είναι ξαδέρφια αλλά όχι και καθημερινά..και επίσης απλά δεν θέλω κάθε μέρα να είμαι μαζί με τους συγγενείς του αυτόν παντρεύτηκα και όχι το σόι του..

  6. #51
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    44
    Πάλι για "θέλω" μιλάς!Δεν σε ρώτησα γιατί δεν θέλεις να μείνεις εκεί αλλά γιατί δεν σέβεσαι και τα δικά του "θέλω"!Κι αυτός με την ίδια λογική σου λέει "Εγώ έχω σπίτι δικό μου και δεν θέλω να πάω στο νοίκι"....Σε έναν γάμο υπάρχουν και των δύο οι ανάγκες,όχι μόνο οι δικές μας.Και οφείλουμε να τις σεβόμαστε!Από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με την οικογένειά του απλά δε γουστάρεις!Και αυτό δε δείχνει να σέβεσαι τα "θέλω" του!Αν συνεχίσεις έτσι και πάρει το αφτί τους τίποτα,δεν θα σε θέλουν αυτοί μετά για νύφη και τότε πραγματικά θα έχεις πρόβλημα!Όσο για το αν θα κάνουν παρέα τα παιδιά σας και το αν θα τους βλέπεις,το σπίτι σου φαντάζομαι έχει πόρτα....Την κλείνεις όποτε θέλεις και την ανοίγεις και πάλι όποτε θέλεις εσύ!Δεν θα τους παντρευτείς επειδή θα μείνεις στην ίδια πολυκατοικία! Βρίσκεις 2 φορές μια δικαιολογία στην κουνιάδα ότι έχεις δουλειά,ότι θα λείπεις (εν ανάγκη κάντο) και την παίρνει χαμπάρι ότι δε θες πολλά πολλά.Επισης να σου πω ότι αν έχει αδυναμία στα ανήψια του και να μετακομίσετε,πάλι μέσα στο σπίτι σου θα τα έχεις!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Ele_nitsa View Post
    Πάλι για "θέλω" μιλάς!Δεν σε ρώτησα γιατί δεν θέλεις να μείνεις εκεί αλλά γιατί δεν σέβεσαι και τα δικά του "θέλω"!Κι αυτός με την ίδια λογική σου λέει "Εγώ έχω σπίτι δικό μου και δεν θέλω να πάω στο νοίκι"....Σε έναν γάμο υπάρχουν και των δύο οι ανάγκες,όχι μόνο οι δικές μας.Και οφείλουμε να τις σεβόμαστε!Από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με την οικογένειά του απλά δε γουστάρεις!Και αυτό δε δείχνει να σέβεσαι τα "θέλω" του!Αν συνεχίσεις έτσι και πάρει το αφτί τους τίποτα,δεν θα σε θέλουν αυτοί μετά για νύφη και τότε πραγματικά θα έχεις πρόβλημα!Όσο για το αν θα κάνουν παρέα τα παιδιά σας και το αν θα τους βλέπεις,το σπίτι σου φαντάζομαι έχει πόρτα....Την κλείνεις όποτε θέλεις και την ανοίγεις και πάλι όποτε θέλεις εσύ!Δεν θα τους παντρευτείς επειδή θα μείνεις στην ίδια πολυκατοικία! Βρίσκεις 2 φορές μια δικαιολογία στην κουνιάδα ότι έχεις δουλειά,ότι θα λείπεις (εν ανάγκη κάντο) και την παίρνει χαμπάρι ότι δε θες πολλά πολλά.Επισης να σου πω ότι αν έχει αδυναμία στα ανήψια του και να μετακομίσετε,πάλι μέσα στο σπίτι σου θα τα έχεις!
    Δεν διαφωνώ μαζί σου είναι η αποψή σου..και έχεις δίκαιο ότι πρέπει να σέβεσαι και τα «θέλω» του άλλου αλλά όλα με κάποια όρια γιατί αν είναι να είμαι δυστυχισμένη και όλη την ημέρα μέσα στα νεύρα,πιστεύω ότι είναι καλύτερο να μείνουμε άλλου γιατί αυτός με απόσταση 10 λεπτά από το σόι του δεν θα δυστυχήσει κιόλας..ενώ εγώ εκεί θα έχω νεύρα σίγουρα..δεν μπορώ να το αισθανθώ σπίτι μου χρόνια τώρα που είμαστε μαζί ενώ τον πρώτο καιρό που ερχόταν σε σπίτι που νοίκιαζα εγώ ήμασταν μια χαρά..

  8. #53
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    44
    Εγώ προσωπικά πάντως,χωρίς προβλήματα επαναλαμβάνω,δε θεωρώ λογικο να δεχτεί να μείνει στο ενοίκιο όταν έχει δικό του σπίτι.Οσα και να βγάζετε το μήνα, πεταμένα λεφτά είναι.Αποταμιευστε τα ή χαλαστε τα αλλού.Εκτος αν δεν μας έχεις πει κάποια πράγματα που σε κάνουν τόσο πολύ να μη θέλεις να μείνεις εκεί,δεν καταλαβαίνω το λόγο ακόμα...Και την επιμονή σου να περάσει το δικό σου που έχει να κάνει με το ευαίσθητο θέμα της οικογένειάς του και με ένα σπίτι που οι δικοί του ίσως κόπιασαν για να του το παρέχουν!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Ele_nitsa View Post
    Εγώ προσωπικά πάντως,χωρίς προβλήματα επαναλαμβάνω,δε θεωρώ λογικο να δεχτεί να μείνει στο ενοίκιο όταν έχει δικό του σπίτι.Οσα και να βγάζετε το μήνα, πεταμένα λεφτά είναι.Αποταμιευστε τα ή χαλαστε τα αλλού.Εκτος αν δεν μας έχεις πει κάποια πράγματα που σε κάνουν τόσο πολύ να μη θέλεις να μείνεις εκεί,δεν καταλαβαίνω το λόγο ακόμα...Και την επιμονή σου να περάσει το δικό σου που έχει να κάνει με το ευαίσθητο θέμα της οικογένειάς του και με ένα σπίτι που οι δικοί του ίσως κόπιασαν για να του το παρέχουν!
    Συγγνώμη κιόλας και χωρίς καμία ειρωνία σε αυτό που θα σε ρωτήσω καθώς σέβομαι την γνώμη σου όπως και όλων όσων απάντησαν για να βοηθήσουν..άρα ίσως θεωρήσεις σωστό να του πω να φτιάξουμε έναν από τους τρεις ορόφους στο δικό μου σπίτι δίπλα στους δικούς μου αφού ούτε σε αυτόν έχουν κάνει κάτι..θεωρείς όμως ότι θα δεχθεί;

  10. #55
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    44
    Θα το θεωρούσα πιο λογικό να το δεχτεί από το να πάτε στο νοίκι!Αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα,γιατί δεν του το προτείνεις?Να δεις και πόσο σέβεται εκείνος τα δικά σου "θέλω"!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Ele_nitsa View Post
    Θα το θεωρούσα πιο λογικό να το δεχτεί από το να πάτε στο νοίκι!Αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα,γιατί δεν του το προτείνεις?Να δεις και πόσο σέβεται εκείνος τα δικά σου "θέλω"!

    Δεν μπορώ να καταλάβω απλά γιατί θεωρείς σωστό ή με τους «μεν» ή με τους «δεν».Γιατι πρέπει να νιώθω τύψεις που θέλω να μείνω μόνη μου με την οικογένεια που θα κάνουμε;

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Συγγνώμη κιόλας και χωρίς καμία ειρωνία σε αυτό που θα σε ρωτήσω καθώς σέβομαι την γνώμη σου όπως και όλων όσων απάντησαν για να βοηθήσουν..άρα ίσως θεωρήσεις σωστό να του πω να φτιάξουμε έναν από τους τρεις ορόφους στο δικό μου σπίτι δίπλα στους δικούς μου αφού ούτε σε αυτόν έχουν κάνει κάτι..θεωρείς όμως ότι θα δεχθεί;
    Νομιζω αν του προτεινεις κατι τετοιο θα δημιουργησεις προβλημα!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Νομιζω αν του προτεινεις κατι τετοιο θα δημιουργησεις προβλημα!
    Δεν θα το πρότεινα έτσι και αλλιώς θεωρητικά ρώτησα γιατί η κοπέλα μου είπε να σεβαστώ τα θέλω του άντρα μου..

  14. #59
    Lina το οτι δεν θελεις να μεινεις με την οικογενειά του άντρα σου δεν σημαινει οτι υποτιμάς τα θέλω του άντρα σου. Έχεις κάθε δικαίωμα να υποστηρίζεις την γνώμη σου.

    Ο αντρα σου θα προσαρμοστει πιο ευκολα σε ενα άλλο σπιτι μαζί σου παρα εσύ στο δικό του. Αρα δεν θα ειναι τραγικο γι αυτον. Δεν θα πετάξετε τα λεφτά σας αν παράλληλα νοικιάσετε το σπίτι που έχει ο άντρας σου. Και αν το νοικι ειναι μεγαλυτερο θα βγάλετε και όλας.

    Καταλαβαινω οτι ενα ετοιμο σπιτι ειναι πιο βολικη λύση απο το να βρεις να νοικάσεις άλλο αλλά προτεραιότητα έχει το ζευγάρι. Και δυστυχώς σε κάτι τέτοια σκηνικά με ολη την οικογένεια μαζί την πληρώνει το ζευγάρι.

    Δεν χρειάζεται να πάτε μακρυα. Δεν θα τον χωρίσεις απο την οικογενειά του. Απλα όταν τα συζητάτε όλα αυτα προσπαθησε να τον πάρεις με το μέρος σου, να του δείξεις οτι όλα αυτα δεν γίνονται για να τον στεναχωρήσεις ούτε για να του στερήσεις κάτι. Γινονται γιατι το εχεις αναγκη να εισαι μονη του μαζι του στο ξεκινημά σας.

    Δεν υπάρχει τιποτα λαθος σε αυτο.

  15. #60
    Επισης... δεν θεωρω οτι πρεπει να πας τσαμπουκαλεμένα να επιβάλεις την γνώμη σου. Παρε τον αντρα σου με το καλο. Ζητησέ του σαν μεγάλη χάρη ότι ειναι πολυ σημαντικό για σενα. Οτι καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι η πιο πρακτική λυση αλλα ότι το έχεις πολύ ανάγκη. Και μετα διευκολυνέ τον με το να βρεις σπιτι να κινησεις τις διαδικασίες.

    Στο δικο του το μυαλο όλα ειναι λυμένα και εσυ πας να τα κανεις πιο δύσκολα. Αν του εξηγήσεις ήρεμα δεν θα φανει ότι πας να τον ελέγξεις ούτε οτι τον καταπιέζεις. Θα δειξεις οτι καταλαβαίνεις την θέση του.

    Έχει σημασία να του δείξεις οτι τον καταλαβαίνεις αλλα και οτι είναι πολυ σημαντικο για σένα να γινει αυτο το βήμα έστω για αρχη.

    Επικοινωνια... κλειδι στην σχέση.

Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Συγκατοίκηση με πεθερικά!!!
    By Stavoula93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2018, 21:40
  3. Πεθερικα
    By mitsos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2018, 00:49
  4. Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
    By remains in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 19-08-2016, 14:55
  5. Προβλήματα με τα πεθερικά μου
    By Μ123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-2015, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •