Πεθερικά και αδέρφια διπλα - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 191
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Επισης... δεν θεωρω οτι πρεπει να πας τσαμπουκαλεμένα να επιβάλεις την γνώμη σου. Παρε τον αντρα σου με το καλο. Ζητησέ του σαν μεγάλη χάρη ότι ειναι πολυ σημαντικό για σενα. Οτι καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι η πιο πρακτική λυση αλλα ότι το έχεις πολύ ανάγκη. Και μετα διευκολυνέ τον με το να βρεις σπιτι να κινησεις τις διαδικασίες.

    Στο δικο του το μυαλο όλα ειναι λυμένα και εσυ πας να τα κανεις πιο δύσκολα. Αν του εξηγήσεις ήρεμα δεν θα φανει ότι πας να τον ελέγξεις ούτε οτι τον καταπιέζεις. Θα δειξεις οτι καταλαβαίνεις την θέση του.

    Έχει σημασία να του δείξεις οτι τον καταλαβαίνεις αλλα και οτι είναι πολυ σημαντικο για σένα να γινει αυτο το βήμα έστω για αρχη.

    Επικοινωνια... κλειδι στην σχέση.
    Είναι αυτό που λες θεωρεί πως όλα είναι λυμένα και εγώ τα κάνω περίπλοκα..εγώ όμως προσπαθώ να μπω στη θέση του ενώ αυτός όχι στη δίκη μου..

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Ele_nitsa View Post
    Πάλι για "θέλω" μιλάς!Δεν σε ρώτησα γιατί δεν θέλεις να μείνεις εκεί αλλά γιατί δεν σέβεσαι και τα δικά του "θέλω"!Κι αυτός με την ίδια λογική σου λέει "Εγώ έχω σπίτι δικό μου και δεν θέλω να πάω στο νοίκι"....Σε έναν γάμο υπάρχουν και των δύο οι ανάγκες,όχι μόνο οι δικές μας.Και οφείλουμε να τις σεβόμαστε!Από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με την οικογένειά του απλά δε γουστάρεις!Και αυτό δε δείχνει να σέβεσαι τα "θέλω" του!Αν συνεχίσεις έτσι και πάρει το αφτί τους τίποτα,δεν θα σε θέλουν αυτοί μετά για νύφη και τότε πραγματικά θα έχεις πρόβλημα!Όσο για το αν θα κάνουν παρέα τα παιδιά σας και το αν θα τους βλέπεις,το σπίτι σου φαντάζομαι έχει πόρτα....Την κλείνεις όποτε θέλεις και την ανοίγεις και πάλι όποτε θέλεις εσύ!Δεν θα τους παντρευτείς επειδή θα μείνεις στην ίδια πολυκατοικία! Βρίσκεις 2 φορές μια δικαιολογία στην κουνιάδα ότι έχεις δουλειά,ότι θα λείπεις (εν ανάγκη κάντο) και την παίρνει χαμπάρι ότι δε θες πολλά πολλά.Επισης να σου πω ότι αν έχει αδυναμία στα ανήψια του και να μετακομίσετε,πάλι μέσα στο σπίτι σου θα τα έχεις!
    Του μίλησα και του είπα να πάμε να μείνουμε στο σπίτι πάνω από τους γονείς μου για μα δω τι θα πει και δεν θέλει γιατί θα βρίσκεται μετά αυτός στη δίκη μου θέση.Τωρα δηλαδή που ούτε εγώ θέλω να πάω εκεί ούτε αυτός να έρθει εδώ τι κάνω;Μάλλον δεν βάζω μόνο εγώ τα δικά μου «θέλω» πάνω από όλα όλοι αυτό κάνουν..

  3. #63
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Του μίλησα και του είπα να πάμε να μείνουμε στο σπίτι πάνω από τους γονείς μου για μα δω τι θα πει και δεν θέλει γιατί θα βρίσκεται μετά αυτός στη δίκη μου θέση.Τωρα δηλαδή που ούτε εγώ θέλω να πάω εκεί ούτε αυτός να έρθει εδώ τι κάνω;Μάλλον δεν βάζω μόνο εγώ τα δικά μου «θέλω» πάνω από όλα όλοι αυτό κάνουν..
    Να πάτε να μείνετε κάπου μόνοι σας και το θέμα έληξε.. Μακριά από γονείς και συγγενείς για να έχετε μια ήρεμη ζωή χωρίς να επηρεαζεστε από τρίτους.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να πάτε να μείνετε κάπου μόνοι σας και το θέμα έληξε.. Μακριά από γονείς και συγγενείς για να έχετε μια ήρεμη ζωή χωρίς να επηρεαζεστε από τρίτους.
    Αυτής της άποψης είμαι και εγώ απλά όπως ανέφερα του το πρότεινα για να έρθει στη θέση μου..Απλά μάλλον οι δικοι του είναι πάνω από εμάς..

  5. #65
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Αυτής της άποψης είμαι και εγώ απλά όπως ανέφερα του το πρότεινα για να έρθει στη θέση μου..Απλά μάλλον οι δικοι του είναι πάνω από εμάς..
    Δύο άνθρωποι αν θέλουν να είναι μαζί αφήνουν τον εγωισμο στην άκρη και βρίσκουν κοινή πορεία.. Απλά κάποιος από τους δύο πρέπει να κάνει την κίνηση, το πρώτο βήμα.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δύο άνθρωποι αν θέλουν να είναι μαζί αφήνουν τον εγωισμο στην άκρη και βρίσκουν κοινή πορεία.. Απλά κάποιος από τους δύο πρέπει να κάνει την κίνηση, το πρώτο βήμα.
    Δεν θα πρέπει όμως να υποχωρήσει αυτός;Όταν κανείς οικογένεια δίκη σου εγώ ξέρω ότι βάζεις αυτήν προτεραιότητα και όχι τους γονείς ή τα αδέρφια και τα ανίψια.Εξαλλου δεν είπαμε να μην τους ξαναδούμε να μείνουμε σε ένα σπίτι μόνοι μας είπαμε

  7. #67
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Δεν θα πρέπει όμως να υποχωρήσει αυτός;Όταν κανείς οικογένεια δίκη σου εγώ ξέρω ότι βάζεις αυτήν προτεραιότητα και όχι τους γονείς ή τα αδέρφια και τα ανίψια.Εξαλλου δεν είπαμε να μην τους ξαναδούμε να μείνουμε σε ένα σπίτι μόνοι μας είπαμε
    Το καλύτερο και για τους δυο σας είναι να μείνετε μακριά από όλους και όλα..
    Αυτο είναι εφικτό να γινει? Οικονομικά;

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το καλύτερο και για τους δυο σας είναι να μείνετε μακριά από όλους και όλα..
    Αυτο είναι εφικτό να γινει? Οικονομικά;

    Είναι εφικτό!Τουλαχιστον το να νοικιάσουμε απλά πιστεύω πως δεν θέλει να φύγει από εκεί που πήγαν και πήραν όλοι μαζί τα σπίτια.Πολλες φορές που του είπα τι θέματα έχω κυρίως με την αδερφή του και τα παιδιά της αδερφής του τα δικαιολογεί.

  9. #69
    Lina αφου δεν θα πηγαινε να μεινει κι εκεινος με τους γονεις σου δεν μπορει να σε αναγκασει να πας με τους δικούς του. Το έχασε το επιχειρημά του. Μονη λύση να πάτε αλλου. Πες του οτι αφου κανεις δεν θελει να ειναι με την οικογενεια του άλλου μονο σε άλλο σπιτι μπορειτε να πάτε.

    Εδω θα πάταγα πόδι.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Lina αφου δεν θα πηγαινε να μεινει κι εκεινος με τους γονεις σου δεν μπορει να σε αναγκασει να πας με τους δικούς του. Το έχασε το επιχειρημά του. Μονη λύση να πάτε αλλου. Πες του οτι αφου κανεις δεν θελει να ειναι με την οικογενεια του άλλου μονο σε άλλο σπιτι μπορειτε να πάτε.

    Εδω θα πάταγα πόδι.
    Ναι ακριβώς έτσι!Γιατί όταν του το είπα μου λέει αν το κάνουμε έτσι θα είναι το ίδιο πράγμα για εμένα.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, αλλά γιατί δεν προχωράτε την κουβέντα να αποφασίσετε κάτι και την κάνετε τμηματικά; Ο καιρός περνάει.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, αλλά γιατί δεν προχωράτε την κουβέντα να αποφασίσετε κάτι και την κάνετε τμηματικά; Ο καιρός περνάει.
    Ναι αρκεί να βγει μια άκρη...

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Αρχικά μπράβο που του το είπες ξεκάθαρα. Αυτό το θαυμάζω. Μην με παιδεύεις, αν κάτι σε πειράζει, έλα πες το μου, ξεκάθαρα, και να το λύσουμε. Εύγε λοιπόν!

    Εγώ προτείνω να το συνεχίσεις. Να του πιάνεις την κουβέντα και να του τονίσεις τι σε πειράζει. Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση. Αν ενδιαφέρετε, θα σε ακούσει και θα σκεφτεί κάτι.

    Αλλά είναι αλήθεια πως αυτό έπρεπε να το λύσεις, πριν παντρευτείς. Τώρα ναι, είναι δύσκολο

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Αρχικά μπράβο που του το είπες ξεκάθαρα. Αυτό το θαυμάζω. Μην με παιδεύεις, αν κάτι σε πειράζει, έλα πες το μου, ξεκάθαρα, και να το λύσουμε. Εύγε λοιπόν!

    Εγώ προτείνω να το συνεχίσεις. Να του πιάνεις την κουβέντα και να του τονίσεις τι σε πειράζει. Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση. Αν ενδιαφέρετε, θα σε ακούσει και θα σκεφτεί κάτι.

    Αλλά είναι αλήθεια πως αυτό έπρεπε να το λύσεις, πριν παντρευτείς. Τώρα ναι, είναι δύσκολο

    Η αλήθεια είναι πως έπρεπε αλλά η εγκυμοσύνη δεν ήταν στα άμεσα σχέδια απλά προέκυψε!Ανοιγω την κουβέντα γιατί είμαστε σε φάση που πρέπει κάπου να μείνουμε.Ομως την τελευταία φορά που μιλήσαμε για αυτό πριν 2 ημέρες μου είπε πως αν δεν θέλω να μείνω εκεί να εξηγήσω το γιατί και δεν θα μείνουμε!Το θέμα είναι πως εγώ δεν νιώθω άνετα να πάω εκεί νιώθω σαν να παντρεύομαι όλο του το σόι και τις τελευταίες ημέρες που το σκέφτομαι συνέχεια κατέληξα ότι και όλα αυτά με την αδερφή του να μην γινόταν που χώνεται και έχει και τα παιδιά της μαθημένα έτσι όπως τα έχει εγώ πάλι δεν θα ήθελα γιατί δεν είμαι υποχρεωμένη να τους βλέπω όλους αυτούς κάθε μέρα.Τα σπίτια είναι μονοκατοικίες και ειδικά με την αδερφή του είναι σαν να είμαστε στο ίδιο σπίτι ακούγονται τα πάντα και τα μπαλκόνια μας είναι κολλητά..δεν θα ήθελα κάθε φορά που κάθομαι στο μπαλκόνι μου να είμαι υποχρεωμένη να κάθομαι ουσιαστικά μαζί τους!Το δίλλημα μου είναι να του πω να φύγουμε κατευθείαν και ότι ουσιαστικά νιώθω σαν να είμαι παντρεμένη με όλο του το σόι όπως έχει η κατάσταση εκεί;Ή έστω να πάω έναν χρόνο για να του γίνει το χατίρι και να μην λέει πως χωρίς να έχω ζήσει καν εκεί εννοώ να είμαστε όλη μέρα όχι μόνο για έναν ύπνο του ζητάω να φύγουμε;Γιατί βλέπω συνέχεια ότι ενοχλείται με αυτήν την κουβέντα!Ο βασικός μου προβληματισμός είναι ότι και αυτός ο χρόνος εκεί ίσως χαλάσει και την δίκη μας σχέση εάν εγώ πιέζομαι ή και αν φύγουμε χαλαστεί αυτός μαζί μου.

  15. #75
    Πες του ο λογος που δεν θελω να μεινω με την οικογενειά σου ειναι ο λογος που δεν θέλεις κι εσυ να μεινεις με την δική μου. Απλό.

Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Συγκατοίκηση με πεθερικά!!!
    By Stavoula93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2018, 21:40
  3. Πεθερικα
    By mitsos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2018, 00:49
  4. Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
    By remains in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 19-08-2016, 14:55
  5. Προβλήματα με τα πεθερικά μου
    By Μ123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-2015, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •